porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 222


 
 
23
 
22
 
21
 
20
 
19
   ...  
1
 
 
PaSmatemat nr 308-353
visibility czytano 614 razy

Kominki wentylacyjne dachowe czy hybrydowa wentylacja?


1. W moim projekcie nie widzę żadnych stężeń przeciw siłom działającym od szczytu na dachu ale rozumiem że te są przenoszone przez drewniane słupki ścianek działowych? Czy wymagane jest dodatkowe stężenie poprzeczne od murłaty do kalenicy?

2. Mam część drewna świerkowego sezonowanego ale w ilości pozwalającej jedynie na wykonanie jętek oraz kleszczy i połowy krokwi. Czy domówienie brakujących elementów i dosuszenie ich w tartaku byłoby akceptowalne?

 

3. Pytanie z wentylacji. W projekcie mam przewidziane 4 kominki wentylacyjne fi-150 dla każdego pomieszczenia na poddaszu. Przedstawiam przykładowy egzemplarz. Jako że przewidziano je do wentylacji pomieszczeń ciepłych rozumiem że rury spiro do nich powinny być izolowane termicznie w celu ograniczenia wykraplania się pary? Z moich pomiarów wynika że jeśli zainstalujemy te kominki w okolicy kalenicy i będą one wystawały ponad nią to efektywna długość całego kanału wyniesie 2,8 m licząc od kratki w pokoju. Czy to ma w ogóle sens czy zrobić wentylację hybrydową? Czy zamiast kominków można wykonać podcięcia w drzwiach i dać przepływ powietrza na poddaszu z pokoi do łazienki i tam jeden taki kominek? Nadmieniam że w każdym pokoju na poddaszu będą okna połaciowe z nawiewnikami.


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy dachówki ceramiczne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom

PaSmatemat nr 308-355
visibility czytano 486 razy

Krycie dachu blachą na rąbek


Z Pana analiz c-w wynika, że w dachu mam 30 cm wełny z czego będzie 23 cm między krokwiami i 7 cm pod nimi w ruszcie. Zamierzam kryć dach blachą tytanową na rąbek stojący. Rozmawiałem z przedstawicielem producenta który zaleca rozwiązanie jak na ich rysunku. Proszę o komentarz.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy porady inwestorom pokrycia dachowe

Przemektemat nr 308-383
visibility czytano 349 razy

Jakie nawiewniki do wentylacji hybrydowej?


Chciałbym zamontować w oknach PCV nawiewniki. Mieszkamy bardzo blisko linii kolejowej, więc nie chcę montować zwykłych nawiewników ze względu na hałas. Znalazłem jednak tzw. nawiewniki akustyczne o Rw sięgającym nawet 42 dB. Występują w wersji standardowej ciśnieniowej, jak i higrosterowanej. Czy poleciłby Pan tego typu nawiewniki? Czy wersja higrosterowana jest w stanie zastąpić wentylację hybrydową, czy może lepiej użyć wersji ciśnieniowej w połączeniu z wentylatorkami higrosterowanymi w kanałach wywiewnych?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne wentylacja hybrydowa porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

centaurtemat nr 308-390
visibility czytano 628 razy

Dylatacja podłogi ogrzewanej i nie ogrzewanej


Witam chciałbym zapytać w jaki sposób zdylatować na wylewce salon z jadalnią. Korytarz i kuchnia podłogówka, wiec będą płytki gdzie mocować, na jaką głębokość i jakiej grubości dylatacja? Salon z jadalnią w planie jest deska.
Odpowiedź płatna 738,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego dylatacje porady inwestorom jastrychy ogrzewane

John Peeltemat nr 308-393
visibility czytano 694 razy

Rozwiązanie strefy doświetlacza w piwnicy


Temat okien piwnicznych (montowanych częściowo lub całkowicie pod poziomem gruntu) oraz montaż doświetlaczy nie był tu jeszcze omawiany, a temat dotyczy osób budujących dom z podpiwniczeniem.
1) Czy okna piwniczne montowane częściowo pod poziomem gruntu (piwnica ogrzewana) wymagają nawiewników?
2) Czy kaloryfery powinny być zamontowane właśnie pod oknami w piwnicy czy mogą być w innym miejscu?
3) Czy nawiewnik jest w stanie zapewnić wystarczającą wentylację kotłowni w piwnicy, jeśli kocioł jest z zamkniętą komorą spalania (np. gazowy kondensacyjny)? Czy jednak warto wykonać "zetkę"?
4) Co z hydroizolacją i termoizolacją powierzchni zaznaczonych na czerwono w otworach okiennych? Część tej powierzchni znajdzie się chyba po zewnętrznej stronie okna. Czy krawędzie w tych otworach powinny być sfazowane, tak samo jak narożniki ścian piwnic?
5) Rys. FU-078 pokazuje, że w strefie podziemnej (tak samo jak na cokole) należy położyć klinkier. Czy nie wystarczy nałożyć go tylko po obwodzie doświetlacza lub wręcz tylko w miejscach kotew rozporowych?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego doświetlacze porady inwestorom porady architektom

Przemektemat nr 308-394
visibility czytano 245 razy

Czy wytyczne WT2021 podniosą koszty budowy domów?


Pytanie może nie stricte budowlane, ale jestem ciekaw Pana opinii. Czy nowe warunki techniczne mające wejść w życie w 2021 roku mocno skomplikują proces budowy domów? Czy rzeczywiście nie będzie możliwości ich spełnienia, a co za tym idzie odbioru takiego budynku, bez zastosowania w nich kosztownych instalacji typu wentylacja mechaniczna z rekuperacją?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne projektowanie porady architektom porady inwestorom

anieldtemat nr 308-405
visibility czytano 1917 razy

Uwagi do projektu wentylacji mechanicznej z rekuperacją


Witam, w załączniku przesyłam projekt rekuperacji. Proszę o opinię czy jest on prawidłowo wykonany. Dodam, że jest to dom parterowy bez poddasza użytkowego, 200 m2.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja mechaniczna porady inwestorom

michaltetemat nr 308-433
visibility czytano 1285 razy

Czy wentylacja mechaniczna skutecznie czyści powietrze?


Dzień dobry,
Temat: wentylacja mechaniczna - czy warto? Nie pytam o ekonomiczny aspekt ale o jakość uzyskiwanego powietrza dzięki filtrom. Planuje budowę domu w Krakowie (jakość powietrza - tragiczna). Czy filtry do wentylacji mechanicznej poprawią jakość powietrza w domu?
Jakie filtry pod względem poprawy jakości powietrza zakładać i czy są jakieś dane na ile wentylacja mechaniczna z filtrami wyłapuje małe cząstki pm?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli wentylacja mechaniczna porady inwestorom

sculptortemat nr 308-456
visibility czytano 509 razy

Zamiana wentylacji mechanicznej na hybrydową


Rezygnacja z rekuperacji. Projekt: indywidualny. Dom jednorodzinny parterowy z nieużytkowym poddaszem. Strop: typu Teriva.
Opis: Aktualny stan mojej budowy to SSZ z instalacją elektryczną, ale przed tynkami. Do tej pory byłem przekonany do rekuperacji. Z tego względu mam tylko jeden komin wentylacyjny, który jest między pomieszczeniem technicznym a pralnią. W pozostałych pomieszczeniach są zrobione przepusty przez strop na anemostaty. Sam rekuperator miał mieścić się na nieużytkowym poddaszu oczywiście wraz z całym "orurowaniem". Po przeczytaniu Pana książki i tematów na niniejszym forum zaczynam mieć wątpliwości co do słuszności wyboru rekuperacji. Wcześniej nie byłem świadom wskazanych przez Pana wad.
Moje pytanie dotyczy możliwości rezygnacji z rekuperatora i zastąpienie go zwykłym systemem wywiewnym.

Pytania:
1. Czy na tym etapie jest jeszcze możliwość rezygnacji z rekuperacji i zastąpienie jej wentylacją grawitacyjną lub hybrydową?
2. Czy można położone rury pod rekuperację podłączyć do centralnego wentylatora, który będzie miał za zadanie tylko wyrzucać zużyte powietrze?
3. Czy zamiast jednostki centralnej korzystniej będzie umieścić osobne wentylatory do każdego pomieszczenia?
4. Czy przy możliwości instalacji wentylacji mechanicznej niezbędne są nawiewniki okienne czy dopuszcza się wykorzystywanie zwykłej mikro-wentylacji w oknach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom

AGAStemat nr 308-469
visibility czytano 495 razy

Wentylacja za pomocą komina czy kominków wentylacyjnych


Czy dachówki wentylacyjne kominowe w ogóle brać pod uwagę? Czy będą właściwie wentylować pomieszczenie? Czy lepiej tradycyjne murowane?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom fizyka budowli


 
 
23
 
22
 
21
 
20
 
19
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.