Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Korzystając z serwisu BDB zobowiązuję się przestrzegać regulaminu
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

Tomasz T.

dział 308
temat nr 036

pęknięcia elementów więźby dachowej


... Co powoduje, że elementy więźby dachowej mają pęknięcia równoległe do włókien na całej swej długości - jak widać na załączonej fotografii?Stara popękana więźba dachowa.
Tomasz T.

Jerzy Bogdan Zembrowski

Powodem występowania takich spękań jest zbyt szybkie wysychanie drewna. Zapewne, ówczesny wykonawca więźby zamontował murłatę z drewna świeżo ściętego - czyli mokrego. Drewno podczas przewietrzania poddasza nieużytkowego poddawane zostało szybkiemu wysychaniu i pękało - zawsze wzdłuż włókien, gdyż w poprzek włókien jest najmniejsza wytrzymałość drewna na rozciąganie. Możliwe, że zamontowano drewno już pęknięte, ale wcześniej musiało być poddane zbyt szybkiemu wysychaniu (patrz: Skurcz materiałów budowlanych oraz rozdział 2.8.1. w książce).

W przypadku spękania elementów drewnianych, należy konstrukcję zabezpieczyć przed szkodnikami preparatem z grupy impregnaty do drewna i potem ewentualnie zabezpieczyć przed ogniem preparatem z grupy preparaty ogniochronne. Wcześniej jednak, należy starannie szczeliny oczyścić ciśnieniowo za pomocą sprężonego powietrza. Jeśli są ślady szkodników, trzeba wykonać tam miejscowe iniekcje preparatem owadobójczym z grupy preparaty niszczące szkodniki drewna oraz w razie potrzeby wzmocnić drewno preparatem z grupy preparaty wzmacniające drewno. Na koniec należy zabezpieczyć stalowe elementy, ściągi i mocowania środkiem z grupy preparaty antykorozyjne.

patrz także:obiekty zabytkowe dachy renowacje
komentarze
TomaszJ

2018-02-28 22:52:49

Czy takie pęknięcia osłabiają konstrukcję? Jeśli np są pęknięcia na krokwiach należy je jakoś wzmocnić? Czy np poprzez przybicie desek z dwóch stron co usztywni całość jest dobrym rozwiązaniem? Czy nie jest to w ogóle konieczne?
Jerzy Bogdan Zembrowski

2018-03-01 12:28:13

Takie pęknięcia tylko w niewielkim stopniu osłabiają nośność konstrukcji. Jeśli zależy nam na wzmocnieniu elementu, bo akurat pęknięcie znajduje się w łączeniu, wzmacnia się nie przez nabijanie czegokolwiek. Są dwa sposoby: przewiercić w przynajmniej dwóch odległych miejscach na wylot i skręcić nierdzewnymi śrubami z odpowiednimi podkładkami, albo wpuścić w pęknięcia żywicę epoksydową konstrukcyjną po czym element poddać ściskaniu siłownikami na przynajmniej 24 godziny.
Jest inny też aspekt. Pęknięcia, to doskonałe miejsce do rozmnażania i rozwoju szkodników drewna. Dlatego, jeśli pozostawiamy pęknięcia, warto w szczeliny wtłoczyć preparat niszczący szkodniki i zabezpieczający przed nimi.
« powrót
2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©