porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 36


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Miłosz Malektemat nr 308-1096
visibility czytano 1437 razy

Harmonogram wykonania fundamentów z rdzeniami w gruncie gliniastym


Po przeczytaniu większości Pana porad mam mały mętlik w głowie więc postanowiłem zinterpretować moją wiedzę i napisać swój harmonogram budowy mojego domu tym bardziej że kazał Pan pytać o wszystko bo każda odpowiedź i problem jest indywidualny.

Grunt na mojej działce to glina plastyczna, stan wody gruntowej w okresach wiosennych roztopów to 110 -120 cm, strefa przemarzania 100 cm. Działka nie jest równa opada w stronę drogi po ukosie najwyższa rzędna to 125 a najniższa 121,3. Domu 123,40 i 122,2 a punkt zero jest usytuowany wstępnie na 123,20 z tych powodów z KB postanowiliśmy się nie wkopywać za głęboko w grunt tak aby beton podkładowy i ławy nie miały kontaktu z wodą. Po wymurowaniu i zasypaniu fundamentów chcę obsypać je ziemią z górnej części działki.

Dzień 1. Zrobienie wykopu i szalunków.

Dzień 2. Wylanie betonu podkładowego C16/20 (B20) wysokości 10 cm w szalunkach i zacieramy na ostro, po 2-3 godzinach od wylania betonu przykrywamy go szczelnie folią PE 0,2 mm poprzez ułożenie na skrajach desek i obsypanie piachem. Czekamy 3 dni.

Dzień 6. Rano zdejmujemy folie czekamy do późnego popołudnia żeby beton wysechł i gruntujemy tylko wierzch betonu gruntem FUNDAMENTGRUND 0,2 L/m2. Czekamy minimum 12 h. Suchość gruntu sprawdzamy testem kciuka polegającym na silnym wciśnięciu kciuka do powierzchni i jednoczesnym obróceniu go o 90 stopni (nie zmniejszając nacisku). Jeśli po podniesieniu kciuk jest czysty, grunt wysechł. Jeśli nawet lekko przybrudzony na czarno, czekać na dalsze wysychanie.

Dzień 7. Zgrzewamy papę podkładową (QUANDT PYE PV 250 S 5) szerokości 75 cm tak aby wystawała poza obrys ławy 7,5 cm, punktowo co 2m oraz na każdym zakładzie 5-7 cm do podłoża, podgrzewając palnikiem lub gorącym powietrzem spód papy i przyciskamy do podłoża tak aby bitum wycisnął się na 1-2 mm poza obrys papy

Dzień 8-9. Szalunki z listwami fazującymi pionowymi (zakaz mocowania do betonu podkładowego poprzez dziurawienie go) układanie zbrojenia według projektu plus ,,L” o szerokości 80 cm w każdą stronę na rogach i na skrzyżowaniach ścian po dwa pręty na dole i u góry.

Dzień 10. Zalanie ław betonem B 20, wibrowanie krótkie i równomierne max 2-3 sekundy w jednym miejscu chyba że beton z domieszką plastyfikującą - wówczas można wibrować w jednym miejscu do kilku sekund. Gdy beton zacznie tężeć zbieramy 2cm betonu od krawędzi szalunków i 2 cm w głąb pod kątem 45 stopni zaraz za sobą nakrywamy go folią PE 0,2mm szczelnie. Czekamy 3 dni

Dzień 14 Zdejmujemy folię i szalunki. Teraz zależnie od przewidzianej pogody jeśli nie spodziewamy się ulewnego lub długotrwałego deszczu przez 4 dni to czekamy do wieczora żeby beton wysechł i gruntujemy boki ławy i wystającą spod ławy papę.

Dzień 15. Po teście kciuka i wyschnięciu gruntu wykonujemy fasetę w pachwinie między papą a ławą z masy FUNDAMENTFLEX 2K zmieszanej z piaskiem kwarcowym 0,2-0,7 w proporcji 3:1 (objętościowo ) i wygładzamy butelką po piwie. Faseta ma być o promieniu krzywizny 3-4 cm. Czekamy 24 godziny

Dzień 16. Nanosimy pacą stalową nierdzewną masę FUNDAMENTFLEX 2K przy zużyciu 1,5 kg/m2 na boki ławy (do fazowania 45 stopni) fasetę w pachwinie i papę podkładową chronimy przed deszczem przez 2-3 h. Czekamy 12-24 godziny.

Dzień 17. Nanosimy drugą taką samą warstwę w identyczny sposób a na górę ław zakładamy znowu folię PE

W przypadku deszczu zdejmujemy folię już po 1-2 dniach, zdejmujemy ostrożnie szalunki (bez uderzania a wyłącznie za pomocą "łapki" i obcęgów). Wykonujemy fasetę na gorąco z grupy taśmy klinowe bitumiczne i natychmiast wykonujemy gruntowanie bocznych ścianek ławy, a po kilku godzinach nanosimy tam pierwszą warstwę hydroizolacji FUNDAMENTFLEX 2 K przy zużyciu 1,5 kg/m2, po czym po 3-4 godzinach nanosimy drugą warstwę taką samą. Teraz jeśli po 4 godzinach nie spadnie deszcz - wygraliśmy walkę z czasem. Nakrywamy ławy znowu folią od góry. Czekamy do 14 dni od wylania ław z murowaniem ścian fundamentowych.

Dzień 21. Aby móc murować ściany po 14 dniach hydroizolacje rdzeni zaczynamy wykonywać już po 3 dobach przerwy poprzez zdjęcie foli tylko z rdzeni i naniesienie szlamu ELASTIKSCHLAMME ES za pomocą pędzla na grubość 2 mm ( zużycie 2 kg/m2 ) na cały przekrój rdzenia wychodząc poza jego obrys na 2-3 cm oraz na pręty zbrojeniowe oczyszczone szczotką drucianą z brudu i korozji zachodząc 2-3 cm. Po 6-12 h nanieść kolejna taką samą warstwe. Czekamy 2 dni

Dzień 23. Zdejmujemy pozostałą folię z ławy. Czekamy do wyschnięcia betonu.

Dzień 24 Gruntujemy gruntem FUNDAMENTGRUND cała ławę zachodząc na owe 2-3 cm nie dalej. Czekamy aż grunt wyschnie 12-24 godziny.

Dzień 25 Teraz mam zagwostkę z czego lepiej będzie wykonać dalszą hydroizolację na ławie… Z papy zaczynając układanie od rdzeni zachodząc na te 2-3 cm i palnikiem lub gorącym powietrzem rozgrzewamy spód papy podkładowej i przyciskamy do podłoża. Bitum ma wycisnąć się na 1-2 mm poza obrys papy. Potem układamy papę na pozostałą powierzchnię ław dbając by zakłady zachodziły na siebie 5-7 cm a te zakłady także zgrzewamy. Papa wystarczy jak jest szerokości 24-25 cm grubości ściany fundamentowej czy musi być szerokości ławy? Czy z masy FUNDAMENTFLEX zachodząc 2-3 cm na skraj szlamu i całą górną powierzchnię ławy nanosząc jedną warstwę na grubość 2 mm (zużycie 2 kg/m2) zatapiając w nią siatkę szklaną. Odczekać 24 h i nanieść jeszcze raz warstwę masy przy zużyciu 1,5 kg/m2 tym razem bez siatki.

Dzień od 25 do 30 Murowanie ścian fundamentowych (oszczerbione bloczki odkładać na bok a wymagające cięcia ciąć piłą nie młotkiem) max 4 warstwy na pełne spoiny pionowe i poziome z cementową domieszką NEOPLAST 124 firmy Torggler zamiast wapna w proporcjach (która będzie najlepsza?)
30 kg cementu, woda (ile?), 0,1 litra domieszki, 3,5-4 części kruszywa (objętościowo)
25 kg cementu, 9 litrów wody, 75ml domieszki, 27 dm3 piasku, 45 dm3 żwiru. Mieszać 10 min i zużyć w ciągu godziny.
25 kg cementu woda (ile ?), domieszka 250 ml, 3,5-4 sianego drobnego żwiru. Mieszamy przez 10-15 min

Dzień 31-32 Szalunki i zbrojenie wieńca.

Dzień 33. Wylanie wieńca betonem B 20 wibrowanie, przykrycie szczelnie folią po 2-3 h. Czekamy 7 dni. W międzyczasie sprawdzamy czy wszystkie spoiny ściany fundamentowej są wypełnione zaprawą, jeśli nie są lub są wżery w bloczkach większe jak 2 cm wypełniamy je masą szybkowiążącą SPERRMORTEL. Mniejsze ubytki uzupełniamy dowolną masą KMB zmieszaną z piaskiem kwarcowym 1:1. W strefie cokołu (40 cm nad gruntem) niwelacja musi być wykonana masą mineralną MULTI-MORTEL.

Dzień. 41 Ściągamy folie oraz szalunki i wykonujemy hydroizolacje górnej części wieńca z papy termozgrzewalnej szerokości 24 cm a w przekroju rdzeni dokładnie tak samo jak na ławach.

Dzień 45. Murowanie jednej warstwy ściany z gazobetonu w celu utrzymania ciągłości hydroizolacji.

Dzień 46. Gruntowanie strefy cokołu i 10 cm poniżej planowanego poziomu terenu poprzez spryskanie wodą i odczekanie 30 min. Następnie nanosimy tylko na zagruntowaną część pierwszą warstwę hydroizolacji polimerowo cementowej flex ELASTIKSCHLAMME ES za pomocą szczotki sizalowej zużycie 1,5 kg/m2. Na pozostałą część ściany i ławy nanosimy grunt FUNDAMENTGRUNT od strony zewnętrznej i wewnętrznej do wysokości 10 cm powyżej betonu podkładowego podłogi. Czekamy 12-24 godziny.

Dzień 47. Wykonujemy drugą warstwę hydroizolacji tak samo jak dzień wcześniej tylko bez moczenia wodą oraz wykonujemy fasetę poziomą i pionową między ścianami i ławą w proporcji 1:1 z FUNDAMENTFLEX 2K zmieszanym z piaskiem kwarcowym. Czekamy 24 godziny.

Dzień 48. Hydroizolacje FUNDAMENTFLEX 2K  2x1,5 kg/m2 wewnątrz zaczynamy zachodząc w pionie 5 cm poza fazowanie 45 stopni na ławie do końca zagruntowanej ściany nanosimy tak samo jak w dniu 16. Hydroizolacje FUNDAMENTFLEX 2 K 2x 1,5 kg/m2 od zewnątrz tak samo jak wyżej z tym że zachodząc 10 cm na cokół. Czekamy 3 dni.

Dzień 52-53 Ocieplenie styropianem Steinodur LP (rowki do fundamentu czy na zewnątrz?). Przyklejamy masą Fundamentflex na 2-4 placki o grubości 2-3 cm i takiej samej średnicy z lekkim dociśnięciem lub na piankę PU.

Dzień 54 Układanie membrany kubełkowej ( HDPE / PEHD ) kubełkami w stronę gruntu na ścianach fundamentowych i ławach od wewnątrz i zewnątrz. Sklejamy ją jakoś na łączeniach czy wystarczą tylko zakłady i kubełki wchodzące w siebie?

Dzień 55. Zasypanie fundamentów pospółką o uziarnieniu od 1 do 4 mm warstwami 25-30 cm jednoczenie z dwóch stron zagęszczając.zagęszczarką 500 kg do ls > 0,95-0,97. Każda warstwa powinna przejść 7-8 obejść zagęszczarki. Metoda sprawdzenia zagęszczenia. Sposób ten polega na próbie wbijania stalowego gładkiego pręta średnicy 10-12 mm młotkiem 0,5 kg pionowo - uderzając z podobną siłą jak przy wbijaniu gwoździa 4-calowego w drewno. Jeśli pręt wniknie w podłoże na głębokość 5 cm po mniej niż 5 uderzeniach, zagęszczanie jest zbyt słabe. Przy zagęszczeniu ze wskaźnikiem Is>0,95 na 5 cm trzeba nawet 10 uderzeń, ale to tylko wskaźnik.

Dzień 56 Ułożenie rur od wody i kanalizacji. Pierwszą warstwę 20-30 cm delikatnie zagęszczamy kolejne już normalnie.

Dzień 57 Na pospółce układamy geowłókninę poliestrową gramatury min 110 g /m2, na poziomie betonu podkładowego plus 2-3 cm powyżej przyklejamy wkładkę dylatacjną grubości 1 cm na piankę PU i do jej dolnej krawędzi nawozimy kruszywo płukane granulacji 8-16 mm lekko uklepać. Następnie nakrywamy kruszywo folia PE na suchy zakład 25cm i zalewamy betonem B 20 solidnie zagęszczając i wygładzając na ostro. Na drugi dzień po wylaniu betonu przykrywamy go szczelnie folią PE i pozostawiamy w spokoju na min 7 dni. Czekamy min 7 dni. Obciążenie paletami z pustakami dopiero po 4 tygodniach. Po 14 dniach można równomiernie układać pustaki nie wyżej niż w 3 warstwach podkładając deski, a nie palety.

Najtrudniejszy etap mam zaplanowane mam nadzieje że poprawnie jeśli nie proszę o poprawki i z góry dziękuję :)


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

INNOtemat nr 308-1183
visibility czytano 330 razy

Zasady podbijania fundamentów


W książce podaje Pan informacje co do sposobu podbijania fundamentów. Pisze Pan o murowaniu na nowej ławie z nową hydroizolacją muru z bloczków betonowych na szybkowiążącej zaprawie PCC oraz wypełnieniu szczeliny pomiędzy ostatnią warstwą bloczków, a istniejącym fundamentem zaprawą cementową ekspansywną lub betonem żywicznym. Czy mógłby Pan rozwinąć kwestię proponowanych materiałów.
Czy można zamiast zaprawy ekspansywnej, betonu żywicznego i zaprawy PCC użyć zwykłej zaprawy? Czy w takim przypadku oprócz wydłużenia czasu twardnienia zapraw mamy jeszcze jakieś inne skutki uboczne wynikłe z zastosowania samej zaprawy cementowej?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli podbicia fundamentów porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Krzysztof_1990temat nr 308-1314
visibility czytano 506 razy

Zagęszczarka wibracyjna, a bliskość muru fundamentowego


Dzień dobry, chciałem się zapytać czy w czasie zagęszczenie pospółki w trakcie zasypywaniu fundamentów jest jakaś bezpieczna odległość między pracującą zagęszczarką a murem fundamentowym? Widziałem skutki zbyt bliskiego "podjechania" zagęszczarki pod ścianę fundamentową w efekcie mur pękną i był dramat... proszę o odpowiedź, Pozdrawiam Krzysztof
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty zagęszczanie gruntu porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1355
visibility czytano 441 razy

Zaprawa do murowania pustaków ceramicznych


Witam Panie Jerzy.
Jaka powinna być prawidłowa receptura na zaprawę do murowania ścian z ceramiki (pustaki ceramiczne)? Spotkałem się z murowaniem na zaprawę cementową i cementowo-wapienną. Czy konieczne jest stosowanie jakichkolwiek plastyfikatorów, napowietrzaczy etc? Czy w zależności, czy są to ściany nośne lub działowe występuje różnica w recepturze?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury zaprawy cementowe zaprawy wapienne porady inwestorom porady wykonawcom

Breslandtemat nr 308-1408
visibility czytano 321 razy

Podbicie fundamentów bez murowania


Dostałem ostatnio do oceny projekt podbicia poniemieckiego budynku mieszkalnego jednorodzinnego (dom murowany z cegły, trzykondygnacyjny - piwnica, parter, poddasze), nie było na nim rozwiązanych kwestii hydroizolacyjnych (jedynie na betonie podkładowym zaproponowano "dyspersyjną powłokę asfaltową po zagruntowaniu emulsją anionową" co moim zdaniem jest z kilku powodów błędne).
Zastanawiałem się czy beton napowietrzony i rozwiązanie z książki str. 159 rys. 1.9.-4 załatwią problem ochrony zbrojenia i wyeliminują potrzebę izolacji obwodowej całej ławy. Doszedłem do wniosku, że z uwagi na przerwy robocze, w których prędzej czy później powstaną rysy, woda zawarta w gruncie przeniknie do zbrojenia i napowietrzenie mieszanki nic tu nie pomoże - czy mam rację?
Zaproponowałem rozwiązanie z książki ze str. 161 rys. 1.9.-8 z wariantem papy termozgrzewalnej między betonem podkładowym a ławą oraz z uwagi na konieczność szybkiego wykonania szlamowanie wszystkich powierzchni mineralnych, na których będzie zastosowana masa KMB, tak aby można było odciąć się od wilgoci technologicznej zawartej w betonie. Przekładkę z membrany HDPE (nr. 5 na rysunku) z uwagi na rdzenie zastąpiłem również szlamem sztywnym (chociaż nie wiem do końca po co - przecież w tym rozwiązaniu książkowym mamy już izolację dookoła całej chronionej przed wodą konstrukcji).
Rozwiązanie docelowe na załączonym rysunku. Czy będzie ono poprawne?

Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: hydrofobizacja podbicia fundamentów porady wykonawcom porady architektom porady inżynierom

Tomasztemat nr 308-1424
visibility czytano 356 razy

Renowacja schodów z piaskowca


W wyniku użytkowania wewnętrznych schodów kamiennych z piaskowca, na stopniach powstały ubytki (zagłębienia) z uwagi na niską wytrzymałość stopnic na ścieranie.
Ktoś postanowił temu zaradzić i wyrównał zagłębienia zaprawą cementową, a całość pomalował farbą olejną. Niestety wypełnienie z zaprawy cementowej straciło przyczepność do podłoża, o czym świadczy głuchy dźwięk wydawany podczas opukiwania stopnic.
Planowane jest skucie wypełnienia cementowego do macierzystego podłoża. Ale co dalej?
Jakie zaprawy stosować do wypełnienia zagłębień zachowując odpowiednią przyczepność oraz wytrzymałość na ścieranie?
Pożądany efekt, to widoczny kamień. Jakie stosować powłoki, aby ograniczyć brudzenie elementów schodowych?
Schody nie leżą na gruncie.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: radon renowacje piaskowiec schody porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

gryzlytemat nr 308-1580
visibility czytano 403 razy

Geozaprawy - cud techniki?


Dzień dobry,
Natknąłem się ostatnio na reklamę geozaprawy do regeneracji żelbetu. Spotkał się Pan z tym rodzajem zapraw? Na prawdę są tak rewelacyjne jak opisuje producent ? Wiem, że dokładnie przedstawiał Pan sposób jak prawidłowo regenerować żelbet. jestem ciekaw co Pan sądzi o tego typu wynalazkach. W załączniku umieszczam folder od producenta.
Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli naprawa żelbetu

Daniel Deptułatemat nr 308-1623
visibility czytano 342 razy

Zmoczenie przez deszcz wierzchu fundamentu dwustronnie pokrytego hydroizolacją


Dobry wieczór,
Sytuacja wygląda tak, że jest wykonana hydroizolacja pozioma na ławach (polimerowo-cementowa sztywna) oraz pionowa na ścianach fundamentowych murowanych z bloczków (polimerowo-bitumiczna flex KMB 2 składnikowa). Izolacja pionowa została zrobiona wczoraj, a dzisiaj (po około 30 godzinach od zakończenia nakładania hydroizolacji pionowej) ma zacząć padać intensywny deszcz. Nie została jeszcze wykonana hydroizolacja pozioma na ścianach fundamentowych. Czy woda z deszczu wsiąkająca od góry w ścianę fundamentową może wywoływać parcie negatywne na hydroizolację i ją uszkodzić czy nie trzeba się tym przejmować? Czy trzeba podjąć jakieś kroki, żeby zapobiec potencjalnym problemom?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

-Sławek-temat nr 308-1849
visibility czytano 383 razy

Kilka wątpliwości inwestora przed wykonaniem fundamentu domu


Dzień Dobry
Rozważania - Stosowność - Realia

Jest duże prawdopodobieństwo że odpowiedzi na niektóre moje ciekawości, a za tym pytania były już omawiane i wcale się nie pogniewam jak dostanę reprymendę :). Tak na poważnie to jest tego masa i poruszanie się w tak dużym gąszczu informacji i odszukanie właściwej odpowiedzi na interesujący wątek jest kłopotliwe pod względem fraz wyszukiwania jak i czasu poświęconego. Bardzo dużo cennych informacji i chciałoby się ogarnąć jak najwięcej ale niestety nie da się. Może warto by rozważyć pogrupowane całego forum pytań i odpowiedzi na konkretne działy budowlane a następnie na poddziały czyli typu drzewo. Patrząc okiem szperacza byłoby łatwiej. Tylko moja prywatna sugestia bez oczywiście jakichkolwiek zobowiązań.

To co oczywiste to proszę krótko aby nie tracić czasu

1. Fundament - do jakiej głębokości należy umieścić pospółkę w terenie gliniastym, czy na głębokości dolnej warstwy chudziaka?

2. Termo cokół - jaka jest zasadność zastosowania nawet trzech warstw bloczka gazobetonowego typ 600 na ścianie zewnętrznej. Z rysunku 1.5.-13 na stronie 72 Pana książki wyraźnie widać że jednak mimo że temperatura w pachwinie jest większa od punktu rosy w analizowanym przypadku, to jednak pojawia się jeszcze niejednorodna barwa na styku podłogi z bloczkiem 600 i termoizolacji zewnętrznej na styku z cokołową. Podniesienie do trzech warstw byłoby już fajnym zajściem na podstawową izolację zewnętrzną. Jeśli to by nie przeszkadzało w konstrukcji ściany to może warto to rozważyć gdzie wyżej silikat.

3. Nawiązując do pytania nr 2, zastosowanie trzech warstw 600-ki mogłoby być racjonalnym zabezpieczeniem w razie ewentualnych i raczej nieuniknionych z upływem czasu ruchów w dół posadzki gdzie słabym ogniwem jest EPS czy XPS czy kiepskie zagęszczenie nawet o 1 cm. Mielibyśmy dużą bazę marginesu.

4. Fundament - Analiza tego samego rysunku ale głębiej aż do ławy i tutaj nasuwa się kolejne pytanie. Może warto nawet niewielkim kosztem przy 5 cm warstwie styropianu zabezpieczyć tę część zewnętrzną ławy bo i tu widać na termowizji że nie ma spójności barwy. Jak już jesteśmy "rozkopani" to może warto?

5. Podsypka żwirowa, wypełnienie - Czy zastosowanie folii na warstwę podsypki żwirowej nie spowoduje jej miejscowego przedziurawienia i zniszczenia na skutek styku może ostrego kamienia z folią np podczas prac z obsługą pąpy przy zalewaniu betonem gdzie jak wiadomo musimy się po niej (folii) poruszać. No i razy ilość takich uszkodzeń. Efekt wiadomo. Jakaś alternatywa?

6. Termo cokół - Zastosowanie bloczków 600 jest na pewno racjonalne gdy głównym materiałem jest silikat, ale przy takim układzie dochodzi kolejne słabe ogniwo jakim jest zaprawa na pierwszym bloczku wyrównującym pod kolejne na klej. Jakiej zaprawy użyć aby nie zniweczyć całej koncepcji cieplnej. Taka zaprawa może mieć nawet kilka cm grubości więc mostek cieplny może być znaczny.

7. Termo cokół ściana działowa nośna - gazobeton 400, czy nie za słaby na ściskanie?, gdzie silikaty i obustronnie położone belki terriva. Nacisk kilka, kilkanaście ton swoje z czasem może zrobić. Z obliczeń wynika że wytrzyma ale z tyłu głowy myślenie przez lata użytkowania. Może nieco zwiększyć mostek stosując 500 lub 600

8. Gazobeton - jak wiadomo jest " pijakiem" podciągania co znacząco obniża jego wytrzymałość. Nie da się uniknąć na etapie budowy jego zamoczenia. Czym ewentualnie zabezpieczyć przed tym zjawiskiem, albo może jakieś inne bloczki termo, ale z tego co się zapoznałem to dostępne o gorszej lambdzie.

9. Prawo - czy stosowanie tego typu rozwiązań musi być zaakceptowane przez projektanta budynku, czy na etapie adaptacji, czy też może pozwolić na owe zmiany kierownik budowy z wpisem do KB.

10. Może dać sobie spokój i ciągnąć mury ze silikatów od podstaw i mieć spokojną głowę kosztem straty energetycznej kilku stówek rocznie a może nie aż tak źle. Wiem analiza klucz.

Dziękuję za możliwość poznania opinii Fachowca. Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

INNOtemat nr 308-1944
visibility czytano 276 razy

Przygotowanie podłoża fundamentu z otoczaków pod ocieplenie BSO


Proszę o poradę w jaki sposób wyrównać podłoże (istniejący cokół z kamienia granitowego tzw. otoczaka), pod ocieplenie styropianem gr.15cm. Docelowo wykończenie ściany od zewnątrz ma być wykonane z kamienia granitowego opartego na ściance fundamentowej. Nierówności do 5cm.


Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty ocieplenia cokoły porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom mury licowe


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.