porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1914

 
 
192
 
191
 
190
   ...  
1
 
 
Maciej Jagielak

dział 308
temat nr 1916

Elewacje typu Rhombusschalung na budynkach


Wśród różnych rozwiązań elewacji drewnianych wentylowanych są także rozwiązania - częściowo "otwarte" , czyli takie gdzie deski lub listwy są montowane z przerwami. Dobrze wyglądają w takim zastosowaniu zwłaszcza listwy w kształcie rombów, w krajach niemieckojęzycznych znane jako "Rhombusschalung". Elewacje takie wymagają zastosowania wiatroizolacji odpornej na promieniowanie słoneczne, i zapewne gorzej chronią budynek przed deszczem niż elewacje pełne. Nie są zabezpieczane przeciw owadom siatkami, nie wiem jednak czy w tym przypadku stanowi to problem.

Zasadniczo myślałem o nich jako o swego rodzaju modzie estetycznej, aż ostatnio zwrócił Pan w jednej z porad uwagę na niebezpieczeństwo związane z zakryciem przez śnieg wlotów do szczeliny typowej fasady wentylowanej.

Stąd pytania:
1. Czy stosowanie fasady otwartej eliminuje zagrożenie zasypania wloty szczeliny wentylacyjnej?
2. Jaki % fasady musi być otwarty by nie musieć stosować w ogóle dolnych wlotów i górnych wylotów?
3. Czy są inne przeciwskazania w stosowaniu takich elewacji?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje wentylowane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 1915

Zastosowanie rekuperatorów ściennych w domu


Dzień dobry,
wiem że jest Pan zwolennikiem wentylacji hybrydowej, ale odważę się spytać, wpadłem na pewien plan, nie wiem czy słuszny i chciałbym poprosić Pana o opinię.
Co Pan sądzi o wentylacji ściennej? Mam plan korzystać z rekuperacji ściennej w okresie zimowym (dwie sypialnie) a w okresie letnim przejść na wentylację hybrydową wyjmując rekuperator z "rury ściennej" i dławiąc przepływ powietrza do odpowiedniego przepływu robiąc tzw. nawietrzak ścienny. Rekuperację ścienną chcę zastosować tylko w sypialniach a w łazience i kuchni będzie wentylator wyciągowy z czujnikiem wilgoci. Oczywiście trzeba będzie za każdym razem wyczyścić dwa kanały, ale to nie problem bo one są na "wyciągnięcie ręki". Zaznaczę że mieszkam w okolicy gdzie większość ludzi wokół mnie ma "kopciuchy" w piwnicach i taki rekuperator z filtrem H10 by się przydał a z drugiej strony byłby odzysk ciepła w zimie (niby do 87%) w przypadku rekuperatora ściennego.

Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam Krzysiek
nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: rekuperacja rekuperatory ciepła wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Iskierka

dział 308
temat nr 1914

Mokra po zimie wiatroizolacja podczas budowy domu


Na membranie dachowej na strychu nieużytkowym, pojawiły się plamy wody. Prawdopodobnie są to roztopy po śniegu. Znajdują się one tylko po stronie wschodniej dachu dwuspadowego. W jednym miejscu membrana przecieka i mokra jest krokiew. Dach pokryty dachówką ceramiczną.
1. Czy dachówki przepuszczają aż tyle śniegu?
2. Na co zwrócić uwagę w ułożeniu membrany by roztopiony śnieg w przyszłości nie ściekał na krokiew i wełnę mineralną? Część skosów jest ocieplona wełną.

nr 1
nr 2
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady wykonawcom porady inwestorom

Przemysław Jankowski

dział 308
temat nr 1913

Czy potrzebny jest cokół na drewnianej elewacji wentylowanej?


Panie Jerzy,
jesteśmy na etapie tworzenia projektu budowlanego domu szkieletowego z elewacją drewnianą. Założeniem koncepcyjnym jest zrównanie podłogi wewnątrz budynku z poziomem gruntu. Pojawił się jednak dylemat jak rozwiązać styk ściany konstrukcyjnej z płytą fundamentową (dokładnie z wieńcem). W związku z tym, iż ze względów wizualnych nie chcieliśmy stosować cokołu, szukamy właściwego rozwiązania dla tego detalu tak aby deską elewacyjną można było zejść jak najniżej do gruntu.

Architekt przygotował kilka wariantów rozwiązania dla tego problemu, przy których pojawiły się jego następujące pytania:
1. Czy według fizyki budowli obniżenie
wieńca obwodowego poniżej poziomu terenu niesie ze sobą jakieś ryzyka?
2. Jaki produkt mógłby Pan zaproponować w przypadku zastosowania na cokole styroduru 8 cm grubości? Czy są takie produkty, które przy tej grubości pozwolą nam zachować właściwe parametry cieplne?
3. Jakie ryzyka dostrzega Pan w przypadku próby schodkowania izolacji cokołu i płyty fundamentowej?
4. Czy zakładane przez Pana 8 cm wysunięcie izolacji ponad wieniec nie powinno być wysunięciem ponad poziomą belkę drewnianą?

W wyniku dalszych rozważań, uwzględniających wstępne konsultacje z Panem w ww. kwestii, pojawił się drugi znak zapytania:
Zakładaliśmy, że poziom podłogi w domu będzie jak najbardziej zrównany z poziomem gruntu (nie chcieliśmy schodków/uskoków z domu na zewnątrz). To oczywiście znowu nasze "chciejstwo" i teraz zaczynamy się zastanawiać czy umiejscowienie podwaliny na poziomie gruntu jest bezpieczne. Tworzy się pytanie czy istnieje sposób na zachowanie naszego założenia podłogi na równi z gruntem, a jeżeli to jest wykluczone to na ile minimalnie można wynieść podłogę? Bo w tym naszym rozwiązaniu podwaliny na gruncie, jakbyśmy zgodnie z Pana założeniem styropian wyciągnęli powyżej gruntu do połowy podwaliny to brakuje nam trochę do rekomendowanego 30 cm cokołu.

Wpadłem na pomysł zrobienia cokołu (o ile ostatecznie będzie konieczny) ponad tym styropianem z płyty poszyciowej z włókna drzewnego do zastosowania zewnętrznego, na którą można by było nanieść mineralną warstwę szpachlową i np. tynk mozaikowy. Oczywiście nad tym rozwiązaniem (pomiędzy tą płytą pełniącą rolę cokołu a wyższą częścią elewacji z desek) znalazłby się odpowiedni wlot wentylacyjny. Czy takie rozwiązanie (podłoga jest zrównana z gruntem a co za tym idzie podwalina jest na gruncie) jest możliwe, acz stwarzające zagrożenie możliwe do przyjęcia czy to też nie wchodzi w grę?

Z góry dziękuje za pomoc.

nr 1 Propozycje architekta.
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane elewacje elewacje wentylowane fizyka budowli porady architektom porady inwestorom projektowanie

Bociek1313

dział 308
temat nr 1912

Wymagany opór dyfuzji Sd dla paroizolacji


Panie Jerzy,
czy można przyjąć założenie, nie mając analiz, że Sd dla folii paroizolacyjnej powinno być jak największe? W handlu są różne folie o różnym wsp. Sd. Np. 5, 100, 2000 m. W kronice budowy domów Pana Macieja Kuleszy, zwróciłem uwagę, że zastosował folię, której Sd=2000m. Proszę o poradę i wskazówkę, czy takie założenie można zrobić, nie mając analiz? Chyba, że zbyt duża wartość Sd, też nie jest dobra, a jeśli tak, to z jakiego powodu. Z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Bociek1313

dział 308
temat nr 1911

Podwyższenie pomieszczeń na poddaszu


Witam Panie Jerzy.
Ściany działowe poddasza użytkowego zostały wymurowane do wysokości jętek (zdjęcie nr 1). Zastanawiamy się, aby pomieszczenia mieszkalne powiększyć do wysokości kalenicy. Czy w tej sytuacji jest możliwość podmurowania ścian wyżej, ew. wykonania ścian z suchej zabudowy (nie zapominając o komforcie akustycznym pomieszczeń ze sobą sąsiadujących)? I drugie pytanie (związane z 1szym), czy kanały went. grawitacyjne podłączone do kominków wentylacyjnych można umieścić w warstwie izolacji dachu? (zdjęcie nr 2 - przykładowe z internetu).

nr 1 Ściany działowe poddasza użytkowego.
autor: Marcin
nr 2 Kanał wentylacyjny w warstwie izolacji dachu. Zdjęcie poglądowe.
autor: Zdjęcie z internetu
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne ściany działowe poddasza użytkowe porady inwestorom

Kamil B.

dział 308
temat nr 1910

Malowanie elastycznej otuliny rur z pianki


Witam
Panie Jerzy malowałem strop wraz z urządzeniami na jednym z biur w Warszawie na kolor biały. Przy malowaniu otuliny armaflex wystąpiły dość duże spękania. Aby nie wystąpiły na innych piętrach były później malowane m.in. farbami elewacyjnymi silikonowymi co tylko troszkę pomogło. Czy jest jakiś sposób aby te spękania nie wystąpiły lub jak naprawić już istniejące. W chwili obecnej jest pomysł akrylowania pęknięć akrylem W i malowania farbą kauczukową. Nadmienię że przy malowaniu na czarno stropu po prostu nie pękają.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

nr 1 Zdjęcie pęknięć
nr 2 Zdjęcie czystych niemalowanych
nr 3 Rodzaj farby
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze malowanie porady inwestorom porady wykonawcom

Michal

dział 308
temat nr 1909

Materiały z mikrosferą - jak na to patrzeć?


Witam,
co wiemy na temat ponoć rewelacyjnej masy szpachlowej jako termoizolacja od wewnątrz? Czy ma ona tak wspaniałe właściwości?
Wykonane ze szkła technicznego mikrosfery 3M są wypełnione powietrzem rozrzedzonym w stopniu bliskim próżni... to cytat ze strony producenta, którego nazwy nie piszę.
Proszę o komentarz. Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli farby obiekty zabytkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom procesy cieplne i wilgotnościowe remonty ocieplenia

Jacek Rachwal

dział 308
temat nr 1908

Dom bezpieczny dla rodziny na czasy niepewne


Witam,
Jestem na etapie opracowywania koncepcji budynku. Jedną z moich bolączek, której jeszcze nie rozwiązałem jest duża wrażliwość współczesnego budownictwa na awarie w dostawach mediów. Dla przykładu, już naście miesięcy władze miasta stołecznego nie mogą sobie poradzić z usunięciem awarii kolektora posiadając ogromne środki, możliwości i dostępność materiałów. Jakie możliwości będą mieli zwykli obywatele aby uchronić swoje domy przed skutkami awarii, dajmy na to, kilkutygodniowy brak prądu w okresie „srogiej” zimy (~ -15 st. C).
Moim celem jest stworzenie domu, który da schronienie moim bliskim w czasach kiedy marzyć będziemy o obecnym „spokoju”. Nie chcę budować schronu, ale chciałbym aby dom miał zdolność podtrzymania minimalnych parametrów do przetrwania (i utrzymania swoich funkcjonalności) w czasach gdy któreś media, z tych czy innych powodów nie będą dostępne przez dłuższy czas.

Wstępne założenia: Dom o prostej bryle, kompaktowy, max 150m2 dla rodziny 2+3. Ogrzewany piecem gazowym, podłogówka w całym domu, rekuperacja, kominek.

Rozwiązania, zabezpieczenia na czas awarii:
1. Agregat prądotwórczy
Wady: zależny od dostępności paliwa – stosunkowo krótki czas pracy, dość niska moc, wystarczająca jednak na podtrzymanie zamrażarki, lodówki, sterownika pieca czy pomp cyrkulacyjnych.
2. Kominek jako alternatywne źródło ciepła.
2.1 Z rozprowadzeniem ciepła.
Wady: Użytkowanie kominka z rozprowadzeniem ciepła w trakcie normalnej eksploatacji domu, będzie powodować przegrzewanie pomieszczeń, proszę sprostować jeśli się mylę.
2.2 Z płaszczem wodnym.
Wady: Awaria w dostawie wody spowoduje przegrzanie się wody w instalacji.
2.3 Kominek akumulacyjny.
Wady: Ograniczone oddziaływanie i dość znaczne gabaryty.
3. Alternatywny piec na paliwo stałe
Wady: Dodatkowy komin, większa kotłownia, współczesne piec posiadają elektroniczne sterowniki – w razie braku prądu jest bezużyteczny.
4. Otwierane okna, w razie awarii rekuperacji.

Panie Jerzy czy może Pan przedstawić możliwie proste i skuteczne zabezpieczenia na takie sytuacje. Ewentualnie wyjaśnić szerzej problem wrażliwości współczesnego budownictwa na brak mediów.

Z góry dziękuje
Jacek Rachwał
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

budowniczy

dział 308
temat nr 1907

Ściana murowana z drewnianą elewacją wentylowaną


Czy stosować paroizolację na ścianie zewnętrznej?
Rozważam następujący układ warstw ściany zewnętrznej domu energooszczędnego:
- pojedyncza płyta gk na ruszcie
- ściana konstrukcyjna z gazobetonu 600 grub. 24 cm
- izolacja z wełny drzewnej grub 20 cm (np. STEICO)
- wiatroizolacja
- łaty drewniane mocowane mechanicznie
- elewacja z desek mocowanych do łat z zachowaniem odstępu zapewniającego dobrą wentylację
Ze względu na to, że wszystkie warstwy ściany zewnętrznej (może z wyjątkiem płyty gk) mają mały opór dyfuzyjny mam pytanie czy stosować paroizolację pod płytą gk? Chodzi o pomieszczenia mieszkalne z typową wentylacja mechaniczną. Lokalizacja domu - pas nadmorski okolice Trójmiasta
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
192
 
191
 
190
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie porad, bowiem nie mają kontroli nad ich wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INA - inspektor nadzoru autorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.