![]() BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO |
serwis
architektom, inżynierom, wykonawcom, inwestorom |
z życia wzięte![]() Jerzy Bogdan Zembrowski
temat nr 709-3 (aktualizacja: 2023-09-01)
visibility czytano 2990 razy Dlaczego popękały i odpadły płytki z tarasu?Pewien - z kilkuletnim już stażem - wykonawca tarasu wpadł w konflikt z właścicielem domu jednorodzinnego. Taras przykrywający pomieszczenie ogrzewane o wymiarach 4 x 10 m oraz werandę o wymiarach 2,5 x 4,0 m, został wykonany na stropowej monolitycznej płycie żelbetowej z nadlewką betonową nadającą spadek 1 do 2 %.
Bez projektu wykonano następujące „typowe” warstwy:
W związku z tym, że po 3 tygodniach od wylania warstwy dociskowej stwierdzono na całej powierzchni liczne i duże rysy skurczowe, wykonawca postanowił ją niezwłocznie zdemontować. Istnienie rys, uznał za skutek układania betonu podczas upałów (lipiec) i zbyt szybkie odparowanie wody. W rezultacie, nową warstwę dociskową ponownie wykonano, ale jesienią tego samego roku. Po odczekaniu ok. miesiąca, wykonawca przystąpił do ułożenia płytek gres o wymiarach 30 x 30 cm, które przyklejał bezpośrednio na betonową płytę dociskową za pomocą klasycznego kleju do płytek ceramicznych. Do spoinowania fug (także w pachwinie pomiędzy cokolikiem a płytą) zastosowano klasyczną masę mineralną do spoinowania ceramiki.
Na powierzchni czołowej tarasu szpeciły wszystkie warstwy, więc pokryto je masą szpachlową do ociepleń metodą BSO z jednoczesnym zbrojeniem siatką z włókna szklanego. Na to przyklejono płytki gres. Miało to także zastąpić obróbkę blacharską nadrynnową, bowiem płytki zakończono tuż nad rynnami, by woda po nich spływała do rynny. Płytkami wykończono także cokoły na ścianach na wysokość ok. 15 cm - przyklejając je bezpośrednio na tynk.
Wiosną następnego roku wystąpiły pierwsze objawy niepokojące inwestora i wykonawcę, zaś latem na przełomie czerwca i lipca, apogeum - polegające na:
Wezwany wykonawca reklamację uznał bez sprzeciwu. Nie mógł jednakże dojść do żadnego rozsądnego planu naprawy zwłaszcza, że po ostukaniu wszystkich płytek, stwierdzono „głuche” miejsca nie tylko wzdłuż powstałego poprzecznego pęknięcia, ale także na kilkunastu innych płytkach. Po sprawdzeniu opakowań, wykluczono wersję o przeterminowanym kleju i masie fugowej. Nie pomogli także dwaj inżynierowie, pracujący na co dzień jako inspektorzy nadzoru. Wprawdzie nie wyjaśnili przyczyn objawów, ale doszli do jednakowego wniosku, że na czole tarasu trzeba ponownie ułożyć płytki gres w tej samej technologii. Na popękane fugi zaś, zaproponowali wycięcie spoin tarczą diamentową i wypełnienie ich ponowne tą samą masą fugową.
Wykonawcę to nie satysfakcjonowało, gdyż wiedział, że bez wyjaśnienia przyczyn odpadania płytek i pękania spoin, nie ma sensu zabierać się za prace i narażać się na kolejną reklamację zwłaszcza, że inwestor żądał gwarancji na naprawę. Wspólnie z inwestorem postanowiono, że nie czekając na ustalenie technologii napraw, czoła tarasu tymczasowo pokryje się pasami z blachy ocynkowanej, bowiem po odpadnięciu płytek woda opadowa spływała po ścianach z pominięciem rynien - mocno zalewając ściany domu. Potem temat trafił do mnie.
Wykonawca (świadomie lub nie) przyjął poprawne założenie, że podwójna papa bitumiczna na stropi… Do przeczytania pozostało około 80% odpowiedzi. forumkomentarzy: 2 photo_camerazdjęć: 5
Zawartość płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców w serwisie BDB książki "SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW" lockzaloguj się | w a r t o p r z e c z y t a ć Wytyczne ITB i Polskie Normy, a błędy w domachJeden z użytkowników serwisu BDB, będąc wykonawcą, zadał takie oto
pytanie:Jak wiadomo prawidła wykonawcze zawarte są
w Warunkach Technicznych Wykon... Problemy z kamiennym fundamentem zabytkowej plebaniiPiętrowy murowany
budynek plebanii obok kościoła i klasztoru Dominikanów (zbudowanych w roku 1756) uległ w roku 1992
poważnemu pożarowi. Spaliło... dom jednorodzinny piętrowy szkieletowy drewniany - wielkopolskieDom jednorodzinny
piętrowy z garażem. Projekt indywidualny autorstwa Rafała Leszczyńskiego (architektura) i Piotra
Miczko (konstrukcja). Powierzchnia za... |