porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 69


 
 
8
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Jantemat nr 308-1412
visibility czytano 700 razy

Przegrody zewnętrzne z paroizolacją czy bez?


Panie Jerzy,
w książce jest napisane, że najważniejsze dla "zdrowia" dachu jest zapewnienie mu dobrej wentylacji nad połacią (nad folią wiatroizolacyjną). Jej brak, nawet przy zastosowaniu porządnej paroizolacji, wręcz gwarantuje, że wilgoć będzie pojawiała się w przegrodzie i do tego z roku na rok coraz większa. Do tego stopnia (przynajmniej ja to tak zrozumiałem - proszę mnie właśnie poprawić jeśli źle rozumiem), że należy przede wszystkim zapewnić wentylację nad wiatroizolacją (w układzie płyty GK, paroizolacja, wełna między krokwiami, wiatroizolacja i dalej ruszt pod dachówkę) a nie skupiać się w pierwszej kolejności nad paroizolacją, bo ona bez wentylacji połaci nie powstrzyma kondensacji. Ale jedno mnie zastanawia - czy skoro tak, to można dla przegrody (dla dachu) pominąć w ogóle paroizolację? Wiem, że to kwestia analizy CW ale pytam teoretycznie.
A skąd to pytanie? I tu sedno sprawy - znalazłem w dostępnym na stronie producenta wełny drzewnej przewodniku budowlanym informację taką:
"Badania przeprowadzone przez Instytut Fizyki Budowlanej w Stuttgarcie wskazują, że już szczelina o szerokości 1 mm i długości 1 m, w określonych warunkach cieplnych powoduje pogorszenie izolacyjności termicznej o 4,8 raza w stosunku do szczelnej przegrody budowlanej. Poziom zawilgocenia takiej przegrody wzrasta 1600-krotnie w stosunku do przegrody poddanej naturalnemu procesowi dyfuzji pary wodnej." *), z którego chyba wynika, że jeśli tylko paroizolacja jest przedziurawiona, to dokładnie w tym miejscu kumuluje się kondensat, do tego stopnia, że bez paroizolacji strumień przenikania rozkładałby się w miarę równomiernie na całej powierzchni dachu, więc zagrożenie kondensacją miejscową byłoby mniejsze.
Pytanie - czy można mieć zaufanie do folii paroizolacyjnych kładzionych przez naszych rynkowych "ekspertów" (nawet potwierdzone testem szczelności) albo ich trwałości. Ja powiem tak - ja nie mam tego zaufania ani do budowlańców, ani do trwałości folii. I stąd główne pytanie - czy wiedząc, że będą pojawiały się takie szczeliny w folii powodujące powstanie miejscowo wielokrotnie większej kondensacji, z którą już wentylacja połaci sobie nie poradzi miejscowo, to nie pewniej będzie po prostu nie zrobić paroizolacji? Wtedy kondensacja rozkładały się w miarę równomiernie na powierzchni dachu i wentylacja połaci poradziłaby sobie z jej odprowadzeniem (mówimy o przegrodzie otwartej dyfuzyjnie). A teraz po chłopsku wprost zapytam - wiedząc, że paroizolacja zacznie się dziurawić po czasie lub już podczas montażu będzie problem (i nie będzie opcji sprawdzić tego testem szczelności) to czy by Pan ją zakładał czy nie?
*) źródło: Podręcznik_projektowania_i_budowania_w_systemie_STEICO_Wydanie_2.pdf, strona 84
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Grzegorztemat nr 308-1506
visibility czytano 491 razy

Silne zamoczenia budowy w stanie surowym otwartym


Witam,
Dziś dostrzegłem wykwity pleśni na wilgotnych bloczkach silikatowych ściany piwnicy. Czy to możliwe że pleśń porasta silikat pomimo jego odczynu zasadowego? Wilgotności nie mierzyłem ale sądząc po suficie jest wysoka.
Stan surowy otwarty, otwory okienne zabezpieczone.

- Dom posadowiony na płycie fundamentowej z izolacją poziomą pod płytą na betonie podkładowym z masy polimerowo-bitumicznej
- Ściany piwnicy to bloczek silikatowy M20 pełny murowany na zaprawę cienkowarstwową M10, spoina pozioma i pionowa.
- Izolacja pionowa to masa polimerowo bitumiczna 2K z wklejoną w pierwszą warstwę siatką z włókna szklanego do wysokości gruntu zachodząca 10 cm na masę polimerowo-cementową która jest nałożona na ściany powyżej gruntu.
- Ściany piwnicy ocieplone i osłonięte folią kubełkową (kubełki w stronę gruntu)
- Ściany obsypane z trzech stron na 3/4 wysokości, z czwartej strony na 1/2 wysokości ściany (instalacje do ułożenia i zasypania).
- Z trzech stron piwnicy są przygotowane przepusty (elektryczne, wodne, gazowe, wentylacyjne) którymi hula powietrze z zewnątrz.
- Strop monolityczny wylewany na folię budowlaną (czy jego gładka struktura nie wpływa na jego paroprzepuszczalność?).

Generalnie dosyć późno dach był zabezpieczony bo w grudniu 2019, drugi strop wylany w październiku. Bardzo dużo wody przez długi okres zalegało w piwnicy i na stropie piwnicy, wlewana przez szalunki klatkę schodową i przepusty w stropach oraz woda ze stropu zlewała się po zewnętrznych ścianach. Praktycznie w każdym pomieszczeniu jest otwarty kanał wentylacyjny.

Teraz nie wiem czy przejmować się tym zjawiskiem? Robić z tym coś teraz tzn. pozatykać "wloty" powietrza i wstawić osuszacze czy poczekać na wiosnę gdy góra budynku zostanie zamknięta (okna, drzwi, ocieplenie). Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego glony i porosty zawilgocenia porady inwestorom

Karol92temat nr 308-1531
visibility czytano 473 razy

Wdmuchiwane ocieplenie stropu drewnianego celulozą lub wełną


Dzień Dobry,
Chciałbym zapytać jak Pan zapatruje się na izolacje wdmuchiwane. Celulozę czy wełnę. Będę miał dach wiązarowy, do pasa dolnego ma być przymocowane rozprowadzenie kanałów instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Poniżej paroizolacja i zabudowa z g-k. Poddasze nieużytkowe. Planuję wykonać docieplenie przez wspomnianą izolację nadmuchową wełnę czy celulozę.
Czy jest poprawne wykonanie izolacji na końcu prac, czyli po rozprowadzeniu kanałów rekuperacji i wykonaniu sufitów podwieszanych, wdmuchnięcie od góry przez wyłaz na poddasze izolacji? Co Pan myśli o takim rozwiązaniu? Wydaje się ono najwygodniejsze, ale czy poprawne? Co w takiej sytuacji z membraną dachową, zastosować o jak najniższym oporze dyfuzyjnym żeby nie zatrzymywać wilgoci na poddaszu?
Rozmawiałem z przedstawicielem firmy co zajmuje się wdmuchiwaniem celulozy, powiedział, że paroizolacja na ruszcie g-k jest wskazana ale nie jest niezbędna. Co Pan myśli o takim podejściu?
pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Janusz S.temat nr 308-1716
visibility czytano 324 razy

Cieknący kanał samochodowy w garażu


Szanowny Panie Jerzy
Mój szwagier ma problem z kanałem samochodowym w garażu. Proszę o doradztwo czym ma uszczelnić od wewnątrz kanał samochodowy, który 5 lat temu adoptował na piwnicę dla warzyw z ogrodu. W tym roku na wiosnę pierwszy raz pojawiła się woda i długo napływała. Obecnie jest sucho. Handlowcy w sklepach nie mają ZIELONEGO POJĘCIA! Mówią o wodzie szklanej aby wysmarować. Jeśli można proszę o rychłą informację gdyż szwagier ma właśnie
urlop i ma zamiar wykonać te prace.
Z góry dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze garaże wycieki porady inwestorom

Cezary Wielowskitemat nr 308-1842
visibility czytano 427 razy

Zalany nowy budynek wielorodzinny


Zalany nowy budynek wielorodzinny. 7m3 dostało się w przegrody, woda z 2 piętra wylała się z mieszkania klatką aż do parteru, a część nawet przez balkon wodospadem na ulicę. Istny armagedon. Po 5 dniach od zdarzenia w jednym z miejsc stropu (TERIVA) po nawierceniu plamy wylewa się 95 l wody. Pytanie jest takie czy jeśli po 2 tygodniach od zdarzenia wizualnie stropy i ściany nie noszą mokrych plam to czy można być spokojnym, czy należy zbadać wilgotność. Najbardziej martwię się o stan warstwy styropianu w stropie pod wylewką i przyszłych ewentualnych niepożądanych następstw.
Co robić? Jakie istnieją potencjalne zagrożenia z punktu widzenia fizyki budowli.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe zawilgocenia zacieki naprawy ekspertyzy

plasiaktemat nr 308-1851
visibility czytano 297 razy

Awaria w kotłowni w domu bez piwnicy


Witam,
wprowadziliśmy się rok temu do nowo wybudowanego domu jednorodzinnego i wczoraj mieliśmy awarię instalacji wodnej. Rozszczelniła się rura w kotłowni i woda pomimo kratki (średnica około 10 cm) ściekowej wylała się na dwa inne pomieszczenia na parterze: mały wiatrołap i salon. W wiatrołapie są płytki, natomiast w salonie drewniana podłoga na legarach.
Kiedy woda dotarła do salonu nie wypłynęła na drewnianą podłogę ale w szczelinę pomiędzy płytkami z wiatrołapu, a drewnianą podłogą w salonie.
Nie wiem dokładnie ile tej wody mogło się tam wlać. Woda jest pod ciśnieniem 2-3 barów, a wyciek był z rury Alu-ex o średnicy 20 mm. Podejrzewam, że trwało to około 20 min do 1 h.
Woda wlała się również do spiżarki, która sąsiaduje z salonem, która jest obniżona co do poziomu podłogi w salonie o około 80 cm.
Woda dostała się pod podłogę drewnianą (legary mają wysokość 10 cm) pod jastrych, a następnie pod folię, styropian, folię, aż do hydroizolacji podłogi na gruncie. Ze spiżarki, która jest niewykończona nadal mam dostęp do całego przekroju podłogi.
Czy istnieje szansa na usunięcie tej wody oraz wysuszenie wełny oraz styropianu w podłodze?
Zastanawiam się czy wywiercenie otworu w drewnianej podłodze i tłoczenie gorącego powietrza może coś pomoc?
Pod deskami w drewnianej podłodze jest żółta folia i wełna miedzy legarami.
Jest również szansa że pierwszy legar, który jest umocowany poprzecznie do wlewającej wody, mógł ją zatrzymać i skierować wzdłuż legara do spiżarki.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zawilgocenia porady inwestorom podłogi

Tomasztemat nr 308-1881
visibility czytano 190 razy

Postępowanie wobec ścian zawilgoconychi i zasolonych


Czy właściwym posunięciem jest zbicie zawilgoconych i zasolonych tynków cementowo-wapiennych z zawilgoconych (brak jakiejkolwiek hydroizolacji) i wysoko zasolonych ścian wewnętrznych i ścian zewnętrznych na poziomie kondygnacji podziemnej (tylko powierzchnie wewnętrzne) i pozostawienie ich na kilka miesięcy do schnięcia (pomieszczenia ogrzewane)?
Czy po zbiciu tynków należy bezzwłocznie przystępować do robót renowacyjnych (również po stronie zewnętrznej ścian zewnętrznych) z uwagi na możliwe zniszczenie lica materiału murowego w wyniku wywierania ciśnienia krystalizacyjnego przez szkodliwe sole budowlane?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli remonty zawilgocenia zasolenia porady inwestorom

Marcin Dawidowicztemat nr 308-1897
visibility czytano 317 razy

Jastrychy anhydrytowe i cementowe zalane wodą po awarii wodomierza


Panie Jerzy,
nieszczelność wodomierza spowodowała zalanie wodą całego garażu w bryle budynku (36m2). Dom jest w stanie surowym zamkniętym (drzwi tymczasowe OSB). Murowany z ceramiki, tynki c-w.
Warstwy podłogi:
1. beton podkładowy 10cm
2. izolacja na całym parterze polimerowo-bitumiczna Bornit Fundamentdicht 1K
3. Folia budowlana PE
3. Styropian EPS200, 3 warstwy 6+6+5cm
4. Folia budowlana PE
5. jastrych cementowy (~7cm)
Na części mieszkalnej poza garażem jest jastrych anhydrytowy. Nie widać na nim bezpośrednich śladów zalania, ale patrząc po murze, pod styropianem zebrała się niestety woda.
Budynek teraz nie ma jeszcze uruchomionej kotłowni, ale temperatura wewnątrz utrzymuje się na poziomie 8-10stC. Także wykluczam awarię ze względu na mróz. Nieistotne.

Proszę o poradę jakie mam teraz podjąć działania, żeby uniknąć dalszych komplikacji ?
Dziękuję.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadzki betonowe jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe zawilgocenia wycieki porady inwestorom

W.M.temat nr 308-1931
visibility czytano 195 razy

Mokra i zalana wodą piwnica w segmencie szeregówki


Dzień dobry
Kupiłem Pana książkę, bo myślałem że znajdę w niej rozwiązanie dla mojego przypadku i nie wiem czy tak jest bo sam nie mogę dopasować do mojego przypadku. A mam taki.
Kupiłem środkowy segment w szeregówce budowanej 10 lat temu. Jest ona częściowo podpiwniczona. Poprzedni właściciel nie ma do niej projektu, bo deweloper splajtował i nie ma z kim rozmawiać. Znajomy architekt wykonał więc inwentaryzację tego co jest i ją załączam.
Piwnica ma 16 m2 i jest dziwnie obmurowana od środka cegłą dziurawką - ma ściany jakby dostawione.
Problem jest taki, że w piwnicy coraz więcej jest mokrych ścian a po ostatnich roztopach napływa żywa woda że musiałem wykuć zagłębienie w posadzce i wstawić pompkę bo woda stale napływa.
Liczę na Pana pomoc bo pytałem różnych inżynierów i tego architekta ale nikt nie wie jak poradzić z tym problemem?

Co mam robić? Ratunku!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom remonty schody wewnętrzne betonowe

Igor92temat nr 308-1933
visibility czytano 167 razy

Wady posadowienia kombinowanego


Dzień dobry
Panie Jerzy, czy beton "podkładowy" posadzki na gruncie można wykonać jako monolit grubości około 120mm zbrojąc go dodatkowo siatką z prętów stalowych fi4 oraz wylać go razem z wieńcami ścian fundamentowych?
Czy w takim wypadku przy zastosowaniu betonu napowietrzonego na posadzkę i ławę fundamentową i wieńce ścian fundamentowych oraz układzie warstw jak na załączonym szkicu można zrezygnować z pionowej hydroizolacji fundamentów?
Jakie niesie to ze sobą niebezpieczeństwa oprócz możliwego zawilgocenia ściany fundamentowej?
Podpatrzyłem taki sposób na jednej z okolicznych budów i bardzo chciałbym poznać Pana opinię.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
8
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.