porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 93


 
 
11
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
klockitemat nr 308-1157
visibility czytano 307 razy

Plamy na tynku w miejscu przewodów elektrycznych


Kolejny raz widzę ten efekt w całkiem innym miejscu i zaczyna mnie on niepokoić dlatego muszę zapytać. Oba mieszkania w których występuje były remontowane przez ich właścicieli po kilku latach eksploatacji. W obu "dosztukowano" punkt świetlny do którego pociągnięto zasilanie pod tynkiem, z pobliskiego gniazdka. I właśnie o ten kabel chodzi - w obu przypadkach, po 3-5 latach po remoncie, farba nad nim wygląda jakby była tłusta (mokra). W efekcie na obu ścianach widać "tłusty" pasek. Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze remonty renowacje porady inwestorom porady wykonawcom

rydzyktemat nr 308-1247
visibility czytano 265 razy

Przedwojenna kamienica wymagająca remontu


Dzień dobry,
Po konsultacji z architektem postanowiłem wykonać odkrywkę fundamentu kamienicy z 1920 roku w której zamieszkuje podpiwniczenie. 3 piętra, fundament z "betonu" i strop betonowy. Powyżej cegła i stropy drewniane. Na ścianie w piwnicy wykwity soli, całość wilgotna.
Ściana fundamentowa od zew. wygląda w porównaniu do reszty dość solidnie. Odkrywkę zrobiłem w miejscu gdzie była największa wilgotność. Znalazłem dziurę a tam kamień który po prostu wyciągnąłem i dzięki temu odkryłem budowę części lub całości fundamentów.
Mur ma 60 cm i 1,5 m pod ziemią. Warstwy od strony zewnętrznej:
- 2-5 cm jest coś co przypomina beton pokryty zapewne smołą która teraz jest jak sadza - dość solidna warstwa "betonu" - możliwe że później wylewana - tego nie wiem.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami - dłońmi lub miotłą mogę dokopać się na drugą stronę ściany
- 10-20 cm luźno ułożonych na sobie kawałków granitu i otoczaków. Pomiędzy nimi widoczne są przerwy więc tak jak by niczym nie było to połączone i są tam puste przestrzenie. Wiec jak woda się wlała to równomiernie rozlała się po całej ścianie.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami
- 2-5 cm tyku wewnętrznego, farba wew.

Pytania:
1. Czy słyszał Pan o takiej "technologii" budowy i jak to jeszcze wszystko stoi i nie pęka?
2. Wykonanie hydroizolacji pionowej powinno być wykonalne ale poziomej sobie nie wyobrażam. Mieliśmy z architektem pomysł na iniekcje preparatem krzemionkowym ale przy takiej budowie ściany mam wątpliwości. Czy jest Pan w stanie coś doradzić?
3. Na ścianie zew. jest stara hydroizolacja która się utleniła - było to coś smolistego co teraz jest zwietrzałe - domyślam się że usunąć i zagruntować?

Dziura ze zdjęć ma 30 x 30 x 30 cm i umiejscowiona jest jakieś 70 cm pod ziemią w połowie wysokości ściany fundamentowej. Styropian i folia na zdjęciu to pomysł teścia na hydroizolację wykonany 20 lat temu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne renowacje remonty kamienice porady architektom porady inwestorom

MBtemat nr 308-1351
visibility czytano 310 razy

Zamoczenia przypór i podciąganie wilgoci w domu zabytkowym


1. W zabytkowym domu przypory (szkarpy) wystają poza obrys dachu, co powoduje że pada na nie deszcz - widać do wyraźnie do jakiej wysokości szkarpa pokryta jest glonami. Pytanie jak najbezpieczniej to:
- wyczyścić
- uzupełnić (w przypadku wykruszeń)
- ochronić (zaimpregnować)?

2. W tym samym obiekcie na tylnej ścianie mamy znane zjawisko podciągania wód z gruntu. W jaki sposób najlepiej rozprawić się z tym problemem, przy zastrzeżeniu że odsłanianie ściany fundamentowej (najpewniej - kamiennej) może stanowić problem? Może pozioma przepona + osuszenie ściany, skucie tynku i położenie tynku renowacyjnego?

Odpowiedź płatna 61,50 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budynki zabytkowe fizyka budowli remonty renowacje zawilgocenia

Michał Klepacztemat nr 308-1380
visibility czytano 470 razy

Hydroizolacja starego fundamentu z roku 1894


Witam serdecznie,
chciałbym się dowiedzieć jak prawidłowo wykonać hydroizolację na ścianie fundamentowej starego budynku (rok budowy 1894)? Budynek jest częściowo podpiwniczony, w części nie podpiwniczonej fundament jest z kamienia (piaskowiec?) wys. ok1,2m. Część podpiwniczona to fundament z cegły pełnej i kamień jako warstwa ok 20cm pod cegłą. Grunt to glina, natomiast woda gruntowa jest na poziomie pierwszej cegły w piwnicy.
Pozdrawiam
Michał Klepacz
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budynki zabytkowe domy murowane ekspertyzy fizyka budowli fundamenty hydroizolacje kamień naturalny mury naprawy porady inwestorom projekty wykonawcze remonty renowacje

Tomasztemat nr 308-1424
visibility czytano 357 razy

Renowacja schodów z piaskowca


W wyniku użytkowania wewnętrznych schodów kamiennych z piaskowca, na stopniach powstały ubytki (zagłębienia) z uwagi na niską wytrzymałość stopnic na ścieranie.
Ktoś postanowił temu zaradzić i wyrównał zagłębienia zaprawą cementową, a całość pomalował farbą olejną. Niestety wypełnienie z zaprawy cementowej straciło przyczepność do podłoża, o czym świadczy głuchy dźwięk wydawany podczas opukiwania stopnic.
Planowane jest skucie wypełnienia cementowego do macierzystego podłoża. Ale co dalej?
Jakie zaprawy stosować do wypełnienia zagłębień zachowując odpowiednią przyczepność oraz wytrzymałość na ścieranie?
Pożądany efekt, to widoczny kamień. Jakie stosować powłoki, aby ograniczyć brudzenie elementów schodowych?
Schody nie leżą na gruncie.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: radon renowacje piaskowiec schody porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

GGtemat nr 308-1502
visibility czytano 204 razy

Problem z mchem na płytach i kostce przed domem


Panie Jerzy,
Dobre kilka lat temu jak nie naście lat temu „fachowcy” układali nam chodnik wokół wejścia. Z tego co pamiętam warstwy są następujące (podaję poszczególne warstwy od góry):
• Prefabrykowane betonowe płyty chodnikowe z posypką (wg rysunku) – wymiar 35x35cm. Pomiędzy nie były układane kostki granitowe wg wzoru jak na zdjęciach.
• Pod całością podsypka cementowo-piaskowa (stosunek +/- 1:5) – grubość +/- 5cm. Tego nawet chyba nie zagęszczali, bo nie pamiętam nawet żadnego „skoczka” w trakcie prac.
• W/w podsypka cementowo-piaskowa była położna na grunt rodzimy po usunięciu humus na kilkanaście cm i wyrównaniu z grubsza gruntu rodzimego
Po tych kilkunastu latach wszystkie płyty pokryte są mchem. Zdjęcia pokazują chodnik od strony północnej i tutaj mech jest największy. Jednakże chodnik znajduje się również po stronie zachodniej i tam też widać ślady występującego mchu. Dodatkowo od strony zachodniej co jakiś czas chodnik zapada się i muszę doraźnie go poprawiać podsypując piach w miejscach zapadniętych. Dodatkowo pomiędzy kostkami granitowymi wyrastają co jakiś czas kępki trawy, a i mech też się pojawia.
Mam 2 pytania:
1. Czy te płyty betonowe można uratować z tego mchu, a jeśli tak to czy po zabiegu ratowania można je zabezpieczyć przed ponownym osadzaniem się mchu.
2. Jeśli chciałbym poprawić ten cały chodnik to jakie powinny być prawidłowe warstwy podbudowy pod takie ścieżki wokół domu czy ogrodzie.

Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: architektura ogrodowa podjazy i wjazdy błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom renowacje impregnacja elewacji hydrofobizacja mech

Tomasztemat nr 308-1527
visibility czytano 131 razy

Wykonanie dylatacji popękanych schodów betonowych płytowych


Płyty betonowe schodów terenowych na gruncie są ograniczone z obu stron murkami kamiennymi. Czym wypełnić "naturalne" dylatacje płyt betonowych na gruncie?
Czy tiokole wchodzą w rachubę? Czy należy wykonać również dylatacje wzdłuż murków?


Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: naprawa żelbetu renowacje podesty porady wykonawcom porady architektom porady inżynierom

Tomasztemat nr 308-1530
visibility czytano 271 razy

Skuwanie tynku cementowego bez uszkodzenia podłoża


Jak skuć okładziny tynkarskie z tynków cementowych bez uszkodzenia lica cegły lub kamienia?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje porady architektom budynki zabytkowe

Ewelinatemat nr 308-1607
visibility czytano 280 razy

Odnawianie elewacji - proces wcale nie łatwy


Szanowny Panie Jerzy

W związku z odnawianiem elewacji budynku, proszę o poradę dotyczącą tynku lub farby. Chodzi mi przede wszystkim o zastosowanie tynku lub farby bardzo dobrej jakości. Dom usytuowany jest blisko lasu i dostępność światła słonecznego jest ograniczona, wybrany kolor-biały. Musimy wykonać odnowienie, bo na elewacji z ociepleniem styropianem w roku 2010 mamy miliony szarych i czarnych cętek i smug. Mój wstępny wybór padł na tynk silikonowy ale wykonawca zaleca akrylowy. Jak mam wybrać?


Z poważaniem Ewa. W.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie elewacje porady inwestorom renowacje

Maciej Jagielaktemat nr 308-1611
visibility czytano 343 razy

Renowacja pokrycia blachą trapezową


1. Czy renowacja pokrycia z blachy trapezowej poprzez malowanie ma sens?
2. Jeśli tak, jakiego rodzaju farby i jaki sposób nakładania mógłby Pan zarekomendować (na rynku występuje sporo opcji w tym malowanie ręcznie, agregatami, na ciepło etc)?
3. Jak powinna przebiegać procedura malowania i przygotowania dachu?
Pytanie proponuję omówić na przykładzie ok 20-letniego pokrycia pokazanego na zdjęciach.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy remonty renowacje porady inwestorom


 
 
11
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.