jesteś: architektem, projektantem, kierownikiem, wykonawcą, inwestorem ? jeśli tak, to serwis dla Ciebie ! |
porady budowlanemonika.b
temat nr 308-866
visibility czytano 629 razy Ocieplanie domu szkieletowego zimą i usuwanie błędówW domu o konstrukcji szkieletowej, dla którego wykonał Pan analizy c-w dla przegród
chcielibyśmy jeszcze tej zimy rozpocząć prace związane z wykonaniem hydroizolacji i termoizolacji
podłogi wraz z naprawą betonu i wykonaniem jastrychu cementowego. Dom ma zamknięte ściany zewnętrzne
i dach, ale brakuje docieplenia wełną w ścianach oraz w stropie. Wiem, że do wykonania ww. prac
potrzebujemy temp. w domu min. +5 C. Żeby to uzyskać przy niskich temperaturach zewnętrznych chcemy
dogrzać dom nagrzewnicami. 1 Czy zanim zaczniemy prace można docieplić najpierw strop aby ciepło nam tak szybko nie uciekło przez dach? Na ścianach zewnętrznych mamy 5cm nieszczęsnego styropianu. Czy na tym etapie powinniśmy już wykonać otwory w płycie OSB, które Pan zalecił czy należy z nimi poczekać do momentu układania wełny w ścianach? 2. Czy do wykonania napraw betonu pokazanych na załączonym zdjęciu właściwa będzie mineralna zaprawa naprawcza Sperrmortel? 3. Potrzebuję dobrać hydroizolację, którą będę mogła połączyć z pasami plastiku pod ścianami. Założyłam, że porady w temacie nr 102 można wykorzystać w naszym domu. Pod podwalinami ścian znajdują się 3 różne rodzaje pasów (na zdjęciu gładki pas plastiku i pas z kratką - nie wiem czy ta różnica ma wpływ na dobór hydroizolacji). Pod jedną ze ścian wewnętrznych znajduje się podkład z fragmentów dachówki bitumicznej (zdj.). 4. Podwaliny ścian wewnętrznych w miejscu gdzie są drzwi mają wysokość 14cm, przy warstwie styropianu 10cm i jastrychu betonowym 7cm. Zatem część belki podwaliny będzie w warstwie jastrychu. Czy tę belkę od wierzchu należy czymś oddzielić od jastrychu? 5. Poprzedni właściciel domu wykonał instalacje mocno ingerujące w konstrukcję belek stropowych czy słupków ścian wewnętrznych. Jeden z wykonawców, z którymi rozmawialiśmy powiedział nam, ze takie problematyczne miejsca naprawia się poprzez założenie blaszek łączących obie strony wykonanego wrębu. Czy takie naruszenia konstrukcji nie powinny zostać naprawione poprzez dodanie np. bo bokach desek dług. np. 50cm, które by wzmacniały osłabioną część konstrukcji? (zdjęcie wrębów w zał.). Czy belki stropowe z za dużymi wrębami nie powinny zostać wymienione (instalacje oraz bojler zostaną usunięte)? | w a r t o p r z e c z y t a ć Zmiany w zawartości projektu budowlanego i nie tylkoMimo, iż od 19 września 2020 r.
obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, to
nadal wielu projektant... Naprawa przeciekających żelbetowych podziemnych zbiorników wody pitnejDuża i
z tradycjami firma budująca dla przemysłu, po wybudowaniu i oddaniu do użytkowania dwóch żelbetowych
podziemnych zbiorników wody pitnej pracuj... dom jednorodzinny piętrowy z podpiwniczeniem - podkarpackiePowierzchnia zabudowy:
177,91 m2 Powierzchnia użytkowa: 339,77 m2 Powierzchnia całkowita: 571,79 m2Kubatura:
1432,00 m3Szerokość budynku: 9,80 mDługoś... |
Roboty trzeba zacząć od ocieplenia stropu nad parterem, ale najpierw wzmocnienia i wymiana elementów podciętych. Oczywiście, ocieplenie stropu wg warstw z analiz. Nawiercenia w płycie od środka można wykonywać już teraz, ale uważać, by nie uszkodzić styropianu, więc nie wiertłem lecz otwornicą.
Ad. 2
Jeśli na betonie są wżery i ubytki mniejszej średnicy niż 5 mm, można ich nie naprawiać, bo pokryje je masa hydroizolacyjna. Jeśli będą zapadnięcia lub większe ubytki niż 5 mm, to należy je naprawiać miejscowo masą z grupy masy mineralne naprawcze lub z grupy naprawy betonu - masy naprawcze PCC po wcześniejszym usunięciu mleczka cementowego szczotką drucianą, odkurzeniu odkurzaczem, nawilżeniu wodą i zagruntowaniu podłoża preparatem z grupy grunty i wzmacniacze podłoża.
Ad. 3
Z taką "partyzantką" pod podwalinami nie będzie łatwo. Trzeba wykonać prace:
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki?
lockzaloguj się