porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 279


 
 
29
   ...  
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
Ewatemat nr 308-1494
visibility czytano 493 razy

Fundamenty z bloczków silikatowych


Dobry wieczór,
zaprojektowałam inwestorowi dom piętrowy, częściowo podpiwniczony w technologii Silka E18, ściany fundamentowe również- E18S.
W poradach budowlanych i kronikach budowy na Pana stronie nie znajduję tej technologii (jakieś pojedyncze pytanie). Czy na brak zainteresowania tą technologią Pana zdaniem mają wpływ względy ekonomiczne, czy techniczne?, duża kapilarność materiału. Czy w związku z tym radziłby Pan zmianę materiału ścian fundamentowych, bądź proszę o radę jakiego producenta materiały byłyby najwłaściwsze do hydroizolacji silki
pozdrawiam, Ewa
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia projekty budowlane projekty wykonawcze

Marek R.temat nr 308-1499
visibility czytano 475 razy

Posadowienie domu na miejscu po wyburzeniu starego domu


Dzień dobry
Mam zamiar budować dom na działce dziadków gdzie stał ich stary dom. Stał bo został już wyburzony ale w tym miejscu została ogromna jama średnicy 6 m i głębokości 1,8 m bo dom miał piwnicę. Koparka pozostawiła właściwie jamę na 3/4 powierzchni fundamentu mojego domu.
Grunt piaszczysty i na dnie tej jamy wody nie ma. Pytałem kilku znajomych inżynierów budownictwa jak teraz poradzić bo mój dom nie będzie mieć piwnicy to każdy mówi co innego.
Jeden mówi żeby wykop zasypać ziemią zmieszaną z cementem a drugi radzi zasypać gruzem. Nie chcę zrobić błędu już na starcie.
Proszę o pomoc jakie jest wyjście?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty

pabotemat nr 308-1500
visibility czytano 608 razy

Instalacje przy posadowieniu na płycie z dolną termoizolacją


Przymierzam się w niedługim czasie do realizacji płyty fundamentowej pod dom budowany w systemie gospodarczym. Wg projektu płyta jest w pełni zbrojona, 25 cm grubości z ociepleniem pod płytą zrealizowanym z XPS 500, bez ocieplenia nad płytą, kable grzewcze w wylewce gr. kilku cm.

Podczas uzgodnień na etapie szukania wykonawcy większość pukała się w głowę i pytała "po co nam tak wytrzymały podkład, czy po tym mają jeździć ciężarówki?". W związku z tym pytanie co stoi na przeszkodzie, żeby zamienić XPS 500 (w większości przypadków dostępny tylko na zamówienie) na nieco mniej wytrzymały XPS 300? Dodam, że dom będzie zbudowany z silikatów 18 cm, strop nad parterem betonowy 16 cm, strop nad piętrem drewniany, strych nieużytkowy z opcją zagospodarowania w przyszłości na użytkowy, dach dwuspadowy, powierzchnia zabudowy ok. 100m2 w prostokącie 11,7x8,5m. Nawet firmy specjalizujące się w wykonawstwie płyt przy swoich wycenach proponowały odchudzenie płyty do 20cm, realizację zbrojenia rozproszonego, a pełnego tylko pod scianami.

W kontekście realizacji ogrzewania kablami w posadzce (kilka cm na płycie bez izolacji) naturalne wydawało się prowadzenie instalacji wodnych na parterze w płycie fundamentowej. Ponieważ zmieniliśmy koncepcję ogrzewania domu na pompę ciepła, przy realizacji ogrzewania podłogowego wodnego zasilanego pompą ciepła skłaniamy się ku dodaniu dodatkowego ocieplenia między płyta a posadzką albo nawet przeniesieniu części spod płyty nad płytę (akumulacja już nie jest istotna). W związku z tym pytania:

- Na ile istotne ze wzgledów izolacyjnych istotne jest aby warstwa pod płytą miała grubość jak projektowana (20 cm)? Czy z tej perspektywy możemy się spodziewać znaczej utraty ciepła w przypadku przeniesienia części tej izolacji na płytę? Zalet tego rozwiązania jest kilka – główna to cena, bo zamiast 20 cm XPS 500 można zastosować np. 10 cm EPS (na płytę) i 10 cm XPS 500 (pod płytę). Czy może, biorąc pod uwagę, że powierzchnia zajmowana przez ściany to raptem kilka procent całej powierzchni płyty, to mostek, który tworzy się pomiędzy ścianami z silikatu a betonem nie będzie powodował utraty ciepła ekonomicznie uzasadniającego realizację 20 cm XPS 500 pod płytą?

- Gdzie najlepiej będzie realizować prowadzenie instalacji wodnej (w kuchni mamy mieć dwa podłączenia wody, jedno przy ścianie zewnętrznej, a drugie na wyspie, na parterze dodatkowo mamy łazienkę po drugiej stronie domu niż planowane przyłącze wody) - w płycie czy w izolacji między płytą a wylewką (w samej wylewce będzie na pewno szło ogrzewanie podłogowe)? Mój punkt widzenia, że najlepiej byłoby to zrobić w płycie, bo nie zajmuje miejsca w tej izolacji, a w przypadku konieczności przeróbki instalacji wodnej zawsze można skorzystać z tej drugiej warstwy (izolacji) po skuciu posadzki.

- Jeżeli woda miałaby być prowadzona w płycie to jak powinny być prowadzone rury, żeby ograniczyć przepływy ciepła z i do płyty fundamentowej. Czy lepiej jest przewidzieć grubszy kanał np. z rury pcv albo gruby peszel typu AROT, albo podobny, do której wpuszczone by były 2 (lub 3 w przypadku cyrkulacji) rurki wodne z np. PP lub PEX już po zalaniu płyty? Czy raczej każda rurka powinna być poprowadzona osobno w swoim kanale jeszcze po zbrojeniu? Czy należałoby już na tym etapie zadbać o możliwość np. wymiany rury w takiej izolacji, tj. żeby można było ją wysunąć i wsunąć nową? Oczywiście wszystkie rurki prowadzone w płycie powinny być w jednym kawałku, ze wszelkimi łączeniami nad płytą już. Czy pod przyłącze wody (i prądu również) już teraz należałoby zaplanować odpowiednie kanały do przepuszczenia rur / przewodów z zewnątrz budynku, czy można to zrobić bez szkody dla fundamentu już po jego wyschnięciu (wykonawca przyłączy wodnych twierdzi, że nie ma problemu – koronką wywierci sobie otwór, który potrzebuje jako przepust)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom podłogi jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe podłogi ogrzewane

tomaszkonradtemat nr 308-1512
visibility czytano 455 razy

Ratowanie posadowienia na płycie żelbetowej z błędami


Przed wykonaniem płyty został wymieniony grunt, zlecono badanie gruntu, wynik b. dobry. Płyta została wykonana, na czas zimy grudzień-styczeń przykryta folią PE.
Opaska nie została wykonana - opaskę zrobi ekipa budowlana odpowiedzialna za SSO.
Widzę też że już popełniliśmy kilka błędów, które chciałbym naprawić (brak betonu c16/20 pod kątem 30stopni, brak masy polim-bitum. Rozumiem, że teraz przed ekipą odpowiedzialną za SSO jest następujący zakres prac w celu wykonania hydroizolacji poziomej na płycie i pionowej po obwodzie, po kolei:
Zdjęcie folii PE
Mury:
ułożenie membrany HDPE zgrzewana na zakładkach
Od zewnątrz: masa polimerowo-cementowa
styropian EPS-100
na płycie:
Ponowne ułożenie folii PE
ułożenie styropianu XPS
Na styropianie ułożenie folii aluminiowej refleksyjnej
Dodatkowa warstwa styropianu XPS
Między płytą a murami wykonanie wykładki dylatacyjnej styropian EPS-70

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom hydroizolacje ocieplenia

Piotr Gawliktemat nr 308-1515
visibility czytano 623 razy

Posadzka, najazd i schody w garażu


Poziom "0" budynku zaprojektowano na wysokości 30 cm nad poziomem terenu. Wieniec fundamentowy ma być wykonany tak, aby góra betonu podkładowego była 10 cm poniżej góry wieńca, co umożliwi połączenie hydroizolacji pionowej ściany fundamentowej z izolacją poziomą betonu podkładowego. Załączony Rys.1.
Poziom posadzki w garażu projektowany jest 30 cm poniżej poziomu "0" budynku - na równo z poziomem terenu. Załączam rzut.
Wjazd do garażu będzie zaprojektowany tak jak radził Pan w odpowiedzi na moje pytanie w poradzie nr 256. Wieniec będzie 5 cm nad poziomem betonu podkładowego. Rys. 2.
Jak poprawnie zaprojektować wieniec ściany fundamentowej w pozostałej części garażu?
Czy poprawnym jest, aby górny poziom wieńca w garażu był na tej samej wysokości co górny poziom wieńca w części mieszkalnej? Czy beton podkładowy w garażu może być poniżej wieńca, na wysokości bloczków betonowych? Rys.3. Jeśli nie, to czy należy zaprojektować wieniec wyższy niż 24 cm, tak aby sięgał głębiej?
W przypadku utrzymywania w garażu temp. 7 stopni, czy należy wykonać ocieplenie ściany między częścią mieszkalną? Rys.4.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane garaże ocieplenia podłogi porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-1545
visibility czytano 540 razy

Podwalina termiczna pod okno-drzwiami tarasowymi


Na rys. TA-072 str. 217 w książce, jest przedstawiony sposób posadowienia okna tarasowego. Pod oknem jest podwalina z XPS lub EPS-200 (35). Pytanie, czy warstwa ta wymaga dodatkowego montażu do podłoża? Czy okno powinno być zakotwione do podłogi, czy tylko wspierać się na tej warstwie, a kotwione do ścian? Jeśli stosujemy podwalinę to z XPS, klinarytu lub inna, to o jakiej wytrzymałości i którą najkorzystniej zastosować. Czy jeśli łączymy dwa kawałki podwaliny, to łączymy je ze sobą - przykładowe zdjęcie. Czy podwalina ma być prosta, czy frezowana - przykładowe zdjęcie.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: okna drzwi tarasy tarasy naziemne porady inwestorom porady wykonawcom

MARADAWOJtemat nr 308-1562
visibility czytano 447 razy

Z czego ściany na terenach szkód górniczych


Dzień dobry,
czy istnieją jakieś badania bądź wiarygodne informacje określające przydatność zastosowania określonych materiałów murowych na terenach objętych oddziaływaniami geologiczno-górniczymi (szkody górnicze). Chodzi o wiarygodne materiały określające możliwość zastosowania m.in. pustaków ceramicznych (typu MAX, Porotherm) bądź elementów murowych silikatowych.
Widzę, że zazwyczaj używa się pustaków ceramicznych co jest niezgodne z zaleceniami instrukcji ITB, która zaleca stosowanie elementów murowych grupy I.
Jakie jest Pana zdanie na ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli konstrukcje stalowe konstrukcje żelbetowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom posadowienia szkody górnicze

Cezary Wielowskitemat nr 308-1565
visibility czytano 440 razy

Posadowienie na płycie ogrzewanej


Ogrzewanie płyty fundamentowej. Oba rysunki w książce dotyczące posadowienia na płycie (str 164 i 165) przedstawiają ogrzewanie w osobnej warstwie jastrychu.
Co Pan myśli zatem na temat stosowania ogrzewania bezpośrednio już w samej płycie fundamentowej?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: posadowienia na płycie ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

zrezurtemat nr 308-1573
visibility czytano 914 razy

Posadowienie domu na nisko leżącej płycie żelbetowej


Zakupiłem podręcznik niedawno i jak wielu czytelników na tym portalu po przeczytaniu rozdziału 1.9, wiem że za późno. Chcę zapytać "jak wykonać poprawnie izolację pionową gdy jest opaska przeciwwysadzinowa i gdy jej nie ma?"
Płyta jest posadowiona pod ziemią, kończy się na równi z gruntem. W projekcie (rys 1) nic nie jest wspomniane o izolacji pionowej.
Na rysunku 2 przedstawiam próbę syntezy wiedzy z książki i porad z tego portalu.
W projekcie na izolacji pionowej mam XPS, ale w jednej poradzie radzi pan EPS bo XPS może zerwać izolacje hydrofobową pomiędzy pionowym XPS-em a płyta, gdy styropian pod płytą będzie osiadał. Czy w tym przypadku EPS może być? Jeśli tak to jak go zabezpieczyć przed wodą?
Czy może lepiej użyć w pionie XPS, a poziomy i pionowy XPS ochronić pasem FBF który by się ciągnął od silki aż po beton podkładowy? A co w przypadku gdy mamy opaskę przeciwwysadzinową?
Grunt mam mieć zagęszczony do Id = 0,6. Rozumiem że w takiej sytuacji opaska przeciwwysadzinowa może być tak jak na rysunku 1.9.12 tylko że pozioma - porada 985?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie hydroizolacje termoizolacje porady inwestorom

pepertemat nr 308-1587
visibility czytano 614 razy

Przejścia rur wodociągowych i kanalizacyjnych przez posadowienie na płycie


W serwisie znalazłem wiele informacji odnośnie przejścia rur przez fundamenty, ale nie udało mi się znaleźć pełnego opisu dla płyty fundamentowej. W związku tym mam kilka pytań odnośnie przejścia rur wodociągowych i kabli:
1. Czy sposób na wykonanie przejść rur osłonowych dla wody i prądu na rysunku 1 jest prawidłowy?
2. Jaką rurę osłonową należy zastosować dla rury PE 40? Gdyby miała to być rura o jedną dymensję większa, do wyszłaby PE 50, więc przy ściance 3.7 mm zostałoby <3 mm luzu, czyli <1.5 mm po obwodzie. Czy to nie za mało, żeby przecisnąć potem rurę właściwą (szczególnie przy łuku 90stopni)?
3. Wody gruntowe będą okresowo powyżej dolnego końca rur. Czy w związku z tym należy zrobić uszczelnienie pomiędzy rurą osłonową a właściwą przy dolnym końcu? Jak je wykonać przy rurach o takiej średnicy - sznur chyba się tu nie zmieści; czy wystarczy uszczelniacz poliuretanowy/silikonowy?
4. Czy jako uszczelnienie między rurą osłonową a fundamentem wystarczy zmatowienie rury nad betonem podkładowym i naniesienie hydroizolacji fundamentu 5 cm na rurę? Czy nie trzeba tu żadnej fasetki?

Odnośnie pionów kanalizacyjnych:
1. Czy sposób na wykonanie przejść rur osłonowych dla pionów kanalizacyjnych na rysunku 2 jest prawidłowy?
2. Czy rura ma (może) iść przez podbudowę (kliniec) aż do kielichów w poziomach kanalizacyjnych?
3. Czy na dole należy wykonać uszczelnienie przy użyciu sznura dylatacyjnego o zamkniętych porach i masy poliuretanowej/silikonowej/bitumicznej?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom instalacje kanalizacyjne instalacje wody zimnej hydroizolacje


 
 
29
   ...  
15
 
14
 
13
 
12
 
11
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.