porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 146


 
 
16
   ...  
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
SPtemat nr 308-1194
visibility czytano 250 razy

Remont poniemieckiego domu murowanego


Witam
Zakupiłem część poniemieckiego domu dwurodzinnego. Jest to budynek częściowo podpiwniczony, w którym występuje problem z zawilgoceniem ścian fundamentowych podpiwniczonych. Ściana fundamentowa w części podpiwniczonej jest z cegły gr. 2 c. a w strefie niepodpiwniczonej z kamienia na głębokości około 0,8 m. Brak izolacji pionowej przeciwwilgociowej oraz termicznej. Izolacja pozioma wg mnie stanowi jedynie warstwa kamieni polnych pod cegłami ułożona na piasku. Warstwy poziomej pomiędzy ścianą piwnicy a ścianą również nie odnaleziono. Chcę tą piwnicę ocieplić oraz oczywiście pozbyć się wilgoci ścian oraz wnętrza piwnicy. Strop ceglany, posadzka ceglana.
Propozycja to iniekcja pozioma żeby zrobić tzw. przeponę oraz masa KMB a później styrodur XPS. Ubytki do wypełnienia zaprawą PCC. Drugi pomysł to zastosować izolacje na bazie cementu złączyć z podkładem kamiennym i wyciągnąć poza strefę cokołową, a następnie kleić na piankę styropian XPS. Proszę o opinię czy mój tok rozumowania jest poprawny oraz uwagi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty fundamenty porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-1235
visibility czytano 242 razy

Wykonanie hydroizolacji na fundamencie z cegieł pokrytym smołą


Projekt budowlany przewiduje wykonanie w istniejącym budynku izolacji przeciwwilgociowej z emulsji bitumicznej i termoizolacyjnej z polistyrenu ekstrudowanego na ścianach fundamentowych zewnętrznych z cegły ceramicznej pełnej. Po dokopaniu ścian okazało się, że są pokryte smołą.
1. W jaki sposób przygotować podłoże pod wykonanie izolacji przeciwwilgociowej? Czy usuwamy smołę poprzez piaskowanie?
2. Po jakim czasie smoła przestaje wydzielać szkodliwe substancje lotne?
3. Po jakim czasie związki zawarte w smole nie doprowadzą do rozpuszczania polistyrenu?
4. Czy materiały na bazie bitumów wykazują przyczepność do podłoża ze smoły?
5. Czy masy hybrydowe można układać na podłoże ze smoły?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje remonty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

rydzyktemat nr 308-1247
visibility czytano 265 razy

Przedwojenna kamienica wymagająca remontu


Dzień dobry,
Po konsultacji z architektem postanowiłem wykonać odkrywkę fundamentu kamienicy z 1920 roku w której zamieszkuje podpiwniczenie. 3 piętra, fundament z "betonu" i strop betonowy. Powyżej cegła i stropy drewniane. Na ścianie w piwnicy wykwity soli, całość wilgotna.
Ściana fundamentowa od zew. wygląda w porównaniu do reszty dość solidnie. Odkrywkę zrobiłem w miejscu gdzie była największa wilgotność. Znalazłem dziurę a tam kamień który po prostu wyciągnąłem i dzięki temu odkryłem budowę części lub całości fundamentów.
Mur ma 60 cm i 1,5 m pod ziemią. Warstwy od strony zewnętrznej:
- 2-5 cm jest coś co przypomina beton pokryty zapewne smołą która teraz jest jak sadza - dość solidna warstwa "betonu" - możliwe że później wylewana - tego nie wiem.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami - dłońmi lub miotłą mogę dokopać się na drugą stronę ściany
- 10-20 cm luźno ułożonych na sobie kawałków granitu i otoczaków. Pomiędzy nimi widoczne są przerwy więc tak jak by niczym nie było to połączone i są tam puste przestrzenie. Wiec jak woda się wlała to równomiernie rozlała się po całej ścianie.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami
- 2-5 cm tyku wewnętrznego, farba wew.

Pytania:
1. Czy słyszał Pan o takiej "technologii" budowy i jak to jeszcze wszystko stoi i nie pęka?
2. Wykonanie hydroizolacji pionowej powinno być wykonalne ale poziomej sobie nie wyobrażam. Mieliśmy z architektem pomysł na iniekcje preparatem krzemionkowym ale przy takiej budowie ściany mam wątpliwości. Czy jest Pan w stanie coś doradzić?
3. Na ścianie zew. jest stara hydroizolacja która się utleniła - było to coś smolistego co teraz jest zwietrzałe - domyślam się że usunąć i zagruntować?

Dziura ze zdjęć ma 30 x 30 x 30 cm i umiejscowiona jest jakieś 70 cm pod ziemią w połowie wysokości ściany fundamentowej. Styropian i folia na zdjęciu to pomysł teścia na hydroizolację wykonany 20 lat temu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne renowacje remonty kamienice porady architektom porady inwestorom

more_productivetemat nr 308-1251
visibility czytano 357 razy

Odbudowa fundamentu i hydroizolacji budynku istniejącego


Kupiłem działkę z istniejącym budynkiem letniskowym częściowo podpiwniczonym oraz z poddaszem użytkowym. Domek o wymiarach ok 5x7m, część podpiwniczona 5x4.5m
Zauważyłem, że hydroizolacja domku polegała na zabezpieczeniu ściany fundamentowej jedynie grubą folią polietylenową. Oczywiście w piwnicy weszła wilgoć na ściany - szczególnie w miejscu w którym poprzedni właściciel przebił ścianę w celu wykonania przyłącza wody z pompy abisynki. W tym miejscu zaczął odłazić tynk, w innych miejscach natomiast widoczne są niewyraźne maleńkie ciemne kropki na tynku. Dodatkowo w jednym miejscu jest również dość wyraźne pęknięcie ściany fundamentowej. Podejrzewam, że nie ma tam zrobionej żadnej ławy tylko fundament murowany z bloczka. Podłoga to wylany beton niemal na pewno bezpośrednio na ziemi lub folii PE.
Chciałbym wykonać hydroziolację od nowa i ewentualnie wzmocnić fundament (murowany z czego popadło). Dom posadowiony jest mniej więcej 1,5m poniżej poziomu gruntu (piasek pylasty o bardzo małych kapilarach i wysadzinowy). Zwierciadło wody jest znacznie niżej, ok 5 metrów pod poziomem. Brak jest warstwy nieprzepuszczalnej (geologicznie jest to skarpa dawnej rzeki). Wysokość stropu piwnicy od wylanej podłogi (brak płytek lub izolacji) do belki stropowej to 191cm.
Chciałbym pogłębić to pomieszczenie tak aby było normalnie użytkowym (pozostałe mają 2,34m wysokości). Jak w takim wypadku wykonać hydroizolację fundamentów oraz podłogi tak aby uszczelnić całą piwnicę?
Rozumiem, że konieczne jest podbicie fundamentu. Czy można odkopując sekcjami wykonać wtedy prawidłową hydroizolację ławy (jeśli istnieje) i fundamentu? Jeśli ławy nie ma, czy należy ją wykonać przy podbiciu i czy łatwiej w takim przypadku jest to zrobić stosując beton napowietrzony (łączenie hydroizolacji na ławie)?
Moje wątpliwości budzi również czas schnięcia bezrozpuszczalnikowych mas polimerowo bitumicznych - 2 dni do pełnego utwardzenia. Czy to znaczy, że sekcje fundamentu można by było zakopywać dopiero po 2 dniach? Jak kłaść i łączyć folię kubełkową w celu zabezpieczenia ocieplenia i hydroizolacji z zewnątrz?

Rozmawiałem już z 5 biurami projektowo-konstruktorskimi i niestety wszyscy albo zarobieni, albo niechętnie podejmują się pracy nad istniejącymi budynkami, sugerując wprost, że potrzebny jest doświadczony wykonawca, który zrobi to na Bolka oko…
Pomimo, że budynek będzie spełniał przez najbliższe kilka lat rolę wyłącznie letniskową, chciałbym zrobić to porządnie, żeby nie musieć wykonywać ponownie remontu kiedy będę chciał go docieplić i przekształcić na mieszkalny.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne remonty porady inwestorom

Rafał Ptemat nr 308-1267
visibility czytano 212 razy

Pękająca ściana w budynku jednorodzinnym


Witam Panie Jerzy
Znajomy mieszkający w Bydgoszczy w domku jednorodzinnym ma problem z pękającą i osiadającą jedną ścianą budynku. Budynek jest z lat 70-tych i ma około 160m2 powierzchni z piętrem użytkowym. Koledze najpierw stare drzwi do garażu opadły 3-4 lata temu (jeden róg budynku osiadł). Później wymienił drzwi na bramę i ściana zaczęła pękać. Z tego co kolega odkrył to przyczyną mogła być rura od deszczówki która pod ziemią rozszczelniła się i podmywa fundament.
Porada jakiej kolega oczekuje to znalezienie przyczyny, plan i sposób naprawy. Oczywiście odpłatnie lub wskazanie najlepiej konkretnej osoby z tej części Polski która fachowo podejdzie do sprawy aby w sposób właściwy usunąć usterkę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady inwestorom remonty naprawy posadowienia farby fundamenty

MBtemat nr 308-1351
visibility czytano 310 razy

Zamoczenia przypór i podciąganie wilgoci w domu zabytkowym


1. W zabytkowym domu przypory (szkarpy) wystają poza obrys dachu, co powoduje że pada na nie deszcz - widać do wyraźnie do jakiej wysokości szkarpa pokryta jest glonami. Pytanie jak najbezpieczniej to:
- wyczyścić
- uzupełnić (w przypadku wykruszeń)
- ochronić (zaimpregnować)?

2. W tym samym obiekcie na tylnej ścianie mamy znane zjawisko podciągania wód z gruntu. W jaki sposób najlepiej rozprawić się z tym problemem, przy zastrzeżeniu że odsłanianie ściany fundamentowej (najpewniej - kamiennej) może stanowić problem? Może pozioma przepona + osuszenie ściany, skucie tynku i położenie tynku renowacyjnego?

Odpowiedź płatna 61,50 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budynki zabytkowe fizyka budowli remonty renowacje zawilgocenia

Michał Klepacztemat nr 308-1380
visibility czytano 470 razy

Hydroizolacja starego fundamentu z roku 1894


Witam serdecznie,
chciałbym się dowiedzieć jak prawidłowo wykonać hydroizolację na ścianie fundamentowej starego budynku (rok budowy 1894)? Budynek jest częściowo podpiwniczony, w części nie podpiwniczonej fundament jest z kamienia (piaskowiec?) wys. ok1,2m. Część podpiwniczona to fundament z cegły pełnej i kamień jako warstwa ok 20cm pod cegłą. Grunt to glina, natomiast woda gruntowa jest na poziomie pierwszej cegły w piwnicy.
Pozdrawiam
Michał Klepacz
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budynki zabytkowe domy murowane ekspertyzy fizyka budowli fundamenty hydroizolacje kamień naturalny mury naprawy porady inwestorom projekty wykonawcze remonty renowacje

Tomasz Wiśniewskitemat nr 308-1389
visibility czytano 324 razy

Remont starego domu z bala


Witam
Zwracam się z takim pytaniem - czy sam dam rady zabezpieczyć dom (stary ok 60 letni z bala), w którym zagnieździł się chyba spuszczel (tak sądzę po opisach zachowania). Chcę na poddaszu położyć podłogę z drewna i chciałbym zabezpieczyć bale i oczywiście nową podłogę.
Dodatkowo zapytam czy przed położeniem podłogi trzeba zedrzeć próchnicę z bala na belkach sufitowych na których będę kładł podłogę czy lepiej nie zdzierać? Niestety miejscami jest jej sporo ale też rdzeń jest gruby gdyż to starodrzew.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy z bala porady inwestorom remonty naprawy

Marek J.temat nr 308-1467
visibility czytano 470 razy

Nowe balkony, a już potrzebny remont


Dzień dobry,
Panie Jerzy mój problem dotyczy balkonu w bloku wybudowanym w 2012r. Nasza Wspólnota Mieszkaniowa przymierza się do naprawy balkonów ale chcemy to zrobić dobrze aby za np. 5 lat znowu ich nie remontować. W załączeniu kilka zdjęć mojego balkonu. Jak widać płytki już zaczęły odpadać a tym samy ukazał się nam przekrój warstw balkonu. Jest kilka szczegółów które nie znalazłem w Pana książce i dlatego piszę i proszę o pomoc. Przeglądałem też dział „porady budowlane” ale nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytania. Balkony są zwrócone w stronę południową. Oczywiście balkon nie został wykonany zgodnie z projektem ale może i dobrze bo i tak prędzej czy później zacząłby się sypać a to już wiem dzięki książce.
Układ warstw balkonu wg projektu:
1. płytki gres mrozoodporne na zaprawie klejowej mrozoodpornej elastycznej
2. wylewka cementowa gr. 4cm zbrojona siatką z prętów Ø3mm co 10cm
3. papa termozgrzewalna
4. papa podkładowa
5. styropian gr. 4cm
6. folia PE
7. płyta żelbetowa gr. 15cm
8. styropian gr. 5cm
9. tynk cienkowarstwowy.

Aktualny układ warstw wygląda następująco co widać na załączonych zdjęciach:
1. płytki gres na zaprawie klejowej – co to za płytki i na jakim kleju nie wiem ale wiem że fuga między płytkami to zwykła zaprawa cementowa!
2. wylewka cementowa gr. …..cm? - Czy jest tam zbrojenie, raczej wątpię!
3. folia - jaka…?
4. płyta żelbetowa gr. 15cm
5. styropian gr. 5cm
6. tynk cienkowarstwowy.

Ogólnie to mamy problem bo nie wiemy jak się zabrać za naprawę. Zanim poznałem Pana stronę i książkę nasze wstępne wyobrażenia były takie:
Demontaż: zdejmiemy stare płytki z klejem ułożone poziomo i pionowo, zerwiemy styropian wraz wyprawą tynkarską przyklejoną od spodu, usuniemy resztki kleju.
Naprawa: od góry - wyrównamy podłoże pod nowe płytki na istniejącym podkładzie betonowym które będą tylko ułożone w poziomie, położymy folie w płynie, klej do płytek i płytki nowe. Od czoła - wyrównamy podłoże pod nową wyprawę tynkarską, położymy folie w płynie, nowa wyprawa tynkarska. Od spodu – przykleimy nowy styropian z nową wyprawą tynkarską.

Ale już wiem że powyższa naprawa nie da zadowalającego efektu. Proszę o pomoc w rozwiązaniu naszego problemu z balkonami. Analizując Pana książkę nasunęły mi się pytania jak niżej:
Pytanie nr 1 – mocowanie balustrady do czoła płyty żelbetowej (rys. nr 2):
W książce jest tylko szczegół połączenia balustrady bezpośrednio do płyty żelbetowej od góry (rys. BA-047 str. 230). Nasze balustrady są łączone do czoła płyty i jeszcze do tego nie opierają się bezpośrednio na płycie tylko na płytkach – powstaje przestrzeń pomiędzy płaskownikiem stalowym a płytą żelbetową którą trzeba wypełnić, tylko czym i jak? Proszę o rozwiązanie tego szczegółu dla tego przypadku mocowania balustrady do czoła płyty.

Pytanie nr 2 – układ warstw nad płytą żelbetową:
Problem nr 2.1:
Aktualnie wysokości barierki nad płytkami wynosi 112,5cm przy krawędzi balkonu i 111,5cm od strony elewacji, przepisy mówią o 110cm min. więc tu na to chwilę jest ok. Próg z płytek przy drzwiach balkonowych ma 5,5cm wysokość (na zdjęciach rys. nr 1 i 4 zaznaczyłem te wartości powyżej aby było wiadomo o czym piszę). Chcąc naprawić balkon wg układu warstw które są w Książce (rozdział 1.11.6 str. 230) nie osiągniemy przepisowych 110cm tylko mniej. Czy możemy zrezygnować z warstwy styropianu i zostawić warstwę spadkową?
Problem nr 2.2:
Jeżeli zmienimy grubość warstw górnych pojawia się kolejny problem z mocowaniem balustrady do płytek ułożonych poziomo przy elewacji (na zdjęciach rys. nr 4 i 5 zaznaczyłem mocowanie o którym piszę). Ogólnie to chciałbym aby nie ruszać mocowań balustrady. Jeżeli dołożymy styropian to mocowanie nam się schowa w warstwie dociskowej i jednocześnie pojawia się nam problem bo powstaje przestrzeń niestabilna między płaskownikiem balustrady a płytą żelbetową balkonu, którą trzeba wypełnić, tylko czym i jak?

Pytanie nr 3 – wykończenie balkonu.
Czy płytki ceramiczne to jedyny wybór na posadzkę balkonu czy są inne wykończenia trwalsze od płytek? Jaki materiał wg Pana jest najlepszy do wykończenia posadzki balkonu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony remonty porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-1530
visibility czytano 271 razy

Skuwanie tynku cementowego bez uszkodzenia podłoża


Jak skuć okładziny tynkarskie z tynków cementowych bez uszkodzenia lica cegły lub kamienia?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje porady architektom budynki zabytkowe


 
 
16
   ...  
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.