porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 146


 
 
16
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
Magdalentemat nr 308-1560
visibility czytano 446 razy

Kompozytowy pomost na istniejącym balkonie


Na balkonie w mieszkaniu na ostatnim piętrze w bloku odpadły płytki, nie pierwszy już raz zresztą. Chciałabym zamiast płytek położyć deski kompozytowe na legarach. Mam w związku z tym następujące pytania:

1. Firma od desek proponuje pozostawienie obluzowanych płytek i położenie na nich desek. Propozycja ta wydaje mi się podejrzana - czy to jest dopuszczalne/sensowne? Jeżeli nie to czy trzeba zabezpieczyć jakoś to co znajduje się pod płytkami? Wg dokumentacji warstw górnej części płyty balkonowej (załączam rysunek) jest to "szlichta spadkowa gr. 4 cm". Oczywiście warstwy nie są w żaden sposób zgodne z opisem w Pana książce ale nie chciałabym organizować remontu całej płyty z góry i z dołu, chociaż być może w przyszłości czeka to cały budynek. Nie sądzę żeby administracja wyraziła na to w tej chwili zgodę. Budynek ma 10 lat i nie są widoczne żadne problemy z elewacją w okolicach balkonów ani w innych miejscach. Pytanie brzmi: co warto zrobić teraz, przy okazji montażu desek, żeby zminimalizować ryzyko problemów w przyszłości?

2. Co powinno się znaleźć na styku balkonu ze ścianą? Czy blacha będzie dobrym rozwiązaniem?

3. Producent systemu desek, firma DLH, proponuje legary z kompozytu. Czy jest to dobry i trwały wybór czy lepiej zainwestować w legary aluminiowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe balkony błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom remonty

GTtemat nr 308-1585
visibility czytano 156 razy

Ocieplenie i hydroizolacja podłogi w starym domu


Dzień dobry,
Zamierzam wykonać samodzielnie docieplenie podłogi na parterze domu (bez podpiwniczenia i bez docieplenia) wybudowanego w latach 70-tych.
Nie stwierdziłem żadnych śladów zawilgoceń, pleśni czy innych wykwitów na ścianach wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Chciałbym wykonać docieplenie podłogi wraz wykonaniem hydroizolacji (poziomej) i tu nasuwają mi się dwa pytania:
- jak wykonać hydroizolację istniejących fundamentów aby osiągnąć ciągłość zabezpieczenia przeciwwodnego?
- czy można użyć zagęszczarki do pospółki (po wybraniu warstwy gruntu spod obecnej podłogi) jeśli nie, to jaka jest technologia naprawy?
dziękuję za odpowiedź,
TG

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne docieplenie remonty podłogi porady inwestorom

Budowlaniec-Programistatemat nr 308-1609
visibility czytano 271 razy

Wentylacja parterowego budynku biurowego


Panie Jerzy,
chcę zrobić wentylację grawitacyjną w domu parterowym z nieużytkowanym poddaszem, który wg spisu gminnej ewidencji zabytków powstał w II poł. XIX w. o pow. użytkowej około 140 m2 i użytkowanym pod potrzeby prowadzenia firmy przez 8 h dziennie w dni robocze dla 4 stałych osób + klienci (0-6 osób) przebywający od 5-60 min jednorazowo w budynku. Użytkowana jest powierzchnia tylko 90 m2.
Aktualnie istnieją tam 2 kominy (1 szt. z 2 przewodami, 1 szt. z 1 przewodem) do których dawniej były podpięte piece kaflowe, a aktualnie jest tylko podpięta kotłownia z piwnicy z kotłem olejowym (w tym roku wymiana na kocioł gazowy). Czytałem podobne tematy lecz, wszystkie tyczą się nowych budynków. Będę wymieniał pokrycie dachowe (blacha panelowa). Dach 2-spadowy o wymiarach 17x11m w rzucie.
Czy jest sens doprowadzać do wszystkich pomieszczeń oraz wc, gdzie przebywają osoby wentylacji grawitacyjnej za pomocą rur spiro i kominków wentylacyjnych izolowanych zamontowanych na dachu? Okna są w dobrym stanie, 8 letnie, bez nawiewników, więc przewiduję ich montaż po zrobieniu wentylacji. Budynek nie jest przewidywany do zamieszkania w przyszłości, więc nie będzie w nim łazienki oraz kuchni z wyposażeniem AGD. Ewentualnie czy jest możliwość zaprojektowania przez Pana takiej wentylacji w przyszłości, a teraz przy wymianie pokrycia zamontowałbym tylko kominki wentylacyjne (1 szt. na 1 pomieszczenie, gdzie przebywają ludzie i 1 szt. w WC i aneksie jadalnym (brak urządzeń AGD)), tak by odchylenie od pionu rur spiro poprowadzonych do kominków było nie większe niż 30 st.
Rozkład kominków na dachu mam przewidziany (3 komplety 3-ech rur spiro wychodzące obok siebie z naroży pomieszczeń i podpięte blisko kalenicy dachu wg normy, pozostaje mi odpowiedź na pytanie czy to robić?
H pomieszczeń wewnątrz budynku to 3,0 [m],
H poddasza do kalenicy to 3,2 [m].
Proszę o poradę (jeśli to możliwe to w tym tygodniu bo będę zamawiał materiał na dach za tydzień).
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Maciej Jagielaktemat nr 308-1611
visibility czytano 341 razy

Renowacja pokrycia blachą trapezową


1. Czy renowacja pokrycia z blachy trapezowej poprzez malowanie ma sens?
2. Jeśli tak, jakiego rodzaju farby i jaki sposób nakładania mógłby Pan zarekomendować (na rynku występuje sporo opcji w tym malowanie ręcznie, agregatami, na ciepło etc)?
3. Jak powinna przebiegać procedura malowania i przygotowania dachu?
Pytanie proponuję omówić na przykładzie ok 20-letniego pokrycia pokazanego na zdjęciach.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy remonty renowacje porady inwestorom

Nielukasztemat nr 308-1633
visibility czytano 290 razy

Termorenowacja i remont fundamentu domu istniejącego


Szanowny Panie,
jestem w trakcie remontu domu z lat 90. Budynek będzie poddany termomodernizacji i wymianie stolarki Wykonawca prac zasugerował, że należy odkopać fundament, skuć wystające poza elewację elementy. Następnie wytynkować na równo z elewacją powstałe ubytki tynkiem cementowym, zabezpieczyć całość masą 2K, położyć na to styrodur 5 cm a na niego folie kubełkową wszystkie pracę do wysokości izolacji poziomej. Następnie wykonać drenaż opaskowy. Pracę będą wykonywane tylko na zewnątrz budynku. Fundament w budynku składa się z dwóch warstw 40 cm stopy to kamień wapienny łączony zaprawą cementową, 60cm beton. Poziom wód gruntowych na wysokości stopy wykonanej z kamienia, grunt przepuszczalny. Wewnątrz podłoga na gruncie, docelowo ogrzewanie podłogowe. Moje pytanie brzmi, czy podany zakres prac jest zasadny i czy technologia jest odpowiednia a jeśli nie to proszę wskazać błędy.
Z poważaniem Łukasz Niegolewski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne remonty renowacje naprawy porady inwestorom

Paweł T.temat nr 308-1640
visibility czytano 307 razy

Zawilgocony i zagrzybiony stary dom - jak uzdrowić?


Witam serdecznie Panie Jerzy,

Mam problem ze starym domem. Niestety nie udało mi się dotrzeć do dokumentów odnośnie wód gruntowych i melioracyjnych. Zrobiłem natomiast wywiad wśród sąsiadów. Poziom wód gruntowych jest ponoć wysoki od momentu kiedy gmina zrobiła drogę asfaltową obok posesji, od tamtego momentu poziom wód znacząco się podniósł. Fundamenty są kamienne bazaltowe do głębokości około 70cm, na nich jest podmurówka z cegły pełnej na wysokość około 70 cm. Fundament jest non stop mokry, a w domu pojawił się grzyb i wilgoć. W ciągu roku poziom zawilgoceń obniżył się o około 20 cm przy wietrzeniu domu. Domu poprzedni właściciel nie ogrzewał stale tylko małą kozą w jednym pokoju. W czasie ulewy i potem próbowałem wybierać wodę z próbnego wykopu ale ona stale nachodziła na około 15-20 cm spod fundamentu. Rodzaj gleby na całej działce to glina, choć wg papierów ze starostwa powinny być piaski. Dom jest opasany starym niemieckim drenażem z kamionki w odległości około 50 cm.

Przy domu jest jedna studnia rewizyjna do której odprowadzana jest woda i rura z piwnicy (w pom. gosp.)  odprowadzająca wodę. Druga studnia rewizyjna na końcu działki - ta w lepszym stanie odprowadza wodę do strumienia który znajduje się około 100m od domu.


Chciałbym podciąć mur - ma grubość około 36cm i podobno jest w środku z pustką powietrzną. Sąsiedzi mówią iż ta pustka spełnia rolę wentylacyjną i nie jest ona stała tylko jako szyby wentylacyjne co kilkanaście cm. Mają pewnie racją ponieważ nad fundamentami są otwory wentylacyjne. Podłoga jest na legarach. Podcinkę motywuję tym iż chcę to zrobić raz a dobrze i zapomnieć o temacie. Proszę Pana o doradzenie w sprawie fundamentu, czy należy go zarzucić szlamem, następnie dolać betonem na równo i zastosować np. ciężki bitum z siatką i do tego folia kubełkowa (to proponuje jeden wykonawca), czy inny sposób izolacji? Gdzie i jak zrobić drenaż, otoczak już mam średnica 16-32 płukany. Gdzie umieścić studnie drenażowe, czy nie będzie problemów jak skarpę usunę do poziomu całej działki ponieważ poziom gruntu jest do okien pomieszczeń gospodarczych które też są zawilgocone. Rozmawiałem także z jednym panem który jako jedyny jeszcze żyje a mieszkał w tym domu i który powiedział iż poziom w studni jest tak wysoki, że on nie pamięta aby taki kiedykolwiek był jak on tam mieszkał. Twierdzi iż nigdy nie było wilgoci w domu i wody stojącej w piwnicy ponieważ jego ojciec pędził tam bimber i dogrzewał pomieszczenie elektrycznym grzejnikiem który obecnie stoi w wodzie. Proszę o pomoc i szybką odpowiedź choć wlałbym porozmawiać o problemie tel. Proszę napisać tylko kiedy? Dom zamierzam remontować gruntownie łącznie z wylaniem na dole posadzki anhydrytowej do ogrzewania podłogowego oraz nowymi tynkami cementowo wapiennymi, czy poleca Pan jakiegoś producenta? Jakim materiałem docieplić dom?

Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne hydroizolacje pleśń podbicia fundamentów porady inwestorom remonty

Maratontemat nr 308-1693
visibility czytano 53 razy

Remont częściowo podpiwniczonego murowanego domu sprzed 33 lat


Panie Inżynierze.
Remontuję dom z 1987 roku, zakupiony 3 lata temu. Ściany trójwarstwowe z K065-2W z pustką powietrzną. Dom jest specyficzny, podłogi parteru są na 3 poziomach. Najniższy poziom to właśnie remontowany salon (cokół wokół salonu ma tylko 7 cm) i jako jedyne pomieszczenie nie ma pod nim piwnicy. (piwnica tylko w małej części zaznaczonej na zdjęciu). Otóż w salonie ma być ogrzewanie podłogowe i ze względu na fatalną jakość chudziaka (zapadnięty beton na luźnym gruzie ceglanym) skułem wszystko i teraz nie wiem co dalej. Izolacja pozioma jest: 2 warstwy papy na lepiku. Fakt w różnym stanie, ale jest. Niestety dwie ściany zewnętrzne są grubsze niż ściana fundamentowa i powstał wewnątrz pomieszczenia uskok nawet 10 cm tam już papy nie ma.
Moje pytanie jest szerokie. Po prostu nie wiem co po kolei dalej zrobić. Jakie warstwy i jakiej grubości dać. Czy wystarczy wylać chudziak 10 cm na to co jest, położyć folię PE,10 cm styropianu i potem folia pod rurki ogrzewania podłogowego i 7 cm posadzki? Nie sądzę.Włożyłem już tyle pracy i chciałbym zrobić wszystko jak należy. Jak to się powinno zrobić kompleksowo? Żeby zachować wysokość pomieszczenia (300 cm przy powierzchni salonu 40 m2) musiałbym zejść ze wszystkimi warstwami (oprócz posadzki) na równo z wysokością fundamentu. Tak można? Mam co do tego tematu mnóstwo pytań, ale ich nie zadam, bo to będzie na Bolka oko. Liczę na to, że po prostu pomoże mi Pan i wypisze wszystkie etapy prac po kolei. Tak będzie prościej niż odpowiadać na moje pytania laika. A i może pytanie około tematu: muszę poprowadzić przez salon rury c.o. do pionu prowadzącego na piętro. W jakiej warstwie posadzki je dać?
Zależy mi w tej chwili na czasie jeśli chodzi o ten etap, dlatego proszę o odpowiedź. Generalnie chciałbym poprowadzić całość remontu domu w oparciu o Pana wskazówki. Czy jest na to szansa?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady inwestorom porady wykonawcom

Marek J.temat nr 308-1704
visibility czytano 295 razy

Co nieco o grzejnikach centralnego ogrzewania


Dzień dobry,
Piszę bo nie znalazłem tego tematu w dziale.

1. Czy będzie różnica w zużyciu gazu (piec na paliwo gazowe) jeżeli stare grzejniki żeliwne zostaną wymienione na nowe (stalowe, aluminiowe – chodzi mi o to że będzie mniej wody do podgrzania w instalacji) przy czym same przewody do C.O. są wykonane z rur typu PEX.

2. Proszę opisać temat grzejników bo tego w ogóle niema na stornie:
a. materiał z jakiego są wykonane
b. sposób oddawania ciepła do pomieszczenia
c. metodę zasilania

3. Jakie wg Pana grzejniki są najlepsze. Na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: grzejniki porady inwestorom remonty

Miecz Lewtemat nr 308-1707
visibility czytano 295 razy

Popękana wylewka samopoziomująca


Panie Jerzy
Wykonawca wylał masę samopoziomującą w całym domu na grubość od 5 do 15 mm. Twierdzi, że wykonał ją zgodnie z instrukcją producenta, ale jest problem, bo na drugi dzień po wylaniu ten samopoziom popękał niemiłosiernie. Pęknięcia dochodzą nawet do 1 mm i mają długość od 30 do 80 cm. Nie mają jakiejś linii regularnej bo są w różnych kierunkach.
Widziałem jak mieszają proszek z wodą w wiadrach 30 litrowych mieszadłem elektrycznym i potem wylewali masę a na koniec taczali wałkami igłowymi.
Z tym, że mieszali tylko raz a kiedyś widziałem jak Pan pisał że takie masy miesza się dwukrotnie. Czy to może być przyczyną popękania wylewki? Co dalej począć - skuwać?

Z góry dziękuję za poradę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego remonty posadzki mieszkaniowe porady inwestorom

AnnaPatemat nr 308-1792
visibility czytano 323 razy

Mokre ściany w starym domu


Dzień Dobry!
Swój dom będę budować wiosną przyszłego roku, ale teraz mam taki oto problem. Moi rodzice mieszkają w starym domku - budowanym zaraz po wojnie domowym sposobem.
Połowa domu ma piwnicę a w niej latem na ścianach pojawiają się plamy jak na zdjęciu. Zauważyliśmy że pojawiają się 2-3 godziny po większym deszczu. Na parterze gdzie nie ma piwnicy wszystkie ściany nad podłogą są ciągle mokre i pojawia się pleśń oraz pęka tynk i odpada. Rodzice co 2 lata szpachlują i malują je ale to nic nie pomaga. Bardzo potrzebuję Pana doradztwa w sprawie rozwiązania tych problemów, bo niestety, każdy z "fachowców" mówi co innego a nie chcę wydać na darmo pieniędzy na remont tego domu.
Pozdrawiam i liczę na Pana pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane ekspertyzy hydroizolacje fundamenty remonty porady inwestorom


 
 
16
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.