porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2174

 
 
218
 
217
 
216
 
215
 
214
   ...  
1
 
 
Paweł-Jar

dział 308
temat nr 2156

Renowacja po 6 latach posadzki w garażu podziemnym


Witam,
Pozwoliłem sobie napisać do Pana gdyż ma Pan ogromną wiedzę. Jestem wykonawcą.
Chodzi o pomalowanie powierzchni 2300m2 w garażu znajdującym się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, w  którym  mieszkańcy mają wykupione miejsca parkingowe. Budynek ma 6 lat więc poprzednia warstwa farby na betonowej posadzce uległa już w dużym stopniu wytarciu i miejscowym odparzeniom. Myślę, że trzeba ją będzie mechanicznie zeszlifować (zmatowić) lub też zastosować preparat do usuwania farby. Bardzo proszę o to aby doradził mi Pan jaki grunt zastosować, czy malować farbą chlorokauczukową czy też farbą epoksydową? Czy różnica między nimi jest bardzo duża czy może chodzi o ich zastosowanie do wewnątrz lub na zewnątrz? 
 
Z góry dziękuję za poświęcony czas

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje posadzki przemysłowe garaże porady wykonawcom

Grzegorz B

dział 308
temat nr 2155

Warstwy termiczne na fundamentach


Dzień dobry,
Chciałbym zapytać w temacie ograniczenia liniowych mostków termicznych wzdłuż fundamentów, a dokładniej rozwiązania opisującego zastosowanie bloczków z betonu komórkowego proponowanego w książce „Sekrety …. „ na rysunkach 1.5.-12 i 1.5.-35.

Problem 1.
W projekcie jaki zakupiłem (załączony rys.), poziom posadzki garażu i pomieszczenia gospodarczego jest poniżej poziomu ściany fundamentowej (wieńca). Powoduje to, że zastosowanie ogranicznika mostka termicznego (bloczka gazobetonowego) posadowionego na szczycie ściany fundamentowej nie spełni do końca swojej funkcji, gdyż posadzka garażu oraz powierzchnia wieńca od środka będą skutecznie odbierać ciepło z garażu i odprowadzać poprzez fundamenty do gruntu. 
Oryginalny projekt posiadał ogrzewanie na piec gazowy, a w garażu i pomieszczeniu gospodarczym w projekcie zastosowane są grzejniki. W ramach adaptacji źródło ogrzewania zmienione jest na pompę ciepła i chciałem również wszędzie, gdzie jest to możliwe przerobić na ogrzewanie podłogowe. W przypadku garażu i pomieszczenia gospodarczego oczywiście ilość rurek ogrzewania podłogowego dużo mniejsza na m2 (wynikające z ograniczonego zapotrzebowania na ciepło). Jednak przy takim usadowieniu podłogi względem ścian fundamentowych zastosowanie podłogówki w garażu wydaje mi się wątpliwym pomysłem, gdyż będą znakomicie grzane fundamenty i grunt.
Ja myślę, że obniżenie ław fundamentowych pod garażem lub ewentualnie podniesienie poziomu posadzki w garażu rozwiązałoby ten problem. A może pomysł podłogówki w garażu przy zasilaniu z pompy ciepła nie jest dobrym rozwiązaniem?
Chciałem zapytać, jakie rozwiązanie Pan by polecił, aby zaradzić opisanemu problemowi i ciepło nie szło w grunt oraz aby uniknąć ewentualnych wychłodzeń (skraplania się pary wodnej) w pachwinie na styku posadzki i ściany garażu?

Problem 2.
Dobór grubości bloczków z gazobetonu.
Na rysunku 1.5.-12 są widoczne dwa bloczki, które zajmują przestrzeń od poziomu posadzki do poziomu gruntu (ok. 48 cm), natomiast na rysunku 1.5.-35 widoczny jest jeden bloczek, który zajmuje przestrzeń od poziomu posadzki do dolnej powierzchni izolacji na podłodze (ok. 30 cm).
Jaka jest optymalna (wystarczająca/spełniająca swoją rolę) grubość bloczków? Czy wystarczy wysokość równa grubości izolacji na podłodze plus grubość wylewki. W przypadku mojego garażu jest to 22 cm, czyli bloczek 24 cm byłby odpowiedni?

Problem 3.
Bloczki z betonu komórkowego mają dobre właściwości termiczne pod warunkiem, że są suche. Bloczki wstawione u podstawy ścian szczególnie narażone są na działanie wody (opad, spływanie wody ze ścian, proces budowy, itd.). Czy bloczki gazobetonowe użyte jako ograniczniki mostków termicznych można jeszcze przed ich użyciem jakoś zabezpieczyć (zaimpregnować), tak aby nie chłonęły wody/wilgoci? Czy coś takiego się stosuje? Jeśli nie, to czy po wmurowaniu ich można je jakoś specjalnie zabezpieczyć przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych?

Problem 4.
Chciałbym zapytać o rodzaj bloczków z betonu komórkowego użytego, jako ogranicznik mostków termicznych. W książce poleca Pan bloczki klasy „400” – λ=0,11 W/mK – wytrzymałość na ściskanie 2 MPa – ze względu na najlepsze parametry termiczne.
Ja myślałem raczej o bloczkach klasy „700” – λ=0,19 W/mK – wytrzymałość na ściskanie 5 MPa lub „600” – λ=0,17 W/mK – wytrzymałość na ściskanie 4 MPa. Moje „preferencje” wynikają z niewielkiej wytrzymałości bloczków klasy „400” i obaw dotyczących nośności całego muru. Zgodnie z projektem ściany nośne mają być wykonana z pustaków ceramicznych o klasie wytrzymałości na ściskanie 15 MPa (rozważam też zastąpienie ich bloczkami silikatowymi). Nawet zastosowanie bloczków z betonu komórkowego klasy „600” lub „700” powoduje nadal „nieciągłość” w doborze materiałów konstrukcyjnych na ściany (ze względu na parametry wytrzymałościowe). Czy moje obawy są nieuzasadnione?

nr 1 Przekrój fundamentów garażu przylegającego do domu
autor: Jacek Niebieszczański
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe porady architektom porady inwestorom projekty budowlane ocieplenia

mrpiter

dział 308
temat nr 2154

Wypełnienie szczeliny między nadprożami i w murze z betonu komórkowego


Dzień dobry,
chciałbym zapytać czym wypełnić lukę między dwoma nadprożami? Kierownik budowy poradził piankę wysokoprężną i w sumie nie wiem czy mam jakąś inną opcję bo wszelkie masy będą po prostu spadać.

Drugie zdjęcie obrazuje jak murarze spartaczyli robotę. Zostawili mi w niektórych miejscach dosłownie dziury na wylot! Rozumiem, że skoro ściana z betonu komórkowego 500 to muszę to załatać masą PCC rozrobioną z piaskiem kwarcowym w odpowiedniej proporcji? Mam masę CX20 a zatem stosunek masa piasek to 1:3, prawda?

nr 1
nr 2
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego nadproża mury porady inwestorom porady wykonawcom panele PCV porady inżynierom

Marcino

dział 308
temat nr 2153

Mokre drewno na więźbę dachową


Co zrobić gdy nie mogę dostać wysuszonego drewna na więźbę dachową?
Tak obecnie wygląda rynek drewna... :( przynajmniej w Małopolsce okolice Krakowa.
W projekcie mam wilgotność 18% a sprzedawcy maja TYLKO świeżo ścięte.
Obdzwoniłem 20 tartaków i nic.

Co można zrobić zakładając że dom musi zostać dokończony?
Jakieś wskazówki lub pomysły jak móc zastosować świeże drewno na dach?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa drewno konstrukcyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Sylwia.La.

dział 308
temat nr 2152

Fatalne błędy już na początku ocieplania domu


PILNE
Proszę o pilną poradę, jutro rano muszę porozmawiać z ekipą na temat dalszych prac.

Ekipa od elewacji zaczęła wykonywać ocieplenie. Czy to jest dobrze rozpoczęte?
Wydaje mi się, że styropian powinien nachodzić kilka cm na ramy okienne? Jaki jest minimalny zakład styropianu na ramy okna?
Jak naprawić to, co widać na zdjęciach? Tutaj styropian nie zakrywa nawet taśm osłaniających piankę... Delikatnie zdemontować styropian i nakleić od razu jeden kawałek zachodzący na ramę? Czy ewentualnie można później dokleić pasek styropianu, żeby zasłonić taśmy?


nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313

dział 308
temat nr 2151

Przygotowanie budynku w stanie SSZ na zimę


Witam, Panie Jerzy,
budynek na zimę pozostanie w stanie surowym zamkniętym, wykonane zostały tynki cementowo-wapienne, hydroizolacja podłogi na gruncie (pozostanie na zimę, ze względu na nie wykonanie instalacji przez ekipę, która opuściła plac budowy bez wieści), nie została wykonana termoizolacja dachu, nie została wykonana termoizolacja ścian.

1. czy tynki przed zimą muszą być zagruntowane?
2. czy hydroizolacja, polimerowo-bitumiczna, musi być zabezpieczona np. folią PE i ew. styrodurem, przed wpływem UV lub innymi czynnikami, np. zmianami temp. i ruchami termicznymi?
3. czy taśmy użyte do montażu okien (Soudal SWS) mają być zabezpieczone np. przez pokrycie zaprawą mineralną? Jeśli tak to jaką?
4. czy mur z ceramiki może pozostać bez zabezpieczenia (to będzie już druga zima)?
5. czy przed zimą mogę wykonać izolację strefy cokołowej i "zaciągnąć" klejem i siatką styropian, czy jest to zbędny zabieg i lepiej poczekać do wiosny?
6. czy są jeszcze inne rzeczy, których nie wymieniłem, a o które muszę zadbać?


Pozdrawiam i dziękuję za porady
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia

Anna Black

dział 308
temat nr 2150

W ogrodzeniu przęsła aluminiowe czy stalowe ocynkowane?


Witam Pana,
czy warto zainwestować w przęsła aluminiowe do ogrodzenia? Czy nie przepłacać i zdecydować się na stal ocynkowaną?
Dziękuję i pozdrawiam,

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: bramy ogrodzeniowe ogrodzenia murowane ogrodzenia drewniane ogrodzenia betonowe porady inwestorom porady wykonawcom

Bartek

dział 308
temat nr 2149

Obróbka attyki


Dzień dobry,
mam pytanie o to jak wykonać prawidłowo obróbkę blacharską attyki. Załączyłem rysunek jak w przekroju wygląda "murek tarasu".
1. Czy płyta OSB powinna być zabezpieczona przed wilgocią? Jeśli tak, to czym? Znajomy budowlaniec polecił mi pomalowanie jej folią w płynie np. Knaufa/Greinplast - tak jak ścian w łazienkach. Oczywiście ze wszystkich stron (dość dużo pracy z tym malowaniem będzie bo będzie trzeba to zrobić 2x).
2. Czy aby prawidłowo wypoziomować płyty OSB mogę je osadzić na pianie montażowej?
3. Czy płyta OSB o grubości 12mm wystarczy? Czy inwestować w grubszą, np 18mm.
4. Czy płyta OSB powinna być docięta na szerokość attyki (40cm) czy na szerokość blachy (40cm + 2 daszki)?
4. Ile powinien wystawać okap/daszek poza linię budynku? Czy np. 1cm wystarczy?
5. Jakiej wysokości powinien być okap - 5cm?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc!

nr 1 Przekrój
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropodachy tarasy attyki porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Sylwia.La.

dział 308
temat nr 2148

Ocieplenie zadaszenia nad wejściem do budynku


Dzień dobry,
w jaki sposób prawidłowo wykonać ocieplenie oraz zabudowę nad wejściem do budynku?
Ocieplenie ścian oraz elementów żelbetowych będzie wykonane ze styropianu 20 cm.
Konstrukcja dachu: wiązary, membrana dachowa, kontrłaty, łaty, blachodachówka.
Ocieplenie stropu (sufit podwieszany) będzie wykonane z wełny mineralnej, poddasze nieużytkowe. Podbitka z PVC lub blachy, będzie wykonywana prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy.

nr 1
nr 2
nr 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy murowane domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Sylwia.La.

dział 308
temat nr 2147

Ocieplenie ścian budynku na styku z wiązarami dachowymi


Dzień dobry,
jak prawidłowo wykonać ocieplenie ścian nośnych budynku z wiązarami dachowymi?
Poddasze nieużytkowe. Warstwy dachu: wiązary, membrana dachowa, kontrłaty, łaty, blachodachówka. Na konstrukcji wiązarów zostanie wykonany sufit podwieszany, planowane ocieplenie wełną mineralną. Ściany zostaną ocieplone styropianem grubości 20 cm.
Czy styropian powinien dochodzić do samej membrany dachowej czy powinno pozostawić się przerwę między styropianem a membraną np. 2 cm? W projekcie nie ma rozrysowanego tego elementu.

Dodatkowo mam pytanie, czy i ew. czym wypełnić przerwę między murłatą a ociepleniem ścian nośnych? Wieniec ma 24 cm szerokości, murłata 14 cm szerokości. Pozostaje 5 cm przerwy.nr 1
nr 2
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
218
 
217
 
216
 
215
 
214
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_STO_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.