porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO
serwis
architektom, inżynierom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

Marcin B
temat nr 308-2915

visibility czytano 293 razy

Błędne przygotowanie termoizolacji przed wykonaniem jastrychu

Szanowny Panie Jerzy,

umówiłem się z wykonawcą na ułożenie styroduru xps i wykonanie wylewki tradycyjnej cementowej z miksokreta w domu parterowym z ogrzewaniem podłogowym.
Niestety nie podpisałem z wykonawcą na początku umowy. Większość spraw załatwialiśmy słownie. Jedyne co z ustaleń dotyczących grubości wylewki mam na piśmie to następujący fragment maila, którego wysłałem jeszcze przed układaniem styroduru:

"Chciałbym jeszcze doprecyzować kwestie wysokości wylewki [...]. Wg projektu po zmianach miało być 27 cm od chudego betonu do zera (gotowej podłogi). 27 cm = 19 cm styropianu, 6,5 cm wylewki i 1,5 na panele/płytki. Pamiętam, że Pan sprawdzał wysokość z okna HS. Nie pamiętam czy sprawdzał Pan pozostałe drzwi balkonowe. Ale wole dać znać na wszelki wypadek, żeby styrodur nie wyszedł za wysoko, bo sam też nie mam pewności, czy wszystkie drzwi balkonowe są na tej samej wysokości, tak jak powinno być ok."

22-23 maja (w półtorej dnia) ekipa 3 osób ułożyła cały styrodur na grubości 19 lub 20 cm w zależności od pomieszczeń w 3 warstwach (głównie po 5, potem 10 i na górze 5 cm styroduru). W sypialni, gdzie grubość wylewki wychodzi najwięcej, po ok. 8 cm wykonawczyni na górze ułożyła 3 cm płyty, a tam gdzie grubość wylewki teraz wychodzi niewiele to 5 cm.
Wg moich pomiarów oraz innej osoby (z doświadczeniem w pomiarach niwelatorem laserowym) ekipa podwykonawcza wykonawcy wylewek, która układała styropian xps, ułożyła styrodur zdecydowanie za wysoko. Do pomiarów wziąłem poziom zero gotowej podłogi na wysokości 1 cm poniżej drzwi przesuwnych tarasowych slide (tak, żeby był 1 cm zapasu, żeby mogły się bezproblemowo otwierać).

W załączniku przesyłam przewidywaną grubość wylewki cementowej tradycyjnej na podstawie pomiarów wysokości ułożenia styroduru względem punktu zero domu.
Na parterze na powierzchni ok. 138 m2 wykonałem łącznie 192 pomiary (PDF z pomiarami w załączniku). Aż w 47 z tych pomiarów (24%) grubość wylewki wychodzi wg ustalonych założeń poniżej 5 cm. Rury ogrzewania podłogowego mają 16 mm. Wyczytałem u Pana w BDB, a także słyszałem od innego eksperta, że grubość wylewki tradycyjnej nad rurą ogrzewania podłogowego wg norm powinna wynosić minimum 4,5 cm. W wielu miejscach u mnie wychodziłoby ok. 2,5-3,5 cm (co dokładnie można sprawdzić na podstawie załącznika). Wszystkie grubości poniżej 5 cm otoczyłem na czerwono, a wszystkie poniżej 5,5 cm zaznaczyłem na żółto. Wcześniej zarówno z wykonawcą wylewek jak i jego podwykonawczynią od układania styropianu umówiłem się, że będą wyrównywać wysokość izolacji termicznej tak, aby grubość wylewki nie różniła się więcej niż 1 cm, jako że grubości styroduru są co 1 cm.

Inne informacje:
- do wszystkich pokoi i kuchni planujemy panele winylowe klejone (może wyjść ok. 5 mm grubości razem z wylewką samopoziomującą)
- w wiatrołapie, kotłowni i łazienkach płytki gresowe ok. 7-8 mm grubości
- pod betonem podkładowym B25 z dodatkiem W8 mamy zagęszczony warstwami piasek.

Na wykonanie wylewki w domu jestem umówiony na wtorek 4 czerwca 2024 r. Mam już ułożone ogrzewanie podłogowe. Zostało mi niewiele czasu, żeby dogadać się z wykonawcą co z tym zrobić.

Wobec powyższego byłbym wdzięczny za odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy zna Pan źródło tych norm dotyczących grubości wylewki tradycyjnej przy ogrzewaniu podłogowym?

2. Jeśli wylewka zostanie wykonana przy takich grubościach jak w załączonym rysunku, to czy będzie wykonana zgodnie z normami budowlanymi, prawem budowlanym i zasadami fizyki budowli?
Jeśli nie, to czy:
a. wykonawcy należy się umówione wynagrodzenie?
b. kto powinien ponosić koszty demontażu i ponownego montażu górnej warstwy styroduru oraz pętli podłogówki?

3. Czy jest możliwość, aby ze względu na duże koszty demontażu podłogówki (niezależnie kto by je poniósł), zostawić obecną wysokość styroduru, wykonać wylewkę i dozbroić tę wylewkę?

4. Przy naszej powierzchni ok. 138 m2 wykonawca przewidział 5,52 kg włókna zbrojeniowego?
a. Czy to nie za mało? Jaką ilość Pan sugeruje, aby zrobić?
b. Czy poza włóknem zbrojeniowym sugeruje Pan dawać siatkę zbrojeniową lub innego rodzaju zbrojenie na wierzch wylewki?

5. Co zrobić jeśli w przejściach drzwi mamy otuliny na dylatacje pętli ogrzewania podłogowego? Czy lepiej je zostawić, mimo że nad nimi w niektórych miejscach wyjdzie cienka warstwa wylewki?

6. Gonią nas też inne zaplanowane roboty. Czy uważa Pan, że dobrym pomysłem byłoby, gdybym zaproponował wykonawcy rozliczenie połowy całkowitego wynagrodzenia np. po roku od zamieszkania? Zakładając, że jeśli przez rok płytki nie popękają to później już raczej nic się nie stanie.

7. Co ze spadkami do odpływów liniowych przy kabinach prysznicowych w łazienkach, które będą bez brodzików? Ile można jeszcze tę wylewkę obniżyć, jaki zrobić spadek? W kotłowni również myślę o takim mikrospadku 0,5 cm na 3 m do kratki.

8. Chciałbym załatwić sprawę z wykonawcą polubownie. Co Pan proponowałby zrobić na moim miejscu?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc! :)

Pozdrawiam,
Marcin

+2
więcej
Jerzy Bogdan Zembrowski
2024-06-02
Błędy, błędy, błędy!

Przed wykonaniem hydroizolacji na betonie podkładowym podłogi zawsze należy sprawdzić poziomowość tego betonu. Piszę wszędzie o tym wiele razy, że jeśli beton wykazuje większe różnice w poziomie niż +/- 2 mm na długości 2 m, to należy przeprowadzić niwelację powierzchni betonu masą z grupy masy szpachlowe mineralne lub masą samopoziomującą z grupy masy samopoziomujące klasyczne - o klasie wytrzymałości zgodnej z klasą betonu. Jak widać tego nie wykonano!

Do przeczytania pozostało około 80% odpowiedzi.
forumkomentarzy: 12
photo_camerazdjęć: 2
Zawartość bezpłatna dla nabywców w serwisie BDB książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"

lockzaloguj się
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
0abbeb0b726f84303910633be45765ba.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
w a r t o   p r z e c z y t a ć

Wytyczne ITB i Polskie Normy, a błędy w domach

Jeden z użytkowników serwisu BDB, będąc wykonawcą, zadał takie oto pytanie:Jak wiadomo prawidła wykonawcze zawarte są w Warunkach Technicznych Wykon...

Naprawa przeciekających żelbetowych podziemnych zbiorników wody pitnej

Duża i z tradycjami firma budująca dla przemysłu, po wybudowaniu i oddaniu do użytkowania dwóch żelbetowych podziemnych zbiorników wody pitnej pracuj...

dom murowany parterowy z poddaszem użytkowym - wielkopolskie

Dom na płycie fundamentowej z termoizolacją pod płytą. Projekt indywidualny wzorowany na projekcie "Niezawodny 4 lustro".Powierzchnia użytkowa: 104.99m...

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku

mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
x X.com
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 16 tysięcy
porad budowlanych
2007-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.