jesteś: architektem, projektantem, kierownikiem, wykonawcą, inwestorem ? jeśli tak, to serwis dla Ciebie ! |
porady budowlaneTomasz T.
temat nr 308-42
visibility czytano 14 razy Remont starego balkonu wspornikowego... Balkon: Szerokość płyty 1,00 m, długość ok. 60 m, posadzka płyty balkonu - płytki lastriko grub. 2,5 cm, hydroizolacja - 2 x papa na lepiku, grub. płyty żelbetowej 15 cm. Na zdjęciu są widoczne prostopadłe do elewacji budynku zarysowania i przecieki płyty balkonowej. 1. Czy pod izolacją termiczną balkonu wspornikowego należy ułożyć paroizolację? 2. Czy spodnia warstwa płyty balkonowej (izolacja termiczna) musi być pokryta tynkiem lub powłoką o wysokim oporze dyfuzyjnym? 3. Czy zarysowania płyty żelbetowej wspornikowej spowodowane są odkształceniem termicznym powstałym na skutek braku dylatacji? Jeśli tak, to jak należy uwzględnić ten fakt przy projektowaniu remontu balkonu? | w a r t o p r z e c z y t a ć Dlaczego balkony spadają?Co
jakiś czas w kraju głośno o balkonach, które się odrywają od konstrukcji i spadają na ziemię. Od lat
balkony spadały i spadają. Spadały w Gliw... Renowacja elewacji zabytkowej cerkwi w WarszawieW moim doradztwie technicznym niemały udział miały świątynie.
Opracowywałem technologie renowacji m.in. dla: Kościoła w Dobrzyniewie, Zespołu Klaszto... dom jednorodzinny parterowy z keramzytobetonu - podlaskie- dom parterowy w kształcie litery L- posadowiony na płycie
fundamentowej (bez XPS pod spodem, z betonem napowietrzonym jako podkład), 25cm płyty, stal
... |
Nie ma potrzeby układania paroizolacji na balkonach. Takie izolacje układamy wyłącznie w tarasach przykrywających pomieszczenia ogrzewane, w dachach oraz w ścianach szkieletowych, a także w podłogach klasycznych domów szkieletowych. Chodzi o zjawisko dyfuzji pary wodnej przez te przegrody z pomieszczeń ogrzewanych na zewnątrz (patrz: Dyfuzja pary wodnej) oraz niebezpieczeństwa skraplania się tam pary wodnej (patrz: Kondensacja pary wodnej w przegrodach). Szczególną i podstawową cechą tych przegród jest bardzo niski opór dyfuzji warstw wobec pary wodnej. W balkonach takiej cechy nie ma.
Ad. 2
Nie tylko spodnia, ale i boczne powierzchnie - obowiązkowo tak. Chodzi nie o jak największy opór dyfuzyjny względem pary wodnej, lecz względem CO2 tj. chodzi o zabezpieczenie żelbetowej płyty balkonu przed karbonatyzacją betonu. Powinna to być farba antykarbonatyzacyjna z grupy farby antykarbonatyzacyjne albo z grupy hydroizolacje polimerowo-cementowe flex - nanoszona na wyprawę elewacyjną balkonu z boków i od spodu.
Ad. 3
Widoczne na fotografiach pęknięcia wspornikowej płyty balkonowej są skutkiem błędów wykonawczych, tj. wykona…