porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2840


 
 
284
 
283
 
282
 
281
 
280
   ...  
1
 
 
YTB

dział 308
temat nr 2825

Partyzancka oferta na jastrych cementowy z miksokreta


Proszę o poradę dotyczącą cementu do jastrychu cementowego wykonywanego maszynowo mixokretem na ogrzewaniu podłogowym w domu jednorodzinnym.
Jeden z wykonawców ma zapis w ofercie:

Materiał :
cement DYCKERHOFF / NOWINY kl II portlandzki 32,5 - 1800 kg / 100 m2 wylewki
piach rzeczny płukany gruboziarnisty
plastyfikator PSB
taśmy dylatacyjne przyścienne
wzmocnienie włóknem lub siatką stalową

Czy ilość i rodzaj cementu jest właściwa?
visibility czytano 259 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

Maciej Kulesza

dział 308
temat nr 2824

Rozbudowa instalacji c.w.u opartej na gazie o grzałkę elektryczną


Szanowny Panie,
Po rocznym użytkowaniu instalacji fotowoltaicznej, opartej na rozliczaniu typu net-metering (80% energii wraca do mnie), rozpocząłem analizę sposobu najkorzystniejszego wykorzystania energii elektrycznej jaka pozostała mi do rozliczenia (ponad 2000 kWh).
W domu posiadam ogrzewanie c.o. jak i c.w.u. oparte jest na gazie. Mam 2 obiegi (podłogówka i grzejniki) oraz zasobnik wody 160 L.
Zakładając jak najniższe koszty modernizacji instalacji, bez wymiany zasobnika (nie mam możliwości dołożenia grzałki do zasobnika), wpadłem na pomysł aby dołożyć elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody.
Oto mój „projekt” i założenia.

Woda z przyłącza wodociągowego trafia pod własnym ciśnieniem do bojlera elektrycznego, gdzie jest wstępnie podgrzana grzałką elektryczną z termostatem nastawionym np. na około 60 st. C. następnie trafia do podgrzewacza z wężownicą. Nastawa temperatury zasobnika na piecu gazowym powinna być niższa o około 5-10 od nastawy na bojlerze elektrycznym. Następnie woda trafia do kranów.
Taka konfiguracja powoduje, że przy małym i umiarkowanym zużyciu wody działa tylko grzałka w bojlerze elektrycznym i tylko przy dużym wydatku ciepłej wody gdy bojler elektryczny nie nadąża, uruchamia się piec gazowy, aby dogrzać wodę w zasobniku z wężownicą.

Zalety:
- niski koszt inwestycji i prostota podłączenia do instalacji,
- automatyczne zwiększenie wydajności podgrzewania przez piec gazowy przy dużym wydatku ciepłej wody.
- w okresie wiosna-lato-jesień zwiększamy autokonsumpcję energii z paneli bez oddawania jej do sieci i dociążamy falownik w szczycie produkcji, co zmniejsza ryzyko wyłączeń instalacji PV z powodu zbytniego wzrostu napięcia.

Wady:
Założenia do instalacji:
- bojler elektryczny powinien mieć pojemność przynajmniej 100-200 litrów
- podłączenia należy wykonać rurami o większej średnicy, aby zminimalizować spadki ciśnienia - woda do kranów trafia z wodociągu pod ciśnieniem, pomniejszonym o straty ciśnienia na rurach i zasobnikach,
- na podgrzewaczach i bojlerach nie warto podnosić temperatur powyżej 60 stopni. Zwiększa to bardzo mocno wydzielanie się kamienia kotłowego i skraca żywotność podgrzewaczy, grzałek, wężownic.
- aby do sieci elektrycznej oddawać jak najmniej energii latem, grzałkę bojlera elektrycznego najlepiej podłączyć do zasilania przez prosty zegar dobowy, który uruchomi grzałkę tylko w ciągu dnia gdy panele fotowoltaiczne mają szanse generują energię elektryczną.

Czy to „zadziała”?

visibility czytano 196 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne instalacje c.w.u. porady inwestorom porady wykonawcom

Budowlaniec-Programista

dział 308
temat nr 2823

Ekrany zagrzejnikowe


Ciekawi mnie czy ma Pan doświadczanie lub wiedzę z badań dotyczących efektywności odbijania ciepła przy ekranach zagrzejnikowych. Dawniej stosowano zwykłe folie aluminiowe naklejane za grzejnik, dziś mamy do wybory ekrany z warstwą 3-5 mm izolacji.

Czy ma sens ich stosowania w przypadku nowoczesnych grzejników, w których na zasadzie konwekcji wypuszczany jest strumień gorącego powietrza przez górne kratki pionowe do góry?
Powietrze w takim przypadku w mniejszym stopniu uderza w kierunku ściany i jest przez ścianę wolniej pochłaniane niż w starych grzejnikach żeliwnych z żeberkami.

Dodatkowym aspektem stosowania samej folii lub ekranu jest łatwiejsze utrzymanie czystości za grzejnikiem i nie brudzenie się ściany wg mnie.

Jaka jest Pana opinia na ten temat?

visibility czytano 214 razy
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego grzejniki ogrzewanie ścienne porady wykonawcom porady inwestorom

MisPluszowy

dział 308
temat nr 2822

Hałas w budynku przy poborze wody wodociągowej


Dzień dobry,

Mam pytanie o hałas generowany przez wodę w rurach. Jest to rzecz, która występuje w większości domów i obniża komfort ich użytkowania. Długo zastanawiałem się nad tym zjawiskiem, jednak nic nie przychodzi mi do głowy, z czego ono wynika. Nie znalazłem takiego pytania na portalu BDB ani w Pańskiej książce. W internecie też generalnie mało na ten temat informacji.


Chodzi mi o hałas generowany przy poborze wody (kran, prysznic, pralka, zmywarka, wszystko, co pobiera w domu wodę). W niektórych domach hałas ten jest większy w innych mniejszy, ale zawsze występuje. Jeszcze nie byłem w takim, aby go nie zarejestrować.

Z czego wynika ten głośny szum generowany przez wodę przy jej poborze? Jakie zjawisko fizyczne zachodzi, że jest to tak głośne?

Do tego pytania, chciałbym też dorzucić prośbę o Pana rady, w jaki sposób zminimalizować taki hałas w nowo projektowanym domu? Czy materiał, z jakiego są zrobione rury ma tutaj jakieś znaczenie? Czy średnica rur lub średnica ujścia wody ma znaczenie? A może długość instalacji lub ilość zakrętów, które woda musi pokonać? Czy otoczenie rur pianą lub wełną w jakiś sposób pomoże?

Z góry dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.

visibility czytano 247 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej porady inżynierom porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom hałasy

JW

dział 308
temat nr 2821

O stosowaniu blachy cynkowo-tytanowej w budownictwie


Blacha tytan - cynk jest uważana za jeden z najbardziej trwałych materiałów, ale równocześnie ma pewne restrykcje dotyczące sąsiedztwa innych materiałów.

Na stronie jednego z producentów rozwiązań z tytan - cynku (MetZink) znajduje się
"Instrukcja składowania i zalecenia podczas montażu": https://metzink.pl/wp-content/uploads/2019/03/INSTRUKCJA-TRANSPORTU-I-SKLADOWANIA-01-01-2017.pdf

Wtreścinapisanom.in.:
"Bezpośrednikontakt z betonem, wapnem, bitumem, zaprawą (i innymi alkalicznymi produktami) powinien być unikany bez uprzedniego zabezpieczenia. Stosowanie odpowiednich uszczelniaczy, klejów i mat dystansowych ochroni blachę przed zniszczeniem. Odradzamy połączenia blachy z następującymi rodzajami klejów: silikony zawierające kwasy i żywice epoksydowe, kleje melaminowe, kleje fenolowo - formaldehydowe."

Chciałbym prosić o rozwinięcie przez Pana tego zagadnienia, o którym częściowo można jeszcze przeczytać m.in. w poradzie 495 i 1846.

Miedź - powoduje korozję tytan - cynku, więc definitywnie nie. Należy pewnie wykluczyć taśmy kalenicowe na bazie miedzi.

Co z innymi metalami - stal ocynkowana, aluminium, stal nierdzewna i kwasoodporna, chromonikiel?

Bitumy - nie. A więc rozumiem, że odpadają wszelkiego rodzaju kity, uszczelniacze na ich bazie. Co stosować zamiennie - silikon?

Na jakie materiały należy jeszcze uważać?
Czy blachę tytan - cynk można ciąć szlifierką kątową?

W przypadku zastosowania obróbki i okucia komina, obróbek okapowych, rynien z tytan - cynku, jak poskutkuje sąsiedztwo kwaśnych spalin wydobywających się z komina?

Czy zastosowanie tytan - cynku jako materiału na parapet zewnętrzny jest w ogóle wykonalne?
Parapet będzie częściowo zatopiony w elewacji i będzie miał kontakt z zaprawą klejową, czy tynkiem.

visibility czytano 250 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy pokrycia dachowe parapety zewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom zabezpieczenia antykorozyjne widoczne

kpm

dział 308
temat nr 2820

Jeszcze o lambda styropianów


Dzień dobry,

budynek mieszkalny, w budowie, ściany wykonane z pustaka ceramicznego, planuje ocieplenie styropianem 20 cm. zastanawiam się nad zastosowaniem styropianu https://termoorganika.pl/termonium-plus-fasada lub https://termoorganika.pl/gold-fasada różnica w cenie styropianu jest niewielka i na całość budynku wyniesie około 2000 zł. Moje pytanie brzmi czy zastosowanie styropianu termonium plus fasada przyniesie zauważalne korzyści, czy będzie zauważalne podczas użytkowania budynku i czy różnice te są istotne?
visibility czytano 277 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

RK-PROJEKT

dział 308
temat nr 2819

Docieplenie fundamentu budynku istniejącego


Projektuje się wykonanie remontu hydroizolacji i docieplenie ścian fundamentowych w części podziemnej budynku. Zaprojektowano XPS grubości 10cm. Jednak ściana parteru i ściana fundamentowa są takiej samej grubości i termoizolacja będzie szersza. Nie ma możliwości docieplenia ścian parteru. W jaki sposób wykończyć termoizolację ścian fundamentowych, aby woda nie dostawała się pomiędzy XPS, a ścianę fundamentową. Dla zobrazowania problemu przedstawiam szkic (1) oraz rozwiązanie producenta do oceny (2).

visibility czytano 278 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: renowacje ocieplenia fundamenty porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Tomasz

dział 308
temat nr 2818

Nawierzchnia utwardzona podjazdu ze spadkiem na podłożu niestabilnym


Jak wykonać nawierzchnię utwardzoną na podłożu gruntowym z pyłów, stanowiącą dojazd do budynku, której długość i spadek wynoszą odpowiednio 60 m i 12%, przy czym nie ma możliwości zrzutu wód opadowych na sąsiednie działki (brak prawa własności) ani do żadnego cieku wodnego?

visibility czytano 193 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podjazy i wjazdy porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Kot

dział 308
temat nr 2817

Uzdatnianie wody ze studni domowej


Panie Jerzy 
pytanie odnośnie jakości wody a mianowicie na zdjęciu są wyniki z badania wody które wykonywałem po wywierceniu studni. Proszę o radę jaką stację uzdatniania powinienem zastosować? Dodam że inżynier który je wykonywał twierdził że jakość może się jeszcze poprawić podczas zwiększenia eksploatacji studni i rzeczywiście podczas poboru wody do tynkowania to jej mętność wyraźnie spadła.
visibility czytano 264 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wodociągi instalacje wodociągowe ogrodowe porady inwestorom

MajsterThorn

dział 308
temat nr 2816

Jeszcze raz o "cudownych" farbach termoizolacyjnych


Panie Jerzy
Zwracam się z prośbą o przedstawienie Pańskiej opinii na temat farb termoizolacyjnych np. https://bauter.eu/produkty/. Czy jest to rozwiązanie godne swojej ceny? Jak sprawdza się w obiektach zabytkowych? Czy uwzględniał Pan taki materiał w swoich projektach?


visibility czytano 278 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli izolacje cieplne farby porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
284
 
283
 
282
 
281
 
280
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
baner_ceresit_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_STO_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.