porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2070

 
 
207
 
206
 
205
 
204
 
203
   ...  
1
 
 
Maraton

dział 308
temat nr 2052

Ocieplenie termorenowacyjne ściany domu istniejacego


Dobór izolacji termicznej dla grubego muru o nieznanej budowie. Dom budowany w latach 80-tych o grubości muru 45 cm. Przy okazji wymiany stolarki okiennej udało się nieco poznać jego budowę. Jak dobrać grubość i materiał dla ocieplenia takiego muru? Wiem,że można zamówić analizę cw, ale obawiam się ,że będzie zrobiona na sztukę.
Pozwolę sobie w tym samym wątku zapytać o miejsce montażu nowych okien. Zamierzam zamontować je w licu ściany. Będą więc głębokie wnęki wewnątrz pomieszczeń. To wariant w przypadku zastosowania ocieplenia. Czy poprawny?

nr 1 widok ściany z otworami okiennymi
autor: M.Jabłoński
nr 2 otwór okienny
autor: M.Jabłoński
komentarze: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty termorenowacja porady inwestorom

MKKO

dział 308
temat nr 2051

Osiadanie podłogi i spękania ścian - czy to po deszczach?


Szanowny Panie,
chciałbym przedstawić swój problem. Mieszkamy w nowym domu od 4 lat. Jest wybudowany z ytonga odm. 400 gr 36,5 cm, ścianki działowe też z ytonga odm. 600, gr. 11.5 cm (nie ma nośnych wewnętrznych). Fundament i konstrukcja dostosowane do kategorii szkód  górniczych (m. in.odpowiednie stężenia, wieńce, grubość ścian fundamentu 30 cm, beton B15).
Pod fundament usunięto humus, wybrano także ziemię na głębokość ok. 80 cm
(po zbudowaniu fundamentu nadsypywano wokół 20-30 cm ziemi). Podłoga na gruncie, fundament wypełniony piaskiem (przywiozłem go ok. 130 m3), zagęszczonym zagęszczarką. Na tym chudy beton (10 cm), XPS (15 cm), w nim instalacje c.w.u. i c.o. w peszlu (rury pex-al-pex) i zbrojona siatką wylewka, 5 cm grubości, po czym mozaika parkietowa.

W tym roku, po intensywnych, kilkudniowych opadach grunt wokół budynku wręcz przestał
przyjmować wody opadowe i przez 1 dzień przed domem utrzymywała się duża
kałuża, co nigdy przedtem nie miało miejsca. Ostatnio zauważyliśmy pękanie ścian działowych w części domu oraz osiadanie podłogi. W tej chwili pęknięcia i szczeliny
ściany i podłogi mają max. po 1-1,5 cm.

Znajomy inżynier poradził by wykonać badania stanu gruntu wokół budynku oraz pod podłogami. Zleciłem wykonanie badań georadarowych w tych strefach. Badania wykazały, że:
"1). Wokół budynku występuje układ warstw gruntu typowy dla zasypanych po robotach wykopów i pewnym samo- lub mechanicznym zagęszczeniu. Na głębokości ok. 4,0 m p.p.t. występuje zwierciadło wody gruntowej. Miejsc i przestrzeni zawieszonych w gruncie nie stwierdzono.
2). Pod podłogami na gruncie stwierdzono występowanie ugięć warstw gruntu pod pomieszczeniami gdzie występują zapadnięcia podłogi i pękaniu ścian działowych. Na pozostałej powierzchni parteru nie występują ugięcia warstw gruntu".

Pojawił się też nowy element: wykonaliśmy inspekcję kanalizacji kamerą, która wykazała, że woda z wanny w łazience nie schodzi w ogóle do głównej kanalizacji. W całości spływa do podsypki piaskowej. Rura podejściowa do tej wanny jest prawdopodobnie rozłączona. Na głębokości ok. 0,8 metra widać zatkanie tej rury piaskiem.

Co mamy robić w tej sytuacji? Skąd takie objawy i jak zaradzić?
Pozdrawiam,

nr 1 autor: MKKO
nr 2 autor: MKKO
nr 3 autor: MKKO
nr 4 autor: MKKO
nr 5 Sektor fundamentu gdzie tylko tam występują ciągi kanalizacyjne był zasypywany dopiero po wykonaniu tych ciągów.
autor: MKKO
nr 6 autor: MKKO
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Arek Czerski

dział 308
temat nr 2050

Roboty murowe, tynkowe i betonowe podczas upałów


Szanowny Panie Jerzy
Często Pan pisze w poradach oraz to samo jest na kartach technicznych różnych produktów (kleje, masy samopoziomujące, szpachlówki, jastrychy itd) że nie wolno używać w temperaturach wyższych niż 30 C a nawet 25 C. Dlaczego tak jest i o co chodzi?
Z góry dziękuję za odpowiedź,

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe budynki gospodarcze budynki zabytkowe budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Beata W-cka

dział 308
temat nr 2049

Gdy woda zalewa piwnice, a ściany parteru mokre


Dzień dobry.

 

Mam ogromny problem z domem w którym mieszkamy już 30 lat. Zgłaszaliśmy zapytania do różnych firm i inżynierów budowlanych, ale mamy wątpliwości. Kilku fachowców stwierdziło, że to fundamenty są już nieszczelne i należy je naprawić. Poczekać rok i być może posadzki także trzeba będzie izolować.


Okoliczni sąsiedzi też izolują fundamenty i robią drenaże bo im też woda zalewa domy. Może to wina przerwania poniemieckiego drenażu przy wykonywaniu remontu kanalizacji ogólnospławnej w naszej ulicy przez gminę, a może powodzi 1997? Wrocław leży na podmokłym terenie. Taki "kaczy dół" . Tato zbudował ten dom na poniemieckich fundamentach. Na całym parterze mamy mokre ściany od kilku lat.


Poza tym mamy garaż w piwnicy, a w nim kanał rewizyjny, który mój pracowity tato wykopał samodzielnie. Teraz stoi w nim woda, jakieś 20cm poniżej posadzki. Fundamenty można odkopać tylko ręcznie bo ogród zagospodarowany i ziemię transportować na taczkach. Czy warto mieć jednak projekt na wykonanie tych prac? Dom ma wymiary 13m x 12m.


Jedna firma chce odkopać na 1,5m głębokości, otynkować ściany,dać izolację bitumiczną, folię kubełkową, 3 studzienki, rurę drenarską, geowłókninę i zasypać żwirem. Całość prac za około 50.000 zł.

 

Pozdrawiam.

Beata.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe domy murowane zawilgocenia zagrzybienia remonty porady inwestorom

MariuszMasz

dział 308
temat nr 2048

Analizy energetyczne i ekonomiczne do projektu budowlanego


Szanowny Panie

 

przygotowuję się właśnie do zlecenia projektu budowy domu jednorodzinnego, z założenia ma to być dom energooszczędny (lepsze ocieplenie, rekuperacja, okna o współczynniku przenikania < 1). Jestem zainteresowany zleceniem przeprowadzenia analiz cieplno-wilgotnościowych i ekonomicznych o jakich Pan mówi na wykładzie tu w portalu BDB.

 

Dom miałby być umieszczony w Kutnie, woj. łódzkie. Powierzchnia ok. 200m2.

Rozważam konstrukcję ścian z bloczka silikatowego 24cmalbo ceramiki.

Proszę o określenie zawartości takich analiz.

 

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inwestorom projektowanie projekty budowlane

Marcin323

dział 308
temat nr 2047

Wykonanie kotwienia zbrojenia w płycie żelbetowej


Witam
Wykonawca przez błąd przesunął zbrojenie słupa oraz jednego rdzenia o 30cm w domu posadowionym na płycie. Słup ma zbrojenie 4x fi 20, rdzeń 6x12. Dom na szkodach górniczych. Płyta fundamentowa 28cm zbrojona siatką 15x15 fi12. Proszę o poradę jak bezpiecznie naprawić ten problem?

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia na płycie słupy żelbetowe rdzenie żelbetowe

Jakub K

dział 308
temat nr 2046

Pozostawienie na zimę muru z bloczków Porotherm klejonych pianką


Witam,
Mam pytanie o sposób zabezpieczenia ścian budynku na zimę. Ściany zbudowane z cegły porotherm metodą dryfix na piankę. W ścianach widoczne są przerwy rzędu < 1mm. Ponieważ prawdopodobnie nie zdążę zrobić ocieplenia na zimę chciałbym się dowiedzieć czy jest jakiś środek którym mógłbym uszczelnić ściany tak by nie było prześwitów ale jednocześnie by można było go łatwo nanieść (na przykład poprzez pomalowanie)?
Pozdrawiam
Jakub

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane mury porady inwestorom

Artur Solti

dział 308
temat nr 2045

Pęknięcia stropu monolitycznego podczas budowy domu


Dzień dobry,

Nie tak dawno został mi wylany strop między parterem a pierwszym piętrem. Niestety ze względu na niedostateczną pielęgnację i wysokie temperatury pojawiły się na nim pęknięcia od góry. Niektóre mają długość kilku metrów inne kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów. Szerokość większości nie przekracza 1 mm, kilka rys ma natomiast trochę większe rozwarcie. Czy można je tak zostawić czy lepiej byłoby je czymś wypełnić ze względu na możliwą korozję/karbonatyzację betonu w czasie? Co Pan o tym sądzi? W załączniku kilka zdjęć.

Pozdrawiam,
Artur Sołtysiak

nr 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane stropy monolityczne betonowe porady inwestorom

Rzodkiewka

dział 308
temat nr 2044

Popękane słupy żelbetowe podczas budowy domu i co dalej?


Jak doprowadzić do ładu popękane krawędzie, pęknięcia na wylanych betonowych słupach? Po rozszalowaniu widać zauważalną ilość ukruszeń na krawędziachi jedno większe pęknięcie, które mnie poważnie zaniepokoiło - na zdjęciu.

Niby deski czyste, zalane wodą przed betonem, beton wydawał się ok, zawibrowane na moich oczach, a potem taka niespodzianka. W ogóle nie wygląda "ładnie" po wyschnięciu ten beton i nie wiem czy to efekt wyższej temperatury przy zalewaniu, mieszanki, czy jeszcze czegoś innego, ale potrzebuje pomocy co z tym dalej zrobić co się na tym jednym mocniej ukruszyło.

Kierownik budowy stwierdził, że stal jest otulona i że konstrukcyjnie nie ma niczego złego, ale że przede wszystkim estetycznie wygląda to słabo na całości.

Jak można naprawić to jedno większe pęknięcie, ukruszenie? Potrzebuje podpowiedzi zanim wykonawca z kierownikiem budowy coś ustalą chcę wiedzieć na czym stoję i co byłoby najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku, abym mógł spokojnie spać po nocach.

nr 1 Największe pęknięcie - ukruszenie w betonie
autor: Inwestor
nr 2 Widok zbliżenia pęknięcia
autor: Inwestor
nr 3 Przygotowane przed zalaniem
autor: Inwestor
nr 4 Widok nieestetycznego betonu po zdjęciu desek
autor: Inwestor
nr 5 Widok na resztkę betonu, który był zalewany
autor: Inwestor
komentarze: 6
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane żelbet - naprawy porady inwestorom porady wykonawcom

Maciej Wójciuk

dział 308
temat nr 2043

Kapitalny remont murowanego domu 30-letniego


Czy w przypadku gdy wymieniamy podłogę na gruncie w piwnicy w 30 letnim domu mając:
1. Hydroizolacja istniejąca pomiędzy ławą, a murowaną ścianą fundamentową z folii budowlanej + papy starego typu (skorodowanej, łamiącej się pod palcami, minimalnie wystającej poza lico muru)
2. Ławy fundamentowe z betonu nie napowietrzonego, o nie równej powierzchni, wylane w wykop w ziemi bez szalunku
3. Podłoże piwnicy gliniaste, po dłuższych ulewach zauważalne zawilgocenie ziemi, a po wykopaniu dołka pojawia się lustro wody (ok 50 cm poniżej poziomej hydroizolacji)
4. W ścianach najbardziej zagłębionych i narażonych na wilgoć wykonano iniekcję krystaliczną grawitacyjną
5. Na obniżony poziom gruntu planuję zastosować: geowłóknina poliestrowa 150g/m2; 20cm grys płukany frakcja 8-16 z drenażem wewnętrznym; folia PE 0,2mm; 10cm beton podkładowy B20 - obniżony względem poziomej hydroizolacji o 13 cm (ze względu na docelową wysokość pomieszczeń piwnicy 210cm)

Czy w podanym przypadku należałoby zastosować połączenie dwóch rodzajów hydroizolacji ?:
1. Wyrównać powierzchnię ław fundamentowych, po zagruntowaniu, masą naprawczą na bazie cementu
2. Szlam uszczelniający np. Bornit DS - na beton podkładowy oraz ściany ławy fundamentowej od poziomu geowłókniny po starą hydroizolację poziomą ławy (ze względu na możliwość stosowania przy napieraniu wody w stronę przeciwną )
3. Pokrycie strefy cokołowej Bornit ES 10cm nad poziomem wykończenia ( ze względu na możliwość późniejszego pokrycia płytką lub tynkiem renowacyjnym
4. Wykonanie hydroizolacji na betonie podkładowym i na ścianie ławy fundamentowej zachodząc kilka centymetrów ponad starą hydroizolację poziomą np. Bornit Fundamentflex 2K po zagruntowaniu Grundbit-em i wtopieniu siatki Bornit GGG w pierwszą warstwę ( ze względu na zablokowanie przenikaniu pary wodnej do warstwy izolacji termicznej wykonanej z EPS 200 3x40mm)
5. Na połączeniu chudego betonu i ławy wklejenie taśmy Bornit FB plus

Proszę o opinię czy zaleca się dublowanie hydroizolacji łącząc ich właściwości jak w opisie powyżej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne domy murowane remonty renowacje porady inwestorom


 
 
207
 
206
 
205
 
204
 
203
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB - kierownik budowy, DB - dziennik budowy, INI - inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w - analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB - masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa.
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_DMD_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.