porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 39


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
centaurtemat nr 308-321
visibility czytano 54 razy

Ocieplenie dachu między ścianą szczytową a wiązarem


Witam jak zaizolować połączenie więźby dachowej z wieńcem ściany szczytowej. Ostatni dźwigar jest ok 10 cm od ściany szczytowej zaś belki wysuwnicy leżą tuż nad wieńcem czyli raz 1cm raz kilka mm. Czy więźba powinna być odizolowana od wieńca? Jak to zrobić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy porady inwestorom

Mateusztemat nr 308-498
visibility czytano 93 razy

Jaki styropian na elewację i jak mocować go na płytach OSB?


1. Zarówno w książce jak i w analizach jako styropian na elewację wskazuje się taki o parametrze CS(10) 70 lub 80 kPa. W handlu te "fasadowe" nie mają podane tego parametru. Dopiero te "dach/podłoga" posiadają taki parametr. CS(10) wiąże się gęstością styropianu, a co za tym idzie z wytrzymałością. Z zestawienia, które zrobiłem domyślam się, że te fasadowe mają CS(10) 50-60. Dlaczego tak istotne jest zastosowanie 70/80 zamiast 50/60?
2. Jak poprawnie zamocować ocieplenie elewacji oparte na styropianie na podłożu z płyt OSB3 22mm? Płytami obite są ściany szczytowe stryszku i są zlicowane z murem z silikatów. Czy klej PU oraz wkręty z talerzykami dociskającymi w ilości 6 szt/m2 będą odpowiednie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom porady inżynierom

Mateusztemat nr 308-648
visibility czytano 551 razy

Ściana murowana i wyłożona płytą OSB, a ocieplenie metodą BSO


Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia pęknięć tynku na linii styku dwóch materiałów? Mur z silikatów, a ściany szczytowe to wiązary kratowe obite płytą OSB3 22mm na równi z licem muru. Detal projektu nie zawiera żadnego szczególnego rozwiązania. Na fotografii zaznaczyłem czerwoną linią miejsce gdzie mogą wystąpić naprężenia wynikające z tego, że drewno "bardziej pracuje". Czy podczas wykonywania ocieplenia należy przedsięwziąć jakieś szczególne środki? Do głowy przychodzi mi, aby w miejscu styku nie wypadała pozioma linia łączenia płyt styropianowych lub zastosowanie systemowej listwy dylatacyjnej do ociepleń dookoła domu.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

centaurtemat nr 308-724
visibility czytano 895 razy

Ocieplenie ścianki kolankowej z OSB oraz szczytowych od strony poddasza nieużytkowego


Witam Chciałbym zapytać czym docieplić od strony poddasza nieużytkowego tę płytę OSB, z zewnątrz będzie styropian 24 cm Jak wysoko wyciągnąć go do wiatroizolacji? Czy ta ściana szczytowa też powinna czymś być docieplona od strony poddasza nieużytkowego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe porady inżynierom porady inwestorom

losinskitemat nr 308-760
visibility czytano 506 razy

Tynk w strefie murłaty


Witam,
W jaki sposób najlepiej zlicować murłatę 14 cm x 14 cm z wieńcem o szerokości 25 cm by możliwe było położenie tynku cementowo-wapiennego na jednej powierzchni?
Czy do murłaty przykręcić sklejkę/deskę oraz płytę g-k? Między murłatą a sklejką/deską byłaby folia izolacyjna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli tynki tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne suche tynki porady inwestorom

slusar.o2temat nr 308-844
visibility czytano 326 razy

Zbyt wysokie ściany szczytowe


Dzień dobry,
Taka gafa znaleziona na budowie. Panowie domurowali ściany szczytowe do membrany, bez miejsca na zachowanie ciągłości izolacji termicznej. Co gorsza od zewnątrz jest już styropian+siatka na kleju. Da się jakoś z takiego błędu wyjść w miarę prosto? Dach dwuspadowy, dachówka ceramiczna, mur z porothermu 25.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Kristemat nr 308-1023
visibility czytano 332 razy

Wentylacja przestrzeni nieogrzewanej i dachu


Witam
Mam dach dwuspadowy ze ścianami szczytowymi i się zastanawiam nad pewnymi kwestiami. Nie rysowałem już dalszych warstw pokrycia dachowego bo by zaciemniło obraz
1. Płyta OSB 3 należy zamontować na jętkach wkrętami do tego przystosowanymi (nośność jętek i konstrukcji dachu to uwzględnia) i w płycie należy wyciąć siatkę otworów o rozstawie 30 cm i średnicy min 20 mm. Płyty należy układać z odstępem między nimi by dodatkowo uzyskać wentylacje. TAK?
2. Czy koniecznie jest zastosowanie wiatroizolacji nr 6 na rysunku na jętkach pod płytą OSB? Przecież, jeżeli dostanie się jakaś wilgoć do wełny pod jętkami to przejdzie przez płytę OSB przez otwory i szczeliny i wydostanie się do kalenicy gdzie jest wiatroizolacja paroprzepuszczalna.
3. Czy należy wyciąć dwa otwory w przeciwległych ścianach szczytowych zaznaczonych na rys jako nr 8.
A może w kalenicy zaznaczonej na rys. nr 0 przeciąć wiatroizolację by zapewnić wentylację? Po przecięciu pewnie istnieje ryzyko zacinania deszczu czy śniegu przez szczelinę wentylacyjną w gąsiora w kalenicy?
4. Jeżeli wywiercę otwory w ścianach szczytowych w celu wentylacji stryszku to przecież należało by zaizolować termicznie wewnętrzne płaszczyzny ścian szczytowych bo stworzy się mostek termiczny i może w pionie przejść do poniższych pomieszczeń. TAK?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

stanl12temat nr 308-1161
visibility czytano 500 razy

Zamiana wełny mineralnej na drzewną w dachu


Mam pytanie odnośnie wełny drzewnej. Mam analizę dachu i była liczona wełna mineralna. Telefonicznie też dostałem wiadomość, że wełna drzewna ma gorsze parametry a jest droższa. Chciałbym jednak o szczegóły podpytać...
Taki produkt pierwszy lepszy lambda przynajmniej z tego co producent podaje podobna jak większość porządnej klasy na rynku. Najbardziej zastanawia mnie jednak parametr dotyczący ciepła właściwego „c” - aż 2100 J/kgK, czyli 2 x więcej niż mają np. wełny mineralne. Zależy mi na tym aby poddasze zbytnio się nie nagrzewało w lato.
Dwa pytanka:
1) Czy mogę zamienić na wełnę drzewną przy zachowaniu wyników analiz?
2) Czy mogę ewentualnie w jednej z dwóch warstw wrzucić taką wełnę, czyli zrobić połączenie dwóch rodzajów np. skalna + drzewna. Jeśli można to która warstwa ma być tą drzewną?



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

stanl12temat nr 308-1175
visibility czytano 601 razy

Ocieplenie ściany szczytowej na poddaszu nieogrzewanym


Dach jest/będzie wykonywany zgodnie z analizą C-W. Już prawie wszystko jest dla mnie jasne, ale ostatnie (tak myślę) pytania, które mi się nasuwają.

1) Ocieplenie stryszku styropianem od wewnątrz. Jest to nieogrzewane ale wentylowane pomieszczenie na graty. Z tego co się orientuje to jeśli ocieplenie dachu jest w suficie poddasza czyli pod naszym stryszkiem to należy dodatkowo ocieplić styropianem od wewnątrz. Pytanie jaka grubość i wysokość będzie odpowiednia?

2) Jest mowa o deskach jako możliwość na wykonanie podłogi strychu. Grubość "do ustalenia z projektantem" a jeśli chodzi o szerokość? Ma to duże znaczenie?

3) Jeśli chciałbym zwiększyć grubość izolacji niż wspomniane 30 cm np o 4-6 cm. Jak to się ma do obliczeń i czy to jest zmiana, która nie daje nam żadnych konsekwencji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-1276
visibility czytano 964 razy

Otwory wentylacyjne poddasza w ścianach szczytowych


Czy otwory wentylacyjne w ścianie szczytowej, które mają mieć wg analizy 2850 cm2, są ujęte razem z siatką zabezpieczającą. Czy starczy kratka wentylacyjna 30x50 która ma 3000 cm2 (wraz lamelami i siatką), czy lepiej zastosować wymiar 20x40 tylko dwie takie z każdej ściany szczytowej. Wtedy jest 3200 cm2.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego wentylacja poddasza nieużytkowe porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom porady inżynierom


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.