porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1697

 
 
170
 
169
 
168
   ...  
1
 
 
Szymon_Kc

dział 308
temat nr 1702

Oczekuje na odpowiedź


O sprawności ogrzewania podłogowego.

Szanowny Panie Bogdanie,
przeczytałem Pańską książkę, jest tam wiele cennych informacji, ale jedna wymaga sprostowania.

W rozdziale 1.7.12 w punkcie "Sprawność energetyczna instalacji" str. 144 napisał Pan, że opór cieplny wierzchniej warstwy wykończenia podłogi (płytki, parkiet, dywan itp.) wpływa na sprawność instalacji i powoduje proporcjonalne do niej zwiększenia kosztów ogrzewania. Podaje Pan dla płytek sprawność 98%, a dla parkietu 20mm sprawność 67% i rzekomo parkiet ma mieć o 50% wyższe koszty eksploatacji (ogrzewania).

Jest to oczywiście nieprawda. Wykładzina o dużym oporze przewodzenia ciepła obniża wielkość strumienia ciepła przekazywanego z podłogi do pomieszczenia przy określonej temperaturze zasilania, ale nie powoduje, że ciepło to w magiczny sposób znika w jastrychu. Po prostu pod parkietem woda w pętli ogrzewania podłogowego oddając ciepło nie schłodzi się tak mocno jak pod płytkami, uzyska niższą różnicę temperatury między zasilaniem a powrotem i ciepło to powróci do kotła, zaś kocioł zużyje mniej energii żeby z powrotem ogrzać tą wodę do wymaganej temperatury. Podłoga pokryta parkietem nie jest w stanie osiągnąć tak dużej mocy jak pokryta płytkami ceramicznymi, ale i tak bez trudu osiąga około 70W/m2, co dla większości pomieszczeń jest mocą wystarczającą.

Przykładowo, w przypadku podłogi na gruncie o temperaturze 2*C, ocieplonej izolacją o U=0,2 W/(m2*K), jastrychu 7cm i płytce ceramicznej o oporze 0,012 m2*K/W, przy pętli obejmującej 10m2 ułożonej co 15 cm z rury pex 16x2mm, temperaturze zasilania 40*C i temperaturze w pomieszczeniu 20*C osiągniemy:
- średnią temperaturę powierzchni podłogi 25*C
- moc grzewczą 50,4 W/m2 (w sumie 504 W)
- przy przepływie 0,5 l/min
- spadek temperatury wody grzewczej 16*C
- średnia temperatura wody grzewczej 32*C
- straty ciepła do gruntu poniżej 60 W.

Jeżeli zamiast płytek będzie parkiet np. klepka dębowa o oporze 0,105 m2*K/W (blisko 9 razy większym od płytek) parametry te mogą być następująco:
- średnia temperatura powierzchni podłogi 25*C
- moc grzewcza 50,4 W/m2 (w sumie 504 W)
- przepływ 0,96 l/min
- spadek temperatury wody grzewczej 8,5*C
- średnia temperatura wody grzewczej 35,75*C
- straty ciepła do gruntu poniżej 67,5 W.

Jak widać moc ogrzewania w obu przypadkach jest taka sama, zmieniła się natomiast średnia temperatura wody grzewczej. Dlatego dla konkretnej okładziny należy dobrać rozstaw rur, przepływ i temperaturę zasilania.

Gdyby ta podłoga była nieogrzewana (ogrzewanie grzejnikowe) straty do gruntu wyniosłyby mniej niż 36W (nie uwzględniłem oporu jastrychu i warstwy wykończeniowej).

Możemy więc powiedzieć, że podanym przykładzie sprawność podłogówki przy płytkach ceramicznych wyniesie 504/(564-36)=0,954, natomiast w przypadku parkietu 504/(571,5-36)=0,941

Różnica w kosztach ogrzewania (między płytkami a parkietem) raczej nie przekroczy 2%, a nie jak Pan napisał w książce 50%.
Ponadto grunt przez większą część sezonu grzewczego ma temperaturę wyższą niż 2*C, więc te sprawności będą wyższe niż w przykładzie.

W przypadku ogrzewania podłogowego na piętrze, straty przez strop do pomieszczenia ogrzewanego poniżej są zyskami w tamtym pomieszczeniu, więc w ogóle nie obniżają sprawności podłogówki.

Limitem mocy ogrzewania podłogowego jest maksymalna temperatura podłogi (wynikająca z komfortu i względów zdrowotnych) określona na 29*C. Więc w przypadku płytek można osiągnąć moc do 100W/m2 przy temperaturze pomieszczenia 20*C. Natomiast producenci parkietu najczęściej określają maksymalną temperaturę na 27*C (aby zachować gwarancję). Oznacza to że w przypadku parkietu maksymalna moc grzewcza wynosi około 75W/m2. W większości pomieszczeń w obecnie budowanych domach jest to moc wystarczająca, z wyjątkiem mocno przeszklonych salonów.
I to jest jedyna istotna różnica (moc maksymalna) między płytkami a parkietem na ogrzewaniu podłogowym, różnica w sprawności i kosztach ogrzewania jest pomijalna.

Pozdrawiam
mgr inż. Szymon Kaczmarczyk
Odpowiedź w przygotowaniu.

DarekJ

dział 308
temat nr 1701

Oczekuje na odpowiedź


Witam

Posiadam balkon na płycie wspornikowej będący przedłużeniem stropu. Chcę na nim ułożyć deskę kompozytową.

Czy powinienem balkon wykonać tak jak na stronie 232 w książce tylko zamiast płytek położyć legary i deskę czy jednak w tym przypadku należy to zrobić inaczej? A jeśli inaczej to jak? Czy zastosować legary również kompozytowe czy poleca Pan jakieś inne?

I drugi temat to wentylacja grawitacyjna w garażu. Mam zostawione poziome otwory w ścianach, jeden nad podłogą i drugi pod sufitem. Chcę w te otwory wstawić rury PCV lub stalowe. Czy powinienem je zaizolować cieplnie czy biorąc pod uwagę fakt, że będzie to zaledwie 24 cm rury w ścianie nie ma takiej potrzeby?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Darek

Odpowiedź w przygotowaniu.

Magdalen

dział 308
temat nr 1700

Oczekuje na odpowiedź


Dzień dobry,

kolejne pytanie odnośnie wentylacji hybrydowej dotyczy kominków wentylacyjnych zintegrowanych z dachówkami. Sprzedawca upiera się przy formie z pierwszego zdjęcia, twierdząc, że pionowy kominek (zdjęcie drugie) nie jest dostępny dla dachówek, które kupiliśmy, i że działanie obu typów kominków jest identyczne. Producent z kolei twierdzi, że dostępne są obie opcje zarówno w wersji 125 mm jak i 150 mm. Proszę o potwierdzenie który rodzaj kominka mamy zamówić. W opracowaniu napisał Pan tylko TANDEM NW 125.
nr 1 Kopia dachówki z kominkiem typu 1 z katalogu firmy Meyer Holsen
autor: Magdalen
nr 2 Kopia dachówki z kominkiem typu 2 z katalogu firmy Meyer Holsen
autor: Magdalen
Odpowiedź w przygotowaniu.

arthurn

dział 308
temat nr 1699

Oczekuje na odpowiedź


Panie Jerzy,
Mam pytanie odnośnie posadzki w garażu. Co Pan poleca by było na lata? W chwili obecnej do poziomu zero mam wylany beton który ma łądnie spadek do liniowego odwodnienia oraz jest ładnie zatarty. Zastanawiam sie nad żywica epoksydową ale usłyszłęm od znajomego by tylko zagruntować dobrym gruntem i nic więcej nie trzeba z tym robić.
Odpowiedź w przygotowaniu.

peper

dział 308
temat nr 1698

Oczekuje na odpowiedź


Panie Jerzy,

Na betonie podkładowym pod płytę miałem robioną hydroizolację z Bornit Fundamentdicht 1K. Był kładziony najpierw Fundamentgrund, potem jedna warstwa KMB, w niej siatka szklana, a na to (dobę później) druga warstwa. Krótko po przeschnięciu drugiej warstwy pojawiły się w niej małe dziurki o średnicy ok. 0.5-1 mm. Mam wrażenie, że po pewnym czasie takich dziurek pojawiło się więcej. Trudno powiedzieć, czy sięgają one tylko pierwszej warstwy czy samego betonu, ale wyglądają na dość głębokie.

Co mogło być przyczyną i czy należy podjąć jakieś działania?
nr 1
Odpowiedź w przygotowaniu.

iz

dział 308
temat nr 1695

Wentylacja łazienki w budynku bez kanałów wentylacyjnych


Dzień dobry,
Bardzo proszę o odpowiedź w sprawie wentylacji w łazience, w istniejącym budynku.
Niestety w istniejących kominach brak jest wolnego kanału, do którego mogłabym podłączyć wentylację grawitacyjną łazienki (pom. 1.3.).

1.Czy zastosowanie wentylatora z czujnikiem światła i wilgoci w ścianie zewnętrznej jest wystarczającym i prawidłowym rozwiązaniem wentylacji łazienki?
2.Czy muszę wykonać dodatkowy kanał wentylacji grawitacyjnej po ścianie zewnętrznej, o długości nie mniejszej niż 3m? Niestety jest to budynek pod konserwatorem, więc raczej konserwator nie wyrazi zgody na takie rozwiązanie.
3.Czy jeżeli piec gazowy jest z zamkniętą komorą spalania, to będę mogła wykorzystać istniejący kanał wentylacyjny w pom. gosp. 1.2 na wentylację łazienki?

Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź.
nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa budynki zabytkowe

Niszczu

dział 308
temat nr 1694

Wentylacja dachu dwuspadowego z poddaszem użytkowym i strychem


Dzień dobry, zwracam się z prośbą o pomoc w rozstawie kominków wentylacyjnych do wentylowania połaci. Z analizy CW wynika, że powierzchnia wylotu nie większa niż 1/200. Zgodnie z analizą zastosowałem kontrłaty o grubości 40mm. Taśma kalenicowa została zastosowana. Połać niedeskowana. Z moich obliczeń wynika, że potrzeba mi do zamontowania około 20 kominków wentylacyjnych (zakładając średnicę fi 125), czy słuszna jest ilość i średnica kominków? Jak je rozstawić?
nr 1
komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja dachy

Maraton

dział 308
temat nr 1693

Remont częściowo podpiwniczonego murowanego domu sprzed 33 lat


Panie Inżynierze.
Remontuję dom z 1987 roku, zakupiony 3 lata temu. Ściany trójwarstwowe z K065-2W z pustką powietrzną. Dom jest specyficzny, podłogi parteru są na 3 poziomach. Najniższy poziom to właśnie remontowany salon (cokół wokół salonu ma tylko 7 cm) i jako jedyne pomieszczenie nie ma pod nim piwnicy. (piwnica tylko w małej części zaznaczonej na zdjęciu). Otóż w salonie ma być ogrzewanie podłogowe i ze względu na fatalną jakość chudziaka (zapadnięty beton na luźnym gruzie ceglanym) skułem wszystko i teraz nie wiem co dalej. Izolacja pozioma jest: 2 warstwy papy na lepiku. Fakt w różnym stanie, ale jest. Niestety dwie ściany zewnętrzne są grubsze niż ściana fundamentowa i powstał wewnątrz pomieszczenia uskok nawet 10 cm tam już papy nie ma.
Moje pytanie jest szerokie. Po prostu nie wiem co po kolei dalej zrobić. Jakie warstwy i jakiej grubości dać. Czy wystarczy wylać chudziak 10 cm na to co jest, położyć folię PE,10 cm styropianu i potem folia pod rurki ogrzewania podłogowego i 7 cm posadzki? Nie sądzę.Włożyłem już tyle pracy i chciałbym zrobić wszystko jak należy. Jak to się powinno zrobić kompleksowo? Żeby zachować wysokość pomieszczenia (300 cm przy powierzchni salonu 40 m2) musiałbym zejść ze wszystkimi warstwami (oprócz posadzki) na równo z wysokością fundamentu. Tak można? Mam co do tego tematu mnóstwo pytań, ale ich nie zadam, bo to będzie na Bolka oko. Liczę na to, że po prostu pomoże mi Pan i wypisze wszystkie etapy prac po kolei. Tak będzie prościej niż odpowiadać na moje pytania laika. A i może pytanie około tematu: muszę poprowadzić przez salon rury c.o. do pionu prowadzącego na piętro. W jakiej warstwie posadzki je dać?
Zależy mi w tej chwili na czasie jeśli chodzi o ten etap, dlatego proszę o odpowiedź. Generalnie chciałbym poprowadzić całość remontu domu w oparciu o Pana wskazówki. Czy jest na to szansa?

nr 1 Zdjęcia poglądowe. Remontowany salon od frontu.
autor: Mirosław Jabłoński
nr 2 Podłoże po skuciu chudziaka, piasek i miejscami trochę gliny.Myślę,że to grunt rodzimy
autor: Mirosław Jabłoński
nr 3 Uskok zaznaczony strzałką.Ściana szersza od fundamentu o 7 do 10 cm.
autor: Mirosław Jabłoński
nr 4 Zdjęcie styku fundamentu i ściany. Izolacja pozioma jest tylko na fundamencie, izolacja pionowa się zachowała.Całość raczej mało dokładna.
autor: Mirosław Jabłoński
nr 5 Ściana salonu od zewnątrz. Cokół salonu jest tylko ok 10 cm od powierzchni cementowej opaski domu.
autor: Mirosław Jabłoński
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady inwestorom porady wykonawcom

mkoz

dział 308
temat nr 1692

Przepusty kabli elektrycznych przez fundament


Czy można zamiast wykonywać przepusty przez ścianę fundamentową do rozprowadzenia instalacji elektrycznej na teren ok. 8-9 rur średnicy 110, położyć rury arota z pilotem o mniejszej średnicy ale w większej ilości pod ławami fundamentowymi i wejść bezpośrednio do pomieszczenia technicznego przez posadzkę na gruncie przepustem w rurze gładkiej?
Chciałbym uniknąć wykonania ok 17 przepustów przez ściany fundamentowe.

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

stanl12

dział 308
temat nr 1691

Błędnie i bezmyślnie ułożona paroizolacja i rury wentylacyjne nad poddaszem


Nie dopilnowałem ,,majstra" przy okazji wykonywania poddasza (tydzień przedurlopowy i spora ilość pracy). Myślałem, że pewne rzeczy są oczywiste ale tak nie jest. Okazuje się, że paroizolacja dobrej marki (lepsze Sd niż wykazane w analizie) została układana od góry ku dołowi ale wyłącznie z zakładem 10 cm bez zaklejania łączeń. Tak samo do ścian też nie jest paroizolacja przyklejona (ściany nie będą gładzone zostaje zacierany tynk CW). Będzie wentylacja mechaniczna. Strych nad poddaszem dobrze wentylowany zgodnie z analizą.

Jakie konsekwencje mogą wyjść przez brak klejenia na łączeniach oraz przy ścianach. Czy można jeszcze coś z tym zrobić? Od ściany płyty mają 5 mm odstępu. Nie ma termoizolacji w dachu bo dopiero będzie robiony nasyp celulozy. Dojście z góry z poziomu jętek jest ale bardziej teoretyczne bo ciężko od drugiej strony zakleić coś taśmą gdy ma się przestrzeń 26 cm od profilu do membrany.

Osobna kwestia to też uszczelnienie paroizolacji w miejscu przejścia rur od wentylacji w pokoju.

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze poddasza użytkowe porady inwestorom wentylacja mechaniczna paroizolacje


 
 
170
 
169
 
168
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.