porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

Grzegorz B
temat nr 308-2904

visibility czytano 200 razy

Warstwy tarasu nad garażem ogrzewanym

Dzień dobry,

Chciałbym zapytać o izolowanie stropodachu nad ogrzewanym garażem (grzejnik ścienny), temperatura projektowa 5 oC. W wyniku adaptacji stropodach garażu został przerobiony na taras użytkowy, który będzie wyłożony deskami kładzionymi na dystansach. W adaptacji projektu, pomimo zmiany charakteru stropodachu izolowanie przegrody się nie zmieniło.
W książce znalazłem tylko rozwiązania dotyczące izolowania tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym z warstwą dociskową z betonu. W moim przypadku takie rozwiązanie nie wchodzi w grę (ograniczona grubość warstw izolacyjnych limitowana przez poziom drzwi wyjściowych na taras). Warstwa dociskowa to będą deski tarasowe.

Chciałbym zapytać przede wszystkim o poprawność użytej hydroizolacji. W projekcie jako warstwa paroizolacji ułożona bezpośrednio na beton użyta jest folia PE 0,3 mm. Wielokrotnie wspominał Pan, że folia nie jest żadną hydroizolacją. Czy użycie masy polimerowo-bitumicznej typu KMB zamiast folii jest właściwe i wystarczające w takim przypadku, czy też jeszcze należałoby użyć warstwę papy podkładowej, a może zupełnie coś innego?

Następną warstwą w projekcie jest termoizolacja ze spadkiem 12-17 cm grubości. Myślałem o wykonaniu termoizolacji z dwóch warstw: warstwy bazowej o jednakowej grubości z płyt PIR i warstwy spadkowej ze styropianu EPS (dostępne 100 kPa - 200 kPa).
Czy warstwa spadkowa z EPS 100 kPa jest wystarczająco twarda, czy jednak wybrać twardszy gatunek styropianu? Czy kolejność ułożenia obu warstw ma znaczenie, tzn. czy warstwę spadkową lepiej ułożyć pod płyty bazowe (jak na rysunku), czy odwrotnie tzn. płyty spadkowe na wierzchu? Spadek nie jest w jednym kierunku, ułożenie spadków jest „kopertowe” – jeden spływ wody (rzut z góry).

Na zewnątrz jest przewidziana membrana EPDM. Czy to jest dobre rozwiązanie na taras użytkowy pod deski tarasowe? Czy są jakieś inne alternatywy na hydroizolację zewnętrzną (np. papa, membrana PVC, membrana EPDM w płynie, itd.) przy takim spadku jak na moim projekcie 1,2 %?

Jerzy Bogdan Zembrowski
2024-05-23
Jeśli spadek będzie wyrabiany termoizolacją, to zawsze na dole warstwa spadkowa, zaś na górze warstwa o stałej grubości. Tyle mogę poradzić bez analizy c-w.

Grubość termoizolacji oraz jej rodzaj, wymagany minimalny opór dyfuzji Sd paroizolacji oraz dopuszczalny maksymalny opór dyfuzji Sd hydroizolacji - wskaże analiza c-w stropodachu. Bez niej, to wróżenie z fusów. Projektan…
Do przeczytania pozostało około 80% odpowiedzi.
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki?
lockzaloguj się
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
0abbeb0b726f84303910633be45765ba.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
w a r t o   p r z e c z y t a ć

O inżynierach budownictwa i ich roli w procesach budowlanych

Stale spotykam się ze zdziwieniem wielu osób - szczególnie inwestorów, że inżynierowie budownictwa sprawujący funkcję Kierowników Budów oraz Inspe...

Naprawa przeciekających żelbetowych podziemnych zbiorników wody pitnej

Duża i z tradycjami firma budująca dla przemysłu, po wybudowaniu i oddaniu do użytkowania dwóch żelbetowych podziemnych zbiorników wody pitnej pracuj...

dom jednorodzinny piętrowy szkieletowy drewniany - wielkopolskie

Dom jednorodzinny piętrowy z garażem. Projekt indywidualny autorstwa Rafała Leszczyńskiego (architektura) i Piotra Miczko (konstrukcja). Powierzchnia za...

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku

mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.