porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

Mikolaj127
temat nr 308-3019

visibility czytano 197 razy

Szczelina wentylacyjna między wełną a membraną - prawdy i mity

Dzień dobry,

Panie Jerzy, kolejne materiały, do jakich można dotrzeć i instruktarze jeden po drugim z lubością i przestrogą dla inwestorów oraz wykonawców sugerują wykonywanie szczeliny wentylacyjnej między wełną a membraną dachową:

https://www.youtube.com/watch?v=-kJv9fkIZ1g
Milion wyświetleń, dziesiątki pochwalających komentarzy wdzięcznych ludzi za porady...

Czy miałby Pan chwilę, żeby zebrać i wyjaśnić w jednym temacie argumenty dyskwalifikujące takie rozwiązanie? Wiem, że w różnych poradach Pan o tym wspomina ale ciężko zebrać to razem, poza tym dostarczyłoby to nam zasób konkretnych kontrargumentów w ewentualnych rozmowach.

W większości wszyscy ci eksperci i specjaliści sugerują wykonanie tej szczeliny po pierwsze, żeby uniknąć wypychania membrany, a po drugie żeby zapewnić wentylację wełny i ewentualnego deskowania, żeby nie pojawiała się wilgoć i grzyb. Sugerują, że membrana jest i tak paroprzepuszczalna więc ta szczelina nie przeszkadza.

Ja ze swojej strony wiem, że są różne układy dachu, mianowicie najprostszy, gdzie jest wełna, membrana paroprzepuszczalna i pokrycie, inny przykład to ten, jaki mam u siebie, mianowicie wełna, deskowanie ze szczelinami 5-7 mm, membrana paroprzepuszczalna i pokrycie, no i ten trzeci, gdzie jest deskowanie i papa (tu wymagana szczelina wentylacyjna pod deskowaniem) czyli wełna, membrana, kontrłaty 1, deskowanie, papa, kontrłaty 2 i łaty.

W przypadku kiedy wykonawca za wszelką cenę chce zrobić szczelinę wentylacyjną między wełną a membraną, a i tak nie ma tam dostępu powietrza (wlotu i wylotu) to jaki sens ma ta szczelina?

Membrana jest paroprzepuszczalna ale w przypadku kiedy nie ma pod nią szczeliny, a kiedy jest to zachodzi ryzyko skraplania się pary wodnej na spodniej części membrany, tak? Czy to ryzyko jest duże, skoro temperatura górnej warstwy wełny i membrany będzie w miarę zbliżona?

Czy mógłby Pan odnieść się do tego zagadnienia?
Jerzy Bogdan Zembrowski
2024-12-11
Temat niezwykle ważny - z dwóch powodów: łatwo o błędy, brednie w sieci wprowadzające w błąd. Z tego powodu mam ten temat zapisany na samej górze na liście e-wykładów, które zamieszczę w naszym serwisie BDB. Zamieszczę też większy opis pod zakładką "prawdy i mity".

Poruszył Pan dwa zagadnienia: co mówi fizyka budowli i co głosi się na portalach.

Na portalach mamy 99,99% fałszu, a tylko śladowe ilości prawdy. Dzieje się tak dlatego, że w sieci każdy może pisać i zamieszczać filmy. Nie ma żadnej kontroli. Ba, jeśli są głosy uzasadnione krytyczne, to lobby autorów publikacji w sieci śle skargi i donosy do właścicieli portali, a ci banują krytykujących. Sam tego doświadczyłem, gdy zamieściłem kilka filmów na YT, gdzie ujawniłem niecne praktyki producentów i wykonawców, co skończyło się tym, że po kilku tygodniach zostałem nie tylko zbanowany, ale zamknięto mój kanał i przesłano mi informację, iż nie mam dostępu dożywotnio na YT! Tak, to nie zmyślenie. Kilkanaście razy próbowałem się zalogować na YT i ... komunikat z blokadą dożywotnią. Uzasadnienie:
Do przeczytania pozostało około 80% odpowiedzi.
forumkomentarzy: 8
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki?
lockzaloguj się
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
0abbeb0b726f84303910633be45765ba.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
w a r t o   p r z e c z y t a ć

Jakie stosować wartości współczynników przewodzenia ciepła lambda styropianów?

W ostatnich latach na rynku w Polsce widzimy swoistą wojnę między producentami styropianów: kto bardziej zaskoczy najniższą wartością współczynnika ...

Wymuszona termorenowacja ścian piętra w zabytkowej plebanii

Kiedy opisany w temacie 7 i 8 piętrowy murowany budynek zabytkowej plebanii obok kościoła i klasztoru Dominikanów z roku 1756 uległ w ro­ku 1992 poważn...

dom jednorodzinny parterowy murowany - zachodniopomorskie

Dom o powierzchni użytkowej 130 m2.Technologia: dom murowany z silki 24 E24, posadowienie bezpośrednie na ławach fundamentowych i stopach żelbetowych. G...

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku

mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.