porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

Radosław
temat nr 308-3013

visibility czytano 131 razy

Warstwy dachu i wykonanie łazienki na poddaszu

Dzień dobry, Panie Jerzy,
Zdecydowałem się zadać pytanie w osobnym temacie, aby uzyskać precyzyjne odpowiedzi na moje wątpliwości. Niestety, popełniłem błąd w prowadzeniu przewodów elektrycznych ze strychu na poddasze użytkowe. Aktualnie przewody te są zamocowane wzdłuż jętek i przechodzą przez paroizolację w każdym z pomieszczeń. Chciałbym poprawić ten błąd i uzyskać Pańskie wskazówki dotyczące zastosowania odpowiednich materiałów oraz lokalizacji przejść przewodów.
Mam dwie propozycje rozwiązań:
1. Wykorzystanie kołnierza do kabli KAFLEX DUO w każdym pomieszczeniu, aby przeprowadzić przewody przez paroizolację.
2. Zmiana trasy przewodów: Poprowadzenie ich od dodatkowej skrzynki na poddaszu do przestrzeni instalacyjnej jednego pomieszczenia, a następnie rozprowadzenie ich na podwieszanym suficie. Do przejść przez paroizolacje zastosowałbym ten sam kołnierz lub to co Pan zaproponuje.

Przechodząc do konstrukcji i wykończenia warstw dachu, zgodnie z analizą c-w nr 2245/2024 oraz naszą wcześniejszą korespondencją, zrezygnowałem z płyty OSB i zostałem przy pojedynczej podwieszanej płycie g-k na skosach i suficie. Przewody wentylacyjne i elektryczne będą rozmieszczone w przestrzeni montażowej pod folią paroizolacyjną. W związku z tym mam kilka pytań technicznych, które są związane z całą zabudową poddasza:
1. Montaż taśmy na ścianach działowych: Czy taśma do przyklejenia folii paroizolacyjnej do ścian powinna znajdować się również pod profilem obwodowym, czy pod niego zastosować taśmę akustyczną, a do folii butylową?
2. Łączenie folii paroizolacyjnej: Czy lepszym rozwiązaniem jest taśma dwustronna butylowa, jednostronna naklejana od zewnątrz na łączeniu, czy dwustronna dedykowana np. firmy Eurovent? (zdjęcie) A może zastosować taśmę aluminiową?
3. Montowanie płyt g-k na skosach: Czy należy dodatkowo zabezpieczać folię paroizolacyjną taśmą pod płytą g-k lub pomiędzy folią a profilem CD? Czy grubość taśmy ma znaczenie dla szczelności? Chodzi mi o przebicie folii wkrętami, jak zminimalizować ten problem licznych przebić.
4. Przebicie folii przy wieszakach sufitowych: Czy w punktach mocowania wieszaków należy stosować dodatkowe uszczelnienia? (zdjęcie wieszaka załączam).
5. Mocowanie folii do drewnianych elementów: Jakim materiałem przyklejać folię do elementów poziomych drewnianych? Czy może lepiej użyć takera i zakleić miejsca mocowania taśmą aluminiową?
6. Wygłuszenie przewodów wentylacyjnych: Czy przewody SPECTRA i skrzynki anemostatów (ocynk) należy dodatkowo wygłuszać (np. wełną akustyczną lub innymi materiałami)?
7. Wygłuszenie rur kanalizacyjnych: Czy skuteczniejsze będzie zastosowanie pianki kauczukowej czy wełny akustycznej w obudowie z płyt g-k?
8. Hydroizolacja w łazience: Czy należy ją stosować na skosach dachu oprócz podłogi i ścian?
9. Izolacja okna dachowego: Mam ciężki przypadek – rama okna jest oddalona od krokwi o 2 cm. Prosiłbym o poradę jak wykonać w tym miejscu ocieplenie i montaż folii paroizolacyjnej. Na różnych opracowaniach widzę, że folia jest przyklejana do obudowy dookoła okna, a do samej ramy już nie. Czy tak powinno to wyglądać?
Z góry dziękuję za odpowiedzi i wskazówki. Mam nadzieję, że uda się znaleźć najlepsze rozwiązania.

+3
więcej
Jerzy Bogdan Zembrowski
2024-12-08
Ad. Przebicia paroizolacji kablami
Nie warto stosować przebić rynienkami zbiorczymi czy arotami, bowiem owszem, łatwiej uszczelnić paroizolację wokół tych przejść, ale dużo trudniej uszczelnić ich wnętrze, co skutkuje masową inwazją pary wodnej do termoizolacji i jej zamakanie skroplinami.
Lepiej jest przebijać się przez paroizolację pojedynczymi przewodami i kablami - byleby były one odsunięte od siebie przynajmniej 5 cm. Wtedy łatwo każde przebicie uszczelnia się jedno- lub dwustronną taśmą butylową w postaci "grzybka" z dobrym jego dociśnięciem palcami.
Tę operację najlepiej wykonać samemu, a nie powierzać pracownikowi, bo samemu się wie na co zwrócić uwagę i ... zadba się o jakość. Z pracownikami jest różnie, najczęściej starają się o to co widać, a głębiej jest jak popadnie.

Ad. Warstw dachu
Ad. 1
Do przeczytania pozostało około 80% odpowiedzi.
Zawartość płatna 615,00 zł
lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki?
lockzaloguj się
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
0abbeb0b726f84303910633be45765ba.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
w a r t o   p r z e c z y t a ć

Czy wentylacja mechaniczna skutecznie czyści powietrze?

Jeden z Użytkowników serwisu BDB poruszył ciekawy i ważny problem:„Wentylacja mechaniczna - czy warto? Nie pytam o ekonomiczny aspekt, ale o jakość ...

Prace naprawcze posadzki bez przerywania pracy szpitala

Pewnego dnia zadzwonił do mnie kolega ze szkolnej ławy z zapytaniem, czy mogę pomóc jego znajomemu, który zarządza Szpitalem w Sokółce, a sprawa jest ...

dom dwukondygnacyjny z częściowym podpiwniczeniem - dolnośląskie

Powierzchnia mieszkalna 238 m2Obecnie projekt jest w trakcie analiz Pana Jerzego. Na tą wspaniałą stronę trafiłem trochę za późno. Do tej pory mam w...

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku

mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.