porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

błędy i usterki w budownictwie

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 099

Nieprzemyślane fundamenty "plomby"


Oto przykład kompletnej bezmyślności projektanta. Zaprojektowano budynek dobudowany do istniejącego tzw. plombę. Hydroizolację fundamentów przewidziano jedynie w ... opisie technicznym lakonicznym zaznaczeniem, a nie oznaczono na rysunkach.


Fundament "plomby" w trakcie budowy (z prawej). Po lewej część istniejąca.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski
Nie tylko projektant nie wykazała się wyobraźnią, ale także wykonawca i Kierownik budowy. Kiedy fundament ukończono i budowa miała się ku końcowi, ulewny deszcz ujawnił głupotę wszystkich wymienionych, bo woda zalała piwnice, a jej poziom sięgał od 50 do 100 cm ponad posadzkę! Trzeba zaznaczyć, że hydroizolację pionową fundamentów plomby wykonano - a jakże, ale tylko na trzech bokach, bo stykający się z częścią istniejącą na to nie pozwolił. Wykopy wokół fundamentów zasypano. Woda napływała otwartą przestrzenią pomiędzy dwoma fundamentami - widoczną na zdjęciu. Nie pomagało pompowanie wody, bo stale napływała nowa z przyległego zbocza góry.

Musiała być wykonana ekspertyza oraz opracowana specjalna technologia przywrócenia poprawności, co nie mało kosztowało inwestora. Potem wykonano tymczasowy drenaż na zboczu góry, wypompowano wodę z piwnicy, odkopano z obu stron fundament w strefie szczeliny i przeprowadzono prace wg tej technologii. Całość pochłonęła ponad 180 tys. zł netto oraz 3 miesiące czasu.

P.S. Hydroizolacje fundamentów "plomb" wymagają specjalnych rozwiązań, które są zawarte w rozdziale 1.9.2. w książce.
patrz także: fundamenty hydroizolacje plomby błędy projektowe
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.