porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 28


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Tomekktemat nr 308-1300
visibility czytano 340 razy

Wpływ mebli przyściennych na dyfuzję pary wodnej


Analiza cieplno-wilgotnościowa a meble przy zewnętrznych ścianach. Jaki wpływ mają meble postawione przy zewnętrznych ścianach na analizę? Na przykład w kuchni meble są często zabudowane i rozumiem, że tworzą one dodatkowy opór dyfuzyjny. Jednak nie da się praktycznie uwzględnić tego w analizach cieplno-wilgotnościowych, które są robione bez uwzględnienia mebli. Widziałem przypadki, gdzie przesunięcie szafy pod ścianę zewnętrzną powodowało powstanie grzyba za szafą. Wolnostojące szafy mają przeważnie małą powierzchnię i można je przesunąć więc jest to mniejszy problem, ale co w przypadku zabudowanej kuchni, która rozciąga się na całe pomieszczenie? Czy jest to jakoś brane pod uwagę w analizach?
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli mikroklimat mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty budowlane projekty wykonawcze

Tomekktemat nr 308-1401
visibility czytano 2934 razy

Zasady wykonywania analiz cieplno-wilgotnościowych


Dzień dobry,
Pierwsza norma odnośnie analizy cieplno-wilgotnościowej z prawdy i mity nr 18 jest dla metody uproszczonej o której wspomina Pan na wykładzie. Czy pozostałe dwie normy to są normy, które Pan używa w pozostałej części wykładu dla zrobienia dokładnych analiz i na ich podstawie robi Pan analizy dla klientów?
pozdrawiam,
Tomek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom porady architektom porady inżynierom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

MKtemat nr 308-1590
visibility czytano 430 razy

Dziwny grzyb na suficie


Szanowny Panie
Chciałbym prosić o opinię na temat tego, co mogło być przyczyną takiego zjawiska, jak obrazują załączone zdjęcia?
Nie jest to budynek, w którym miałem okazję być. Pytam jedynie na podstawie zdjęć. Przypuszczam, że jest to pomieszczenie typu garaż, o czym świadczy sposób zaizolowania sufitu - płyty z wełny mineralnej, ułożone od dołu (czyli domniemam, że od strony pomieszczenia "zimniejszego"). Zakładając, że płyty izolacyjne charakteryzują się współczynnikiem oporu dyfuzyjnego na poziomie 1,0 [-] zjawisko to, według mnie, prawdopodobnie nie wynika z właściwości samej izolacji. Szczególnie, że grzyb wychodzi spomiędzy płyt. Dziwi mnie osobiście, że problem pojawił się w jednym miejscu. Być może doszło tam do jakiejś nieszczelności, a następnie woda uległa kondensacji? Z drugiej strony nie wiemy też jakie warunki środowiskowe panują w pomieszczeniu górnym - jeżeli byłoby ono nieużytkowane, a temperatura tam byłaby niższa od temperatury w garażu, to mielibyśmy sytuację jak izolacja od wewnątrz, bez bariery paroizolacyjnej.
Nie wiem czy zgadza się Pan z moimi tezami. Byłbym wdzięczny za opinię i podania ewentualnych możliwych przyczyn, jakie spowodowały przedstawioną sytuację (jedynie na podstawie zdjęć).
Z wyrazami szacunku

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania mykologiczne zagrzybienia

Saper75temat nr 308-1634
visibility czytano 444 razy

Nowa więźba dachu zaatakowana grzybem i pleśnią


Czy to pleśń?
Wczoraj zabrałem się do usunięcia sinicy z więźby (Weiss Holz) i o zgrozo znalazłem coś co moim zdaniem wygląda na pleśń. Czy Pańskim zdaniem to pleśń i czy mógłby Pan polecić najlepsze możliwe środki chemiczne do jej usunięcia i zabezpieczenia na przyszłość? Czy Adolit M do usunięcia a potem Adolit Holzbau B do impregnacji (nazwy z podobnego wątku) będą odpowiednie? Bo jak mniemam Weiss Holz na pleśń raczej nie pomoże? Więźba już na dachu przykryta papą, więc dostęp tylko z 3 stron.
Bardzo proszę o pomoc, sprawa jest pilna.
Pozdrawiam
 
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

Lukasz86temat nr 308-1880
visibility czytano 302 razy

Warstwy tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym


Witam
Jestem na etapie budowy domu "Dom Pod Ambrowcem", a konkretnie muszę zrobić tarasy nad pomieszczeniem ogrzewanym - są dwa jeden 40m2 a drugi 13m2. Mam kilka pytań gdyż odpowiedź moich wykonawców nie do końca mnie przekonuje a więc:
1.czy termoizolacja (20cm styroduru) powinna zostać ułożona równo z płytą tarasu czy może lepiej "wypuścić" ją o grubość ocieplenia ściany(tj.15cm)?
2.czy zamiast folii paroizolacyjnej można użyć papy termozgrzewalnej?
3.Czy paroizolację wywijać na ścianę (chodzi o ścianę okapnika)?
4.czy jako warstwę dociskową można stosować wylewkę z mixokreta?
5.czy dobrym rozwiązaniem była by hydroizolacja a zarazem warstwa wykończeniowa z polimocznika natryskowego?
Dodam iż myślałem o takiej kolejności: papa termozgrzewalna, styrodur, papa podkładowa, papa termozgrzewalna, warstwa dociskowa z mixokreta, okapnik aluminiowy i polimocznik natryskowy.
Liczę na pomoc.
Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom

Beata W-ckatemat nr 308-2049
visibility czytano 269 razy

Gdy woda zalewa piwnice, a ściany parteru mokre


Dzień dobry.

 

Mam ogromny problem z domem w którym mieszkamy już 30 lat. Zgłaszaliśmy zapytania do różnych firm i inżynierów budowlanych, ale mamy wątpliwości. Kilku fachowców stwierdziło, że to fundamenty są już nieszczelne i należy je naprawić. Poczekać rok i być może posadzki także trzeba będzie izolować.


Okoliczni sąsiedzi też izolują fundamenty i robią drenaże bo im też woda zalewa domy. Może to wina przerwania poniemieckiego drenażu przy wykonywaniu remontu kanalizacji ogólnospławnej w naszej ulicy przez gminę, a może powodzi 1997? Wrocław leży na podmokłym terenie. Taki "kaczy dół" . Tato zbudował ten dom na poniemieckich fundamentach. Na całym parterze mamy mokre ściany od kilku lat.


Poza tym mamy garaż w piwnicy, a w nim kanał rewizyjny, który mój pracowity tato wykopał samodzielnie. Teraz stoi w nim woda, jakieś 20cm poniżej posadzki. Fundamenty można odkopać tylko ręcznie bo ogród zagospodarowany i ziemię transportować na taczkach. Czy warto mieć jednak projekt na wykonanie tych prac? Dom ma wymiary 13m x 12m.


Jedna firma chce odkopać na 1,5m głębokości, otynkować ściany,dać izolację bitumiczną, folię kubełkową, 3 studzienki, rurę drenarską, geowłókninę i zasypać żwirem. Całość prac za około 50.000 zł.

 

Pozdrawiam.

Beata.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe domy murowane zawilgocenia zagrzybienia remonty porady inwestorom

Adam K.temat nr 308-2345
visibility czytano 499 razy

Renowacja kamienicy z ociepleniem lub bez


Witam
Jestem współwłaścicielem kamienicy, która wymaga już wymiany elewacji. Pojawił się problem i spór między współwłaścicielami - jeden chce styropian - drugi absolutnie nie, bojąc się grzyba na ścianie. Kamienica jest z 1938 roku. Ma ponad pięćdziesieciocentymetrowe ściany zewnętrzne. Kamienica jest ciepła i z nowymi oknami bardzo cicha. Nie mamy wentylacji mechanicznej. Większość ma zwykłe okna bez wywietrzników - do tej pory nikt nie miał problemu z grzybem.
Bardzo proszę o poradę - czy jest konieczny styropian? Czy prawdą jest że dzięki ociepleniu ścian styropianem rachunki za ogrzewanie mogą być zmniejszone?
Jestem tą osobą (jako trzeci współwłaściciel) która ma rozstrzygnąć spór.
Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam - Ewa Filipiak

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne kamienice porady inwestorom remonty renowacje ocieplenia elewacje

Gre-Jastemat nr 308-2387
visibility czytano 406 razy

Zawilgocenia w domu z roku 1959


Dzień dobry,
Śledzę z mężem z wielkim zainteresowaniem Pana porady i komentarze na bdb.pl
Jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego o pow. 400m2. Jest to gruntownie wyremontowana i przebudowana w 2006 roku kostka z roku 1959. Niestety, nie mieliśmy szczęścia do fachowców i zaczynamy mieć kłopoty z tarasami i garażem, a także odczuwamy wyraźnie wilgoć w niektórych pomieszczeniach w piwnicy o pow. 150 m2, która jest na tyle duża, że zrobiliśmy tam część rekreacyjno-gospodarczą domu.

W związku z pojawiającymi się usterkami i czekającym nas kosztownym ponownym remontem, potrzebujemy opinii wiarygodnego rzeczoznawcy z zakresu fizyki budowli, a w szczególności specjalisty od hydroizolacji. Zwracamy się do Pana z zapytaniem, czy wybiera się Pan w strony Gdyni przed 29 lipca? Jeśli nie to czy może Pan ewentualnie polecić kompetentnego kolegę po fachu, który mógłby nam znalazł przyczyny zawilgocenia murów i sporządził instrukcję dla wykonawcy, tak żebyśmy po kilku latach znowu nie musieli szukać pomocy?

Będziemy wdzięczni za szybką odpowiedź.
Pozdrawiamy serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne zasolenia zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom

Barbara G.temat nr 308-2392
visibility czytano 423 razy

Grzyb na ścianie od klatki schodowej po ociepleniu bloku


Witam,
Z góry przepraszam, że męczę Pana pytaniem, ale jak do tej pory nie spotkałam nikogo z taką ogromną wiedzą i doświadczeniem, kto mógłby mi pomóc. Rozmawiałam z Panem w piątek odnośnie grzyba na ścianie od klatki schodowej w bloku na 3 piętrze. Po tej rozmowie nasunęło mi się jeszcze kilka pytań:
1. Powiedział Pan, że źle że ruszyłam grzyba na ścianie. W takim razie jeśli znowu wyjdzie na ścianie w okresie grzewczym to w jaki sposób mamy z nim postąpić?
2. Zakładając że spółdzielnia wypnie się jak do tej pory, więc może lepiej odpuścić sobie walkę z nią bo przecież bardziej chodzi mi o to by moje dziecko tego nie wdychało. Tak więc co mam zrobić by skutecznie pozbyć się grzyba? Jakie są metody postępowania w takich przypadkach?.
 
Tak jak Pan zasugerował pytałam sąsiadów i mówią że oni nic takiego nie mają na ścianach. Dowiedziałam się jednak, że kiedyś w sąsiednim mieszkaniu w kuchni był duży grzyb. Ale po ociepleniu budynku, to zniknął.
 
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze ocieplenia docieplenie degradacja zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom ekspertyzy

Marta_MKNtemat nr 308-2393
visibility czytano 506 razy

Drewno więźby i poddasza zaatakowane sinizną


Dzień dobry.
Czym się różni sinica na więźbie od pleśni? Przez jakiś czas nie było u nas prawidłowej wentylacji poddasza i pojawiły się takie wykwity jak na zdjęciach. Wyczytałam w poprzednich poradach jak potraktować więźbę zaatakowaną grzybem, ale chciałabym też ocenić, czy to u mnie to grzyb czy sinica?
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.