porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 62


 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
tomaszmumottemat nr 308-466
visibility czytano 2449 razy

Co na stropie nad parterem? Folia pod jastrychem?


Czy pod styropian na piętrze muszę dawać folię PE? W Pana zaleceniach miałem folię PE pod styropian (ale to na parterze, gdzie była hydroizolacja). Zastanawiam się czy na stropie też muszę ją dać?
Dodatkowo zastanawiam się nad słusznością położenia folii na styropianie, przed wylewką. Ekipa twierdzi, że ich wylewka jest "półsucha" (więc mleczko nie powinno zalewać styropianu). Dodatkowo twierdzą, że styropiany są na tyle gładkie, że wylewka do nich nie przylegnie, więc nie ma potrzeby stosowania folii. Co Pan o tym myśli?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane izolacje przeciwwilgotnościowe izolacje cieplne podłogi porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Breslandtemat nr 308-725
visibility czytano 252 razy

Przewody wentylacyjne z plastików


Co do wentylacji gdzie przewody wykonane są z PE (skoro jest już ten temat tutaj poruszany), jak to się ma do zapisu z rozporządzenia o warunkach technicznych:

"§ 267. 1. Przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych, a palne izolacje cieplne i akustyczne oraz inne palne okładziny przewodów wentylacyjnych mogą być stosowane tylko na zewnętrznej ich powierzchni w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie ognia."

Niby sprawa oczywista, ale w projektach budynków jednorodzinnych instalacje z PE występują nagminnie, to jak to w końcu jest?!
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom projektowanie

Jaroccytemat nr 308-748
visibility czytano 171 razy

Piwniczka na zewnątrz


Witam
Chcę zbudować piwniczkę zewnętrzną jak najtańszym kosztem, ale zarazem solidnie. Na ściany chcę użyć bloczków fundamentowych, ale zastawiam się czy nie mógł bym je obrócić na sztorc, tak żeby ścianka miała 12 cm grubości. Tylko nie wiem czy one by to wytrzymały, ponieważ piwniczka będzie wkopana metr w ziemie a strop przykryty około 20 cm ziemi. Dzięki za wszelkie info.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice hydroizolacje izolacje cieplne dachy zielone porady inwestorom

Piotr Marektemat nr 308-824
visibility czytano 388 razy

Ściany działowe murowane w piwnicy żelbetowej


Proszę o kolejne wskazówki dotyczące murowania ścian nośnych wewnętrznych które będą posadowione na płycie fundamentowej z izolacją p.wodną pod płytą ( na betonie podkładowym) a pomiędzy ścianami z żelbetu. Materiał przewidziany na ściany to silka, strop nad piwnicą - żelbet.
Interesuje mnie:
1. jaką zastosować podkładkę pomiędzy płytą fundamentową a murowanymi ścianami wewnętrznymi
2. czy należy zastosować ,,coś" pomiędzy ścianami wewnętrznymi murowanymi a stropem piwnicy
3. czy należy zastosować ,, coś" na połączeniu ścian żelbetowych piwnicy z monolitycznym stropem
4. czy wymagane jest jakieś specjalne połączenie ścian zewnętrznych z żelbetu z ścianami wewnętrznymi ( murowane, silikat )
Z góry bardzo dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice ściany nośne ściany działowe porady inwestorom

centaurtemat nr 308-929
visibility czytano 337 razy

Folia paroizolacyjna aluminiowa - którą stroną układać


Witam nie znalazłem odpowiedzi w serwisie więc zadam być może banalne pytanie folia paroizolacyjna aluminiowa Którą stroną do pomieszczeń a którą do termoizolacji? Mam dwie strony jedna błyszcząca metalizująca druga strona matowa.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom paroizolacje

Daniel Deptułatemat nr 308-935
visibility czytano 383 razy

Perlit do ocieplania podłogi na gruncie


Panie Jerzy, w Pańskiej książce jako przykład hydroizolacji i termoizolacji podłogi na gruncie podaje Pan odpowiednio: masa polimerowo-bitumiczna oraz styropian XPS lub EPS-200. Zanim kupiłem Pańską książkę to czytałem różne tematy na popularnym polskim forum budowlanym i widziałem tam informację, że styropian w kontakcie z bituminami ulega degradacji i traci swoje właściwości (utlenia się / gaśnie).

Pewne osoby zamiast styropianu polecają rozwiązanie termoizolacyjne z perlitu wymieszanego z gipsem budowlanym szybkowiążącym, wysypywanego na hydroizolację, a następnie zwilżenie go wodą, aby wierzchnia warstwa gipsu związała. Podobno eliminuje to też potencjalny problem zawilgocenia styropianu wilgocią technologiczną (i tym samym pogorszenia jego izolacyjności) na przykład podczas robienia wylewki/jastrychu oraz ułatwia termoizolację instalacji CWU. Szczegóły rozwiązania można wyszukać w wyszukiwarce internetowej wpisując "ocieplenie podłogi na gruncie perlit gips" – są tematy na forum oraz filmy z wykonywania takiej izolacji na budowach.

Czy spotkał się Pan z takim rozwiązaniem i co Pan o nim sądzi? Czy prawdą jest, że styropian ulega degradacji na hydroizolacji zawierającej bituminy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fizyka budowli ocieplenia porady inwestorom podłogi

Rakutemat nr 308-948
visibility czytano 572 razy

Sposób posadowienia okna HST


Rozmawiam z dostawcą/przedstawicielem w sprawie stolarki. Proponują postawienie okna na szynie, wg. załączonego rysunku. Nie jestem przekonany o poprawności tego rozwiązania, ewentualnie na co należy zwrócić uwagę aby tego bardziej nie "spieprzyć".
Oraz informacje od firmy:
"Przedstawiana konsola pomiędzy dwoma ceownikami posiada izolację XPS. Dwa te elementy nie stykają się ze sobą. Samą konsolę należy od strony zewnętrznej wyizolować. Należy szczelinę uzupełnić styropianem, a od zewnątrz wykleić folię EPDM".

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna drzwi hydroizolacje mostki cieplne porady inwestorom

perkastemat nr 308-959
visibility czytano 221 razy

Nadbudowa na domu-bliźniaku


Dzień dobry,
Przymierzam się do nadbudowy domu czteroizbowego z lat 60-tych o poddasze użytkowe, dodam iż dom jest bliźniakiem. Wybudowany z cegły pełnej. W związku z czym mam kilka pytań:
1 Co powinna zawierać umowa z projektantem, wyczytałem że wystarczy napisać jedno zdanie, ale czy to nie zostawia zbyt dużo swobody na interpretację?
2 Czy trzeba i kto ma wykonać ekspertyzę, czy w ogóle można nadbudować - chodzi głównie o fundamenty?
3 Jako że jest to dom bliźniak ze ścianą wspólną z cegły pełnej, to nie ma w niej prawie żadnej izolacyjności. Jak można się zabezpieczyć na wypadek, gdy sąsiad przestanie grzać w ogóle. I jak wykonać izolację poddasza gdzie jest tylko cegła połówkowa z dziurami, zwłaszcza, że musi być tam ogniomurek i brak jest możliwości na wykonanie poprawnej analizy C-W. Jak to zaizolować poprawnie?
4. Chciałbym użyć styropianu do docieplenia, jednakże 2m od granicy muszę zastosować wełnę, czy wobec można łączyć oba systemy izolacji?
5. Dom ma zawilgocone ściany, niestety nikt jednoznacznie nie może wskazać przyczyny - ludzie od osuszania fundamentów nie stwierdzili problemów. Jak rozwiązać ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne domy jednorodzinne domy murowane ekspertyzy porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1333
visibility czytano 657 razy

Mocowanie i obróbka termoizolacji w strefie cokołowej


Witam, Panie Jerzy czym powinno się kleić styropian/styrodur do hydroizolacji mineralnej w strefie cokołowej: masa KMB, pianka? Czy w strefie cokołowej styropian powinno się kołkować, a może jest to zależne od jego grubości i wykończenia? I ostatnie pytanie, jeśli styropian znajduje się w dwóch strefach, podziemnej i cokołowej to czy między strefami powinno się odciąć ten leżący w strefie podziemnej?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły porady inwestorom porady wykonawcom

jutilenkatemat nr 308-1411
visibility czytano 506 razy

Ocieplenie stropu z nadciągiem na poddaszu


Witam,
Dużo szukałem w serwisie - niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Otóż:
1. Mam nadciąg - jak go skutecznie ocieplić? Jest na etapie szalunków wiec na zmianę raczej za późno.
2. Warstwy od dołu: strop skośny 15 cm, styropian 25 cm montowany na zakładkę 10 i 15 cm, cienka wylewka kilka cm. Czy folia może pełnić rolę paroizolacji? Czy ta cienka wylewka ma sens? Dach niedeskowany z folią (w przyszłości może ocieplony wełną między krokwie).
3. Po jakim czasie po zalaniu stropu można robić paro- i termoizolację przy założeniu że okna będą wstawiane w marcu?

Już jak sam patrzę na te rysunki to widzę błędy ...
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia paroizolacje wiatroizolacje porady inwestorom


 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.