porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2512


 
 
252
 
251
 
250
 
249
 
248
   ...  
1
 
 
Rafał Leszczyńskitemat nr 308-105
visibility czytano 100 razy

Duże opady śniegu, a fizyka budowli ścian


Podejmując tezę że "słabo" zaprojektowany budynek daje znać o sobie w najmniej sprzyjających warunkach pogodowych chciałbym zapytać w kontekście fizyki budowli o sytuację która przyszła mi do głowy oglądając ogromne opady śniegu które nawiedziły w ostatnich dniach USA kiedy to spadło jednej nocy 1,2 m śniegu. Na południowych górskich terenach jak i na Warmii i Mazurach sytuacja jak najbardziej prawdopodobna. Jak wtedy zachowują się przegrody w kontekście ochrony przed wilgocią/śniegiem? Nasze hydroizolacje w projektach funkcjonują do pasa hydroizolacji do 50 cm nad poziomem terenu. Domyślam się że przy takich opadach śniegu wszystko staje na głowie. Jak Pan widzi taką sytuację przez pryzmat swojego doświadczenia? I jak podchodzić do takich możliwych zdarzeń projektowo?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe architektura błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy ekologiczne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Rafał Leszczyńskitemat nr 308-106
visibility czytano 709 razy

O termoizolacji posadowienia domu na płycie


W książce w wariantowaniu płyt fundamentowych porusza Pan wątek odpowiedniego zaizolowania pachwiny płyta/ściana a tym samym pachwiny wewnętrznej. Na rysunku 1.5.-22 jest pokazane prawidłowe rozwiązanie z dodatkowym XPS docieplającym grunt pod płytą. Rozmawiałem o tym z wykonawcą przy zastosowaniu skośnego XPS. Jestem za rozwiązaniem z rysunku. Argument którego używa wykonawca - trudność przy zagęszczeniu gruntu przy takim umieszczeniu XPS istnieje obawa że na skutek zagęszczania XPS będzie się przemieszczał i pojawi się na obrysie płyty klawiszowanie XPS. Drugi wariant - umieszczenie XPS po wylaniu płyty, ale pojawia się pytanie czy zagęszczony grunt pod betonem podkładowym nie będzie się osypywał przy odkopywaniu - celem umieszczenia XPS? Jak prawidłowo nakazać zrobienie tego docieplenia gruntu?


Czy na rysunku 1.5.-23 izolacja boczna płyty nie powinna być do poziomu gruntu zrobiona z XPS a dopiero wyżej z EPS?


Analizując rozwiązanie z rys 1.9.-12 zwróciłem uwagę że na poziomie dolnego XPS nie ma ciągłości hydroizolacji z boku styku. Teoretycznie może wejść wilgoć na styku EPS cokołowego i XPS i pójść w stronę foli PE. Przy wariancie z rysunku 1.9.-13 mamy ciągłość szlamu (12) i masy(5). Proszę o komentarz.


W większości przypadków płyt sugeruje Pan stosowanie jako hydroizolacji poziomej masy polimerowo-bitumiczne. Jakie Pan widzi przeciwwskazania do zastosowania pap termozgrzewalnych pod płytą (przy zastosowaniu folii jako warstwy poślizgowej/ochronnej (pod i nad XPS)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe fundamenty posadowienia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

John Peeltemat nr 308-107
visibility czytano 542 razy

Zamiana masy typu KMB na papę termozgrzewalną


Nawiązując do ostatniej kwestii poruszonej przez pana Leszczyńskiego, sam rozważam zamianę masy KMB pod płytą fundamentową na wysokiej jakości papę termozgrzewalną (na betonie podkładowym). Na pewno będzie to tańsze rozwiązanie. Zastanawiam się tylko, czy wówczas także na papę potrzebna jest warstwa dociskowa betonu chroniąca papę przed ewentualnym uszkodzeniem przez zbrojenie. No i jak z kwestią połączenia hydroizolacji poziomej z papy z pionową z masy KMB.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje błędy projektowe błędy wykonawcze fundamenty posadowienia porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom

Rafał Pałkatemat nr 308-108
visibility czytano 5760 razy

Opłacalność instalacji PV 10 kW do ogrzewania domu


W rozdziale 1.7.11 opisuje Pan wpływ instalacji fotowoltaicznej. Rozdział ten wydaje się nie uwzględniać obecnej sytuacji kiedy to możemy nadprodukcję przekazać do sieci i później odebrać ze sprawnością 70 lub 80 % w zależności od wielkości instalacji. Zastanawiam się (bo policzyć nie potrafię) czy w tych warunkach miało by ekonomiczne uzasadnienie ogrzewanie takiego domu zwykłymi grzejnikami elektrycznymi. Rezygnując z drogich systemów grzewczych, przyłączenia do sieci gazowej itp. oszczędzamy na instalację fotowoltaiczną o mocy około 10 kW. W moim przypadku miałby to być dom parterowy 150 m2, o prostej bryle, ze stropem drewnianym w którym prawdopodobnie znajdzie się ocieplenie (poddasze nie użytkowe). Dodatkowo działka (okolice Krakowa) pozwala usytuować dom w kierunku południowym co ma duże znaczenie dla fotowoltaiki. Jak duża instalacja potrzebna jest do ogrzewania takiego domu i jakie współczynniki przenikania powinny mieć przegrody zewnętrzne aby to miało sens z ekonomicznego punktu widzenia?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy energooszczędne analizy cieplno-wilgotnościowe charakterystyki energetyczne porady inwestorom porady architektom

elsitemat nr 308-109
visibility czytano 244 razy

Termoizolacja ze szkła piankowego pod płytą


Szanowny Panie Jerzy,
Jestem pod wrażeniem wiedzy, którą zawarł Pan w książce "Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów" oraz przekazywanej na Pańskiej stronie internetowej. Wszystkim znajomym, którzy są inwestorami lub mają związek z budownictwem polecam zakup Pańskiej książki, opowiadając o przypadkach, z jakimi miał Pan do czynienia, które są przedstawione w zakładce "z życia wzięte". Dla mnie najbardziej wymownymi były przykłady pensjonatu w Dusznikach, zalewanego wodą ze stoku oraz podany na jakimś forum przykład centrum handlowego, którego parking podziemny był zalewany wodą, bo nie miał izolacji przeciwwodnej, ale za to beton "wodoszczelny" i zaproponowane przez projektanta rozwiązanie, polegające na położeniu na beton folii kubełkowej jako sączka i dodatkowej warstwy betonu oraz wypompowywanie wody przez cały okres eksploatacji budynku.

Lektura książki zwróciła moją uwagę na pewną kwestię. Otóż na stronach 163-165 "Sekretów..." opisał Pan sposób izolowania płyty fundamentowej - z termoizolacją pod, jak i nad płytą nośną. Nurtuje mnie natomiast zagadnienie prawidłowej hydroizolacji płyty fundamentowej, położonej na szkle spienionym. Zgodnie z deklaracjami producentów szkło spienione jest nienasiąkliwe oraz nie podciąga kapilarnie wilgoci i dzięki temu, oprócz funkcji termoizolacyjnej i drenującej, ma spełniać również rolę izolacji przeciwilgociowej.
Przy dobrych warunkach gruntowych, wg producenta, warstwę (40- 60 cm) szkła spienionego układa się na gruncie rodzimym (z opaską przeciwwysadzinową ok. 1 m poza krawędziami planowanej płyty), po uprzednim wyłożeniu wykopu geowłókniną. Po zagęszczeniu szkła warstwami po ok. 20- 30 cm, na wierzch układa się folię PE, jako zabezpieczenie przed wnikaniem w szkło wody zarobowej z mieszanki betonowej, układa zbrojenie i wylewa beton
Czy przy takim posadowieniu płyty fundamentowej nie dojdzie do wnikania wilgoci w płytę i do budynku poprzez przenikanie pary wodnej z parującego pod płytą gruntu? Para będzie przecież mogła swobodnie przenikać pomiędzy granulkami szkła i przez dziury w folii, które powstaną wskutek nacisku płyty betonowej na warstwę spienionego szkła.
Czy konieczne jest dodatkowe zaizolowanie płyty od góry papą i położenie warstwy dociskowej, czy też ilość wilgoci wytrącającej się z pary wodnej nie będzie na tyle duża, by stosować dodatkową izolację?
Edgar Nowicki
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne izolacje przeciwwilgotnościowe izolacje cieplne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne posadowienia porady inwestorom

mkoztemat nr 308-110
visibility czytano 723 razy

Hydroizolacja polimerowo-bitumiczna czy polimerowo-cementowa?


Mam pytanie o hydroizolacje - w książce w detalach występują izolacje głównie polimerowo-bitumiczne, taka izolacja wymaga wyschniętego betonu. Szlam pojawia się w poradach dotyczących naprawiania błędów. Czy izolacje polimerowo-bitumiczne są lepsze od polimerowo-cementowych, szlamów mineralnych? Czy to prawda że te drugie można stosować na mokry beton? Może zwyczajnie izolacje bitumiczne są tańsze, a może są inne wskazania? Czym się kierować w wyborze?
W kolorowej prasie, której nie do końca należy ufać (Murator) czytałem też że zaletą szlamu jest to że można go położyć na ławę również w miejscach występowania trzpieni żelbetowych.
Ogólnie ciekawy jestem Pańskiej opinii nt. szlamu, wskazań i przeciwskazań do zastosowania izolacji polimerowo-cementowych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe domy ekologiczne domy jednorodzinne budownictwo komunalne budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe fundamenty garaże hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

W. Kotowskitemat nr 308-111
visibility czytano 881 razy

Strefa cokołowa poniżej podłogi, fundament, podłoga


22 grudnia zakończyłem obsypywać fundamenty. Ściany fundamentowe zostały ocieplone styropianem XPS od zewnątrz grub 15 cm a od wewnątrz grubości 5 cm (zgodnie z Pana analizami). Ocieplenie ścian styropianem EPS-80 grub 25 cm. W części cokołowej będą płytki klinkierowe w całości poniżej poziomu posadzki w domu. Jak to rozwiązać? Chudziak ma być zlicowany z poziomem fundamentu. Jak położyć hydroizolację i inne warstwy podłogi?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy jednorodzinne fundamenty budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty izolacje przeciwwilgotnościowe hydroizolacje podłogi porady inwestorom

John Peeltemat nr 308-112
visibility czytano 478 razy

Betonowanie fundamentu bez zagęszczania


Niedawno pisał Pan, że beton na ściany piwnicy wylewane w szalunku systemowym należy wylać w jednym procesie, stosując domieszkę upłynniającą, co zwalnia od zagęszczania.
Myślę, że dostawca betonu będzie znał temat i prawidłowo zastosuje taką domieszkę upłynniającą. Czy może Pan polecić jakąś konkretną domieszkę? Czy ona wypiera powietrze z betonu i wibrowanie jest wtedy zbędne? Obawiam się, że taka informacja może być szokiem dla wykonawcy. I czy taka domieszka nie "gryzie się" np. z domieszką W8?
Ponadto napisał Pan, że jako środek antyadhezyjny do szalunku należy stosować preparat bio. Czy tutaj też może Pan polecić jakiś konkretny preparat? Chodzi mi o to, żeby ściana nie pozostała tłusta po zdjęciu szalunku, gdyż mogłoby to chyba utrudnić nałożenie hydroizolacji polimerowo-bitumicznej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty betony specjalne domy jednorodzinne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

centaurtemat nr 308-114
visibility czytano 317 razy

Przerwana papa pod ścianą, uszkodzony pion PCV


Mój problem dotyczy przerwanej izolacji pod ścianami. Murarze omijając odpływy kanalizacyjne nacięli warstwę papy. W jaki sposób przywrócić ciągłość? W jaki sposób połączyć papę ze sobą i jak zaizolować miejsce połączenia beton-papa-odpływ kanalizacyjny? Jak naprawić uszkodzoną rurę kanalizacyjną?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne hydroizolacje podłogi błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady wykonawcom porady inwestorom

Świątektemat nr 308-115
visibility czytano 55 razy

Naprawa muru 3-warstwowego bez hydroizolacji


Kupiłem dom w stanie surowym otwartym. Ma mieć ściany trójwarstwowe (Porotherm 25, wełna 12, pustka 3, cegła betonowa elewacyjna 12), a posadowiony jest na gruncie piaszczystym. Na dzień dzisiejszy stoją wszystkie ściany konstrukcyjne zakryte dachem odeskowanym + papa (bez muru elewacji). Niestety dopiero teraz kupiłem Pana książkę i widzę jak dużo popełniono błędów w tym domu. Moje więc problemy:
1. Izolacja pozioma pod ścianami została wykonana z kiepskiej papy na tekturze I-333, która została obcięta do równa z postawionymi na niej pustakami. Jak wzmocnić izolację poziomą?
2. Jak zabezpieczyć połączenie wylanego betonu tzw. chudziaka z izolacją poziomą pod ścianami (w części domu występuje styropian także od wewnętrznej strony fundamentów tworząc dylatację).
3. Jak prawidłowo izolować miejsce oparcia muru elewacyjnego?


Odpowiedź płatna 492,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci izolacje przeciwwilgotnościowe mury licowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
252
 
251
 
250
 
249
 
248
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.