porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 279


 
 
29
   ...  
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
jpyttemat nr 308-954
visibility czytano 398 razy

Skośna termoizolacja obwodowa wokół płyty


Witam,
W projekcie mam płytę fundamentową wzorowaną na przedstawionym w książce rozwiązaniu (zdjęcie dodane do projektu). Wykonawce jednak zgłasza mi, że widzi skosy na betonie podkładowym i kładzenie pod tym kątem izolacji obwodowej budynku jako problematyczne (główne jego obawy to o dokładność i trwałość połączenia z izolacją pionową, trudność w późniejszym zagospodarowaniu terenu w okół domu i obawa o uszkodzenie izolacji podczas budowy, np. na etapie stawiania rusztowań przy ścianach). Wykonawca proponuje alternatywne, stosowane przez niego rozwiązanie, w postaci izolacji obwodowej w wykonanej pionowo. W załączeniu proponowane przez wykonawcę rozwiązanie.

Czy jest to rozwiązanie akceptowalne? Ewentualnie co należałoby zrobić, aby takie rozwiązanie opaski w pionie było poprawne?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie ocieplenia porady inwestorom

stanl12temat nr 308-985
visibility czytano 722 razy

Posadowienie na płycie z błędami


Jestem nowy - późno za późno kupiłem książkę i dlatego potrzebuję szybkiej pomocy. Będę ją studiował ale czasu mało. Termin wejście ekipy jest po płycie już ekipa od SSO. Chciałbym cofnąć czas i książkowo wykonać płytę ale niestety już nie ma takie możliwości - możemy tylko co nie co pomóc aby było lepiej.

Za 1,5 tygodnia startujemy z wykopem. Projekt płyty ogólnie już prawie jest. Zostały szczegóły i tylko te szczegóły można jeszcze pozmieniać. Zostaje konstrukcja tak jak na szkicu. Proszę o pomoc w zakresie:

1) Interesuje mnie czy dwie folie o grubości 0,3 mm między XPS a betonem to dobre rozwiązanie?

2) Jako zabezpieczenie elementów brzegowych firma wykonawcza chce dać folię kubełkową. Jak to powinno być zrobione - jakaś hydroizolacja i na to ta folia kubełkowa czy ją sobie darować. Chciałem na burty EPS ale niestety firma była za mało elastyczna.

3) Dołączam badania gruntu - czy wykop humusu 50-60 cm to będzie wystarczająco? Czy pospółka o uziarnieniu ok 4 mm będzie ok na zasyp? Dostawca kruszywa określa ten materiał jako piach zasypowy, z malutkimi kamyczkami oraz z malutkimi glinkami. Zda to egzamin? Oprócz głębokiego humusu dodatkowo ponosimy się wyżej aby nie być w dołku, więc trochę tego podkładu będzie.

4) Poziom "0" terenu ma zostać zrobiony na mniej więcej najwyższy punkt obok u sąsiada z boku a wyżej niż sąsiada z drugiej strony oraz ok 18-20 cm wyżej niż poziom drogi. Czy takie wyniesienie budynku będzie wystarczające? Czy jedno podniesienie (16 cm) z ppt na ppp będzie ok? Czy może sam kapinos na elewacji później sztucznie podnieść - dokładając jeszcze XPS ponad elementy brzegowe?

Oprócz tych pytań jeśli ktoś ma jakieś uwagi - to poproszę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe posadowienia na płycie porady inwestorom

Piotrek Wtemat nr 308-990
visibility czytano 659 razy

Co zrobić ze starym fundamentem przed budową nowego?


Dzień dobry,
Jestem na etapie wyboru działki, a tak na prawdę to znalazłem działkę która mi się podoba tylko jest pewien mankament. Otóż kilkanaście lat temu ktoś na tej działce wylał ławy fundamentowe i wymurował ścianki z bloczków do poziomu 0. Grunt po badaniu geotechnicznym pod warstwą humusu okazał się gliniasty (piaski gliniaste przewarstwione gliną i gliną pylastą w stanie półzwartym o uogólnionym stopniu plastyczności IL(n) = 0.
I teraz pytanie: WZ określają położenie nowego budynku w dużej mierze na tych starych fundamentach. Czy te stare fundamenty będą dużym utrudnieniem podczas wylewania nowych? Oczywiście będę musiał wyrwać praktycznie wszystko co tam jest i zostanę z dużą dziurą w ziemi. Czy zrobienie fundamentu w takiej dziurze będzie bardzo komplikować sprawę i podniesie koszty? Działki jeszcze nie kupiłem, więc jest czas na zmianę decyzji, ale nie ukrywam, że chciałbym ją nabyć.
Załączam zdjęcia i z góry dziękuję za podpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Krzysztof_1990temat nr 308-992
visibility czytano 447 razy

Organizacja wylewania betonu podkładowego i ław


Dzień dobry, chciałem poprosić o odpowiedź dotyczącą betonu podkładowego (pod ławą), mianowicie
1. Jak przygotować podłoże do wylania pierwszej warstwy fundamentów czyli betonu podkładowego? Musi to być zagęszczona pospółka, żwir czy zupełnie co innego? Na działce mam teren gliniasty także chciałbym się jak najlepiej przygotować do wylania betonu podkładowego. Jaki rodzaj betonu wylać? B15 wystarczy?
2. Czy jeśli mam glinę 40 cm poniżej gruntu a beton podkładowy(pod ławą) jest 130 cm poniżej gruntu muszę wymienić grunt w całej objętości budynku (pod podłogą) do wysokości chudego betonu i zamienić glinę na pospółkę i zagęścić na mokro co 20 cm i dalej tak jak w książce?
3. Jak dalej postępować z otworami w ławie po szalunku który był usztywniany za pomocą rurek pcv? Zostawiać te rurki jak są, uszczelnić jakąś pianką, nie wiem-zgłupiałem? (przykładowe zdjęcie w załączniku). Może zastosować inne rozwiązanie szalunkowe żeby ława była mocniejsza a nie z otworami po pcv?
4. Można użyć do szalunków płytę osb 18 mm czy lepiej dopłacić do 22 mm
5. Rurki ścigające szalunek umieszczać co ok 40 cm?

Proszę o odpowiedź. Jeśli takie informację już są to bardzo przepraszam, nie mogę tego znaleźć. Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom

Kristemat nr 308-1010
visibility czytano 518 razy

Dom na płycie w technologii Izodom 2000


Witam
Mam płytę fundamentową oraz ściany zewnętrzne wykonane w technologii Izodom 2000.
Teraz przystępuje do robienia ogrzewania podłogowego i wylewki cementowej.

Oto warstwy płyty fundamentowej
1. grunt rodzimy
2. 80 cm pospółki zagęszczonej
3. Kształtki płyty fundamentowej, boki wys. 50 cm, co daje izolację z boku i pod spodem po 25 cm,
4. Folia PE połączona taśmą, zbrojenie i beton gr. 25 cm Folia ta zawinięta została na związany beton i postawione zostały na tej folii ściany nośne (szary pustak styropianowy w którym jest rdzeń betonowy na 15 cm)
5. Dodatkowo w pionowym obrysie płyty zrobiona została opaska gr 12 cm i wysokości 80 cm w tej pospółce zagęszczonej
6. Od zewnątrz płytę owinąłem dodatkową folią oraz wywinąłem ją ze spadkiem w kierunku zewnętrznym i przykryłem 40 cm pospółki.


Poczytałem trochę tutaj na forum i mam pytania
A) Czy trzeba wykonać izolację wodną na płycie fundamentowej w moim przypadku? Jak tak to jak połaczyć tą izolację z wystającą folią spod ścian zewnętrznych?
Ściany wewnętrzne nośne i działowe zostały też wymurowane na folii plastikowej która nadaje się jako izolacja pozioma. Pod wszystkimi ścianami zew. i wew użyłem dodatkowo szlamu firmy PCI który stanowi izolację wodną.
B) Czy dobrze, że zewnętrzna krawędź płyty fundamentowej o wysokości 50 cm otulona została folią czarną i na spodzie została rozłożona dodatkowo jakieś 50 cm od płyty ze spadkiem?
Pisał Pan gdzieś, że tzw. odbojówka dookoła domu musi być wykonana z kamieni by latem woda odparowywała, u mnie w sumie na minus 50 cm leży folia o szerokości około 50 cm dookoła.
Czy takie rozwiązanie jest poprawne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane posadowienia na płycie porady inwestorom

klockitemat nr 308-1018
visibility czytano 940 razy

Fundament pod słupy drewniane przy posadowieniu na płycie


Stan obecny to płyta fundamentowa z pionową opaską do poprawy (temat 862)
Jak przygotować miejsca w których zaraz przy ścianie budynku będą stały słupy drewniane na fundamentach? Jak zrobić fundamenty pod takie słupy?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie posadowienia porady inwestorom

Kristemat nr 308-1019
visibility czytano 260 razy

Problemy z posadowieniem domu na płycie


Witam
Zastanawiam się nad poziomami odbojówki dookoła domu, poziomem jakim zabezpieczę część płyty fundamentowej będącej w ziemi oraz czy dodatkowo pod cokół malować szlamem przeciwwodnym.
Na załączonym obrazku znajduje się krawężnik płyty fundamentowej o całkowitej wysokości 50 cm (to żółte). W tym krawężniku zabetonowana jest płyta fundamentowa leżąca na 25 cm izolacji termicznej Izodom. Cała powierzchnia górna płyty pomalowana jest 2x szlam izolacyjny przeciwwodny. Przed betonowaniem koryto było wyłożone folią.
Ten szary element to kształtka neoporowa Izodom o szerokości 45 cm, składająca się z 25 cm izolacji termicznej, 15 cm rdzenia betonowego oraz od wewnątrz 5 cm izolacji termicznej. Jest to szalunek tracony
Cokół dookoła domu będę chciał wykonać z jakiejś wyprawy elewacyjnej nadającej się do tego. Jaka to może być wyprawa? Czy jest potrzebny kapinos nad cokołem? Musiał bym frezować w neoporze ściany i go osadzać. Czy właściwe jest malowanie szlamem izolacyjnym na bitum, po czym na szlam siatka i klej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe posadowienia na płycie budowa domu jednorodzinnego domy murowane porady inwestorom

pepertemat nr 308-1047
visibility czytano 154 razy

Posadowienie domu na podmokłym terenie


Jestem na etapie projektowania domu. W badaniach geotechnicznych wyszedł bardzo wysoki poziom wód gruntowych: 20-40 cm pod poziomem gruntu. Prawdopodobnie nie jest to stały poziom - wahania poziomu wody w studni położonej 30m dalej przekraczają 2m w ciągu roku. Należy się jednak liczyć z tym, że przynajmniej przez część roku taki będzie.
Projektant przygotował dwa warianty fundamentu:
1. Ława osadzona ok. pół metra poniżej bieżącego poziomu wód.
2. Płyta położona powyżej zwierciadła wody, z wymianą gruntu do podobnego poziomu jak poziom posadowienia ław w pierwszej wersji.
W obu wersjach planowane jest podniesienie terenu o niecałe pół metra.
Który wariant jest poprawny w tym wypadku? Jeśli oba, to który sugerowałby Pan zastosować? Jeśli żaden, to jak powinien wyglądać poprawny?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia posadowienia na płycie ławy fundamentowe fundamenty projekty budowlane porady inwestorom

Maciej P.temat nr 308-1053
visibility czytano 874 razy

Harmonogram samodzielnego wykonania fundamentów z pełną piwnicą


Dzień Dobry,
Rozpoczynam budowę domu jednorodzinnego w pełni podpiwniczonego- w załączeniu umieszczam jeden z trzech odwiertów geotechnicznych (pozostałe mają podobny skład warstw gruntu). Woda do głębokości 5m podczas odwiertów nie wystąpiła.

Mam kilka pytań i bardzo proszę o weryfikację planu do stanu zero:
1. Wykop na 2,5m poniżej poziomu gruntu- geodeci wytyczą osie w wykopie.
2. Wytyczenie pod beton podkładowy 10 cm szerzej niż ława.
3. Wybranie ziemi pod beton podkładowy na 10 cm od dołu ławy (ręcznie).
4. Szalowanie betonu podkładowego- czy jest konieczne dla lepszej hydroizolacji, czy lać w ziemię?
5. Wylanie betonu podkładowego c16/20 – czy może zastosować napowietrzony?
6. Przykryć folią PE 0,2mm na 4 dni.
7. po 7 dniach od wylania - Izolacja betonu podkładowego poprzez gruntowanie gruntem do pap bitumicznych 0,25l/m2.
8. Izolacja papą bitumiczną termozgrzewalną podkładową 4mm modyfikowaną SBS i zbrojoną włókniną szklaną- czy jest spotykana papa przyklejana bez podgrzewania?

Przechodzimy do ław:
9. Szalunek ław na betonie podkładowym nie naruszając papy.
10. Położenie folii PE 0,2mm pod układane zbrojenie- folia ta zostaje już na stałe czy ją wyciągnąć przed zalaniem? lepsze dystanse do zbrojenia kupowane czy stare kawałki betonu?
11. zalewanie ław- przykrywamy i czekamy 7 dni.
12. zdjęcie szalunków po 14 dniach.
13. Gruntujemy po zdjęciu szalunków gruntem do izolacji bitumicznych 0,25l/m2
14. Izolacja ław następnego dnia po gruntowaniu 2x warstwa 1,5 kg/m2 hydroizolacja bitumiczna bezrozpuszczalnikowa.
15. Wykonanie pachwin 5-7 cm średnicy z masy KMB polimerowo bitumicznej bezrozpuszczalnikowej zmieszanej z piaskiem kwarcowym 1:1 (piasek 0,2- 0,7)
16. Góra ławy izolowana znów papą czy masą KMB polimerowo bitumiczną bezrozpuszczalnikową?

17. Kolejny Etap to murowanie ścian czy zrobienie podłogi na gruncie w piwnicy?

Ściany piwnicy:
18. Murowanie ścian na pełną spoinę z domieszką napowietrzającą- którą zastosować?
19. Zbrojenie słupów, szalunek i zalanie ich.
- czy można zrezygnować ze słupów żelbetowych do czego nakłania mnie wykonawca- temat będę też konsultował z KB. (schemat konstrukcyjny w 2 załączniku).
20. Czy przejścia rur wykonywać na etapie murowania czy na spokojnie po skończeniu?
21. Wieniec – szalowanie i zalanie.
22. Hydroizolacja nadziemnej części cementową flex2 warstwy 1,5kg/ m2- 4% wilgotności podłoża.
23. Pod ziemią grunt do izolacji bitumicznych 0,25l/m2
24. Wykonanie pachwin między ławą a ścianą.
25. 2 warstwy hydroizolacji KMB bitumiczną bezrozpuszczalnikową.
26. Ocieplenie po 3 dniach XPS 18cm na piance punktowo?
27. Membrana kubełkowa z kubełkami na zewnątrz
28. Ułożenie drenu – czy jest potrzebny ?
29. Zasypanie wykopu z zewnątrz zagęszczenie

Podłoga piwnicy:
30. Zasypka pospółką ls=0,95 - przykrycie geowłókniną?
31. Kruszywo płukane 6-18mm na 15-20cm.
32. Na to folia kubełkowa klejona do siebie, czy folia PE 0,2mm, oraz czy kleić je do ścian?
33. pasek pu 6-8mm wokół ścian.
34. Zbrojenie i wylanie betonu podkładowego grubości 10 cm (c16/20) Na drugi dzień po wylaniu przykryć folią i zostawić na 7 dni.
35. Grunt do hydroizolacji KMB bitumicznej bezrozpuszczalnikowej 0,25l/m2
35. 2 warstwy KMB bitumicznej bezrozpuszczalnikowej 1,5km/m2 każda.

Przestudiowałem wszystkie Pana porady i tak powstał ten harmonogram, przerabiam książkę a wciąż pytań i niejasności w mojej głowie wiele a sporo tych prac chcę wykonać samodzielnie aby mieć pewność odpowiednio zaizolowanej piwnicy.
Dziękuję i pozdrawiam.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Jaroccytemat nr 308-1107
visibility czytano 268 razy

Jak wylać beton płyty, gdy grozi deszczem?


Witam
Mam pytanie. Robię fundament, mam położony xps, teraz będę wykładać folią i zbroić. Pogoda ma się ku deszczu, przez najbliższe dni i boje się, że zrobi mi się basen. Robić? czy czekać aż woda odparuje z xps i wtedy dopiero zaczynać?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom


 
 
29
   ...  
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.