porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

Radosław
temat nr 308-3022

visibility czytano 150 razy

Wadliwy projekt instalacji wentylacji mechanicznej

Dzień dobry,

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących elementów wentylacji mechanicznej oraz wyciągu kuchennego z silnikiem zlokalizowanym na poddaszu.

1. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

W projekcie zaprojektowano centralę ReQnet V 550 m³/h ERV. Tutaj nadmienię, że zakupiłem ten projekt wraz ze sprzętem przed rozpoczęciem budowy, ponieważ miałem taką okazje i okazało się, że jest on zrobiony błędnie, anemostaty usytuowane są w złych miejscach, projektowano wszystko na kubaturę, nie na ludzi, nie rozdzielano na osobne skrzynki przepływu powietrza na parter i piętro, a materiały jak się okazało były mizernej jakości. Na przestrzeni czasu wertując normy i fora przerobiłem ten projekt, konsultowałem go również z firmą która takie projekty robi i również sprzedaje osprzęt. Całe szczęście wszystkie podzespoły prócz centrali udało mi się zwrócić i zakupiłem wydaje mi się że te właściwe. Elementami systemu są przewody spiro ocynkowane, skrzynki rozprowadzające (ocynk), przewody spectra 1000 prowadzące do anemostatów oraz puszki anemostatów (ocynk). Połączenia w projekcie przewidują przewody fi 200 w otulinach wychodzące z centrali, przechodzące przez łazienkę w zabudowie podwieszanego sufitu, a następnie prowadzące do skrzynek rozprowadzających, które już są zamontowane w podłodze piętra (dla wentylacji parteru) oraz w przestrzeni montażowej podwieszanego sufitu na piętrze (dla wentylacji piętra).
Zgodnie z informacjami, które otrzymałem, adaptery mają być montowane przy skrzynkach rozprowadzających. W przypadku skrzynek w podłodze poddasza adapter ma być zamontowany za trójnikiem i przepustnicą i dalej przewód fi 160 przechodzi przez strop do skrzynki rozprowadzającej. Dla skrzynek w suficie podwieszanym adapter może być zamontowany bezpośrednio przy skrzynce.

Pytania dotyczące wentylacji:
a) Czy mogę zamontować adaptery zaraz za centralą i dalej prowadzić przewody fi 160, aby zmniejszyć przestrzeń zajmowaną przez przewody w łazience? Czy takie rozwiązanie wpłynie na pracę układu? Wydaje się, że miejsce montażu adaptera nie powinno mieć znaczenia jeśli chodzi o pracę, jedynie może mieć wpływ na akustykę. Ale może jest szansa, że zamiast prowadzenia przewodów fi 200, zastosuje fi 160 i 5 cm wełny akustycznej dookoła rur spiro? (załączam rysunek)
b) Czy przewody fi 160 biegnące do skrzynek, a także przewody fi 110 prowadzące od puszek do anemostatów, wykonane z ocynku, powinny być izolowane? Jeśli tak, to jaka grubość izolacji będzie odpowiednia? W przypadku przejścia przez strop przewód fi 160 ma około 1 cm luzu w otworze. Niestety nie przygotowałem większych przepustów i mam już to zamontowane. Czy tę przestrzeń należy wypełnić wełną mineralną lub matą kauczukową?
c) Czy możliwe jest zamontowanie przepustnicy elektrycznej na wylocie bocznym trójnika w kanale nawiewowym, aby wieczorem kierować większą ilość powietrza do sypialni? Jak dobrać odpowiednią przepustnicę do tego zadania? Jak na razie jest to po prostu mój pomysł. (załączam schemat)

2. Wyciąg kuchenny

Podczas wcześniejszych rozmów omawialiśmy możliwość przebicia się przez ścianę łazienki. Aktualnie rozważam następującą koncepcję:
Od okapu kuchennego (prostego modelu z filtrami, chętnie przyjmę sugestie) przewód spiro będzie prowadzony przez kuchnię, gdzie muszę przewidzieć klapę zwrotną, aby ograniczyć przedostawanie się zimnego powietrza. Następnie przewód wyjdzie na zewnątrz (w miejscu przebicia planuję zastosować grubsze ocieplenie rury, tak jak Pan sugerował), następnie wchodzimy na piętrze do pomieszczenia po czym za pomocą adaptera przechodzimy na przekrój prostokątny, który będzie prowadzony na strych przy istniejącym słupie żelbetowym, przebijając paroizolacje pod katem 90 stopni. Tam przewód przejdzie ponownie na przekrój okrągły i zostanie podłączony do wentylatora (model TD Silent – karta produktu: link). Następnie przewód będzie prowadzony do kominka w dachu.
Na strychu przewody będą izolowane. Jak wspominałem, mam już odprowadzenie skroplin po zewnętrznej stronie muru do cokołu budynku.

Pytania dotyczące wyciągu:
1. Jaka grubość izolacji termicznej i akustycznej powinna być zastosowana w przestrzeni mieszkalnej oraz na strychu, aby wygłuszyć pracę w przestrzeni mieszkalnej oraz aby ocieplić układ na strychu nieogrzewanym, wentylowanym.
2. Czy zmiany przekroju przewodów (okrągły–prostokątny–okrągły) są dopuszczalne i nie wpłyną negatywnie na przepływ powietrza?
3. Czy przewody mogą być wykonane z PCV, czy muszą być ocynkowane?
4. Jakie filtry w okapie Pan sugeruje, aby zminimalizować osadzanie się tłuszczu i oparów w przewodach? Warto dodać, że gotujemy dość intensywnie.

Będę wdzięczny za szczegółowe odpowiedzi, które pomogą mi rozwiać wątpliwości i zastosować odpowiednie rozwiązania w tych instalacjach.


+2
więcej
Jerzy Bogdan Zembrowski
2024-12-14
Odpowiem na Pana pytania, ale zwracam uwagę na błędy w instalacji wentylacyjnej. Zaprojektowano instalację przewymiarowaną 2,5-krotnie! Wg tych rzutów, to strumień powietrza wentylującego powinien wynosić 135 m3/h na parterze oraz 85 m3/h na piętrze, razem 220 m3/h.

Ponadto, okap w kuchni nie może być wprzęgnięty w instalację. Może j…
Do przeczytania pozostało około 80% odpowiedzi.
forumkomentarzy: 5
photo_camerazdjęć: 2
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki?
lockzaloguj się
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
0abbeb0b726f84303910633be45765ba.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
w a r t o   p r z e c z y t a ć

Donice i koryta drewniane dla roślin w domu i ogrodzie

Donica z drewna lub materiałów drewnopochodnych też podlega prawom fizyki budowli, a z tymi materiałami jest o tyle trudniej, że są organiczne czyli nie...

Jak zwalczyć mech i glony na dachówkach bitumicznych?

Niemal każdy producent czy sprzedawca dachówek, w swoich materiałach reklamowych, podkreśla wiele walorów użytkowych, co często jest prawdą. Jednak...

dom dwukondygnacyjny z częściowym podpiwniczeniem - dolnośląskie

Powierzchnia mieszkalna 238 m2Obecnie projekt jest w trakcie analiz Pana Jerzego. Na tą wspaniałą stronę trafiłem trochę za późno. Do tej pory mam w...

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku

mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.