porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1581

 
 
159
 
158
 
157
   ...  
1
 
 
Maverick

dział 308
temat nr 1584

Wentylacja mechaniczna, optymalizacja kosztów, a alergia domowników


Panie Jerzy, jestem na etapie projektowania domu i mam wielką rozterkę co do wyboru sposobu wentylacji. Do tego problemu można podejść na 2 sposoby, a właściwie na 3. Pierwszy, najgorszy wybrać to co modne, czyli wentylację mechaniczną. Drugi, najbardziej ekonomiczny - zlecić analizy optymalizacyjne i wybrać taki sposób wentylacji jaki zostanie wskazany w analizach. No i jest sposób trzeci, czyli dowiedzieć się jak najwięcej o różnych metodach wentylacji i świadomie wybrać, biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety jakie dany sposób niesie ze sobą.

Czy to nie jest tak, jak z wyborem samochodu? Można wybrać Fiata i można wybrać też Mercedesa. Oba auta zawiozą nas tam gdzie chcemy. Tylko, że pewnie Fiat będzie bardziej ekonomicznie uzasadniony. Czy z wentylacją mechaniczną nie jest tak samo? Dobrze zaprojektowana, wykonana i potem użytkowana ma sporo zalet.
1) Ja np. jestem alergikiem (pyłki drzew). Liczę na to, że dzięki takiej wentylacji na wiosnę nie będę miał objawów alergii. Bardzo proszę o informację czy filtry w wentylacji mechanicznej skutecznie zablokują dostawanie się pyłków do domu, czy to tylko reklamowa fikcja?
2) W domu będzie czystsze i zawsze świeże powietrze.
3) Część energii zostanie odzyskana (jeśli będzie z rekuperatorem), więc będą niższe koszty ogrzewania.

Czy więc zawsze zasadne jest wybierać sposób wentylacji kierując się tylko aspektami ekonomicznymi?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fizyka budowli komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

Bakuś

dział 308
temat nr 1583

Nie pasujący skos dachu a murłata na ściance kolankowej


Witam.
Jestem na etapie przygotowania profili do sufitów podwieszanych. Więc robię skos i wyszedł kwiatek tego typu, że jeśli chciałbym zrobić skos na poziomie ścianki kolankowej musiałbym opuścić skos o 23 cm od dołu krokwi. Czy może zrobić na standardowo na 15 i coś tam na dole "rzeźbić"?

nr 1
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego poddasza użytkowe ocieplenia dachy porady inwestorom porady wykonawcom

MK

dział 308
temat nr 1582

Wymiarowanie przegród przy obliczaniu charakterystyki energetycznej budynku


Szanowny Panie Jerzy,
W przypadku wykonywania charakterystyki energetycznej budynku wymiary ścian zewnętrznych przyjmuje się jako wymiary po obrysie zewnętrznym. W przypadku ścian wewnętrznych - wymiarowanie w osiach.
Czy mogę prosić o informację, jak należy wymiarować ścianę wewnętrzną, w przypadku jej połączenia z ścianą zewnętrzną? Czy wymiar należy ustalić do osi ściany zewnętrznej?
Będę zobowiązany za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku.
komentarze: 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: charakterystyki energetyczne porady architektom porady inżynierom

swiatlow

dział 308
temat nr 1581

Redukcja mostków cieplnych w domu jednorodzinnym


Dzień dobry,
Panie Jerzy, kilka pytań w sprawie ograniczania mostków termicznych na podstawie rozwiązań z książki, a jakich brakuje w moim projekcie.

1) Książka str. 83 rys. 1.5.-35 prezentuje redukcję liniowych strat ciepła ściany na fundamencie wewnętrznym przez zamianę bloczka w strefie podłogi. Co w przypadku ścian działowych, które nie są nośne, posadowionych na betonie podkładowym (ściany z bloczków silikatowych 12 cm, 3.3 m wysokości od poziomu betonu). Czy takie działanie jest również zasadne? Jaki typ bloczka można w takim przypadku zastosować?

2) Książka str. 71 rys. 1.5.-12 analogiczna sytuacja, ale trudniejsza - ściany zewnętrzne. Mój projekt zakłada ściany z bloczków silikatowych 24 cm 15 MPa na ławach fundamentowych (bloczki szalunkowe), dom parterowy z wiązarami jako konstrukcja dachu (brak ław wewnętrznych). Jaki typ bloczka można zastosować na styku ław w strefie podłogi dla tego przypadku, aby ograniczyć mostek termiczny, biorąc pod uwagę nośność ścian?

3) Projekt zakłada słupy żelbetowe w narożnikach budynku - 3 z nich wynikają z obliczeń konstrukcyjnych (okolice salonu i tarasu - duże przeszklenia), natomiast kolejne 3 zostały dodane w pozostałych narożnikach w projekcie wykonawczym konstrukcji - po konsultacji z projektantem, nie wynikają one wprost z obliczeń ale z wytycznych producentów bloczków do wznoszenia ścian budynków, którzy zalecają stosowanie trzpieni w narożnikach budynków. Czy taki zabieg jest faktycznie konieczny / zalecany? Czy można zrezygnować z takich słupów, murując narożniki z bloczków silikatowych, upraszczając samo ich wykonanie i ograniczając kolejne mostki termiczne?

czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inżynierom projektowanie

gryzly

dział 308
temat nr 1580

Geozaprawy - cud techniki?


Dzień dobry,
Natknąłem się ostatnio na reklamę geozaprawy do regeneracji żelbetu. Spotkał się Pan z tym rodzajem zapraw? Na prawdę są tak rewelacyjne jak opisuje producent ? Wiem, że dokładnie przedstawiał Pan sposób jak prawidłowo regenerować żelbet. jestem ciekaw co Pan sądzi o tego typu wynalazkach. W załączniku umieszczam folder od producenta.
Dziękuję
nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli naprawa żelbetu

Tomis8891

dział 308
temat nr 1579

Ścianka działowa z betonu komórkowego na styropianie XPS


Witam Panie Jerzy zwracam się z kolejnym zapytaniem. Chodzi o posadowienie ścianek działowych z BK. Ścianki o szerokości 11,5cm obciążenie na mb ściany to 200 kg czy uzasadnione jest postawienie tej ścianki na styrodur xps 700kPa (jak np. w przypadku okien tarasowych/balkonowych z innych tematów na forum) w celu odizolowania jej od zimnej strefy chudego betonu? Dziękuje i pozdrawiam

komentarze: 4
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313

dział 308
temat nr 1578

Rysunki detali w serwisie BDB


Witam,
Panie Jerzy. Jeszcze jakiś czas temu, na stronie były dostępne rysunki detali. Były przydatne z uwagi na fakt, iż errata która była dodana do książki, w moim przypadku, "gdzieś" się zapodziała ;). Dostęp do rysunków na stronie był też przydatny ze względów mobliności.
Pozdrawiam

czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomis8891

dział 308
temat nr 1577

Ogrzewanie podczerwienią


Witam Panie Jerzy piszę do Pana ponieważ jestem zalewany mnóstwem różnych informacji. Chodzi mi o rodzaj ogrzewania domu a dokładnie folie grzewcze na podczerwień czy jest to dobre dla zdrowia? 
Słyszałem opinie że tego typu ogrzewania nie należy instalować w pomieszczeniach sypialnych. W internecie znajdują się same superlatywy np. promienie podczerwone nie jest szkodliwe, dobre dla alergików, jonizacja ujemna itp. Jeden z producentów zamieścił opinie z Laboratorium Wzorców i Metrologii Pola Elektromagnetycznego we Wrocławiu załącznik poniżej. Więc jak to jest do końca z tym ogrzewaniem podczerwienią?
pozdrawiam Tomasz


nr 1 opinia z Laboratorium Wzorców i Metrologii Pola Elektromagnetycznego we Wrocławiu
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli komfort cieplny porady architektom porady inwestorom

rydzyk

dział 308
temat nr 1576

Układanie papy pod ławami w okresie przymrozków


Proszę o priorytetowe potraktowanie pytania - muszę podjąć decyzję jutro/pojutrze jak postępować dalej. W środę przed południem w Wejherowie wylałem chudy beton pod ławy - B20. Temperatura 12-15C wiatr. Przykryty folią po 3h. Noc była ciepła 10C + deszcz.
Czwartek znowu 10C, pełne słońce, w nocy ok 2C. Piątek ok 8C ale już od nocy ok 1C. Sobota to ok 3-4C i w nocy przymrozki 0,-1C a niedziela i poniedziałek to ok 0-1C a później to już tylko do wróżki pogodynki.

Planujemy w poniedziałek kładzenie papy SBS wysokomodyfkowanej (Rodzaj asfaltu, giętkość: mod. SBS, ≤ -20°C).
1. Czy a jeśli tak, kiedy zdejmować folię PE aby beton przesechł?
2. Czy a jeśli tak, kiedy gruntować? Mam dysperbit "zimowy".
3. Czy kłaść papę? Z tego co czytałem można ją kłaść w temp. w okolicy 0C.

komentarze: 5
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom

mkoz

dział 308
temat nr 1575

Układ warstw instalacji i termoizolacji w podłodze


Trafiło do mnie takie zdjęcie, proszę o pomoc w rozgryzieniu warstw i w ocenie korzyści i ewentualnych wad takiego rozwiązania. Mam problem z identyfikacją co jest izolacją a co wylewką, wydaje mi się mylące zestawienie ze ścianą obok.
W przedstawionym rozwiązaniu rozdzielono instalacje między poszczególne warstwy podłogowe. Moja próba przełożenia rozwiązania na warstwy:
-posadzka - niewidoczna
-jastrych - niewidoczny, pokazano instalację ogrzewania podłogowego
-folia aluminiowa
-izolacja termiczna np 5cm - jasno szara
-izolacja termiczna np 10cm z poprowadzoną w niej instalacją wody - jasno szara warstwa, czy miejsce na rury miałoby być wytopione w styropianie, wycięte?
- płyta żelbetowa z instalacją elektryczną w peszlach, czy nie łatwiej byłoby przewody układać po wylaniu betonu i następnie zrobić dodatkową wylewkę?
- hydroizolacja
- beton podkładowy

Dopuszczam też taką interpretację że jasno szary materiał to wylewka wykonywana warstwowo - tylko wówczas mamy 3 warstwy wylewki i to dość grubej, ciemnoszary materiał to XPS na betonie podkładowym i te peszle są wprowadzone w XPS.


nr 1 autor: nieznany
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje alarmowe instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje elektryczne instalacje wody zimnej izolacje cieplne podłogi podłogi ogrzewane porady inwestorom


 
 
159
 
158
 
157
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.