porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 62


 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
MariuszPtemat nr 308-913
visibility czytano 217 razy

Wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa w domu parterowym


Dzień dobry.
Pytanie o wentylację. Na zdjęciu wizualizacja jeszcze nie zrobionego projektu domu parterowego. W zamyśle wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa. Z przewagą na hybrydową.
I tu pytanie czy to wystarczająca ilość kominów czy np. miedzy pokojami po lewej też powinien znaleźć się jeden komin? Czy można np. na strychu wpiąć się ocieploną rurą spiro z kratki wentylacyjnej w pokoju do komina wentylacyjnego w łazience2? I podobne rozwiązanie zrobić z sypialni po prawej i pralni żeby rurami wpiąć się do komina w kotłowni.
Czy wyciąg z okapu prowadzić do komina w spiżarni czy po prostu ocieploną rurą pcv wyjść nad dach?
Pozdrawiam,


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady inwestorom

TomaszJtemat nr 308-945
visibility czytano 402 razy

Wentylacja łazienki przez komin w garażu z różnicą wysokości


Jak rozwiązać problem wentylacji w Łazience. Zamieszczam rysunki - pierwszy to rzut z góry pomieszczeń, łazienka i komin wentylacyjny w garażu do którego trzeba podpiąć się wentylacją z łazianki (łazienka jest przesunięta od komina niecały metr). Problem w tym że pomieszczenia są na różnych wysokościach co pokazuje rysunek drugi – tak że sufit garażu jest na wysokości około 2 metrów w łazience. Jak rozwiązać poprawnie taką wentylację? Czy kolejne rysunki OPCJA1- obniżyć sufit w łazience jakieś 30-40cm ? czy OPCJA2 – w opcji tej zastosować jakiś mechaniczny wyciąg? Która z nich będzie dobra? Nie wiem jak inaczej można rozwiązać taki problem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna porady inwestorom porady wykonawcom

TomaszPetemat nr 308-962
visibility czytano 490 razy

Podłączenie suszarki do ubrań do wentylacji


Szanowny Panie,
jak należy rozwiązać podłączenie suszarki do ubrań do wentylacji, jeśli suszarka tego wymaga? Zarówno dla wentylacji mechanicznej jak i grawitacyjnej.
Z góry dziękuję,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna suszarnictwo suszenie porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-966
visibility czytano 226 razy

Ocieplanie kominów wentylacyjnych ponad dachem


Czy warto docieplać wentylacyjne trzony kominowe ponad dachem stromym w budynku z poddaszem użytkowym?
Czy rodzaj materiału termoizolacyjnego ma znaczenie?
Czy docieplanie trzonów kominowych ma sens, skoro i tak nie unikniemy mostka termicznego z uwagi na przebieg kanału, który połączony jest z zewnętrznym powietrzem atmosferycznym?
Czy docieplanie trzonów kominowych ma tylko sens z uwagi na podgrzanie powietrza w kanale poprzez skierowanie strumienia cieplnego przenikającego z wnętrza budynku lub ograniczenie wychłodzenia powietrza w kanale dla zwiększenia ciśnienia czynnego w kanale?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa kominy ocieplenia porady architektom porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-1014
visibility czytano 247 razy

Analiza optymalizacyjna do zamiany zasilenia domu z sieci PEC na inne źródło


Panie Jerzy niestety z przyczyn ode mnie nie zależnych muszę zrezygnować z zasilenia swojego domu przez sieć miejską ciepłowniczą PEC. Czy poza Pelletami jest jakieś inne uzasadnione ekonomicznie źródło ciepła z analiz c-w?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

rydzyktemat nr 308-1064
visibility czytano 509 razy

Jaka wentylacja w pomieszczeniu z kotłem gazowym kondensacyjnym?


Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie kotłowni z piecem gazowym z zamkniętą komorą spalania 26 kW. Dom ma mieć wentylacje mechaniczną a projektant instalacji postawił wymaganie że w kotłowni musi być wentylacja grawitacyjna, co powoduje że trzeba prowadzić doprowadzenie powietrza przez łazienkę - kotłownia jest w środku domu.
Przeglądając internet trafiłem na 2 opinie i 2 przepisy:
170 ust.3 „Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów spalinowo-powietrznych, z zachowaniem wymagań §175”

a podobno kominiarze robią z tym problemy i podpierają się na przepisie:
§ 150 "Przepływ powietrza wentylacyjnego
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową".


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom projektowanie kotły gazowe wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

andretemat nr 308-1127
visibility czytano 451 razy

Otwory wentylacyjne w drzwiach wewnętrznych


Czy podcięcia wentylacyjne w drzwiach wewnętrznych (ewentualnie kratki, tuleje itp.) w domu jednorodzinnym z wentylacją grawitacyjną należy stosować w każdych drzwiach czy też tylko w drzwiach do pomieszczeń mokrych? Jakie jest rozwiązanie optymalne, a jakie wymagane w przepisach? W moim domu wentylacja jest zorganizowana w ten sposób, że wywiew znajduje się w łazienkach, pralni i kotłowni oraz kuchni, a nawiew przez nawietrzniki w oknach. Kotłownia ma piec kondensacyjny gazowy 24kW. Mam też osobny trzon kominowy do kominka w salonie z dopływem powietrza z zewnątrz i w tym trzonie jeszcze nie robiłem wywiewu (w Pana poście o kominku była wzmianka, że jest on niepotrzebny jeśli dobrze pamiętam). Kominiarz przy odbiorze pieca wspominał, żeby ten wywiew w trzonie kominkowym zrobić (wyciąć pustak - dostęp do kanału).
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna kominki porady inwestorom

Mateusztemat nr 308-1304
visibility czytano 1907 razy

Jak to jest z wentylacją pomieszczeń?


Napisał Pan, że w analizach określamy dopuszczalną wilgotność np. 46% dla pokoi oraz 62% dla łazienek. Rozumiem, że są to maksymalne bezpieczne wartości, których nie należy przekraczać? Zimą z obniżeniem nadmiernej wilgotności nie powinno być problemu - wystarczy przewietrzyć, bo powietrze zewnętrzne jest wtedy suche. Jak natomiast poradzić sobie latem kiedy na zewnątrz często panuje wilgotność powietrza zewnętrznego powyżej 70-90%. W tej sytuacji wietrzenie czy zwiększenie wydajności wentylacji mechanicznej/ hybrydowej spowoduje wtłoczenie wilgoci do wnętrza?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze wentylacja wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna rekuperacja

MBtemat nr 308-1316
visibility czytano 451 razy

Wadliwa praca wentylacji grawitacyjnej i wspomaganej


1. W jaki sposób nachylenie przewodu wentylacyjnego (wentylacji grawitacyjnej) ma wpływ na przepływ powietrza? Czytałem że maksymalny kąt odchylenia takiego przewodu od pionu wynosi 30 stopni, spotkałem jednak projekty gdzie taki kąt jest znacząco większy (nawet 60 stopni).

2. W budynku w którym pracuję znajduje się dość obszerna klatka schodowa (szerokie spoczniki, w dodatku z wycięciami, tak że można powiedzieć mamy słup powietrza o wysokości 12 metrów). Drzwi na ostatniej kondygnacji mają nowy zamek i jeśli naprzeć na nie ramieniem -nie otworzą się. Jednakże niekiedy przy otwarciu wrót wejściowych drzwi na najwyższym piętrze otwierają się. Czy da się temu jakkolwiek zapobiec?

3. W tym samym budynku w lokalach na poddaszu następuje zimą zjawisko cofania się powietrza, czy raczej napływu zimnego powietrza przez kanały wentylacyjne (wentylacji grawitacyjnej). Jak z tym walczyć? Czy jest to kwestia krótkiego kanału wentylacyjnego (poddasze) czy raczej cofki wywołanej np. wentylatorami w toaletach?
3a. Niejako uzupełniająco - jaka jest minimalna wysokość kanału wentylacyjnego (powiedzmy standardowy Schiedel) żeby poprawnie pracował?
3b. Proszę też o informację czy lepiej kanał wentylacyjny robić w suficie, czy też w ścianie?

4. Czy stosowanie w łazience dwóch kanałów wentylacyjnych grawitacyjnych, w tym jednego wspomaganego (wiatraczek) jest dobrym rozwiązaniem? Chodzi o stały przepływ powietrza gdy pomieszczenie nie jest użytkowane (gdy jest - działa wiatraczek). Czy z taki rozwiązaniem wiążą się jakieś problemy?

5. Widuje się niekiedy otwory nawiewne w ścianach (np. garażów czy kotłowni), wprowadzają one jednak zimą lodowate powietrze, co nagminnie kończy się ich zatykaniem przez użytkowników. Na ile zasadnym rozwiązaniem jest nawiew powietrza do takich pomieszczeń poprzez ocieplony kanał poprowadzony w podłodze?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa projektowanie

Rafał Ptemat nr 308-1444
visibility czytano 727 razy

Ogrzewanie na podczerwień w domu


Promienniki ciepła na podczerwień. Niby niski koszt instalacji, samo zdrowie ale jak wygląda sprawa kosztów za rachunki za prąd? Szukałem w internecie informacji, ale nikt nie podaje wartości poboru podczas użytkowania a strach nie wykonać instalacji CO a później płakać. Nie mniej temat ciekawy i może już opłacalny ekonomicznie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: komfort cieplny fizyka budowli mikroklimat mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom


 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.