porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 279


 
 
29
   ...  
18
 
17
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
mkoztemat nr 308-1190
visibility czytano 798 razy

Posadowienie na płycie, a podjazd do garażu, schody wejściowe i taras naziemny


Dzień dobry
Chciałbym skonsultować sytuację płyty fundamentowej w połączeniu z elementami typu podjazd, taras, schody. Wybrałem płytę ocieploną od góry z uwagi na stopy słupów wspierających balkon oraz na elementy zewnętrzne. Szkic I: płyta z opaską przeciwwysadzinową, wszystko posadowione na gruncie o podobnych parametrach. Plus, to zwięzła linia izolacji, minus, to obawa o trwałość opaski podczas wykonywania tarasu i schodów i konieczność wykonania ław poniżej głębokości przemarzania (wybierając płytę by uniknąć wykopów i tak robimy wykopy). Jak powinna być poprowadzona termoizolacja w tym przypadku?

Koncepcja IIa i IIb zakłada wysunięcie płyty pod elementy zewnętrzne i ocieplenie jej w poziomie dla zmniejszenia mostka termicznego w pachwinie ściany zewnętrznej. Ściany w obu koncepcjach są z betonu komórkowego.
IIa zakłada dodatkową opaskę przeciwwysadzinową. - czy to ma sens?
IIb schody i taras z przegrubieniem - trochę dziwadło.
Będę wdzięczny za wskazówki i uwagi. Zdaję sobie sprawę że łatwiej byłoby to wykonać w klasycznym układzie z ławami. Jest pewne wskazanie na płytę ze strony inwestora po konsultacji z geodetą, ale jeśli te opcje pokażą bezsens wykonywania płyty i pomogą uzasadnić ławę też dobrze.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli posadowienia na płycie porady architektom

Gitestemat nr 308-1201
visibility czytano 542 razy

Wpływ wypełnienia fundamentu keramzytem na pracę żelbetowej płyty podłogi


Pytanie o ugięcie. Ugięcia zdefiniowane dla keramzytu wynoszą: CS(10) > 650 kPa,  CS(2) > 300 kPa. Wewnątrz obrysu ścian fundamentowych będę miał keramzyt na podłożu skalnym. Ze względu na nierówność podłoża grubość warstwy keramzytu wynosi od 60 do 180 cm. Na wierzch przyjdzie płyta żelbetowa o grubości 25 cm. Ściany zewnętrzne domu wypadają nad ścianami fundamentu. Nad keramzytem wypadają oczywiście ściany wewnętrzne, które stanowią podparcie dla antresoli (wszystko w technologii drewna klejonego). Wyliczyłem, że 1 m2 płyty żelbetowej o grubości 25 cm może ważyć około 600 kg i wywiera nacisk około 5,9 kPa. Ile mm wyniesie ugięcie warstwy keramzytu pod ciężarem takiej płyty? Po obwodzie płyta spoczywa na ścianie fundamentowej ale w centrum już tylko na keramzycie. Czy mam się martwić, że ugięcie keramzytu na środku płyty będzie tak duże że wystąpi ryzyko pęknięcia płyty? W tym miejscu grubość warstwy keramzytu wynosi około 150 cm.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli fundamenty posadowienia porady inwestorom

MariuszPtemat nr 308-1231
visibility czytano 414 razy

Zalanie słupów pod ogrodzenie panelowe


Witam,
Jak poprawnie i z gwarancją długowieczności zalać i zabezpieczyć słupy pod ogrodzenie panelowe?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia betonowe porady inwestorom panele PCV porady wykonawcom architektura ogrodowa

FelixFtemat nr 308-1243
visibility czytano 360 razy

Uwagi do posadowienia domu na płycie z pianobetonu


Witam.
Wyjaśnienie: Płyta Fundamentowa z pianobetonu PB500
20 cm pierwsza - na niej hydroizolacja
20 cm kolejna

1) Zamierzam ułożyć na zagęszczonej pospółce (1m+) folię kubełkową jak Pan proponuje w wielu poradach ("hamulec ręczny" przed podciąganiem kapilarnym) - czy układając tę folię w szalunku może być ona docięta na równo do szalunku (zawsze pojawi się jakaś nierówność, szczelina, etc), czy też jakoś inaczej należy zabezpieczyć brzegi?

2) Czy jest jakiś "patent" na przejścia rur - mam na teraz jedyny czyli wcześniej docięta dokładnie folia jak wyżej ale kubełkami w dół z zapasem 30+cm by kiedy będę kładł warstwę podstawową skleić obie ze sobą - ciężko inaczej coś wykombinować by "zgrać" kubełki.

3) Projekt przewiduje folię, wykonawca namawia na folię, projektant za przeproszeniem "nie ma zdania" , ja upieram się przy Pana rozwiązaniu - masa KMB (1,5kg/m2 bo płyta ponad poziomem gruntu i ma za zadanie jedynie chronić górną warstwę PB przed podciąganiem kapilarnym).

4) Projekt przewiduje opaskę przeciwwysadzinową, KB sugeruje by ją usunąć albo zmniejszyć do max 40cm, bowiem po wymianie gruntu na pospółkę na głębokość 1m+ nie ma już gruntów wysadzinowych więc nie ma po co stosować tej opaski (głębokość przemarzania 0,8m).

5) Mam też obawę bowiem po zagęszczeniu pospółki i badaniu (wyszło 97/98 Is), niestety z powodu pogody wierzchnia warstwa się "piaszczy" - upały i słońce na pewną głębokość jakby "rozgęszczają" ją powoli. Mam się tym martwić czy też zagęszczenie jej przed samym posadowieniem jeszcze by załatwiało sprawę? Jest w niej też mniej tych większych kamieni niż na wielu jakie na bdb oglądałem (zamieszczam zdj ale nie wiem czy na nim widać dokładnie).

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe posadowienia posadowienia na płycie porady inwestorom

rydzyktemat nr 308-1247
visibility czytano 265 razy

Przedwojenna kamienica wymagająca remontu


Dzień dobry,
Po konsultacji z architektem postanowiłem wykonać odkrywkę fundamentu kamienicy z 1920 roku w której zamieszkuje podpiwniczenie. 3 piętra, fundament z "betonu" i strop betonowy. Powyżej cegła i stropy drewniane. Na ścianie w piwnicy wykwity soli, całość wilgotna.
Ściana fundamentowa od zew. wygląda w porównaniu do reszty dość solidnie. Odkrywkę zrobiłem w miejscu gdzie była największa wilgotność. Znalazłem dziurę a tam kamień który po prostu wyciągnąłem i dzięki temu odkryłem budowę części lub całości fundamentów.
Mur ma 60 cm i 1,5 m pod ziemią. Warstwy od strony zewnętrznej:
- 2-5 cm jest coś co przypomina beton pokryty zapewne smołą która teraz jest jak sadza - dość solidna warstwa "betonu" - możliwe że później wylewana - tego nie wiem.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami - dłońmi lub miotłą mogę dokopać się na drugą stronę ściany
- 10-20 cm luźno ułożonych na sobie kawałków granitu i otoczaków. Pomiędzy nimi widoczne są przerwy więc tak jak by niczym nie było to połączone i są tam puste przestrzenie. Wiec jak woda się wlała to równomiernie rozlała się po całej ścianie.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami
- 2-5 cm tyku wewnętrznego, farba wew.

Pytania:
1. Czy słyszał Pan o takiej "technologii" budowy i jak to jeszcze wszystko stoi i nie pęka?
2. Wykonanie hydroizolacji pionowej powinno być wykonalne ale poziomej sobie nie wyobrażam. Mieliśmy z architektem pomysł na iniekcje preparatem krzemionkowym ale przy takiej budowie ściany mam wątpliwości. Czy jest Pan w stanie coś doradzić?
3. Na ścianie zew. jest stara hydroizolacja która się utleniła - było to coś smolistego co teraz jest zwietrzałe - domyślam się że usunąć i zagruntować?

Dziura ze zdjęć ma 30 x 30 x 30 cm i umiejscowiona jest jakieś 70 cm pod ziemią w połowie wysokości ściany fundamentowej. Styropian i folia na zdjęciu to pomysł teścia na hydroizolację wykonany 20 lat temu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne renowacje remonty kamienice porady architektom porady inwestorom

jpyttemat nr 308-1248
visibility czytano 1642 razy

Remont starej ziemianki


Witam,
Ziemianka z lat 70-siątych. Stan na zdjęciach przestawia aktualną sytuację. Strop ziemianki (żelbetowy) pokryty był papą, na to około 5cm piasku i przykryty jakby "betonową czapką", na niej ponownie papa. Warstwy te zostały aktualnie usunięte a ja przymierzam się do kompleksowej renowacji bez zmiany przeznaczenia tj. nadal ziemianka do przechowywania warzyw i owoców (czyli typ o zachowanej wilgotności). Przy czym dach chciałbym zrobić jako dach zielony z zielenią ekstensywną. Bardzo proszę o ocenę planowanego rozwiązania i poradę odnośnie renowacji tej nietypowej budowli.

1. Warstwy dachu - Planowane rozwiązanie przedstawia ostatni rysunek.
Czy jest to akceptowalne rozwiązanie? Czy zamiast "klasycznej" hydroizolacji z papy można zastosować system jak dla tarasów z wykorzystaniem hydroizolacji ciągłej z masy polimerowo-cementowej?
2. Ubytek stropu nad wejściem (zdjęcie nr 3) - w jaki sposób wykonać nadlanie brakującej części?
3. Uszkodzone brzegi i naroża stropu (zdjęcie nr 1) - w jaki sposób dokonać naprawy?
4. W jaki sposób wykonać zewnętrzne ocieplenie ścian w części podziemnej jak i nadziemnej? Czy w ogóle można/powinno się je ocieplać?
5. Wewnątrz planowany jest tynk cementowo-wapienny. Czy to dobre rozwiązanie? Jaki rodzaj farmy można zastosować w takich warunkach?
6. Podłoga ziemianki jest tylko częściowo wylana betonem (po środku) a częściowo jest po prostu odsłoniętym gruntem (piaskiem). Pod ścianami nie widać żadnej izolacji poziomej. Ze względów utrzymania naturalnej wilgotności jest to być może efekt pożądany. Podłoga zostałaby w tych miejscach wybrukowana kostką i płytami ażurowymi.
Mam natomiast wątpliwości czy nie należy wykonać poziomej hydroizolacji ścian lub ich uszczelnienia zaprawą uszczelniającą przeznaczoną do piwnic. Proszę o poradę.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ziemianki i piwnice naturalne porady wykonawcom

dktemat nr 308-1249
visibility czytano 418 razy

Dom posadowiony na płycie na zboczu


Dzień dobry,
chciałbym prosić o opinię na temat załączonego rozwiązania posadowienia budynku jednorodzinnego. Dom zlokalizowany na pochyłej działce. Opinia geotechniczna i badania gruntu wykazały występowanie gruntów pylastych oraz piasków przewarstwionych pyłem. Nie nawiercono zwierciadła wód gruntowych, zaobserwowano sączenia wód podziemnych na głębokości 1,9 m. Zdecydowano o posadowieniu na płycie fundamentowej z kilku powodów: pyły miękkoplastyczne o słabej nośności (posadowieniem na ławach należałoby zejść na znaczną głębokość); uniknięcie ław schodkowych (pochyła działka); lepsza termoizolacja od gruntu (w porównaniu do posadowienia na ławach); uniknięcie ryzyka uplastycznienia gruntu podczas ew. opadów przy wykopach pod ławy fundamentowe.

Zaprojektowano izolację termiczną na płycie oraz warstwy bloczków termicznych (1,5 bloczka) w celu redukcji mostków termicznych na styku ściana - płyta fundamentowa.
Posadowienie płyty planowane jest na nasypie z zagęszczonej pospółki o miąższości 1,0 m. Nasyp planuje się poszerzyć o 1m względem obrysu płyty po całym obwodzie. Strefa przemarzania wynosi 1,0 m. Nie planuje się wykonywania drenażu. Przewiduje się okresowy napływ wody opadowej po zboczu działki. Wodę opadową planuje się ukierunkować w dół skarpy przez odpowiednie ukształtowanie zagospodarowania terenu (np. koryta na skraju działki).

Dziękuję za wszelkie uwagi i sugestie.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom posadowienia na płycie

Marek Wozowczyktemat nr 308-1261
visibility czytano 472 razy

Czego wymagać od wykonującego adaptację projektu typowego?


Witam zakupiłem gotowy projekt domu 120m. Czy mógł by pan opisać czego wymagać od architekta który będzie robić adaptację? Oczywiście projekt nie posiada analiz ani rysunków szczegółowych wymaganych w rozporządzeniu z 2012 r.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne projekty budowlane porady inwestorom

FelixFtemat nr 308-1262
visibility czytano 238 razy

Beton samozagęszczalny na warstwę podkładową


Witam.
Krótkie zapytanie o - betony samozagęszczalne SCC (Self Compacting Concrete). Czy taki beton może być zastosowany na podbudowę pod płytę fundamentową, na której wykonana zostanie hydroizolacja? Wiem że jest droższy ale nie wymaga ekipy, wyrównywania, etc. więc odpada koszt ludzi. Do tego się sam poziomuje w stopniu wystarczającym do położenia hydroizolacji. Jest coś, na co powinienem zwrócić szczególną uwagę?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Rafał Ptemat nr 308-1267
visibility czytano 212 razy

Pękająca ściana w budynku jednorodzinnym


Witam Panie Jerzy
Znajomy mieszkający w Bydgoszczy w domku jednorodzinnym ma problem z pękającą i osiadającą jedną ścianą budynku. Budynek jest z lat 70-tych i ma około 160m2 powierzchni z piętrem użytkowym. Koledze najpierw stare drzwi do garażu opadły 3-4 lata temu (jeden róg budynku osiadł). Później wymienił drzwi na bramę i ściana zaczęła pękać. Z tego co kolega odkrył to przyczyną mogła być rura od deszczówki która pod ziemią rozszczelniła się i podmywa fundament.
Porada jakiej kolega oczekuje to znalezienie przyczyny, plan i sposób naprawy. Oczywiście odpłatnie lub wskazanie najlepiej konkretnej osoby z tej części Polski która fachowo podejdzie do sprawy aby w sposób właściwy usunąć usterkę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady inwestorom remonty naprawy posadowienia farby fundamenty


 
 
29
   ...  
18
 
17
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.