porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

gwtaj

dział 308
temat nr 140

Jak uzdrowić popełnione błędy w hydroizolacjach?


Jestem przed wykonaniem hydroizolacji poziomej na betonie podkładowym (chudziaku). Pod ścianami mam papę oraz folie PEHD. Zarówna papa jak i folia ma kilkucentymetrowe zakłady.

1. Czy folie należy zrównać z licem ściany a papę połączyć z hydroizolacją polimerowo-bitumiczną? (zdjęcie nr 1)
2. Podłoga garażu względem podłogi w częściach mieszkalnych jest obniżona o 70 cm. W jaki sposób wykonać hydroizolację w tej części, aby została ona poprawnie połączona w części pionowej/poziomej? (zdjęcie nr 2)
3. Przez błąd wykonawcy rury kanalizacyjne są częściowo odsłonięte na betonie podkładowym. Obniżenie podłogi w garażu było wykonane o 50 cm zamiast o 70, dlatego chudziak został usunięty, następnie położony ponownie po obniżeniu gruntu o dodatkowe 20 cm (obniżenie rur kanalizacyjnych nie było możliwe). Jak wykonać hydroizolację w okolicach tych rur, aby była ciągłość? (zdjęcie nr 2)
4. Podobna sytuacja jest między betonem w kotłowni a podłogą w garażu, z tym że różnica w wysokościach wynosi około 30 cm.

Na ławach mam położoną papę, ściany fundamentowe posmarowane dysperbitem. Jak zapewnić ciągłość hydroizolacji w garażu między ławą, betonem podkładowym w garażu, a częścią mieszkalną?
(Niestety przed wykonaniem fundamentów jeszcze nie miałem zakupionej książki).nr 1 Papa i folia PEHD po ścianami

nr 2 Poziom betonu podkładowego mieszkanie - garaż

nr 3 Poziom betonu podkładowego kotłownia - garaż

Jerzy Bogdan Zembrowski
Współczuję problemu, a dokładniej problemów. Popełniono wiele koszmarnych błędów - zarówno ze strony wykonawcy, jak i Kierownika Budowy. Nie będzie łatwo je usunąć - choć możliwe. Usunięcie wszystkich błędów w hydroizolacji będzie wymagać wykonania nowych hydroizolacji i nowych ław metodą podbicia (pod obecnymi ławami) - jeśli warunki gruntowo-wodne na to pozwolą. Jeśli nie uda się zastosować metody podbić, niestety hydroizolacja nie będzie poprawna, bo nie będzie ciągła. Wygląda na to, że wykonano ławę schodkową oraz, że są rdzenie. Ponadto, różnica poziomów podłogi w garażu względem kotłowni i części mieszkalnej, wymusza przywrócenia poprawności pionowej hydroizolacji fundamentów po stronie podwyższonej. Skoro zastosowano Dysperbit a fundament jest murowany z bloczków, to na tych powierzchniach nie ma hydroizolacji a jedynie grunt bitumiczny. W miejscach przecinania poziomej hydroizolacji leżącej na ławach przez rdzenie, niestety nie ma ciągłości hydroizolacji, a to wymaga poważnych interwencji w tych miejscach.

Problemów do rozwiązania jest dużo, a to wymaga rzetelnej i szerokiej analizy zdjęć ze wszystkich etapów robót (od początku budowy) i w dużej rozdzielczości (be je powiększyć), wywiadu z wykonawcą o wykonanych robotach i rysunków z projektu. Nie wykluczony przyjazd na budowę. Potem trzeba opisać i rozrysować technologię robót naprawczych. Zakres ten wykracza poza pomoc przez internet i nie będzie gratis. Jeśli nie uda się Panu znaleźć specjalisty w swojej okolicy, proszę o kontakt.
patrz także:błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty fizyka budowli garaże hydroizolacje
gwtaj

2018-02-21 17:05:57

Panie Jerzy,
1. Czy takie podbicia są koniecznie jeżeli nie ma rdzeni? Zgadza się - została wykonana ława schodkowa, obniżona jest kotłownia i garaż. Czy bez rdzeni jest mniej problemów i można zastosowað podobne rozwiązanie jak przedstawione tutaj: https://www.bdb.com.pl/index2.php?d... ?
2. Zastanawiam się także, jakie byłyby konsekwencje gdyby hydroizolacje połączyć z papą na betonie podkładowym (zdjęcie nr 1), wtedy mam ciągłość izolacji na chudziaku, natomiast ściany fundamentowe zostałby w takim stanie jak są (użyty deysperbit), czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-02-21 23:46:40

Jeśli nie wykonano rdzeni (mimo, iż projekt przewiduje) a konstruktor to dopuści, zostaje wykonać hydroizolacje właśnie zgodnie z poradą 102. Oczywiście, ławy i fundament będą stale mokre. Gorzej przedstawia się sprawa ze słupami. Projekt je przewiduje przed wejściem, przy tarasie oraz po dwa przy wyjściu z jadalni oraz w drzwiach garażowych. W nich hydroizolacja powinna sięgać do poziomu betonu podkładowego. Należy sprawdzić zdjęcia z budowy - jeśli dano papę na betonie pod stopami słupów, można uratować je i odkopać do spodu stóp i hydroizolację wykonać. Jeśli nie ma papy pd stopami, można je podbić, ale samemu proszę tego nie czynić - zbyt niebezpieczne. Wymaga nadzoru konstruktora. W części obniżonej, trzeba usunąć ślady bitumu ze ścian fundamentowych i nanieść hydroizolację pionową mineralną (najpierw sztywną a potem typu flex i zakończyć na wysokości poziomej hydroizolacji pod ścianami. Na betonie podkładowym zaś - wg porady 102.
gwtaj

2018-02-22 21:07:28

Wygląda, że słupów także nie ma. Załączam zdjęcia w celu zweryfikowania. Jaką rolę one pełnią?
gwtaj

2018-02-22 21:09:24

Wykonany wieniec. Strzałka wskazuje potencjalny słup
gwtaj

2018-02-22 21:10:12

Wyjazd z garażu - widok od wewnątrz
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-02-24 20:52:01

Dziwna ta budowa. Wygląda jakby nie było Kierownika Budowy. W projekcie są nie tylko rdzenie, ale także słupy. O ile fundamenty słupów zewnętrznych można wykonać w dalszym etapie, to rdzeni oraz słupów wewnętrznych już będzie niezwykle trudno. Co na to konstruktor?
gwtaj

2018-03-04 17:18:37

Kierownik szuka konstruktora, który wykona ponownie obliczenia biorąc pod uwagę, że dom został przykryty blachodachówką, zamiast dachówką.

Panie Jerzy, pod murami na betonie podkładowym mam położoną papę, następnie folię PEHD. Pytanie co z tą folią, czy przy hydroizolacji należy ją połączyć, czy obciąć z licem muru, a do połączenia z masą bitumiczną wykorzystać papę?

W poradzie 102 jest napisane, aby po wykonaniu hydroizolacji położyć folie PE, nastepnie pierwsza warstwę termoizolacji i w niej wyciąć szczeliny i rowki na instalację. Czy instalację można położyć zaraz na folię? Jeżeli położe pierwszą warstwę termoizolacji to mam wrażnie że zostanie uszkodzona i zabrudzona przez wykonawcę tych instalacji, a potem przy nanoszeniu tynku.

W tej poradzie tak jak zapytał użytkownik "Leszek", mam pospółkę i na to beton podkładowy, czy w takim razie mam przyjąc, że mój beton jest stale mokry? (Piasek/pospółka został zastosowany na całą wysokość fundametnów, pod spodem - na wysokości ław gliny)
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-03-04 20:52:00

Membrana HDPE pod ścianami nie powinna wystawać poza obrys muru. Jeśli wystaje więcej, należy nadwyżki obciąć, ale umiejętnie by nie przeciąć papy. Albo ostrym nożem podkładając blachę, albo zagiąć na mur i ciąć na murze. Można też zagiąć na mur i stopić strumieniem gorącego powietrza np. z opalarki. Tak czy inaczej, to robota aptekarska. Nie warto układać instalacji grzewczych bezpośrednio na folii przykrywającej hydroizolację, bo będą większe straty ciepła na przesyle do gruntu. Jeśli zastosuje się styropian XPS nie ma obawy o uszkodzenie, bo da się po nim chodzić bez zgniatania. Nie będzie obawy o uszkodzenia styropianu przez instalatorów jeśli zastosuje się rozdzielacze - wówczas nie ma prac na podłodze, gdyż rury biegną od źródła do rozdzielaczy a potem do punktów odbioru. W podłodze nie należy pozwalać na żadne łączenia! Beton podkładowy na takim podłożu jest stale mokry. Jeśli są pęknięcia, należy zastosować od razu hydroizolację typu KMB bezrozpuszczalnikową w dwóch warstwach. Poprzedzamy mineralną tylko wtedy, gdy beton jest błyszczący od wody.
gwtaj

2018-03-05 15:27:10

A czy można na folii ułożyć instalację w izolacji, czy wtedy straty ciepla będą zabezpieczone? Nie wszędzie bedzie xps, a raczej w wiekoszosci EPS-200, potem beda jeszcze robione tynki (ciągle obawiam się jednak o ten styropian)
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-03-05 15:34:51

Można, jeśli izolacja z PU ma grubość ścianki przynajmniej 10 mm.
gwtaj

2018-03-06 21:02:06

Panie Jerzy odnośnie "Beton podkładowy na takim podłożu jest stale mokry. Jeśli są pęknięcia, należy zastosować od razu hydroizolację typu KMB bezrozpuszczalnikową w dwóch warstwach".

Jezeli dobrze zrozumiałem, to jeżeli są pęknięcia należy zastosować hydroizolację w wersji elastycznej (flex). Wersja elastyczna jest dostępna w grupie izolacji bitumicznej i mineralnej (porada 110).

Pozostaje kwestia mokrego betonu.
W poradzie 110 jest napisane "Z tego względu, jeśli podłoże jest mokre i nie ma możliwości wysychania inną drogą niż przez powierzchnię pokrytą hydroizolacją, należy zastosować hydroizolację mineralną".
W tej poradzie napisał Pan "Poprzedzamy mineralną tylko wtedy, gdy beton jest błyszczący od wody".

U mnie na oko" beton jest suchy, więc czy mam zastosować dwie warstwy izolacji bitumicznej typu flex i wczesniej zagruntować? Czy najpierw izolacja mineralna, a potem bitumiczna, oczywiście wcześniej gruntując?
Bardzo proszę o rozwianie wątpliwości. (Bardzo pomocne będize wskazanie grupy produktów z działy "produky i technologie"
Dziękuję

Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-03-06 21:57:03

W części wyższej może Pan zastosować od razu hydroizolację polimerowo-bitumiczną typu KMB - na wszelki wypadek w wersji 2K - oczywiście bezrozpuszczalnikową skoro jest styropian.
W garażu, można wykonać test tą samą izolacją na kawałku betonu. Jeśli wyschnie w ciągu 6-8 godzin a w ciągu 24 godzin "test kciuka" będzie ujemny, można zastosować to samo. Jeśli nie wyschnie lub test będzie dodatni, należy pierwszą warstwę wykonać hydroizolacją polimerowo-cementową typu flex, ale w wydaniu "Rapid" czyli szybkowiążącą i na drugi dzień nanieść dwie warstwy KMB. Za kilka dni rozpoczniemy instalowanie rysunków w zakładce "rysunki i obliczenia" będą więc produkty dobierane automatycznie.
gwtaj

2018-03-07 13:21:43

Czy w garażu, ze względu na wystające rury kanalizacyjne, sposób nakłądania będzie taki sam tj. należy pokryć rury masą KMB ?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-03-07 13:46:13

Najpierw należy rury umyć z detergentem na wysokość 5-10 cm od poziomu betonu. Po wyschnięciu zmatowić papierem ściernym "80-100". Potem można nanosić masę zarówno mineralną jak i bitumiczną - bez gruntowania. W pachwinie między rurą a betonem trzeba wykonać wyoblenie za pomocą kciuka w rękawicy gumowej.
gwtaj

2018-03-23 13:57:43

Panie Jerzy, wykonałem rure doprowadzajacą powietrze do kominka wg porady zawartej w serwisie BDB (pod betonem podkładowym. Niestety wykonawca wyciął papę, która wystawała spod muru i teraz jest na równo z licem muru. W następnym tygodniu chciałbym zacząć wykonywać hydroizolacje KMB, jak w tym miejscu zapewnić ciągłość. (zamieszczam zdjęcie)
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-03-23 22:53:37

Wykonawca rozumem nie grzeszy. Proszę w murze wykonać podcięcie na długości po 5 cm większej niż ubytek papy - wg rysunku nr 2 w poradzie 244 oraz mój rysunek w poradzie 297.
gwtaj

2018-03-26 08:36:36

Dziękuję za odpowiedź. Czy moge prosić o zdanie wyjaśniające w jakim celu używana jest taśma kauczukowa pomiędzy nakładane na papę oraz beton podkładowy? (W sklepie otrzymałem poradę, ze: "Wystarczy dogrzać wystającą papę do podłoża i na nią nanieść materiał bitumiczny" bez użycia taśmy).
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-03-26 11:24:14

Zasada generalna: sprzedawca nie jest specjalistą fizyki budowli a jedynie od przyjmowania zapłaty i wydawania towaru. Rolą taśmy jest zabezpieczyć ciągłość hydroizolacji mimo ruchów termicznych oraz osiadania. Jeśli podłoże pod podłogą zagęszczono do wskaźnika Is > 0,97 można zrezygnować z taśmy.
gwtaj

2018-04-02 19:23:18

W poradzie 102 jest napisane "W świeżą masę zatopić od razu pasek taśmy z grupy taśmy uszczelniające do hydroizolacji tak, aby w połowie zachodził na pas, a w połowie leżał na betonie podkładowym", tymczasem w książce na stronie 202 taśma zachodzi na mur, a część jest na betonie podkładowym. Która wersja w moim przypadku jest poprawna?
Załączam zdjęcie taśmy troggler, którą zakupiłem, nie posiada ona żadnego kleju, rozumiem, że klejem jest w tym przypadku masa polimerowo-bitumiczna (jej pierwsza warstwa).
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-04-03 17:27:45

Generalnie, należy stosować się do rysunku ze strony 202. Hydroizolacja pozioma pod ścianą nie ma znaczenia na jakiej jest wysokości i z czego. Ważne, by pionowa hydroizolacja fundamentu była podciągnięta do poziomu posadzki i właśnie do tej hydroizolacji należy dokleić tą taśmę (poz. 33) na poziomie betonu podkładowego, a drugą jej połowę do hydroizolacji na betonie podkładowym. Czasami spotyka się, że pod murem jest papa na poziomie betonu podkładowego. W takim razie należy papę obciąć równo z krawędzią muru a następnie postąpić jak wyżej, z tym że musi być poprawnie wykonana hydroizolacja pionowa fundamentu, a jeśli jej nie ma (popełniono błąd) i nie będzie odkopywany fundament, by brakującą hydroizolację wykonać, wówczas papę pozostawiamy i do niej dołączamy ową taśmę z kauczuku syntetycznego. Ją zatapiamy zawsze w pierwszą warstwę hydroizolacja a zakrywamy drugą warstwą masy, z tym że środek tej taśmy należy pozostawić odkryty na szerokości 1-2 cm.
gwtaj

2018-04-03 19:28:24

Bardzo dziękuje za wyjaśnienia. Skoro taśmę zatapiamy w pierwszą warstwę, nastepnie zakrywamy drugą warstwą, to w jaki sposób środek ma pozostać odkryty?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-04-03 20:44:28

Po prostu, nakładając drugą warstwę masy hydroizolacyjnej, w osi taśmy, pozostawić trzeba pas 1-2 cm nie zakryty masą.
gwtaj

2018-04-06 13:27:37

W poradzie nr 102 jest napisane "Po odczekaniu min. 8 godzin od zagruntowania betonu podkładowego, nanieść pierwszą warstwę masy". (nie ma wzmianki czy ten czas gruntowania dotyczy także papy)
W poradzie nr 297 jest napisane, żeby zregenrować papę masą KMB i odczekać 3 doby.

Czy 3 doby dotyczą papy, która została "odzyskana" spod muru wg rysunku w poradzie 297 i na tę papę należy nanieść KMB aby ją zregenerować?
Czy 8h wystarczy dla papy, która wystawała spod muru (gruntowanie za pomoca Fundamnetgrund )?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-04-06 14:48:21

W przypadku pap, gdy stosujemy roztwór bezrozpuszczalnikowy jako grunt, układanie papy należy rozpoczynać, gdy grunt wyschnie, co poznaje się po tym, że po dotyku palcem nie pozostawia śladu - zwykle jest to 5-6 godzin. W przypadku stosowania hydroizolacji z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe grunt musi wyschnąć całkowicie - zwykle 6-8 godzin.

Zupełnie inaczej jest z regeneracją papy, gdyż wszystkie regeneratory zawierają rozpuszczalnik, więc jeśli gdzieś w pobliżu będzie stosowany styropian, z gruntu muszą całkowicie odparować rozpuszczalniki, co trwa nie krócej niż 3 doby.
gwtaj

2018-04-08 13:01:51

Panie Jerzy powyżje zamieszczam zdjęcie po zagruntowaniu betonu podkładowego preparatem Fundamentgrund (Zuzyto około 35L na 150m2). Na zdjęciu widać niejednorodne rozcieranie pedzlem. Czy może tak pozostać?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-04-08 14:19:51

Zużycie w normie, ale jakość wykonania licha. Nierównomierna nasiąkliwość betonu może być spowodowana tym, że jeszcze nie zdążył wyschnąć, a jeśli tak, to należy poczekać na wyschnięcie. Jeśli beton wysechł, to takie plamy świadczą o braku staranności pracownika. O tym samym świadczy też brak taśmy ochronnej na ścianie, by uzyskać równą linię nie wychodzącą ponad poziom jastrychu. Ciekawi mnie skąd takie wręgi? Czyżby beton był frezowany wcześniej? Jeśli tak, to z jakiego powodu?
gwtaj

2018-04-08 17:46:42

"Na oko" beton był suchy, był był przy użyciu szczotki stalowej, była także łatwość odkurzania. Na papie grunt byl jeszcze mokry (8h minelo) czy nalezy poczekac az wyschnie zupelnie? Beton nie był frezowany, takie wręgi pozostały (o ile dobrze kojarze) podczas wyrównywania deską podczas jego wylewania.
Intryguje mnie jeszcze nie zakrywanie taśmy drugą warstwą KMB na szerokość 1-2 cm. Czy pierwsza warstwa będzie wstanie połączyć papę z betonem? W niektórych miejscach jest papa położona dwukrotnie i różnica wysokości pomiędzy papą a betonem jest około 5-7mm.
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-04-08 23:54:59

Ile czasu minęło od wylania betonu podkładowego? Jakie warstwy są pod nim?
Szkoda, że przed gruntowaniem nie został beton wyrównany masą np. z grupy masy mineralne naprawcze - mniejsze byłoby zużycie masy hydroizolacyjnej z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe. W tej sytuacji, należy hydroizolację nanosić w kierunku poprzecznym do tych fałd na betonie.

Hydroizolację nanosić aż grunt na papie wyschnie całkowicie. Jeśli pod ścianami są dwie warstwy papy (niepotrzebnie, bo wystarczyłaby jedna), to teraz jedną z nich (najwyższą) trzeba odciąć równo z murem a do szerszej nawiązywać się z hydroizolacją poprzez taśmę. Ostrożnie, by nie przeciąć dolnej papy.

Nie zakryty pas szerokości 1-2 cm na środku taśmy (w obu warstwach hydroizolacji) należy pozostawić, aby w razie osiadania podłogi, taśma uległa rozciągnięciu w tym miejscu - w przeciwnym razie może dojść do wyrwania taśmy z hydroizolacji.
   
gwtaj

2018-04-09 19:04:26

Beton podkładowy został wykonany w lipcu 2017 roku. Pod betonem jest tylko pospółka, nie ma warstw, które blokują podciąganie kapilarne wody.
Czekam na wyschniecie całkowite tak jak Pan napisał.
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-04-09 19:11:45

W takim razie trzeba czekać na wyschnięcie i nie chodzić po powierzchni zagruntowanej.
gwtaj

2018-04-11 19:11:08

Po nałożeniu pierwszej warstwy w niektórych miejscach wychodzą pęcherzyki z wodą (zaznaczne na czerwono), w tych miejscach masa nie zastygła. Czym jest to spowodowane i co w takim przypadku nalezy zrobić?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-04-12 00:54:38

Jaka to masa i czym nanoszona? Skąd w niej woda?
gwtaj

2018-04-12 05:40:32

Masa - Fundamendicht 2k. Kropelki wody zaczeły wychodzić w zaznaczonym miejscu na czerwono. Wystepuje to sporadycznie i tylko w okolicy taśmy, beton jest suchy i tam masa wyschła. Czy trzeba podjąć jakieś działania czy poczekać az woda odparuje?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-04-12 11:28:32

Taki objaw występuje, gdy taśmę układa się na mało nasączone masą miejsce albo dobrze nasączone, ale nie czeka się aż oplot taśmy nasiąknie masą i wówczas uwięzi się powietrze, które tworzy pęcherze.
Teraz proszę poprzekłuwać te pęcherze i szpachelką silnie naciskać aż wypłynie powietrze i woda. Po 2-3 godzinach będzie OK. Proszę uważać, by taśmę układać, gdy na spodzie jest przynajmniej 2-3 mm masy, potem delikatnie wklepać oplot by się zatopił w masie, docisnąć szpachelką taśmę, by nigdzie nie odstawała od podłoża i dopiero wtedy dołożyć masę na taśmę pokrywając szpachelką oplot i samą taśmę.
Uwaga: Po kilku minutach już nie wracać do wcześniej wyrównanej warstwy na taśmie. Jeśli jest jakiś "strup" lub "górka" a chcemy wyrównać, trzeba szpachelkę namoczyć w wodzie i w tych miejscach nie usuwać tych strupków a je docisnąć szpachelką.
Uwaga: Miejsca sztukowania taśmy sklejać dwustronną taśmą butylową z grupy taśmy klejące butylowe albo klejem do bitumów z grupy kleje bitumiczne bezrozpuszczalnikowe.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.