porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 62


 
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
centaurtemat nr 308-717
visibility czytano 234 razy

Wylot ponad dachem kominka wentylacyjnego z kotłowni


Mój problem dotyczy wentylacji kotłowni. otwór wentylacyjny znajduje się w stropie wentylacja biegnie przez pierwsze piętro na poddasze nieogrzewane , w pionie otwór znajduje się około półtora metra od krawędzi okapu. czy przenieść otwór w dachu jak najbliżej kalenicy rurami na poddaszu czy zostawić. Z czego wykonać ten kanał wentylacyjny w części ogrzewanej i w części nieogrzewanej?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

Rafał Leszczyńskitemat nr 308-766
visibility czytano 459 razy

Nadmierna wilgotność i temperatura w łazience podczas kąpieli


Jak traktować w obliczeniach przegród "bezwładność" przegrody jeśli chodzi o paroprzepuszczalność?

Przybliżę temat na przykładzie. Obliczając przegrodę dążymy do wykluczenia skraplania się pary wodnej w przegrodzie (np. w wełnie, w szkielecie, w najbardziej niekorzystnym fragmencie przegrody). Wychodzi nam z obliczeń że wilgotności powietrza nie może przekroczyć 60% (temp wew 24 stC, temp zew -20 stC). Mamy higrosterowalne wywiewniki które włączają się "bezpiecznie" przy wilgotności 55%. Powiedzmy że jesteśmy osobnikami które lubią długie (20 minut) gorące prysznice i wilgotność okresowo wzrasta do 90-95%,a temp wrasta do 28 stC. Licząc wg takich parametrów przegrodę mam deszcz w przegrodzie. Ale przecież to sytuacja "chwilowa" i wentylacja za jakiś czas sobie z tym poradzi. Jednak ileś tej wilgoci poszło już w ścianę. Jak do tego pragmatycznie podejść?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna wspomaganie projektowania porady architektom porady inżynierom

Joanna Słonatemat nr 308-772
visibility czytano 388 razy

Błędy w wentylacji grawitacyjnej z okapami


Witam
W mieszkaniach występuje ciąg wsteczny. Mieszkania są tak zaprojektowane że w każdym pomieszczeniu znajdują się kanały wentylacyjne. W kuchni natomiast są dwa kanały wentylacyjne: jeden z przeznaczeniem pod okap kuchenny. Deweloper chcąc naprawić problem z ciągiem wstecznym zamontował na kanałach wentylacyjnych w kuchni i łazience turbowenty i wmontował w okno nawiewnik powietrza (mieszkanie o pow. 70 m2 z oddzielną łazienką i wc). Oprócz tego "udoskonalił" coś na dachu (o tym jest w protokole kominiarskim). Wszystko to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Działają dwa przewody wentylacyjne (na których zamontowano turbowenty) z pozostałych wieje do środka mieszkań.
Przegląd kominiarski odbył się po naprawach dewelopera.
Po rozmowach z zakładem kominiarskim deweloper chce zamurować po jednym kanale wentylacyjnym, ponieważ wg niego występuje zaburzenie w cyrkulacji powietrza.
W moim mieszkaniu pomimo napływu powietrza z czterech kratek wentylacyjnych + nawiewnik w oknie, po upieczeniu kotletów śmierdzi 6 godzin. Moimi kotletami czuć także u sąsiadów w łazience. Najbardziej ciąg wsteczny odczuwalny jest w WC - tam różnica temperatury powietrza w porównaniu do temperatury pozostałych pomieszczeń sięga 10 stopni C. Sąsiad z góry zamurował kratki wentylacyjne w pokojach mimo takiego rozwiązania u niego również występuje ciąg wsteczny.
W przedstawionej sytuacji proszę o poradę i wskazówki co należałoby zrobić aby naprawić zaistniałą sytuację. Ratunku!
Z wyrazami szacunku.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe błędy projektowe błędy wykonawcze wentylacja wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

michaltetemat nr 308-777
visibility czytano 282 razy

Wentylacja hybrydowa czy mechaniczna z rekuperacją?


Panie Jerzy, jakiś czas temu otrzymałem od Pana odpowiedź na pytanie dot. zasadności zastosowania rekuperacji. Z dużą atencją przeczytałem pana uwagi dot. zalet a przede wszystkim wad/wątpliwości dot. tego rozwiązania. Proszę o informację co by Pan sugerował jako korzystniejsze w wieloletniej eksploatacji w domu 192 m2 (parter plus poddasze użytkowe) - wentylacja hybrydowa czy rekuperacja Tak jak poprzednio - nie pytam o aspekt ekonomiczny choć ten też ma znaczenie, ale raczej bardziej zależy mi na poprawie jakości powietrza w domu (rekuperacja?) lub uniknięcia jego zepsucia (hybryda? bo rekuperacja długofalowo być może bardziej dostarczałaby powietrze zanieczyszczone bo podzespoły rekuperacji się zużywają, być może nie do końca wiadomo jak serwisować je w perspektywie wieloletniej itp?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Breslandtemat nr 308-806
visibility czytano 364 razy

Zabudowa ścian zewnętrznych meblami, szyb techniczny


Szanowny Panie,
Czy meble, meblościanki i inne zabudowy (np. garderoby) w budynku mieszkalnym jednorodzinnym można projektować na ścianie zewnętrznej (o dowolnej orientacji płn., pn., wsch., zach.). Czy odpowiednie (jakie?) szczeliny wentylacyjne oraz umożliwienie cyrkulacji powietrza między ścianą zewnętrzną a zabudową meblową mogą wyeliminować kwestie zaburzeń cieplno-wilgotnościowych? Jak się ma ta kwestia w przypadku zabudowanych blatów kuchennych, łazienkowych i innych planowanych przy ścianie zewnętrznej? Czy ogrzewanie podłogowe należy w takich miejscach prowadzić czy unikać?

Jak podejść do pionu technicznego (2m szer., 0,5m głębokości przebiegającego przez 4 kondygnacje) zlokalizowanego przy ścianie płn., gdzie idą rury wentylacji (z czerpni, do wyrzutni, nawiew i wywiew) oraz przewody wentylacji grawitacyjnej, odpowietrzenia kanalizacji, przewody elektryczne i teletechniczne), komin murowany z wkładem kotła kondensacyjnego, przewody klimatyzacji). Jak przeprowadzić analizę w/c takiego miejsca? Czy należałoby zaprojektować jego oddzielną wentylację?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Piotr Krawczyktemat nr 308-821
visibility czytano 457 razy

Czy wentylacja grawitacyjna to zacofanie?


Witam. Z grubsza rozumiem cel analizy ekonomicznej charakterystyk energetycznych domu z doborem urządzeń i instalacji grzewczych i wentylacyjnych o których Pan pisze w książce. Tutaj chciałem zapytać o rekuperację - jest to obecnie bardzo popularne. W zasadzie niemal każdy projekt zawiera rekuperację a na każdym forum można spotkać informacje że wentylacja grawitacyjna to przeżytek i zacofanie i że jest ekonomicznie nieuzasadniona w domach o niskim zużyciu energii. Czy to prawda?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna

PiotrekZettemat nr 308-825
visibility czytano 237 razy

Wilgoć i pleśń w łazience w wieżowcu


Witam.
Kupiliśmy mieszkanie w starym wieżowcu z wielkiej płyty. Dobra lokalizacja, cena na którą w danej chwili było nas stać. Gruntowny remont zaplanowany na okres za ok. 4-5 lat. Mieszkanie nie jest w bardzo złym stanie, tzn. da się mieszkać. Jest tylko jeden główny problem z którym musimy się uporać już teraz. Mianowicie. Pleśń w łazience. Przyczyną jest ogromna wilgoć, słaba wentylacja w mieszkaniu, a właściwie jej brak. Aby spróbować temu zaradzić zlecę wykonanie nawietrzaków w oknach PVC. Ciąg w wentylacji grawitacyjnej jest przy uchylonym oknie więc gdy zapewnię napływ powietrza wentylacja powinna choć trochę funkcjonować. Żadne wentylatory nie wchodzą w grę bo mamy kanały zbiorcze. Podejrzewam, że może to nie zlikwidować całkowicie przyczyny. Jest także masa innych błędów budowlanych, które przy wspomnianym remoncie planuje zlikwidować.
Moje pytania:
1. Jak pozbyć się tej ogromnej wilgoci w łazience już teraz?
2. Jak pozbyć się pleśni, na tyle skutecznie by nie zagrażała zdrowiu oraz nie pojawiła się znowu? Poglądowo zamieszczam zdjęcia z łazienki.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

Eliza K.temat nr 308-832
visibility czytano 236 razy

Zimne prądy powietrza w mieszkaniu


Szanowny Panie Jerzy.
Mam problem z moją kawalerką w nowym bloku (kupiłam niestety bubel). Kawalerka z aneksem mieści się w środku bloku na wysokim parterze, z wystawą na zachód; z loggią; pod mieszkaniem są garaże, blok ocieplany styropianem.

Mieszkanie zimą jest zimne, w szczególności podłoga przy balkonie, zimna ściana, ciągnie też od okno-drzwi na balkon. Myślałam o termowizji by "zobaczyć" całą ścianę od góry do dołu. W rogu okna zawilgocenia ściany i boję się, że dopadnie ją grzyb. Okna często są zaroszone, szczególnie gdy przebywają w mieszkaniu 3-4 osoby.  Staram się bardzo pilnować by nie dopuszczać do kumulacji wilgoci typu pranie, gotowanie. Mam kilka osuszaczy, wietrzę, otwieram nawietrzniki na full itp). Wilgotność powietrza wynosi 45-65%, więc z tego co czytałam mieści się w normie, ale płaczące okna to już nie jest dobrze (okna PCV).

W bloku jest wentylacja grawitacyjna, na 29m2 mam 2 nawietrzniki i kratki w łazience i kuchni. Dodatkowo wieje od tych ścian bo w mieszkaniu nie ma miłego odczucia ciepła. Zrobiłam eksperyment, pozatykałam wszystkie otwory wentylacyjne i przy podłodze wiało nadal że da się odczuć wyraźnie że coś hula.
Temperatura powietrza 21-23 stopni. Gdy bywam  u znajomych jest mi ciepło albo wręcz za ciepło a mają podobnie jak u mnie czyli 21-23 st.C.

Wiem że inni mieszkańcy mają o wiele poważniejsze kłopoty typu grzyb, coś tam odpada itp. a ja nie chcę do tego dopuścić. Co można zrobić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe ekspertyzy fizyka budowli porady inwestorom

ciseqtemat nr 308-850
visibility czytano 307 razy

Szczelne okna, a wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa


Jak będzie działać wentylacja grawitacyjna przy takim układzie, że będą zamontowane nowe okna 3 szybowe energooszczędne. Pytanie jakie mnie nurtuje to czy czasem nie będzie zbytnia przesada z uszczelnieniem domu?
Planowany budynek to ściany gazobeton 400 i ocieplenie 15 styropian grafit.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa okna porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-894
visibility czytano 242 razy

Wentylowanie sufitów podwieszanych z lampami LED


Pokój dzienny z dwoma oknami. Wysokość ok 2,8. Pomieszczenie ok. 30 m2 z jednopoziomowym podwieszanym sufitem g.k. W suficie punkty świetne (halogeny led - swobodnie wkładane w otwory) - ok. 30 sztuk. Sufit obniżony w stosunku do stropu o ok. 10cm. W pokoju kratka wentylacyjna - wentylacja grawitacyjna. Pytanie, czy ten sufit i tym podobne puste przestrzenie, zabudowy g.k. winno się wentylować? Jeśli tak, to w jaki sposób, jakim sposobem? Czy są jakieś wytyczne od jakich kubatur?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom porady wykonawcom oświetlenie


 
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.