porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

prawdy i mity - czyli co mówi fizyka budowli

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 708
temat nr 031

Projektowanie i wykonanie wentylacji wg zasady "tak wszyscy robią"


W każdej dziedzinie, jeśli pada pytanie o poprawność czegokolwiek, to jakże irytujące są odpowiedzi typu „bo tak się robi”, "bo wszyscy tak czynią" czy typu „tego nikt nie robi”. Takie odpowiedzi irytują szczególnie tych, którzy do wszelkich aspektów życia podchodzą racjonalnie - czyli nie przyjmują niczego na wiarę, lecz oczekują wyjaśnień i uzasadnień. Jakie bowiem wartości ma powołanie się na coś, co występuje bardziej lub mniej powszechnie? Żadne, bo jedynie stwierdzające fakt. Przykładowo, używamy łyżki jedząc zupę, bo wszyscy tak czynią? Nie, bo uzasadnieniem jest ukształtowanie sztućca, by można było nabrać pokarm płynny do ust. W Polsce mamy prawostronny ruch na drogach publicznych, bo wszyscy tak jeżdżą? Nie, bo tego nakazuje prawo drogowe - inaczej byłby chaos i rozgardiasz na drogach.

Ostatnio otrzymuję sygnały, iż inwestorzy po wysłuchaniu mojego e-wykładu, widząc w swoich projektach uproszczone lokalizacje nawiewników i wywiewów w wentylacji mechanicznej (inne niż ujrzeli na wykładzie), po zadaniu projektantom lub monterom pytania w tej sprawie - otrzymują wymijającą odpowiedź typu "bo tak wszyscy czynią". Chodzi o stosowanie przepływu powietrza w budynku z nawiewem w pokojach i wywiewem w łazience i kuchni.

Zatem, takie uzasadnienie organizacji przepływu powietrza wentylacyjnego jest zaprzeczeniem nauk technicznych, tj. fizyki budowli. Gdyby takie uzasadnienie było podstawą stosowania rozwiązań technicznych w budownictwie, to nie byłyby potrzebne uczelnie, gdzie
poznaje się, bada i opisuje zjawiska fizyczne, a jedynie klasy, gdzie uczono by na pamięć reguł i regułek i ich bezmyślnego powielania. Dlatego, w zagadnieniach inżynierskich uzasadnieniem mogą być wyłącznie wnioski płynące z praw fizycznych występujących w danym zagadnieniu.

Ba, nawet normy nie są nakazem, bo są nieobowiązkowe. Dlaczego? Ponieważ nauka stale się rozwija i zwykle normy nie nadążają za jej rozwojem. Dlatego, normy stale się zmieniają i są wyłącznie drogowskazem dla uczestników procesu budowlanego: projektantów, wykonawców, kierowników budów czy eksploatatorów. Podstawą zaś rozwiązań jest wiedza o zjawiskach fizycznych w obszarze projektowanego rozwiązania.

W związku z tym, projektowanie i wykonawstwo wg zasady „wszyscy tak robią”, nie tylko świadczą o braku wiedzy zawodowej, ale nawet wprowadzają innych w błąd. Wielu bowiem, dochodzi do wniosku, że skoro wszyscy tak robią, to będzie zasadne, że oni też tak zrobią - coś w rodzaju: skoro inni stoją w tej kolejce, to i ja tam staję.

Właśnie pewien inwestor zadzwoniwszy po wyjaśnienia do firmy wyspecjalizowanej w projektowaniu i wykonawstwie - takiej z wieloletnim dorobkiem i dobrymi opiniami, usłyszał, że "tak się nie robi, bo nikt tak nie robi. Aż się ciśnie na usta pytanie: na jakiej podstawie firma ma dobre opinie i kto zweryfikował ów wieloletni dorobek, tj. kto sprawdził czy ich rozwiązania są poprawne? Niedawno pewien wykonawca negował moje rozwiązanie hydroizolacji schodów wejściowych i argumentował zawzięcie, że nigdy nie stosował hydroizolacji schodów, a buduje już 30 lat, co miało być uzasadnieniem tego, iż nie wykonał hydroizolacji.

Tak naprawdę, to inwestor staje między młotem a kowadłem, bo z jednej strony komu ma ufać jak nie projektantowi, ale z drugiej coraz więcej się dowiaduje o powszechnych błędach i niskiej wiedzy tegoż o fizyce budowli. Tak więc, skoro budowa domu, to wydatek życia, powiększam wiedzę inwestorom tym serwisem BDB i swoją książką - by ich pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto.

Zasadę poprawnej wentylacji zarówno grawitacyjnej i hybrydowej, jak też mechanicznej omawiam na e-wykładzie, na który zapraszam. Zapraszam szczególnie serdecznie, bo wykład jest nieodpłatny i chyba przydatny, skoro już ponad 10 tysięcy osób go wysłuchało.
patrz także: projekty budowlane projektowanie projekty wykonawcze wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom
visibility czytano 314 razy
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.