porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 22


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Grzegorztemat nr 308-1507
visibility czytano 414 razy

Mocowanie stolarki na konsolach drewnianych


Montaż okien w warstwie izolacji na konsolach z heblowanych impregnowanych kantówek drewnianych. Spotkałem się z takim sposobem montażu w sieci. Takie ekonomiczne MOWO :) . Proszę powiedzieć czy fizyka dopuszcza takie rozwiązanie?
Zdjęcie i screen znalezione w sieci.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne okna drzwi stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Iskierkatemat nr 308-1522
visibility czytano 673 razy

Kiedy okna, a kiedy elewacja i tynki?


Witam.
1.Jaki powinien być harmonogram kolejnych prac? Jestem na etapie stanu surowego otwartego. Kolejne etapy muszę rozłożyć na okres 3 lat. Jaka kolejność prac jeśli zdecyduję się na drewniane okna, przy projekcie ze ścianą trójwarstwową? Dom budowany z cegły silikatowej. Mam opcję wstawić okna w tym roku i stawiać elewację ze ściany trójwarstwowej, a może zrobić elewację bez okien. Lub wstawić okna i wykańczać dom w środku, robić instalacje i tynki? Nie planuję ogrzewania podłogowego ani rekuperacji. I mam problem z oknami bo gdyby miały być drewniane to czy wystarczy je zabezpieczyć i kontynuować pracę? A może okna lepiej wstawić na sam koniec? Problem jest w wilgoci i wysychaniu tynków które mogą mieć wpływ na okna.

2.W październiku mieliśmy stawianą więźbę dachową, przykrywany dach był w listopadzie. Ponieważ skosy mamy betonowe, musieliśmy ocieplić skosy zakrywając dostęp do kotew w murłacie, uniemożliwiając dokręcenie ich. Czy to może mieć wpływ na całą konstrukcję?
 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Bociek1313temat nr 308-1673
visibility czytano 297 razy

Montaż stolarki przed zimą w warunkach SSZ


Witam Panie Jerzy, mam pytanie odnośnie montażu stolarki jesienią i pozostawienia domu bez termoizolacji na zimę, czyli SSZ. Czy pianka używana do montażu okien musi być zabezpieczona przed wpływem warunków atmosferycznych w okresie zimowym? Czy może nie spieszyć się z montażem okien przed zimą i wykonać wczesną wiosną?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna drzwi stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom

SBtemat nr 308-1757
visibility czytano 303 razy

Okna 2- czy 3-szybowe w domach?


Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie okien dwu- i trzyszybowych. Okna dwuszybowe mają większą wartość współczynnika przenikania ciepła U, ale jednocześnie wyższą transmisyjność, dzięki czemu pojawiają się większe zyski od promieniowania słonecznego. Okna trzyszybowe charakteryzują się mniejszymi stratami ciepła przez przenikanie, ale jednocześnie i mniejszymi zyskami słonecznymi. WT2021 sprawia, że większość modeli okien dwuszybowych nie będzie możliwa legalnie do zastosowania. Czy jest możliwe, aby "nielegalne" okna dwuszybowe okazywały się (przynajmniej w niektórych przypadkach) rozwiązaniem dającym niższe wartości EK niż "legalne" okna trzyszybowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projekty budowlane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV okna drzwi

Violetta2temat nr 308-1761
visibility czytano 1105 razy

Czy ciepły montaż okien i drzwi konieczny?


Panie Jerzy
W ostatnich kilku latach bardzo rozpowszechnił się ciepły montaż okien i drzwi. Którego montażysty się nie zapytam, to każdy mówi że musi być ciepły montaż i nie ma dyskusji. Czy w każdym przypadku tak być musi czy są wyjątki? Pytam, okazuje się że ciepły montaż kosztuje krocie.
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego projekty budowlane projekty wykonawcze stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV drzwi drzwi i bramy garażowe okna

rjazwiectemat nr 308-2015
visibility czytano 515 razy

Tzw. ciepły montaż stolarki - stosowanie i problemy z łączeniem ocieplenia


Dzień dobry.
Pytanie dotyczy wykonania ocieplenia elewacji po montażu okien na ciepłej belce montażowej Marbet. Estetycznie i ze względów termoizolacyjnych chcemy wejść ociepleniem kilka centymetrów na profil okienny. Wstępnie wygląda na to, że będzie to 4 lub 5 cm - tak jak przymierzaliśmy to wygląda najlepiej. Na ścianie będzie 20 cm styropianu. Belka ma wymiar 10 x 10 cm. Na belkę i na ramę potrzebujemy przykleić 10 cm styropianu.
Moje pytanie dotyczy technologii klejenia w tym miejscu. Na rysunku pomarańczowa elipsa to listwa przyokienna. Kontrowersje dotyczą głównie czerwonej spoiny.
1. Czym wykonać połączenie pomiędzy belką z XPS, a styropianem (zielony kolor)?
Kierownik budowy i wykonawca ocieplenia optują za pianą do styropianu. Firma Marbet w swojej informacji pisze tylko o "klejach bezpiecznych dla wyrobów polistyrenowych".

2. Czym wykonać czerwoną spoinę? Jej grubość to będzie 2-3 mm. Tu opcji jest więcej: wykonawca elewacji zaproponował albo pianę do styropianu albo silikon. Firma od montażu okien proponuje klej bezrozpuszczalnikowy do EPDM (np. BOSTIK) bo z ich doświadczenia najlepiej trzyma się do ramy. Kierownik budowy uważa że najlepszy byłby klej lub taśma butylowa i ta opcja mi się najbardziej podoba.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projekty budowlane projekty wykonawcze stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV wykonawstwo ocieplenia wykonawstwo elewacje

Tomasz2019temat nr 308-2125
visibility czytano 494 razy

Błędnie wykonana podlewka betonowa pod okna w murze z silikatów


Witam, Panie Jerzy
ekipa wykonała z betonu b30 podproże pod okno aluminiowe. Na środku jednego podproża i drugiego pojawiła się głęboka rysa. W zaznaczonym miejscu nadlewka się rusza razem z Silką która się pod nią znajduje.

Pytanie 1 – Czy murarz nie powinien wykonać wiązania murarskiego w zaznaczonych miejscach?
Pytanie 2 – Czy nadlewka nie powinna być dozbrojona prętami zbrojeniowymi?
Pytanie 3 – Czy ewentualne pręty nie powinny być zakotwiczone w Silce oraz słupie betonowym który znajduje się miedzy otworami okiennymi (np. kotwą chemiczną)?
Pytanie 4 – Z czego najlepiej wylać takie podproże, teraz ma 5 cm ale z powodu błędu wykonawcy docelowo powinno mieć 11 cm.

Proszę o pomoc, czy najlepiej to skuć i zalać jeszcze raz…? Nie bawić się w kolejne nadlewki itd…

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa porady inwestorom porady wykonawcom

AndrzejMtemat nr 308-2396
visibility czytano 479 razy

Ochrona taśm okiennych przed UV


Dzień dobry,
została zamontowana stolarka okienna, montażysta poinformował mnie abym jak najszybciej przykrył taśmę, gdyż w przypadku dłuższego wystawienia na promienie słoneczne może się ona odkleić. Jednak nie powiedział czym to przykryć/zaszpachlować? Bardzo proszę o jakąś radę. Przeszukałem tutaj archiwum i albo nic nie ma, albo wpisywałem złe słowa kluczowe.

dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV parapety zewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom

Miketemat nr 308-2458
visibility czytano 315 razy

Zabezpieczenie taśm okiennych przed promieniowaniem UV


Panie Jerzy,
Mam takie pytanie, będę teraz na jesień montował stolarkę na tzw. szczelnym montażu z zastosowaniem taśm do zabezpieczenia pianki.
Chciałem zapytać jak te taśmy należy zabezpieczyć przed promieniami UV, bo elewacje przewiduje dopiero na zakończenie budowy, tj. na jesień przyszłego roku. Zostało mi trochę hydroizolacji mineralnej Bornit Mineralflex 2K, czy dobrym pomysłem będzie przykrycie taśm tą hydroizolacją? Przypuszczam że ma ona bardzo niski opór dyfuzji z racji tego że jest mineralna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe stolarka PCV stolarka drewniana stolarka aluminiowa porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

GrzegorzM temat nr 308-2598
visibility czytano 282 razy

Przydatność systemu Tytan WINS przy montażu stolarki


Dzień dobry,
Proszę o wyrażenie opinii na temat montażu okien z zastosowaniem systemu folii w płynie zabezpieczających pianę montażową typu Tytan wins.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne stolarka PCV stolarka drewniana stolarka aluminiowa porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.