porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

z życia wzięte

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT - karta techniczna produktu.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

ilość tematów: 29
 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-029
visibility czytano 752 razy

Renowacja zabytkowego kościoła w Nadarzynie

opublikowano: 2023-11-19

Problemy techniczne w budownictwie zabytkowym zawsze należą do trudnych. Rozwiązania muszą możliwie najmniej ingerować w istniejącą materię obiektu, by zachować stan dotychczasowy dla kolejnych pokoleń. Nie małą trudnością jest też uzyskanie zgody u Konserwatorów Zabytków na proponowane rozwiązania, gdyż dla nich ideałem jest rozwiązanie bez ingerencji – najlepiej graniczące z cudem.
 

Widok kościoła
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary budynki zabytkowe fundamenty hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci obiekty zabytkowe obiekty sakralne renowacje

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-028
visibility czytano 924 razy

Fatalne skutki błędów w projekcie garażu galerii handlowej

opublikowano: 2023-11-15

Już po kilku miesiącach eksploatacji pewnej dużej galerii handlowej najpierw na poziomie garażowym -1 pojawiły się liczne zacieki na ścianach okalających garaż podziemny oraz przeciekanie wody przez strop na kondygnację -2. Objawy te się nasiliły w deszczowych porach, a szczególnie zimą i wczesną wiosną.


Administrator galerii mocno się zdziwił, bo po szczegółowych oględzinach garażu na obu poziomach okazało się, że kapiąca z aut woda oraz topniejący śnieg wpływają do zainstalowanych w posadzkach licznych kanałów odwodnień liniowych na obu poziomach garaży i nigdzie nie ma zastoin wody na posadzkach. Zwołano w trybie pilnym naradę z udziałem autora projektu galerii, kierownika budowy i generalnego wykonawcy oraz rzeczoznawcy budowlanego. Komisja obejrzała objawy, posadzki, odkryto kanały odwodnień i … spisano protokół uznający poprawność zaprojektowania, wykonania i eksploatacji obiektu. Po prostu nie znaleziono przyczyny zaistniałych objawów. Mało tego, bo w konkluzji stwierdzono, że objawy muszą pochodzić z jakiejś awarii instalacji wodnej: wodociągowej, wody c.w.u. albo ogrzewania.


Administrator zlecił wykonanie szeregu prób ciśnieniowych tych instalacji. Niestety, przecieków nie znaleziono – wszystkie instalacje okazały się szczelne. Wszystkie opisane negatywne objawy uniemożliwiały normalną eksploatację obu poziomów garaży oraz groziły osłabieniem konstrukcji nośnej budynku - spowodowanym korozją stali zbrojeniowej oraz betonu.Widok garażu na poziomie -2.
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo użyteczności publicznej garaże hydroizolacje naprawy odwodnienia odpływy liniowe wewnętrzne parkingi posadzki betonowe przecieki projekty wykonawcze wady budynku wykwity remonty

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-027
visibility czytano 837 razy

Prace naprawcze posadzki bez przerywania pracy szpitala

opublikowano: 2023-10-26

Pewnego dnia zadzwonił do mnie kolega ze szkolnej ławy z zapytaniem, czy mogę pomóc jego znajomemu, który zarządza Szpitalem w Sokółce, a sprawa jest trudna i pilna zarazem. Nie odmawiam w takich przypadkach, więc pojechaliśmy razem do tego szpitala nazajutrz.

Na miejscu okazało się, że od kilku dni w szpitalu jest problem uniemożliwiający eksploatację szpitala. Na stropie sali operacyjnej, w której non-stop są przeprowadzane operacje chirurgiczne nagle pojawiły się mokre plamy, z których zaczęła kapać brudna brązowa ciecz. Szpital się ratuje podstawianiem naczyń łapiących ciecz, ale plam jest  coraz więcej i więcej, że trzeba podwieszać folię jak parasole. Problem o tyle ciekawy, że nad tą salą znajduje się laboratorium medyczne i sterylizatory. Sprawdzano, ale tam nie widać żadnego wycieku na posadzkę, a ściany tam są suche. Sytuacja trudna i niecierpiąca interwencji.

Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty awarie budownictwo użyteczności publicznej hydroizolacje hydroizolacje polimerowo-cementowe flex podesty posadzki z płytkami ceramicznymi wykonawstwo

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-026
visibility czytano 798 razy

Problemy z kotwieniem turbin i pomp w elektrociepłowni

opublikowano: 2023-10-24

W EC w Białymstoku zaszła konieczność wymiany turbiny energetycznej oraz potężnych pomp wody obiegowej. Nowe turbiny i nowe pompy miały zupełnie inne rozstawy kotew mocujących je do żelbetowych fundamentów. Stało się jasne, że trzeba w istniejącym betonie wyciąć otwory, a w nich zalać masą kotwiącą nowe sworznie i śruby mocujące.

Szybko się okazało, że problem wcale nie jest prosty, jak bywało przed laty. Otóż, kiedyś mocowano te kotwy i śruby w czasie, gdy EC nie była jeszcze uruchomiona. Rzecz w tym, że obecne kotwienie odbywało się w niecodziennych warunkach, bo podczas normalnej pracy pozostałych turbin, generatorów i najróżniejszych pomp obiegowych. Pracy tej towarzyszą potężne drgania i wibracje o najróżniejszych częstotliwościach.


Podczas kotwienia.
Jerzy B. Zembrowski

Zakotwione łoże pompy.
Jerzy B. Zembrowski
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania wytrzymałościowe kotwienia budownictwo przemysłowe

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-025
visibility czytano 1008 razy

Błędy projektowe i wykonawcze w budynku wielorodzinnym ze stropodachem wentylowanym

opublikowano: 2023-10-22

Duży deweloper zwrócił się do mnie o ustalenie przyczyn występowania silnych zawilgoceń i pleśni na ścianach i sufitach w mieszka­niach najwyższej kondygnacji budynku wielorodzinnego w Warszawie. Problem był pilny i poważny, bo budynek na gwarancji.


Zastałem następujący stan: W mieszkaniach zimą wyczuwa się pleśń i stęchliznę. Na styku ścian zewnętrznych i sufitów w kuchniach i pokojach oraz w ościeżach okien i drzwi balkonowych ogniska pleśni. W miejscach tych widać gołym okiem mokre plamy, a nawet kropelki wody. Według relacji mieszkańców zamieszkujących od dwóch lat, już po trzech miesiącach od zamieszkania, zimą na styku sufitów i ścian zewnętrznych w po­kojach i kuchniach pojawiły się mokre plamy i woda spływała na pod­łogę z tych miejsc (fot. 1, 2).
Jerzy B. Zembrowski


Jerzy B. Zembrowski
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń mostki cieplne naprawy ocena stanu technicznego ocieplenia odgrzybianie okapy dachowe opinie techniczne porady wykonawcom procesy cieplne i wilgotnościowe projekty wykonawcze remonty stolarka PCV stropodachy wady budynku wentylacja grawitacyjna wykonawstwo zagrzybienia zawilgocenia attyki

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-024
visibility czytano 1177 razy

Nietypowy remont podłogi na drewnianym stropie

opublikowano: 2023-10-18

Czasami, podczas robót remontowych zachodzi potrzeba pilnego decydowania o zmianach technologii lub o opracowaniu nowej - dopasowanej do danej sytuacji, ale dosłownie na poczekaniu czyli w trybie pilnym. Takie przypadki zachodzą najczęściej, gdy trafia się na nieoczekiwane zdarzenia. Jednym z takich był przypadek jaki powstał podczas remontu podłogi w zabytkowym budynku użytkowanym przez Pocztę Polską w jednym z miast wojewódzkich.


Budynek Poczty Polskiej.
Jerzy B. Zembrowski
Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budynki zabytkowe naprawy obiekty zabytkowe porady wykonawcom porady architektom podłogi remonty

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-023
visibility czytano 1637 razy

Nietypowe zadanie - pomoc dla straży pożarnej

opublikowano: 2022-11-18

Pewnego dnia zadzwonił do mnie szef Regionalnej Straży Pożarnej, który poznał mnie swego czasu na regionalnych targach budowlanych. Poskarżył się, że mają w jednym z wozów bojowych transportujących specjalną pianę gaśniczą nieszczelny zbiornik i piana stale wycieka czyniąc wóz nieprzydatnym do działania. Próbowano różnych sposobów uszczelnienia stalowego zbiornika, ale bez skutku, bo piana działa agresywnie i usuwa kity i inne masy. Spawać nie można, bo zbiornik jest ze stali ocynkowanej. Zapytał czy nie mam sposobu jak temu zaradzić?

Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zbiorniki technologiczne powłoki chemoodporne

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-022
visibility czytano 1746 razy

Trudna chemoodporna izolacja zbiornika siarczanu żelaza w oczyszczalni ścieków

opublikowano: 2022-11-13

Od czasu, gdy wykształciłem kilkunastoosobową ekipę specjalizującą się w izolacjach chemoodpornych, rozniosło się to po kraju i zewsząd zaczęły napływać liczne zlecenia na opracowania nie łatwych technologii i potem ich wdrożenie. Jednym z takich tematów była potrzeba pilnej realizacji zabezpieczenia chemoodpornego zbiornika magazynującego siarczan żelaza w nowo powstającej miejskiej oczyszczalni ścieków.

Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zbiorniki żelbetowe zbiorniki technologiczne zbiorniki przemysłowe izolacje chemoodporne

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-021
visibility czytano 1331 razy

Chemoodporne izolacje w kanałach ściekowych celulozowni

opublikowano: 2022-11-12

Wielu sądzi, że fizyka budowli dotyczy tylko budynków mieszkalnych. Nic bardziej błędnego! Fizyka budowli dotyczy wszelkich budynków i budowli - od mieszkalnych małych i wielorodzinnych, przez kubaturowe, komunalne czy przemysłowe, na zabytkowych skończywszy. Dotyczy także budowli drogowych, rzecznych, morskich, kolejowych i podziemnych czy podwodnych. Jednym słowem: wszelkich budowli - nie tylko na Ziemi, ale na dowolnej planecie - czyli wszędzie gdzie działają prawa fizyki. Jednym z takich na pozór dziwnych miejsc, są kanały ściekowe w celulozowni - temat niezwykle ciekawy.

Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty przecieki kanały ściekowe ścieki przemysłowe

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 709-020
visibility czytano 1949 razy

Ekspresowa posadzka żywiczna w pawilonie handlowym

opublikowano: 2022-11-10

W przypadku, gdy mamy posadzkę starego typu, tj. z lastrico, łatwo można zamienić ją na nowoczesną posadzkę - przyciągającą oko. Jeśli sytuacja tego wymaga, posadzkę można wykonać nawet w weekend.

Zawartość bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje powłoki chemoodporne posadzki chemoutwardzalne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.