porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 32


 
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
A i D Borowscytemat nr 308-062
visibility czytano 3517 razy

Wyniki sprawdzenia projektu architektoniczno-budowlanego


... Zakupiliśmy książkę "Sekrety tworzenia domów bez błędów" i przesyłamy projekt budowlany do przeanalizowania pod kątem błędów w fizyce budowli. Jest to projekt domu z katalogu adaptowanego przez innego architekta. Widzieliśmy w grupie na fb jak dużo jest problemów z usuwaniem błędów po wybudowaniu domu. Chcemy tego uniknąć. Bardzo zależy nam aby wykonawca trzymał się projektu, ale ten nie może mieć błędów. Dziękujemy za Pana wspaniałą książkę i że robi Pan to co robi a szczególnie, że  powstał serwis BDB gdzie można bezpiecznie dowiedzieć się prawdy budowlanej.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne projekty wykonawcze projektowanie błędy projektowe

T.T.temat nr 308-190
visibility czytano 297 razy

Odprowadzenie wody z dachu płaskiego


1. Czy przy zastosowaniu dachu płaskiego należy instalację odprowadzającą wody opadowe z połaci dachowej (rynny) przewymiarować, w związku z możliwością wystąpienia warunków ekstremalnych i przelewaniem się wody bezpośrednio na elewację?
2. Czy istnieją inne środki zapobiegawcze?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy stropodachy odwodnienia porady architektom porady inżynierom

Andrzej R.temat nr 308-233
visibility czytano 293 razy

Jak poprawnie zaprojektować odwodnienia liniowe?


Jestem architektem i mam zapytanie o odwodnienia liniowe. Projektujemy je w garażach podziemnych na każdej kondygnacji. Podczas eksploatacji inwestorzy jednak często zgłaszają spore problemy, gdyż te kanały już w pierwszym roku eksploatacji po prostu przeciekają. Co jest źle z naszej strony  jakie jest poprawne rozwiązanie? Czy da się zachować spadek na dużej długości ale przy ich jak najmniejszej głębokości? Jak uszczelniać je pomiędzy segmentami? Jak prawidłowo uszczelniać ich odpływy i przejścia przez strop?


P.S. Pozdrawiam w imieniu całej naszej pracowni i gratulujemy super książki, która jest codziennie na naszych kolanach i naprawdę ciekawego i pożytecznego serwisu BDB. Specjalne pozdrowienia od naszej koleżanki a Pana absolwentki z Politechniki Białostockiej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże odwodnienia błędy projektowe błędy wykonawcze porady architektom porady wykonawcom

Garbaczowitemat nr 308-243
visibility czytano 2765 razy

Poprawne połączenie podjazdu z garażem ogrzewanym


Dzień dobry, kupiłem Pana książkę w zeszłym roku (2017) ale nie znalazłem rozwiązania, które mógłbym zastosować w moim przypadku. Na stronie 208 jest szczegółowy rysunek, ale moja brama podnoszona jest do góry, chciałbym też odpływ liniowy wzdłuż bramy zaraz za progiem wewnątrz garażu. Garaż będzie miał ogrzewanie podłogowe (tylko posadzka betonowa lub anhydrytowa zabezpieczona żywicą). Martwi mnie że będzie tam straszny mostek termiczny na tym połączeniu. Czy da się to jakoś skutecznie rozwiązać?
W projekcie budowlanym mam przekrój podjazdu ale jest on bardzo niejasny, w opisie nie ma nic o tym miejscu.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże posadzki betonowe posadzki chemoodporne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

B.B.temat nr 308-262
visibility czytano 68 razy

Podjazd dla niepełnosprawnych w miejsce schodów


Skoro ostatnio mowa o podjazdach, zapytam i ja. Ma być pochylnia dla niepełnosprawnych i schody o nawierzchni z kostki betonowej typu HOLLAND. Nachylenie pochylni wynosić będzie 8,0 %, zaś różnica wysokości do pokonania pochylnią i schodami 0,50 m. Ograniczenie komunikacji stanowić będą murowane ścianki z cegły ceramicznej pełnej o gr. 25 cm na zaprawie cementowej klasy M5, o wysokości do 20 cm powyżej nawierzchni, które w koronie zostaną zwieńczone czapką betonową a w niej zostaną zamocowane słupki balustrady. Izolacja ław fundamentowych i ścianek została wykonana wg rysunku 1.9.-18 z Pana książki.

1. Jakie powinny być warstwy pochylni i podestu w przypadku gdy nie będzie wykonywana płyta betonowa z poziomym uszczelnieniem?
2. Czy przy ściankach ograniczających płytę pochylni należy ułożyć obrzeża betonowe? Czy takie rozwiązanie będzie ochroną ścianek murowanych przed spływem wód opadowych po płycie pochylni? Jak zabezpieczyć można ścianki w inny sposób?
3. Jak odwodnić płytę podestu o pow. 10 m2? Jakie spadki? Czy można stosować odwodnienia liniowe lub szczelinowe o wymiarach szczeliny 100 x 6 mm? W jaki sposób odprowadzić wodę?
4. Ile procent wody spływa po kostce a ile wchłaniane w podłoże?
5. Czy w przypadku gruntów wysadzinowych należy je wymienić do poziomu posadowienia? Jakie układać wówczas warstwy? Czy w poziomie posadowienia (od strony wewnętrznej) należy układać rury drenarskie?
6. Jak należy wykonać połączenie nawierzchni kostki betonowej ze ścianką ograniczającą komunikację oraz z ścianą budynku (również styk przy ościeżnicy drzwiowej)?
7. W jaki sposób zamocować i uszczelnić słupek balustrady w czapce betonowej?
8. Jak zapewnić opór dla nawierzchni pochylni przy wjeździe na pochylnię?
9. Czy zagęszczanie mechaniczne poszczególnych warstw wpłynie negatywnie na konstrukcje ścianek?
Na zdjęciach widoczne schody do rozbiórki.

Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: schody odwodnienia porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

A.K.temat nr 308-335
visibility czytano 75 razy

Kanały odwodnienia liniowego w garażu podziemnym


Szanowny Panie Jerzy. Po rozmowie z osobą która korzystała z Pana porad i my zakupiliśmy Pana książkę i chcemy zasięgnąć opinii w sprawie odwodnienia liniowego z koryt hauraton. Mianowicie powyższa firma podaje wg schematu iż koryto powinno być zagłębione 3-5 mm. Natomiast u nas występuje sytuacja że są one na równo z posadzką - czy regulują to jakieś warunki lub normy? Potrzebujemy to w miarę pilnie.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże odwodnienia błędy wykonawcze błędy projektowe budownictwo mieszkaniowe porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

diakon88temat nr 308-584
visibility czytano 241 razy

Zbyt wysoki poziom wody gruntowej


Panie Jerzy, dostałem wyniki geotechniczne działki. Do metra mogę kopać potem pokaże sie woda. Moje fundamenty wypadają na 116 cm. Wiec pytanie czy mogę kopać płycej i zrobić fundamenty wyżej czy jak sie prawidlowo do tego zabrać i co jakby woda wybiła? Dziś przekażę wyniki kierownikowi budowy i murarzowi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia odwodnienia porady inwestorom

gwtajtemat nr 308-660
visibility czytano 77 razy

Obsadzenie odwodnienia liniowego w garażu


Jak powinien zostać osadzony odpływ liniowy w garażu? Na styropianie (termoizolacji betonu podkładowego), czy należy wyciąć stryropian i osadzić bezpośrednio na betonie podkładowym?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego odwodnienia garaże porady inwestorom

SeQtemat nr 308-756
visibility czytano 309 razy

Kiedy drenaż opaskowy jest niezbędny?


Witam
Nasz KB wdrożył swój autorski pomysł drenażu/odwodnienia czy jak on to inaczej nazywa. Sprawa wygląda tak.
Budynek bez piwnicy. Stan zero, fundamenty obsypane piaskiem. Mieliśmy wymieniony grunt pod ławami który został zagęszczony, na to wylane ławy.
Na wysokości zagęszczonego grunty została w koło domu poprowadzona rura drenażowa w otulinie, z końcami w dwóch rogach, które do dnia dzisiejszego wystają ponad grunt i nie są do niczego podłączone. Nie rozumiem też samej idei tego rozwiązania, KB tłumaczy nam to tak, że to będzie później podłączone do studzienek inspekcyjnych i będzie można sprawdzić jaki jest wysoki stan wody w koło budynku czy coś w ten deseń. Nie bardzo jest też gdzie tą wodę z tych studzienek rozprowadzić dalej. Z tego co sam wiem to przy domu bez piwnic drenaż w większości przypadków jest zbędny.

Panie Jerzy co Pan sądzi o sposobie rozłożenia , sensowności tego rozwiązania i co dalej z tym fantem zrobić, podłączać do studzienek, wyrwać, zostawić, zalać betonem, ....?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego drenaże fizyka budowli porady inwestorom

Pawełtemat nr 308-795
visibility czytano 2791 razy

Hydroizolacja i odwodnienie muru oporowego


Witam. Poniżej mam kilka pytań na temat ścian oporowych.

1) W jaki sposób wg Pana należy poprawnie zabezpieczyć monolityczną żelbetową ścianę oporową wylewaną na mokro przed korozją stali zbrojeniowej, destrukcją betonu i pojawianiem się na powierzchni wykwitów solnych?
Uprzejmie proszę o przedstawienie detali poprawnego rozwiązania tego typu konstrukcji dla mojego przypadku.
Pragnę podkreślić, że konstrukcja ma na celu utrzymanie nasypu drogowego i jest projektowana w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego ronda. Mur oporowy będzie zatem narażony zwłaszcza na
destrukcyjne działanie soli sypanej na drodze, czyli będzie pracować w środowisku o dużej agresywności wód gruntowych. Z uwagi na linie rozgraniczającą inwestycje projektant był zmuszony zrezygnować z odsadzki lewej i wydłużyć znacznie podstawę fundamentu od strony nasypu z prawej strony, aby spełnić warunek m.in. na obrót oraz przesuw.
Z geologii (patrz odwiert nr 20) wynika, że poziom projektowanej płyty fundamentowej ściany oporowej będzie znajdować się poniżej stwierdzonego poziomu wody gruntowej
(z uwagi na nasyp drogowy projektowany teren będzie powyżej istniejącej rzędnej terenu).
Fundament konstrukcji posadowiony będzie na nawodnionych glinach piaszczystych. W celu spełnienia warunku na poślizg konieczne było zaprojektowanie płyty w nachyleniu wraz z ostrogą.
Projektant dodatkowo zaleca odwodnienie tej ściany w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji konstrukcji - chodzi tu prawdopodobnie o to, aby zapewnić w miarę możliwości jak największy współczynnik tarcia pomiędzy podłożem a podstawą ściany.
Wydaje mi się, że ze względu na wysoki poziom wody gruntowej konieczne będzie trwałe obniżenie zwierciadła wody gruntowej i zastosowanie drenażu w poziomie podstawy lub nieco powyżej.
Mam kilka pomysłów odnośnie właściwego wykonania hydroizolacji ściany i odprowadzenia nadmiaru wody opadowej jednakże chciałbym zasięgnąć informacji jak Pana zdaniem dla tej sytuacji powinno wyglądać poprawne zabezpieczenie tego typu konstrukcji, aby nie ulegała ona w przyszłości awariom. Istnieje możliwość wpięcia się drenażem do studzienki projektowanej kanalizacji deszczowej na potrzeby planowanej inwestycji drogowej.

2) Jaki rodzaj zasypki gruntowej będzie tutaj najbardziej wskazany?
Grunty spoiste np. gliny są najcięższe i często się je stosuje, aby zapewnić warunek na obrót i przesuw, a tym samym obniżenie i tak znacznych gabarytów podstawy muru. Warto tutaj zwrócić jeszcze uwagę na potrzebę zastosowania właściwej podbudowy pod nawierzchnię, która wg branży drogowej będzie wynosić ok 80-100cm.

Pragnę jeszcze dodać, że wymiary ściany oporowej wyszły znaczne z uwagi na konieczność montażu na gzymsie ekranów akustycznych o wysokości 5,0m. Siły parcia od wiatru są tu zatem znaczne.
Konstrukcję ekranów stanowić będą słupy stalowe typu HEB w rozstawie co 4,0m. Ściana pionowa muru usztywniona dodatkowo pilastrami o wymiarach w przekroju 0,6x0,6m. Na nich mocowane
słupy stalowe na blasze i kotwach.
Mam do tych zagadnień kolejne pytania:

3) W jaki sposób należy zabezpieczyć te elementy stalowe przed korozją?

4) W jaki sposób poprawnie wykonać detal gzymsu ściany oporowej?
Zasadne wydaje się tutaj m.in. zastosowanie kapinosa, czyli zabezpieczenie ściany pionowej przed spływaniem wody opadowej po jej licu.

5) W jaki sposób poprawnie wykonać dylatację takiej ściany oporowej i zabezpieczenie jej przed klawiszowaniem?
Ściana oporowa będzie mieć łączną długość ok 25mb. Z uwagi na nasłonecznienie, a co za tym idzie obciążenia termiczne konieczne jest zastosowanie takiej dylatacji. Stara polska norma mówi o stosowaniu dylatacji co 15m w przypadku ścian nasłonecznionych.

Załączam przekrój typowy i rzut z góry na ścianę oporową oraz przekrój geotechniczny wraz z parametrami gruntu z opracowania geologicznego.

Będę wdzięczny jeśli Pan w przyszłości poruszy na tej stronie temat zabezpieczeń ścian oporowych również w szerszym zakresie z uwagi na różne warunki gruntowe i innego typu stosowane konstrukcje ścian oporowych. Z góry dziękuję za odpowiedź na pytania i pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury oporowe hydroizolacje odwodnienia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.