porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

historie i przypadki budowlane z życia wzięte

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 709
temat nr 009

Mech i glony na dachówce bitumicznej - jak walczyć?


Niemal każdy producent lub sprzedawca dachówek bitumicznych, w swoich materiałach reklamowych, podkreśla wiele walorów użytkowych, co jest prawdą. Jednakże zwykle się nie wspomina o atakowaniu dachówek przez mchy i porosty. Wprawdzie, nie jest to domena tylko tego rodzaju dachówek, bo każdy typ dachówki jest atakowany przez porosty, ale warto być świadomym, że podczas eksploatacji, konieczna jest konserwacja wszystkich typów dachówek - niestety.


Oto przykład. Dachówka zwykle zachowuje się nienagannie przez pierwsze 5-6 lat - dopóki na powierzchni występuje odczyn zasadowy lub na niej występują ślady rozpuszczalników stosowanych podczas produkcji. Potem, najpierw od strony północnej pojawiają się pierwsze ogniska glonów i mchów. Od południa tego objawu nie ma, gdyż promienie UV skutecznie niszczą zarodniki porostów. Mchy mają różne kolory: od szarego przez brązowy po intensywny zielony. Próby usuwania szczotką nie dają rezultatów, bo już po pierwszym deszczu latem, mchy pojawiają się znowu.


Takie zjawiska są normalne i dotyczą wszelkich dachówek - nie tylko bitumicznych. Od strony północnej na dachach najdłużej utrzymuje się wilgoć po nocy czy deszczach. Podczas dodatniej temperatury, w miejscach, gdzie gromadzi się kurz i pyłki z drzew i kwiatów, w otoczeniu wilgoci szybko rozwijają się grzyby, glony i mchy. Walka z tymi porostami jest prosta, chociaż uciążliwa.Mech zaatakował dachówkę bitumiczną na dachu.
Jerzy Zembrowski
Walka mechaniczna z mchami, to walka z wiatrakami, bo mchy nie tylko silnie wczepiają się w podłoże za pomocą chwytników, ale przede wszystkim silnie rozsiewają zarodniki - nie widoczne gołym okiem. Zatem, po mechanicznym usuwaniu mchów, fizycznie usuwamy te widoczne kępy, ale za to rozsiewamy miliony zarodników, które wkrótce utworzą nowe i w większej ilości kępy mchów. Trzeba podkreślić, że do rozmnażania, mchy potrzebują wody. Dlatego, w okresie suszy, nie ma rozwoju mchów.

Czy mchy są groźne i szkodliwe dla dachówek? Tego nie wiadomo. Dotąd nie zbadano pełnego wpływu mchów na strukturę dachówek. Jedno, co jest pewne, to przebarwienia na powierzchni dachówek w miejscach wieloletniego zalegania mchów. Innych skutków na razie nie wykazano. Co ciekawe, mchy spełniają też ważną i pożyteczną rolę: pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla oczyszczając powietrze oraz wiążą azot. Jednakże, grzyby i glony są groźne, gdyż podczas swojego rozwoju wydzielają szereg kwasów, a te niszczą ceramikę, składniki powłoki barwnej oraz bitum.

Dlatego, powinno się porosty usuwać chemicznie. Trzeba zaopatrzyć się w preparat z grupy preparaty grzybobójcze i według jego instrukcji sporządzić roztwór wodny. W przypadku dachówek malowanych, trzeba wykonać próbę, czy nie nastąpi odbarwienie. Potem trzeba wejść na dach i aparatem natryskowym (najlepiej ogrodniczym) równomiernie nanieść obficie roztwór na całą połać - nie tylko w miejsca ze mchem. Oczywiście, operację trzeba przeprowadzić w dzień bez deszczu (deszcz nie może też padać przynajmniej przez 24 godziny). Deszcze po tym czasie już nie zaszkodzą. Warto jedynie zadbać, by w razie deszczu, woda z rur spustowych i rynien nie spływała bezpośrednio na roślinność, bo ją zniszczy.

 

Po ok. 14 dniach, glony oraz zarodniki mchów i grzybów zostaną zniszczone. Najbliższe deszcze zmyją dach i będzie on wyglądał jak nowy. Preparatu nigdy nie należy zmywać, gdyż po wyschnięciu (jest bezbarwny) doskonale wstrzymuje powstawanie i rozwój mchów, pleśni i grzybów. Niestety, takie zabiegi trzeba powtarzać co 3-4 lata.Zbliżenie na mchy.
Jerzy Zembrowski

Zbliżenie na mchy.
Jerzy Zembrowski

Zbliżenie na mchy.
Jerzy Zembrowski

Zbliżenie na mchy.
Jerzy Zembrowski

Efekt na tym samym dachu po 30 dniach od spryskania preparatem.
Jerzy Zembrowski

Zbliżenie na efekt na tym samym dachu po 30 dniach od zastosowania preparatu.
Jerzy Zembrowski
patrz także: dachy domy jednorodzinne konserwacje porady inwestorom dachówki bitumiczne
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.