porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2896


 
 
290
 
289
 
288
 
287
 
286
   ...  
1
 
 
Tyyni Studiotemat nr 308-2881
visibility czytano 100 razy

Malowanie wnętrza w starej kamienicy po remoncie


Panie Jerzy,
jakiej farby i gruntu (chodzi mi o parametry, ale i o sugestie konkretnego, polecanego przez Pana produktu) użyć do malowania ścian wewnętrznych w kamienicy z II poł XIX wieku, aby nie zablokować dyfuzji pary wodnej, a w efekcie aby nie doprowadzić do zawilgoceń i powstania pleśni. Elewacja kamienicy jest ocieplona styropianem (nie znam parametrów ani styropianu ani wyprawy tynkowej), stolarka nowa PCV z nawietrzakami, każde pomieszczenie (łazienka, kuchnia, salon) ma własną kratkę wentylacji grawitacyjnej. Ściany były pomalowane przez poprzedniego właściciela farbą Śnieżka (niestety nie mam informacji czy farbą lateksową czy akrylową). Czy przed malowaniem należy usunąć poprzednią warstwę farby czy po zagruntowaniu można malować na istniejącej warstwie farby? Jaka metoda usunięcia starej farby jest najlepsza? Chcę uniknąć kucia tynków, ponieważ są nowe.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: malowanie remonty renowacje porady wykonawcom porady inwestorom

dariakowalskatemat nr 308-2880
visibility czytano 291 razy

Hydroizolacja i termoizolacja fundamentu na ławach


Dzień dobry,
przesłałam Panu do analiz projekt. Architekt poprawił część rzeczy, natomiast izolacją fundamentu muszę się zająć sama. Zgodnie z analizami styropian grubości 14cm (dla części mieszkalnej) ma być zarówno na częściach pionowych ściany fundamentowej jak i ławy oraz na części poziomej ławy. Czy mógłby Pan rozrysować mi elementy hydroizolacji w tym przypadku. Rozumiem, że folia kubełkowa też powinna zachodzić na ławę, można ją tak zginać?
Wykonawca doradza mi wykonanie fundamentu bezpośrednio na gruncie, bez betonu podkładowego i wykonanie szalunków ławy ze styropianu XPS. Ale wtedy ława nie będzie zaizolowana od dołu. Czy będzie to akceptowalne rozwiązanie dla moich warunków gruntowych?

Przeglądałam portal, nie znalazłam szczegółu fundamentu dla mojego przypadku. Bardzo pomocna była porada 72, ale to nie dokładnie ten przypadek.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-2879
visibility czytano 199 razy

Wadliwe płyty betonowe tarasu naziemnego


Panie Jerzy mam takie pytanie.

W tamtym roku montowałem płyty Płyta tarasowa Architect® 60×60, grubości 3,8 cm. Montowane zostały na podbudowie 20 cm kruszywa 16/32, potem grys płukany 2-8 mm - warstwa od 3 do 4 cm około. Oczywiście jeszcze geowłókniny.
Po zimie, gdzie nic z płytami nie robiłem pojawiły się takie plamy, które pod wpływem wody, jak płyty są mokre są bardzo widoczne (zdjęcie), zamieszczam też zdjęcie jak płyty powinny wyglądać. I tak wyglądały jak były nowo ułożone. Bedę składał zgłoszenie reklamacyjne z tytułu rękojmi, ale co może być przyczyną? Jakaś wada fabryczna produktu? Nadmienię, że plamy pojawiły się na każdej płycie, nie było używanej żadnej chemii do czyszczenia, ani soli itp. Po ułożeniu we wrześniu, przez pierwsze miesiące nic nie zauważyłem, dopiero wczoraj coś czyściłem i postanowiłem trochę przeczyścić ścieżki wodą.
Jak wybieraliśmy te płyty, to byliśmy patrzeć jak się zachowują pod względem śliskości, ale ponieważ już trochę leżały takich plam nie było widać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wady materiałowe tarasy naziemne porady inwestorom

sławektemat nr 308-2878
visibility czytano 263 razy

Klinaryt pod oknem, a hydroizolacja


Dzień dobry Panie Jerzy,

Przymierzam się do prawidłowego przygotowania otworów okiennych przed ich montażem. Zapoznałem się już z kilkoma poradami oraz rysunkami w książce na stronie 217 oraz 222. Mam natomiast kilka wątpliwości.

Okna będą montowane na poszerzeniu z klinarytu (25cm), niestety ze względu na to że jest to największa wysokość poszerzenia jaką oferuje producent, otwory okienne muszą zostać podbudowane o 3 cm. Jako że jest to dom na płycie fundamentowej, podbudowa będzie kładziona bezpośrednio na niej. Czy podbudowa o grubości 3cm może zostać wykonana zwykłą wylewką cementową lub zaprawą cementową ?

Po wykonaniu podbudowy, dolna strefa otworu okiennego zostanie zabezpieczona masą KBM - chciałbym doprecyzować czy ma to wyglądać jak na załączonym obrazku ? (masa KMB naniesiona pod klinaryt, połączona z pionową izolacją zewnętrzną oraz wyciągnięta aż do wewnątrz budynku + również na ściany)

Czy masę KMB można nakładać bezpośrednio na klinaryt od zewnętrznej strony budynku łącząc ją z resztą izolacji pionowej ? czy powinien to być raczej fartuch EPDM ? (okna do ziemi bez tarasu)

Czy przy posadowieniu na płycie masa KMB ma również być położona na klinaryt od wewnętrznej strony domu ?

Czy klinaryt ma być kładziony bezpośrednio na masę KMB ?

W przypadku wyrównania otworów okiennych pod szczelny montaż (ubytki około 3 - 5 mm w silikacie) - co najlepiej zastosować ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drzwi hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

underground1sttemat nr 308-2877
visibility czytano 216 razy

Błędne rozwiązanie w projekcie i jeszcze głupsze propozycje wykonawcy


Dzień dobry
Posadzka na gruncie, warunki gruntowe proste - piaski, brak wody do 9m, brak podpiwniczenia. Układ warstw (od wnętrza) z projektu w strefie ogrzewanej:

1. wykończenie
2. wylewka z ogrzewaniem podłogowym wodnym
3. Folia termoparoizolacyjna
4. ocieplenie styropian EPS 200
5. Papa asfaltowa izolacyjna 4mm
6. Chudy beton
7. Folia PE
8. Kruszywo płukane 8-16mm 20cm lub piasek 30cm
9. Fizelina filtracyjna
10. Grunt rodzimy

Wykonawca uważa, że przy tych warunkach można zrezygnować z warstwy nr 5, natomiast warstwę 7 dać nad chudy beton - warstwa nr 6 - zamiast pap: na zakład i zakleić taśmą (nie dając w ogóle folii PE nad warstwą nr.8). Warstwa 9 jest wg niego zbędna i można się zastanowić, czy warstwy 8 nie wykonać w wariancie z piaskiem zamiast z kruszywem. Jego zdaniem nie potrzebna jest też fizelina. Czyli układ byłby taki:

1. wykończenie
2. wylewka z ogrzewaniem podłogowym wodnym
3. Folia termoparoizolacyjna
4. ocieplenie EPS 200
5. Folia PE
6. Chudy beton
7. Piasek 30cm
8. Grunt rodzimy

PS dodatkowo w projekcie uwzględniono w szlichcie zbrojenie rozproszone lub siatkę metalową na wszelki wypadek, co też wykonawca uważa, że jest zbędne.

Bardzo proszę o opinię na ten temat - z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom

YTBtemat nr 308-2876
visibility czytano 167 razy

Czy butyl gryzie się z bitumem?


Na stronie jednego z producentów taśmy butylowej dekarskiej jest napisane żeby nie łączyć z masami bitumicznymi. Z tego co widzę to większość producentów raczej nie podaje takiego zastrzeżenia . Czy nie należy łączyć tych materiałów?
Przy hydroizolacji posadzek/fundamentów tego typu taśmy stykają się z masami bitumicznymi a nawet są w nich zatapiane.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe hydroizolacje polimerowo-bitumiczne rozpuszczalnikowe hydroizolacje polimerowo-cementowe flex taśmy klejące butylowe porady inwestorom porady wykonawcom

TPtemat nr 308-2875
visibility czytano 189 razy

Hydroizolacja polimerowo-cementowa w domu


Dzień dobry,
Na dniach ruszam z budową i chciałbym dopytać o kilka szczegółów. Od dłuższego czasu przeglądam forum i niestety nie mogę odnaleźć wątku w którym, przynajmniej częściowo była odpowiedź na moje pytanie.

Czy chcąc uniknąć stosowania hydroizolacji z masy KMB wewnątrz budynku, a zamiast niej zastosować opcję polimerowo-cementową powinniśmy już od fundamentów taką izolację nanosić?
Koszt masy cementowej jest wyraźnie wyższy niż KMB przy niewiele mniejszym zużyciu.
Pozdrawiam
PT

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe hydroizolacje polimerowo-cementowe flex podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Sebastian Sikorski, Małgorzata Husztemat nr 308-2874
visibility czytano 184 razy

Taras naziemny z drenażowym odprowadzeniem wody


Dzień dobry,
Panie Bogdanie, chciałbym zapytać, jaka jest pańska opinia na temat proponowanego przez jednego z producentów sytemu układania gresu tarasowego (gr. 2cm) na warstwie drenażowej bez hydroizolacji, a mianowicie w przybliżeniu w poniższym układzie warstw (licząc od góry):
- gres tarasowy 2cm (600x600x10)z fugą mineralną o małym oporze dyfuzji (w spadku1,5%)
- mineralna systemowa warstwa sczepna lub klej klasy S2C2 pod płytką na grzebień
- systemowa zaprawa drenażowa (fr. 2-8mm) z dodatkiem cementu trasowego - 10-15cm
(alternatywnie beton jamisty fr. 2-8 jako zamiennie do propozycji producenta)
- podbudowa z kruszywa łamanego 8-16mm - 15cm
- podbudowa z kruszywa łamanego 0-63mm - 15cm
- grunt rodzimy, nośny średnio-przepuszczalny
Zasadnicze pytanie brzmi czy taki układ warstw rzeczywiście odetnie podciąganie kapilarne z gruntu, pozwoli na wyprowadzenie całej pary z wilgotnych warstw niższych (i tu nie chodzi o format płytek, a brak odcięcia), a podbudowa porowata nie będzie narażona na destrukcję w okresach przejściowych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tarasy tarasy naziemne porady inwestorom

kpmtemat nr 308-2873
visibility czytano 162 razy

Opór cieplny styropianów


Dzień dobry,

Przeglądąjac karty techniczne styropianów przy styropianie tego samego rodzaju, o tej samej wartości lambdy producenci podają różne wartości oporu cieplnego Rd m2K/W np jednej z producentów dla styropianu podaje wartość 6,25 drugi zaś 6,45. Co oznacza wartość oporu cieplnego styropianu rozumiem, że im wyższa tym lepiej i czy różnica 0,20 jest znaczna?

pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne

Kottemat nr 308-2872
visibility czytano 282 razy

Dobór materiałów do ocieplenia ściany wg analizy c-w


Panie Jerzy 
jeden ze sprzedawców oferuje mi następujące produkty do elewacji mógłby Pan sprawdzić czy się nadają pod względem wyników analiz
1.Ceresit CT 16 farba grunt biała
2.Siatka 150g/m2 zielona AKE optima
3.Narożnik z siatką A 2.5 mb 7x7 żółty
4.Ceresit ZS do styropianu
5.Ceresit ZU do siatki
6.Łącznik izolacyjny fi12 do styropianu 200/220
7.Ceresit CT 74 tynk silikonowy
Odnośnie tynku to wiem że odpada bo nie spełnia wymagań i będzie zastosowany StoSilco zamiast wyprawy plus farba silikonowa.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne elewacje ocieplenia porady inwestorom


 
 
290
 
289
 
288
 
287
 
286
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.