porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 218


 
 
23
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
Sergiotemat nr 308-2711
visibility czytano 336 razy

Kontynuacja budowy po dwóch latach od wykonania wykopów


Wykop pod płytę fundamentową był zrobiony dwa lata temu, ale niestety wykonanie samej płyty będzie robione w tym roku. Oczywiście wykop już jest trochę zarośnięty.
Planuję usunąć około 10 cm górnej warstwy gruntu i dalej robić podłoże z pospółki.
Czy tego wystarczy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Granixtemat nr 308-2767
visibility czytano 278 razy

Hydroizolacja ściany fundamentowej z pustaków szalunkowych


Dzień Dobry!

Zdecydowałem się na wykonanie ściany fundamentowej z pustaków szalunkowych. Zastanawiam się jednak, czy jeśli pustaki szalunkowe zostaną zalane betonem napowietrzonym (zagęszczanie warstwami 30cm) to czy jest sens stosowania hydroizolacji pionowej ściany fundamentowej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

Roman Osinskitemat nr 308-2772
visibility czytano 342 razy

Błędny montaż instalacji elektrycznej na podłodze domu


Dzień dobry Panie Jerzy,

w trakcie mojej budowy popełniłem - jak czytam w innych wątkach typowy błąd - polegający na pozwoleniu na położenie instalacji elektrycznej bezpośrednio na chudziaku. Żeby tego było mało, elektryk zaskoczył swoja skrupulatnością i całość puścił w metalowych korytach jak na zdjęciu.

Kwestie termoizolacji powiedzmy że rozwiązałem - całość wypełnię pianką, po bokach dojdzie 5 cm warstwa styropianu i na to pozostałe 15 cm. Mostków cieplnych raczej uniknę.

Ale pytanie o hydroizolacje. Czy warto teraz smarować z pominięciem tych koryt czy nieszczelna izolacja to strata pieniędzy? Koryt nie da się podnieść, są przymocowane gwoździem z pistoleta gazowego...Przed położeniem pierwszej warstwy styropianu oczywiście poszłaby folia budowlana zakrywająca koryta ale rozumiem, że to żadna hydroizolacja. Jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Pozdrawiam,
Roman

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal podłogi porady inwestorom

Grzegorz Btemat nr 308-2842
visibility czytano 252 razy

Papa bitumiczna jako hydroizolacja w podłodze


Dzień dobry Panie Jerzy,

Chciałbym dopytać w temacie hydroizolacji wylewki betonowej wykonanej na gruncie.
W projekcie do tego celu mam użytą tylko folię PE 0.3 mm położoną bezpośrednio na beton i ponownie drugą warstwę PE 0.2 mm pomiędzy izolacją termiczną i jastrychem. Załączam przekrój podłogi.

Wiem z książki i wielu porad, że samej folii nie można traktować jako hydroizolacji.
W książce i poradach na BDB poleca Pan zastosowanie na beton hydroizolacji w postaci masy KMB, natomiast chciałbym dopytać co Pan sądzi o zastosowanie na beton papy podkładowej?
W kilku publikacjach takie rozwiązania widziałem, również wykonawcy sugerowali takie rozwiązanie. Czy są jakieś przeciwwskazania w stosowaniu papy do takich celów? Jeśli tak to jakie: techniczne, zdrowotne, itd.? Jeśli są przeciwwskazania zdrowotne to czy w garażu papę można użyć jako hydroizolację podłogi?

W kilku miejscach wylewka betonowa jest przedzielona ścianą fundamentową z dylatacją styropianową o grubości 1 cm (drzwi w ścianach nośnych, przestrzeń pomiędzy salonem a kuchnią). Czy w takich miejscach masa KMB jako hydroizolacja spełni swoją rolę i zapewni szczelność?

Powierzchnia betonu nie jest idealnie płaska (delikatne występy, uskoki po listwie zagęszczającej). Czy przed nanoszeniem masy KMB takie nierówności należy wyszlifować i wyrównać? Jakie nierówności są akceptowalne? Wydaje się, że zastosowanie papy w takich przypadkach może wybaczyć większe niedokładności powierzchni betonu?

Chciałbym dopytać jeszcze o drugą warstwę folii PE użytą w projekcie pomiędzy izolacją termiczną i jastrychem, jaką funkcję ta folia pełni i czy jest zasadne ją stosować?


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego izolacje przeciwwilgotnościowe jastrychy ogrzewane podłogi ogrzewane porady inwestorom posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane porady wykonawcom

TPtemat nr 308-2875
visibility czytano 190 razy

Hydroizolacja polimerowo-cementowa w domu


Dzień dobry,
Na dniach ruszam z budową i chciałbym dopytać o kilka szczegółów. Od dłuższego czasu przeglądam forum i niestety nie mogę odnaleźć wątku w którym, przynajmniej częściowo była odpowiedź na moje pytanie.

Czy chcąc uniknąć stosowania hydroizolacji z masy KMB wewnątrz budynku, a zamiast niej zastosować opcję polimerowo-cementową powinniśmy już od fundamentów taką izolację nanosić?
Koszt masy cementowej jest wyraźnie wyższy niż KMB przy niewiele mniejszym zużyciu.
Pozdrawiam
PT

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe hydroizolacje polimerowo-cementowe flex podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

YTBtemat nr 308-2876
visibility czytano 167 razy

Czy butyl gryzie się z bitumem?


Na stronie jednego z producentów taśmy butylowej dekarskiej jest napisane żeby nie łączyć z masami bitumicznymi. Z tego co widzę to większość producentów raczej nie podaje takiego zastrzeżenia . Czy nie należy łączyć tych materiałów?
Przy hydroizolacji posadzek/fundamentów tego typu taśmy stykają się z masami bitumicznymi a nawet są w nich zatapiane.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe hydroizolacje polimerowo-bitumiczne rozpuszczalnikowe hydroizolacje polimerowo-cementowe flex taśmy klejące butylowe porady inwestorom porady wykonawcom

dariakowalskatemat nr 308-2880
visibility czytano 297 razy

Hydroizolacja i termoizolacja fundamentu na ławach


Dzień dobry,
przesłałam Panu do analiz projekt. Architekt poprawił część rzeczy, natomiast izolacją fundamentu muszę się zająć sama. Zgodnie z analizami styropian grubości 14cm (dla części mieszkalnej) ma być zarówno na częściach pionowych ściany fundamentowej jak i ławy oraz na części poziomej ławy. Czy mógłby Pan rozrysować mi elementy hydroizolacji w tym przypadku. Rozumiem, że folia kubełkowa też powinna zachodzić na ławę, można ją tak zginać?
Wykonawca doradza mi wykonanie fundamentu bezpośrednio na gruncie, bez betonu podkładowego i wykonanie szalunków ławy ze styropianu XPS. Ale wtedy ława nie będzie zaizolowana od dołu. Czy będzie to akceptowalne rozwiązanie dla moich warunków gruntowych?

Przeglądałam portal, nie znalazłam szczegółu fundamentu dla mojego przypadku. Bardzo pomocna była porada 72, ale to nie dokładnie ten przypadek.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Grzegorz Btemat nr 308-2900
visibility czytano 42 razy

Tynki, posadzki, ściany działowe - kolejność robót w domu


Dzień dobry,

Mam pytanie dotyczące kolejności prac wewnątrz budynku. Dokładnie chodzi o to co powinno się w pierwszej kolejności wykonać: tynk cementowo-wapienny na ściany z pustaków ceramicznych czy też podłogę (hydroizolacja, termoizolacja, jastrych z ogrzewaniem podłogowym)?
Z tego co się zorientowałem większość wykonawców tynków preferuje wykonanie tynków jak podłoga jeszcze nie jest zrobiona na gotowo (podobno kwestie zachowania czystości i uniknięcia zabrudzeń jastrychu).
Natomiast po lekturze książki i portalu BDB wydaje mi się, że taka kolejność nie idzie w parze z innymi pracami budowlanymi. Wcześniej musi być wykonana instalacja elektryczna, hydrauliczna, itd. a pod nimi powinna już być wykonana hydroizolacja wylewki betonowej.
Wejście tynkarzy na budowę z wykonaną hydroizolacją i instalacjami według mnie niesie za sobą bardzo duże ryzyko uszkodzenia hydroizolacji oraz instalacji na podłodze.
Czy mógłby Pan wskazać jaka kolejność prac ze względu na zagadnienia fizyki budowli byłaby właściwa i na co zwrócić uwagę przy tych pracach?

Druga kwestia dotyczy kolejności prac na poddaszu użytkowym z dachem dwuspadowym. Chodzi o kwestie połączenia ścianek działowych z płytą GK montowaną do jętek i krokwi (skosów). Sposób łączenia determinuje kolejność wykonywania prac. Jak to łączenie powinno być wykonane, aby nie pojawiły się pęknięcia na łączeniu (styku ścian z płytami GK)?
Dach jeszcze jest przed pokryciem dachówką (wykonane jest deskowanie i pokryty papą). Położenie dachówki zwiększy obciążenia na więźbę i czy nie spowoduje dodatkowego odkształcenia więźby (jętek)?
Czy z wykonaniem łączenia ścian działowych – płyta GK na gotowa poczekać na skończenie dachu (kiedy dostanie pełne obciążenie)?
W bardziej odległej przyszłości na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne, czy dodatkowe obciążenie dachu może spowodować pojawienie się pęknięć na styku ściany i podwieszanych płyt GK?
Zamieszczam rysunek z dwoma wariantami wykonania. Jeśli wariant A byłby właściwy, to ile pustaki mogą wystawać poza płyty GK? Jeśli wariant B jest tym właściwym, to jaki luz należy pozostawić i czym go wypełnić?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom posadzki anhydrytowe posadzki betonowe posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane hydroizolacje wykonawstwo tynki poddasza nieużytkowe


 
 
23
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.