porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 112


 
 
13
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Nest-Pawtemat nr 308-2113
visibility czytano 249 razy

Naprawa gwarancyjna wadliwego tarasu przez dewelopera


Dzień dobry,
z wielkim niepokojem obserwuję remont mojego tarasu przeprowadzany przez dewelopera. Nawet jako laik ale w oparciu o Pana książkę dostrzegam ewidentne wady tych prac. W związku z tym chciałbym skorzystać ze wsparcia technicznego przy odbiorze prac naprawczych.

Opis problemów - chronologicznie:
a. przedstawiciel wykonawcy przyznaje się, że taras wykonywano w porze zimowej (luty - marzec) korzystając z namiotu i nagrzewnicy.
b. pierwsza moja negatywna obserwacja dotyczyła jakości spoinowania - wykańczający moje mieszkanie inni fachowcy stwierdzili, że nie widzą fugi, tylko sam klej)
c. spoina popękała i wykrusza się pomiędzy płytkami.
d. cokoły odpadają od ścian tworząc nawet 1 cm szpary.
e. do jednego z dwóch garaży poniżej tarasu przenika woda po czym następuje jego ogólne zagrzybienie.
f. ścieka woda po ścianach tarasu w związku z brakiem odpływu wód z blachy, która przykrywa ścianki tarasu.
g. zacieki kleju widoczne są przy odpływie w kierunku rynny.
h. pusty dźwięk przy opukiwaniu niektórych płytek.  
i. zaleganie wody w 2-3 miejscach po ustaniu opadów (miejscami całkowity brak spadku).

To są główne zgłoszone problemy, z którymi deweloper nawet nie próbował dyskutować. Zgodził się naprawić czyli zerwać płytki, oczyścić powierzchnię i położyć nową terakotę korzystając z kleju Sika. Czy to poprawne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze tarasy naprawy porady inwestorom

Michał Estemat nr 308-2118
visibility czytano 503 razy

Folia paroizolacyjna czy adaptacyjna?


Dzień dobry

Po przeczytaniu rozdziałów Pana książki gdzie są poruszane zagadnienia paroizolacji w dachach, stropodachach i tarasach wreszcie zrozumiałem na czym polega problem z przenikaniem pary wodnej przez te elementy budynku. Przyznaję, że do tej pory ja jak też cała nasza pracownia w ogóle tego tematu nie uwzględnialiśmy w projektach. Ot wskazywaliśmy na folie i na tym koniec. Żeby lepiej zrozumieć, prosimy o wyjaśnienie jakie rodzaje folii paroizolacyjnych są lepsze: klasyczne o stałym oporze dyfuzji Sd czy folie aktywne?

Dziękujemy za przystępne i nieustające poszerzanie wiedzy w tak trudnej dziedzinie jaką jest fizyka budowli. Dodam, że odnaleźliśmy chyba wszystkie Pana publikacje, je wydrukowaliśmy i spięliśmy w skoroszyt, który jest przez nas czytany i przechodzi z rąk do rąk jako biblia. Każdy u nas zatrudniany absolwent w ramach praktyki zaczyna od tej biblii. Czekamy też na dalsze Pana e-wykłady.

Pozdrawiamy,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli folie dachowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projekty budowlane projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty wykonawcze ściany szkieletowe tarasy dachy stropodachy

damiankordas temat nr 308-2119
visibility czytano 419 razy

Taras wykonany z koszmarnymi błędami projektowymi i wykonawczymi


Witam,
Zwracam się z zapytaniem odnośnie tarasu. Deweloper wykonał taras zgodnie z przekrojem z załącznika. Podczas mojej wizyty w mieszkaniu okazało się że w środku jest woda, po rozebraniu płytek okazało się że na papie stoi woda jak na zdjęciach. Tłumaczenie dewelopera to "WODA POWSTAŁA W WYNIKU MYCIA OKNA, ZAGŁĘBIENIE W IZOLACJI Z PAPY POWSTAŁE NA SKUTEK POPRAWNEGO WYKONANIA ZAKŁADÓW KOLEJNYCH PASÓW Z PAPY.". Nie wierzę w takie tłumaczenie dlatego proszę Pana o opinię

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne tarasy porady inwestorom

Bartektemat nr 308-2149
visibility czytano 489 razy

Obróbka attyki


Dzień dobry,
mam pytanie o to jak wykonać prawidłowo obróbkę blacharską attyki. Załączyłem rysunek jak w przekroju wygląda "murek tarasu".
1. Czy płyta OSB powinna być zabezpieczona przed wilgocią? Jeśli tak, to czym? Znajomy budowlaniec polecił mi pomalowanie jej folią w płynie np. Knaufa/Greinplast - tak jak ścian w łazienkach. Oczywiście ze wszystkich stron (dość dużo pracy z tym malowaniem będzie bo będzie trzeba to zrobić 2x).
2. Czy aby prawidłowo wypoziomować płyty OSB mogę je osadzić na pianie montażowej?
3. Czy płyta OSB o grubości 12mm wystarczy? Czy inwestować w grubszą, np 18mm.
4. Czy płyta OSB powinna być docięta na szerokość attyki (40cm) czy na szerokość blachy (40cm + 2 daszki)?
4. Ile powinien wystawać okap/daszek poza linię budynku? Czy np. 1cm wystarczy?
5. Jakiej wysokości powinien być okap - 5cm?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropodachy tarasy attyki porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Dominik G.temat nr 308-2165
visibility czytano 322 razy

Problem z odpadającymi płytkami i przeciekaniem tarasu nad garażem


Witam
 
Chciałbym się Pana poradzić w jaki sposób naprawić taras o powierzchni 40 m2 pod którym jest garaż i przecieka woda oraz odpadają płytki. Na płycie stropowej betonowej jest położony styropian 5 cm i wylana jest wylewka, a na wylewce są ułożone płytki na klej mrozoodporny (tak poinformował wykonawca).
Na obecną chwilę za namową innego fachowca przyklejam płytki które poodpadały i wydłubuję fugę w całości, myśląc o zrobieniu fugi elastycznej produktem sikaflex 11FC. Dodaję zdjęcia tego tarasu. Bardzo bym prosił o poradę, w jaki sposób można by temu niszczeniu zapobiec? Czy obecne roboty mają sens?

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne tarasy porady inwestorom remonty

Piotr Majtemat nr 308-2193
visibility czytano 322 razy

Płytki ceramiczne na tarasie


Przygotowanie górnej powierzchni wykuszu do osadzenia płytek balkonowych
Jakie zabiegi, materiały i kolejne czynności należy poczynić aby właściwie przygotować górną powierzchnie wykuszu - służącego jednocześnie jako podłoga balkonu do położenia płytek balkonowych.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe tarasy porady architektom porady inwestorom

PotencjalnyInwestortemat nr 308-2301
visibility czytano 495 razy

Garaż przyległy do domu czy wolnostojący?


Dzień dobry,

Książkę kupiłem parę miesięcy temu i dopiero niedawno przeczytałem pierwszą część. Jestem napełniony wiedzą i niestety mam podejrzenia, że, delikatnie mówiąc, nie nadaję z moimi architektami na tej samej fali. Wolę jednak tak, niż ślepe wierzenie w każde ich stwierdzenie.

Teraz jesteśmy na etapie projektowania. Na początku wypracowaliśmy bardzo ładny wg nas projekt domu i dwukondygnacyjnego garażu zaraz opodal. Niestety, wstępna wycena wykonawców zmusiła nas do szukania innych rozwiązań, minimalizujących koszty.

Dom jest prosty, 9x15m, dwuspadowy dach, dwukondygnacyjny - tutaj raczej nic nie zetniemy bez zmian wymiarów, a na tym nam nie zależy.
Za to w garażu zrezygnowaliśmy z jednej kondygnacji, a z racji tego że działka jest dość mocno spadzista, jego dach ma być na wysokości poziomu zerowego domu. Po jego przysunięciu do budynku będzie można uzyskać pozwolenie na płaski dach (garaż według planu zagospodarowania może mieć dwuspadowy, a płaski jedynie, jeżeli jest to taras). Dzięki temu zwiększymy powierzchnię tarasu, pozbędziemy się dużej części robót ziemnych, wydaje się - same zalety.

Ale nie jestem do końca przekonany, czy tego rodzaju przysunięcie garażu do budynku nie wpłynie jakoś na izolację przeciwwilgociową, fundamenty domu i czy w ogóle jest to dopuszczalne. Czy nauka mówi coś na ten temat? :)

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Paweł Szczygielski

PS. Mam nadzieję, że wrzucam to pytanie do dobrego działu, nie mogłem się zdecydować. Na pewno później założę kronikę budowy domu :)
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: charakterystyki energetyczne domy jednorodzinne garaże tarasy projektowanie porady inwestorom

Budremtemat nr 308-2425
visibility czytano 382 razy

Minimalny spadek pokrycia tarasu


Szanowny Panie Bogdanie,

mam konflikt z deweloperem, dotyczący minimalnego spadku na tarasie (nad garażem). Projekt dewelopera przewidział spadek 0,1%. W wyniku czego na tarasie ciągle są zastoiny wody.
WT mówią wprost o konieczności wykonania spadków umożliwiających odpływ wód opadowych, ale czy jest jakiś zapis mówiący o minimalnym spadku np 1%. Choć takie minimum wydaje się być wręcz intuicyjne.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe tarasy porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2479
visibility czytano 334 razy

Korodowanie obróbek blacharskich na balkonach i tarasach


Panie Jerzy
proszę o komentarz dotyczący stosowania powlekanej blachy stalowej, jako materiał na obróbki blacharskie balkonów. Gięta cynkowana i malowana proszkowo blacha stalowa świetnie sprawdza się w miejscach takich jak np. dachy, gdzie wilgoć relatywnie szybko wysycha. Natomiast narażona na ciągły kontakt z wilgocią pod posadzką balkonów koroduje w szybkim tempie.
Czy podziela Pan pogląd, iż takie obróbki blacharskie nigdy nie były i nie są wytwarzane z myślą o montażu na balkonach, celem odprowadzania wody poza obrys budynku?
Czy jako obróbki blacharskie należało zastosować systemowe rozwiązania okapowe wykonane z profili aluminiowych lub alternatywnie zastosowanie blach które były cynkowanych ogniowo, a nie galwanicznie?
Warstwa cynku galwanicznego jest dużo cieńsza niż powłoka uzyskana poprzez cynkowanie ogniowe, przez co uzyskane zabezpieczenie antykorozyjne jest mniej trwałe na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony tarasy obróbki blacharskie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom remonty

JustMetemat nr 308-2481
visibility czytano 201 razy

Masa polimerowo-cementowa flex i jej styk z blachą aluminiową


Wpakowałem się w szlam elastyczny od Schomburga Aquafin 2K/M - Plus, w opisie jest, że przy styku z aluminium jest wymagane zagruntowanie żywicą epoksydową i teraz pytanie, czy przy obecnych temperaturach (max 15 stopni w dzień, 5 w nocy) iść w żywicę czy może jest jakiś inny sposób żeby zabezpieczyć punkt stykowy innym preparatem?


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego obróbki blacharskie balkony tarasy hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
13
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.