porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

z życia wzięte

Jerzy B. Zembrowskitemat nr 709-011
visibility czytano 3498 razy

Pomnik psa Kawelina w Białymstoku

Opublikowano: 2020-10-09
Aktualizacja: 2022-11-09

O najdziwniejszą poradę - choć związaną z budownictwem - poprosiła mnie w roku 2005 artystka Małgorzata Niedzielko, która podjęła się wykonania repliki rzeźby z roku 1936 wykonanej przez Piotra Sawickiego i Józefa Sławickiego PIES KAWELIN w Białymstoku - zniszczonej w czasie II wojny światowej przez Niemców.


Replika miała stanąć tam, gdzie stała przed II wojną śiatową - czyli w parku Planty obok Pałacu Branickich w Białymstoku. Miał to wówczas być dar Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych dla mieszkańców Białegostoku.


Najpierw inspektor nadzoru inż. Mieczysław Lewkowicz zwrócił się do mnie o opracowanie technologii wykonania i hydroizolacji postumentu betonowego. Musiał on przypominać oryginalny przedwojenny, ale by nie chłonął wody i był odporny na warunki atmosferyczne oraz sól stosowaną do rozmrażania chodników w parku. Z tym zadaniem nie miałem problemu i technologię opracowałem. Fundament został wykonany.


Zaraz po tym zostałem mocno zaskoczony, gdy pojawiła się u mnie artystka i oświadczyła, że replika będzie wykonana z betonu zbrojonego, zaś ode mnie potrzebuje pomocy w dobraniu farb i impregnatów. Chodziło o to, że replika od razu miała wyglądać na taką, co ma przynajmniej 70 lat, a nie o wyglądzie świeżego malowania farbą.

 

Przyznam, że z takim problemem miałem do czynienia po raz pierwszy. Wykonałem kilkanaście testów na kawałkach betonu, ale żaden z nich nie spełniał oczekiwań artystki. Próbowałem potem różnych zestawów i typów farb, mieszania kolorów, a nawet zastosowałem specjalne farby historyczne firmy Remmers i ... nadal to nie było to czego artystka oczekiwała.

 

W końcu, połączyliśmy siły i wspólnie z nią opracowaliśmy absolutnie nietuzinkową technologię, której efekt był piorunujący i wywołał uśmiech artystki świadczący o triumfie. Replika została więc tym sposobem pokryta i ... po wyschnięciu wyglądała jakby miała chyba ze 100 lat. Faktycznie, zaskoczyło to wszystkich - ku satysfakcji artystki. Zgodnie z jej żądaniem - naszej technologii nie zdradzę. Uchylę jedynie rąbka tajemnicy, że oparliśmy się na kilku produktach włoskiej firmy Torggler, które jednak mocno zmodyfikowaliśmy.


Wiele razy przechodziłem obok niej i za każdym razem stwierdzam, że mimo upływu kolejnych lat (ostatnio latem roku 2022), postument zachowuje się idealnie, a powłoka na rzeźbie nadal spisuje się nienagannie. Nie tylko wygląda na wiekową, ale stale odporna jest na warunki atmosferyczne oraz tysiące rocznie dotknięć dłoni dorosłych i dzieci, bo niemal każdy dotyka tę rzeźbę.


Wniosek

Przy dużym zaangażowaniu i wiedzy można samemu stworzyć produkt nowatorski.





Pomnik Kawelina w Białymstoku w chwili odsłonięcia.
Jerzy B. Zembrowski

Pomnik Kawelina w roku 2015.
Jerzy B. Zembrowski
patrz także: renowacje betony specjalne posadowienia
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.