porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO
serwis
architektom, inżynierom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

Grzegorz B
temat nr 308-2900

visibility czytano 266 razy

Tynki, posadzki, ściany działowe - kolejność robót w domu

Dzień dobry,

Mam pytanie dotyczące kolejności prac wewnątrz budynku. Dokładnie chodzi o to co powinno się w pierwszej kolejności wykonać: tynk cementowo-wapienny na ściany z pustaków ceramicznych czy też podłogę (hydroizolacja, termoizolacja, jastrych z ogrzewaniem podłogowym)?
Z tego co się zorientowałem większość wykonawców tynków preferuje wykonanie tynków jak podłoga jeszcze nie jest zrobiona na gotowo (podobno kwestie zachowania czystości i uniknięcia zabrudzeń jastrychu).
Natomiast po lekturze książki i portalu BDB wydaje mi się, że taka kolejność nie idzie w parze z innymi pracami budowlanymi. Wcześniej musi być wykonana instalacja elektryczna, hydrauliczna, itd. a pod nimi powinna już być wykonana hydroizolacja wylewki betonowej.
Wejście tynkarzy na budowę z wykonaną hydroizolacją i instalacjami według mnie niesie za sobą bardzo duże ryzyko uszkodzenia hydroizolacji oraz instalacji na podłodze.
Czy mógłby Pan wskazać jaka kolejność prac ze względu na zagadnienia fizyki budowli byłaby właściwa i na co zwrócić uwagę przy tych pracach?

Druga kwestia dotyczy kolejności prac na poddaszu użytkowym z dachem dwuspadowym. Chodzi o kwestie połączenia ścianek działowych z płytą GK montowaną do jętek i krokwi (skosów). Sposób łączenia determinuje kolejność wykonywania prac. Jak to łączenie powinno być wykonane, aby nie pojawiły się pęknięcia na łączeniu (styku ścian z płytami GK)?
Dach jeszcze jest przed pokryciem dachówką (wykonane jest deskowanie i pokryty papą). Położenie dachówki zwiększy obciążenia na więźbę i czy nie spowoduje dodatkowego odkształcenia więźby (jętek)?
Czy z wykonaniem łączenia ścian działowych – płyta GK na gotowa poczekać na skończenie dachu (kiedy dostanie pełne obciążenie)?
W bardziej odległej przyszłości na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne, czy dodatkowe obciążenie dachu może spowodować pojawienie się pęknięć na styku ściany i podwieszanych płyt GK?
Zamieszczam rysunek z dwoma wariantami wykonania. Jeśli wariant A byłby właściwy, to ile pustaki mogą wystawać poza płyty GK? Jeśli wariant B jest tym właściwym, to jaki luz należy pozostawić i czym go wypełnić?

Jerzy Bogdan Zembrowski
2024-05-15
Wykonać należy:
  1. Hydroizolację podłogi łącząc ją z pionową hydroizolacją fundamentów stosując w pachwinach taśmę z grupy taśmy uszczelniające do hydroizolacji zatapiając w pierwszej warstwie masy z…
Do przeczytania pozostało około 80% odpowiedzi.
Zawartość płatna 615,00 zł
lub bezpłatna dla nabywców w serwisie BDB książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"

lockzaloguj się
0abbeb0b726f84303910633be45765ba.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
w a r t o   p r z e c z y t a ć

Dlaczego balkony spadają?

Co jakiś czas w kraju głośno o balkonach, które się odrywają od konstrukcji i spadają na ziemię. Od lat balkony spadały i spadają. Spadały w Gliw...

Odpadający tynk gipsowy z sufitów

Duży i znany w Polsce deweloper zwrócił się do mnie o pomoc w rozwiązaniu pewnej zagadki, z którą jego inżynierowie nie potrafili dać sobie rady. O...

dom jednorodzinny murowany parterowy z poddaszem użytkowym - wielkopolskie

Dom w Papawerach 5(G) powierzchnia użytkowa: 167,12 m² + zmiany:- usunięte wysunięte 1m ściany i fragment dachu na froncie oraz tyle domu.- wymienione...

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku

mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
x X.com
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 16 tysięcy
porad budowlanych
2007-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.