porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

błędy i usterki w budownictwie

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 004

Kombinowana ścianka dzieląca balkon


Pewien inwestor wpadł na "genialny" pomysł oszczędnościowy, żeby ściankę dzielącą balkon w domu bliźniaku wykonać identycznie jak klasyczną ściankę działową wewnątrz domu tj. z płyt G-K mocowanych obustronnie do stelaża drewnianego. Przyroda szybko sprowadziła inwestora na ziemię.


Ścianka z płyt G-K dzieląca balkon.
fot. Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski

Ścianka dzieląca balkon została wykonana jak klasyczna działowa, tj. stelaż został z dwóch stron obłożony płytą G-K, którą następnie szpachlowano i pokryto elewacyjną wyprawą akrylową "baranek". Rezultat widać na fotografii. Już po pierwszej zimie, w miejscach najbardziej narażonych na warunki atmosferyczne odstał karton od płyty i gips został odsłonięty. W pozostałych strefach odspaja się wyprawa akrylowa.


Płyty G-K (nawet w wersji wodoodpornej) nie mają trwałej odporności na kontakt z wilgocią  pochodzącą z opadów czy na długotrwałe działanie mrozu. Karton pokrywający warstwę gipsu jeśli jest fabrycznie impregnowany przeciwwilgociowo, to nie uzyskuje trwałych cech wodoodpornych. Poza tym, płyta po przycięciu odsłania gips, który z łatwością chłonie wilgoć z otoczenia (patrz: Wilgoć sorpcyjna oraz rozdział 2.5.2. w książce). W takim przypadku, karton odstanie w całości i nic nie ochroni gipsu.

patrz także: balkony domy jednorodzinne błędy wykonawcze
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.