porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

A i D Borowscy

dział 308
temat nr 062

Sprawdzenie projektu architektoniczno-budowlanego


... Zakupiliśmy książkę "Sekrety tworzenia domów bez błędów" i przesyłamy projekt budowlany do przeanalizowania pod kątem błędów w fizyce budowli. Jest to projekt domu z katalogu adaptowanego przez innego architekta. Widzieliśmy w grupie na fb jak dużo jest problemów z usuwaniem błędów po wybudowaniu domu. Chcemy tego uniknąć. Bardzo zależy nam aby wykonawca trzymał się projektu, ale ten nie może mieć błędów. Dziękujemy za Pana wspaniałą książkę i że robi Pan to co robi a szczególnie, że  powstał serwis BDB gdzie można bezpiecznie dowiedzieć się prawdy.


Jerzy Bogdan Zembrowski

UWAGI do przesłanego projektu budowlanego domu jednorodzinnego:

1. Należy w kanale spalinowym komina przewidzieć wkład z blachy nierdzewnej o średnicy dobranej do mocy kotła c.o. otoczony wełną mineralną grubości min. 5 cm.

 

2. W pomieszczeniach mokrych (łazienka, wc, pralnia) zaprojektowano nieprawidłową hydroizolację. Na posadzce i ścianach należy zastosować podpłytkową hydroizolację polimerowo-mineralną z grupy hydroizolacje polimerowo-cementowe flex lub akrylową z grupy folie w płynie a płytki przyklejać całopowierzchniowo klejem z grupy kleje mineralne flex do ceramiki i fugować masą z grupy masy fugowe mineralne flex do ceramiki.

 

3. W przypadku stosowania na cokole domu wyłożenia płytkami klinkierowymi, należy przewidzieć całopowierzchniowe przyklejenie styropianu EPS-100 z grupy BSO - płyty styropianowe na klej z grupy BSO - kleje do styropianu wraz z mechanicznym mocowaniem (przynajmniej 6 kołków/m2) oraz na murze hydroizolację polimerowo-mineralną z grupy hydroizolacje polimerowo-cementowe flex dwuwarstwową.

 

4. W garażu przewidzieć należy wentylację grawitacyjną.

 

5. W części podziemnej ścian fundamentowych (zewnętrznych i wewnętrznych) przewidzieć obustronną hydroizolację polimerowo-bitumiczną z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe - zamiast przewidzianej emulsji bitumicznej.

 

6. Betonowy bieg schodowy w gruncie oprzeć na ławie żelbetowej i pokryć hydroizolacją jak w przypadku ścian fundamentowych.

  

7. Rozrysować detal połączenia hydroizolacji pionowej ścian fundamentowych z poziomą hydroizolacją ścian nośnych oraz hydroizolacją pod posadzką na gruncie.

 

8. Uszczegółowić dane dotyczące warstwy betonu podkładowego pod posadzki: klasę betonu, ew. domieszki, rodzaj zbrojenia, dylatacje - oddzielnie dla części mieszkalnej i garażu.

 

9. Jako poziomą hydroizolację posadzek parteru zastosować polimerowo-bitumiczną z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe lub ostatecznie papę bitumiczną zamiast zaprojektowanych folii PE.

 

10. Nie przewidziano lokalizacji dylatacji jastrychów posadzkowych dla posadzek ogólnych i dla ogrzewań podłogowych.

 

11. Uszczegółowić dane dotyczące zastosowanej folii dachowej zbrojonej jako wiatroizolacji i jej mocowania.

 

12. Wentylacja dachu jest błędnie rozwiązana. Wentylować należy przestrzeń nad folią wiatroizolacyjną a nie pod nią! Odsyłam na strony 234-235 w książce.

 

13. Uszczegółowić dane dotyczące zastosowanej folii paroizolacyjnej na poddaszu. Podać sposób montażu i łączenia zakładów oraz na styku ze ścianami.

 

14. Uszczegółowić sposób wykonania ocieplenia stropu od dołu (nad wejściem) - technikę klejenia i łączenia płyt styropianowych. [Przekrój G-G].

 

15. Na przekroju G-G brak jest opisu zastosowanych izolacji.

 

16. Poprawić i określić hydroizolację poziomą i pionową ścian i posadzek w garażu.

 

17. Zrezygnować z ocieplania stropu nad garażem (przy braku ocieplenia ściany pomiędzy garażem a częścią mieszkalną) na rzecz zastosowania ogrzewania dyżurnego w garażu.

Zwłaszcza, że całość ścian zewnętrznych budynku (wraz z garażem) jest ocieplona od zewnątrz. Zastosować ocieplenie także pod posadzką garażu ze styropianu XPS z grupy styropiany ekstrudowane - płyty zamiast EPS "dach/podłoga".

 

18. Przewidzieć wzdłużne odwodnienie liniowe z grupy odwodnienia liniowe - korytka w posadzce garażowej z odpływem do gruntu lub kanalizacji.

 

19. Nie przewidziano wlotów dla powietrza wentylacyjnego w okapach dachu (po całym obwodzie budynku) - zabezpieczonych siatką przed owadami.

 

20. Brak jest hydroizolacji słupów żelbetowych i ich stóp. Rozrysować detal łączenia tej hydroizolacji z hydroizolacjami posadzkowymi.

 

21. Zastosowano zbyt małej pojemności zbiornik na olej opałowy. Nie określono rodzaju powłoki antyolejowej na podłodze i ścianach pomieszczenia na zbiornik.

 

22. Nie przewidziano doprowadzenia powietrza do spalania do kotłowni.

 

23. Przesunąć lokalizację wywiewek kanalizacyjnych na dachu, aby nie montowane były w pasie koszy dachowych (a tak jest w projekcie).

 

24. Brak jest wentylacji garderoby przy sypialni na poddaszu.

 

25. Usunąć potknięcia w funkcjonalności pomieszczeń:

- przewidzieć wydzielenie WC z łazienki,

- przewidzieć pralnię/suszarnię na parterze,

- przewidzieć pomieszczenie techniczne obok garażu,

- zmniejszyć pokój gościnny, a zwiększyć łazienkę na poddaszu,

- wyeliminować bezpośrednie wejście z garażu do kuchni.

Rozpatrzyć częściowe podpiwniczenie budynku przenosząc kotłownię i pomieszczenie na olej do piwnicy, zyskując przez to miejsce na pralnię/suszarnię i warsztat podręczny (nie zmieniając architektury budynku).

 

26. Rozpatrzyć rezygnację z poziomych boni na ścianach zewnętrznych. Uniknie się przez to brudnych zacieków - szczególnie szpecących przy zastosowaniu elewacyjnej wyprawy strukturalnej.


27. Przewidzieć oparcie schodów wejściowych i hydroizolację pod ziemią.

patrz także:domy jednorodzinne projekty wykonawcze projektowanie błędy projektowe
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.