porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

czy wiesz że ...

Im wyżej nad poziomem terenu jest położony fragment ściany budynku, tym większe zawilgocenia materiału ścian wywołuje deszcz zacinający. Dlatego szczególnego znaczenia nabiera metodyka doboru materiałów elewacyjnych (wypraw, tynków i farb) podczas projektowania obiektów tak, aby wpływ deszczów zacinających podczas eksploatacji budynków był znikomy.
 o s t a t n i o    d o d a n e

Wentylacja mechaniczna, optymalizacja kosztów, a alergia domowników

Panie Jerzy, jestem na etapie projektowania domu i mam wielką rozterkę co do wyboru sposobu wentylacji. Do tego problemu można podejść na 2 sposoby, a właściwie na 3. Pierwszy, najgorszy wybrać to co modne, czyli wentylację mechaniczną. Drugi, najbardziej ekonomiczny - zlecić analizy optymalizacyjne i wybrać taki sposób wentylacji jaki zostanie wskazany w analizach. No i jest sposób trzeci, czyli dowiedzieć się jak najwięcej o różnych metodach wentylacji i świadomie wybrać, biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety jakie dany sposób niesie ze sobą. Czy to nie jest tak, jak z wyborem samochodu? Można wybrać Fiata i można wybrać też Mercedesa. Oba auta zawiozą nas tam gdzie chcemy. Tylko, że pewnie Fiat będzie bardziej ekonomicznie uzasadniony. Czy z wentylacją mechaniczną nie jest tak samo? Dobrze zaprojektowana, wykonana i potem użytkowana ma sporo zalet.1) Ja np. jestem alergikiem (pyłki drzew). Liczę na to, że dzięki takiej wentylacji na wiosnę nie będę miał objawów alergii. Bardzo proszę o informację czy filtry w wentylacji mechanicznej skutecznie zablokują dostawanie się pyłków do domu, czy to tylko reklamowa fikcja?2) W domu będzie czystsze i zawsze świeże powietrze.3) Część energii zostanie odzyskana (jeśli będzie z rekuperatorem), więc będą niższe koszty ogrzewania.Czy więc zawsze zasadne jest wybierać sposób wentylacji kierując się tylko aspektami ekonomicznymi?

Redukcja mostków cieplnych w domu jednorodzinnym

Dzień dobry,Panie Jerzy, kilka pytań w sprawie ograniczania mostków termicznych na podstawie rozwiązań z książki, a jakich brakuje w moim projekcie.1) Książka str. 83 rys. 1.5.-35 prezentuje redukcję liniowych strat ciepła ściany na fundamencie wewnętrznym przez zamianę bloczka w strefie podłogi. Co w przypadku ścian działowych, które nie są nośne, posadowionych na betonie podkładowym (ściany z bloczków silikatowych 12 cm, 3.3 m wysokości od poziomu betonu). Czy takie działanie jest również zasadne? Jaki typ bloczka można w takim przypadku zastosować?2) Książka str. 71 rys. 1.5.-12 analogiczna sytuacja, ale trudniejsza - ściany zewnętrzne. Mój projekt zakłada ściany z bloczków silikatowych 24 cm 15 MPa na ławach fundamentowych (bloczki szalunkowe), dom parterowy z wiązarami jako konstrukcja dachu (brak ław wewnętrznych). Jaki typ bloczka można zastosować na styku ław w strefie podłogi dla tego przypadku, aby ograniczyć mostek termiczny, biorąc pod uwagę nośność ścian?3) Projekt zakłada słupy żelbetowe w narożnikach budynku - 3 z nich wynikają z obliczeń konstrukcyjnych (okolice salonu i tarasu - duże przeszklenia), natomiast kolejne 3 zostały dodane w pozostałych narożnikach w projekcie wykonawczym konstrukcji - po konsultacji z projektantem, nie wynikają one wprost z obliczeń ale z wytycznych producentów bloczków do wznoszenia ścian budynków, którzy zalecają stosowanie trzpieni w narożnikach budynków. Czy taki zabieg jest faktycznie konieczny / zalecany? Czy można zrezygnować z takich słupów, murując narożniki z bloczków silikatowych, upraszczając samo ich wykonanie i ograniczając kolejne mostki termiczne?


porady budowlane porady architektom porady wykonawcom porady inwestorom porady inżynierom fizyka budowli błędy projektowe błędy wykonawcze analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy energooszczędne domy szkieletowe domy z bala
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.