porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 65


 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
Mateusz Janastemat nr 308-976
visibility czytano 443 razy

Niedopuszczalne błędy w wentylacji hybrydowej


Witam. Mam wentylację hybrydową z 4 wentylatorami w suficie. Strop drewniany, poddasze nieużytkowe nieocieplone. Kanały spiro 125cm ocieplone 10cm wełny z izolacją z folii aluminiowej. Wszystkie wentylatory higrosterowalne. Łazienka, kuchnia, wc i pralnia. Wszystkie z jednej strony domu. Z drugiej nawiewniki ciśnieniowe w oknach i podcięte wszystkie drzwi, aby ruch powietrza odbywał się z sypialni i salonu w stronę pomieszczeń mokrych. Wszystko ładnie działa. Dodatkowo sprawdzam parametry powietrza dwoma czujnikami wilgotności.

Problem zaczął się po zainstalowaniu okapu z silnikiem na dachu firmy vilpe tzw cicha kuchnia, bardzo wydajny. Okap startuje z najwyższego biegu (4) aby zrzucić ewentualną czapę śniegu i załącza najniższy bieg (1). Na 1-2 biegu jest ok, ale na 3-4 biegu zaczyna cofać powietrze z 3 kanałów które nie są zintegrowane z okapem pomimo że chodzą na najniższym biegu aby wymuszać ruch powietrza. Okap je zatrzymuje i kręcą się w przeciwna stronę. Wtłaczają zimne powietrze a z czasem niebezpieczne dla zdrowia dziadostwo.

Jak temu zaradzić? Okap ma klapę zwrotną. Wentylatory nie. Nie mam miejsca na instalowanie nawiewnika ściennego w kuchni. Chyba ze w suficie coś?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli wentylacja hybrydowa porady inwestorom

bartitemat nr 308-997
visibility czytano 354 razy

Rezygnacja ze spiżarni a wentylacja hybrydowa


Pytanie dotyczyć będzie projektu wentylacji hybrydowej, która wykonywana była razem z analizami cieplno-wilgotnościowymi nr 2025/2018.

Zaszła zmiana w projekcie wnętrza i musimy zrezygnować ze spiżarni w kuchni. Czy możemy teraz bez żadnych przeszkód usunąć wentylatorek ze spiżarni bądź dać go w inne miejsce czy to jednak nie jest takie łatwe na jakie wygląda? Dodam, że okna są już zamówione z takimi nawiewnikami i taką ilością nawiewników jak w projekcie wentylacji hybrydowej.

Drugie pytanie, bo nie rozmawiałem jeszcze o tym z elektrykiem, ale czy takie sprzęgnięcie wentylatorków ze sobą nie będzie ciężkim technicznie zadaniem?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-1014
visibility czytano 247 razy

Analiza optymalizacyjna do zamiany zasilenia domu z sieci PEC na inne źródło


Panie Jerzy niestety z przyczyn ode mnie nie zależnych muszę zrezygnować z zasilenia swojego domu przez sieć miejską ciepłowniczą PEC. Czy poza Pelletami jest jakieś inne uzasadnione ekonomicznie źródło ciepła z analiz c-w?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1059
visibility czytano 184 razy

Dobór osprzętu do wentylacji hybrydowej


Witam Panie Jerzy, w zeszłym roku informował Pan, że w bazie produktów znajdą się wkrótce wentylatorki (także dachowe) do wentylacji hybrydowej. Niestety w dalszym ciągu ich nie ma. Czy mogę prosić, aby zdradził Pan nazwę firmy? (może być na priva). Dziękuję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

gabrielka115temat nr 308-1109
visibility czytano 729 razy

Rekuperatory ścienne - wady i zalety


Coraz więcej informacji dociera do mnie o rekuperatorach ściennych (raczej pozytywnych).
1) Jaka jest pana opinia na ten temat?
2) Czy są jakieś minusy takiego rozwiązania?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego rekuperacja rekuperatory ciepła wentylacja hybrydowa porady architektom porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1177
visibility czytano 336 razy

Dobór wentylatorków do wentylacji hybrydowej


Dzień dobry witam panie Jerzy
chciałbym zastosować w otworach wentylacyjnych w łazience wentylatory higrosterowalne. Z firm które pan wymienia i poleca Aereco, Brookvent i Vents Group nie mogę znaleźć modelu który miałby precyzyjne nastawienie poziomu wilgotności. Rozmawiając z doradcami technicznymi tych firm w dwóch przypadkach powiedzieli że jest tam taśma poliamidowa która sama reguluje jakby otwieranie uruchamianie tej kratki. Proszę o podanie konkretnego modelu który ma precyzyjny nastaw poziomu wilgotności. Znalazłem wentylatory higrosterowane firmy Cata posiadają precyzyjny nastaw wilgotności czy spełniałyby pana oczekiwania co do skuteczności działania?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom

Mateusztemat nr 308-1304
visibility czytano 1907 razy

Jak to jest z wentylacją pomieszczeń?


Napisał Pan, że w analizach określamy dopuszczalną wilgotność np. 46% dla pokoi oraz 62% dla łazienek. Rozumiem, że są to maksymalne bezpieczne wartości, których nie należy przekraczać? Zimą z obniżeniem nadmiernej wilgotności nie powinno być problemu - wystarczy przewietrzyć, bo powietrze zewnętrzne jest wtedy suche. Jak natomiast poradzić sobie latem kiedy na zewnątrz często panuje wilgotność powietrza zewnętrznego powyżej 70-90%. W tej sytuacji wietrzenie czy zwiększenie wydajności wentylacji mechanicznej/ hybrydowej spowoduje wtłoczenie wilgoci do wnętrza?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze wentylacja wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna rekuperacja

MBtemat nr 308-1316
visibility czytano 451 razy

Wadliwa praca wentylacji grawitacyjnej i wspomaganej


1. W jaki sposób nachylenie przewodu wentylacyjnego (wentylacji grawitacyjnej) ma wpływ na przepływ powietrza? Czytałem że maksymalny kąt odchylenia takiego przewodu od pionu wynosi 30 stopni, spotkałem jednak projekty gdzie taki kąt jest znacząco większy (nawet 60 stopni).

2. W budynku w którym pracuję znajduje się dość obszerna klatka schodowa (szerokie spoczniki, w dodatku z wycięciami, tak że można powiedzieć mamy słup powietrza o wysokości 12 metrów). Drzwi na ostatniej kondygnacji mają nowy zamek i jeśli naprzeć na nie ramieniem -nie otworzą się. Jednakże niekiedy przy otwarciu wrót wejściowych drzwi na najwyższym piętrze otwierają się. Czy da się temu jakkolwiek zapobiec?

3. W tym samym budynku w lokalach na poddaszu następuje zimą zjawisko cofania się powietrza, czy raczej napływu zimnego powietrza przez kanały wentylacyjne (wentylacji grawitacyjnej). Jak z tym walczyć? Czy jest to kwestia krótkiego kanału wentylacyjnego (poddasze) czy raczej cofki wywołanej np. wentylatorami w toaletach?
3a. Niejako uzupełniająco - jaka jest minimalna wysokość kanału wentylacyjnego (powiedzmy standardowy Schiedel) żeby poprawnie pracował?
3b. Proszę też o informację czy lepiej kanał wentylacyjny robić w suficie, czy też w ścianie?

4. Czy stosowanie w łazience dwóch kanałów wentylacyjnych grawitacyjnych, w tym jednego wspomaganego (wiatraczek) jest dobrym rozwiązaniem? Chodzi o stały przepływ powietrza gdy pomieszczenie nie jest użytkowane (gdy jest - działa wiatraczek). Czy z taki rozwiązaniem wiążą się jakieś problemy?

5. Widuje się niekiedy otwory nawiewne w ścianach (np. garażów czy kotłowni), wprowadzają one jednak zimą lodowate powietrze, co nagminnie kończy się ich zatykaniem przez użytkowników. Na ile zasadnym rozwiązaniem jest nawiew powietrza do takich pomieszczeń poprzez ocieplony kanał poprowadzony w podłodze?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa projektowanie

Axel Sańczuktemat nr 308-1368
visibility czytano 495 razy

Zamiana ocieplenia ściany z metody BSO na wentylowane


Dzień dobry ,
w związku z zakupioną u Pana książką chciałbym prosić o poradę. Planuję wykonać dom wg gotowego projektu, gdzie przegrody są z sylikatu. Elewacja została zmieniona z tynku z ociepleniem styropianem na deski elewacyjne (modrzew syberyjski) z ociepleniem z wełny i przy zachowaniu szczeliny wentylacyjnej. Czy silikat w takim rozwiązaniu jest odpowiedni czy może jednak wybrać gazobeton? Dom będzie ogrzewany pompą ciepła powietrzną, ogrzewanie podłogowe.
Nie spotkałem się dotąd z rozwiązaniem styropian + deska elewacyjna. Zakładam, że jest to nieprawidłowe rozwiązanie. Z czego to wynika?
Z uszanowaniem,
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Krzysztof_1990temat nr 308-1392
visibility czytano 426 razy

Okno przy kabinie natryskowej


Dzień dobry,
Proszę o pomoc, w projekcie mam okno łazienkowe umieszczone obok prysznica na wysokości 1,7 m i po całej szerokości brodzika (załącznik-zdjęcie). Jak wykonać montaż takiego okna który będzie narażony na praktycznie ciągłą wilgoć? Jak to wszystko zrobić poprawnie? Myślałem o jakiejś szczelnej żaluzji/rolety od środka ale czegoś takiego nie znalazłem. Martwię się o grzyby i inne podobne cuda...
W projekcie jest przewidziana wentylacja hybrydowa.

Poza głównym pytaniem odważę się spytać jeszcze o coś, czy poprawny montaż okien i drzwi tarasowych został przez Pana opisany w serwisie BDB?
1. Stosownym jest decydować się na ciepły montaż okien?
2. Stosownym jest decydować się na ciepły montaż parapetów?
Proszę o odpowiedź, Pozdrawiam Krzysztof


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna parapety zewnętrzne porady inwestorom ocieplenia


 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.