porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

błędy i usterki w budownictwie

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 034

Wadliwa posadzka ogrzewana w rezydencji


Na pewnej budowie rezydencji doszło do tego, że różni wykonawcy bez nadzoru ze strony kierownika budowy, dosłownie grasowali - często i gęsto łamiąc zasady logiki i prawa fizyki budowli, albo ... po prostu jej nie znali. Po przyjrzeniu się budowie okazało się, że kierownik też nie grzeszył wiedzą zawodową. Na poniższej fotografii przedstawiającej pięknie i zgrabnie ułożone rury ogrzewania podłogowego - zwiastujące fachowość wykonawcy - popełniono poważny błąd. Jaki?Twórczo i pracowicie ułożone rury ogrzewania podłogowego na całym parterze.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski

Otóż, na hallu mającym ok. 100 m2 powierzchni oraz na całej pozostałej przyległej powierzchni parteru (ok. 270 m2) - w całości z ogrzewaniem podłogowym - nie przewidziano ani jednej dylatacji! Kształt całości podłogi jest skomplikowany i spodziewać się należy znacznych ruchów termicznych wylewki betonowej w różnych kierunkach (patrz: Rozszerzalność termiczna materiałów). 

 

Gdy tylko rezydencja zostanie zamieszkana i rozpocznie się sezon grzewczy, fizyka budowli da znać o sobie. Zmiany wymiarów geometrycznych jastrychu ogrzewanego zajdą w różnych kierunkach, zaś brak dylatacji spowoduje, że wraz z jastrychem odkształceniom będzie ulegać wodna instalacja grzewcza. Dojdzie nie tylko do pękania jastrychu i pokrywających go płyt marmurowych, ale dojdzie także do przetarcia ścianek rur grzejnych i ... wycieku wody! Inwestora czekać będzie poważny remont i takiż koszt usuwania błędów. Trzeba zauważyć, że dylatacji jastrychu nie przewidywał także projekt budowlano-architektoniczny.


patrz także: domy jednorodzinne posadzki ogrzewane ogrzewanie podłogowe fizyka budowli dylatacje
Marian_Witek

2018-01-16 22:43:59

Jaka powierzchnia podlogi moze byc nie dylatowana max. ?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-01-16 23:26:21

Nie da się z góry określić jakie są dopuszczalne pola powierzchni wymagające dylatacji. Zależy to od kilku czynników: różnica temperatur pomiędzy najwyższą a najniższą występującą w płycie jastrychu, grubość jastrychu, największy wymiar okładziny, szerokość fugi między płytami okładziny oraz od rodzaju okładziny.

Im większa planowana różnica temperatur, tym mniejsze dopuszczalne pola. Im większa grubość jastrychu, tym mniejsze pola. Im większy wymiar okładziny, tym mniejsze pola. Im mniejsza szerokość fugi, tym mniejsze pola. Im większy jest współczynnik rozszerzalności okładziny, tym mniejsze pola.

Poza tym, idealnie jest, jeśli tak dobierzemy materiały jastrychu, kleju i okładziny, aby w zależności od zmian ich temperatur i ich współczynników rozszerzalności termicznej, zmiany ich wymiarów były takie same. Wówczas nie są potrzebne dylatacje. Oczywiście, im zmiany wymiarów będą się bardziej od siebie różnić, tym większe potrzebne będą szerokości dylatacji i tym mniejsze dopuszczalne pola powierzchni podłogi objęte dylatacjami.

Ogólnie, choć z pewnym przybliżeniem, można zalecić pola do 25 m2 dla okładziny z płytek gres, białego marmuru, kamienia polnego i granitu. Dla marmuru ciemnego i piaskowca do 20 m2. Do tego dochodzą jeszcze reżimy podczas przyklejania okładzin oraz doboru odpowiedniego kleju oraz masy fugowej.
Marian_Witek

2018-01-16 23:33:50

Dziekuje za wyjasnienie. Pozdrawiam.
sculptor

2018-08-20 19:57:04

Szanowny Panie Jerzy,
co Pan sądzi o matach/foliach z wypustami pod ogrzewanie podłogowe (takie jak na zdjęciu). Czy mogą one powodować jakieś problemy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-08-20 22:35:25

Maty profilowe, owszem mocno ułatwiają pracę instalatorom układającym wężownice grzejne, ale też mocno utrudniają poprawne wykonanie jastrychu. Chodzi o kilka aspektów:
  • Mata jest wykonana z PE i ma aż 17 razy większą rozszerzalność termiczną niż beton. Wprawdzie rury PEX-AL-PEX też mają rozszerzalność większą niż beton, ale tylko 2 razy. W efekcie, podczas pracy ogrzewania podłogowego dojdzie do silnego oddziaływania tej maty na jastrych. Jeśli wykona się jastrych z betonu słabszej klasy lub nierównomiernie zagęszczonego, skończy się jego pękaniem i po kilku latach przetarciem tworzywa rur - czyli koniecznością wymiany całego jastrychu na nowy wraz z instalacją.
  • Mata ma powierzchnię ażurową (z wytłoczeniami), co miejscowo osłabia przekrój jastrychu, w efekcie czego jastrych zachowuje się jakby został od spodu podcinany. Pół biedy jeśli mata leży na styropianie XPS, zaś podczas eksploatacji nie będzie silnych obciążeń meblami czy nawet skupiskiem osób. Jeśli jednak zastosuje się styropian EPS-100 i dojdą nierównomierne obciążenia, należy się spodziewać pękania jastrychu (osłabienie przekroju w miejscach tych wytłoczeń). Skutki będą jak wcześniej opisane.
  • Wytłoczenia w macie utrzymujące rurki z obu stron są niestety izolatorem cieplnym i będą zmniejszać przenikanie ciepła od rur grzejnych do masy jastrychu, co zmniejszy sprawność energetyczną podłogi czyli jej moc i wymusi wytworzenie w źródle ciepła wyższej nieco temperatury czynnika. Jeśli ta będzie wyższa o 1-2 stopnie C to z kolei skróci żywotność rur grzejnych a to doprowadzi do przyśpieszenia remontu jastrychu i instalacji.
Dla ułatwienia życia instalatorów, ktoś kiedyś wymyślił te maty, ale zlekceważono przy tym interes inwestorów. Tak więc, jeśli z jakichś względów musi być stosowana ta mata, to nie z jastrychem anhydrytowym, lecz betonowym - z uwagi na większą grubość betonowego i przez to większą wytrzymałość w miejscach osłabienia przekroju wytłoczeniami. Oczywiście ma to być beton lany, a nie półsuchy wytwarzany miksokretem.

Jednakże, zachęcam do zastosowania styropianu XPS pod jastrychem i folii refleksyjnej, dzięki czemu łatwo i solidnie mocuje się rurki grzejne "szpilkami". 

« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.