porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

czy wiesz że ...

Przekrój poprzeczny elementów konstrukcyjnych z drewna klejonego może być łatwo zmieniany wzdłuż elementu i zwiększony tam, gdzie występuje większy moment zginający np. w środku długości belki. Daje to duże możliwości kształtowa­nia spadków połaci dachowej.
 o s t a t n i o    d o d a n e
Wentylacja parterowego budynku biurowego

Wentylacja parterowego budynku biurowego

Panie Jerzy,chcę zrobić wentylację grawitacyjną w domu parterowym z nieużytkowanym poddaszem, który wg spisu gminnej ewidencji zabytków powstał w II poł. XIX w. o pow. użytkowej około 140 m2 i użytkowanym pod potrzeby prowadzenia firmy przez 8 h dziennie w dni robocze dla 4 stałych osób + klienci (0-6 osób) przebywający od 5-60 min jednorazowo w budynku. Użytkowana jest powierzchnia tylko 90 m2.Aktualnie istnieją tam 2 kominy (1 szt. z 2 przewodami, 1 szt. z 1 przewodem) do których dawniej były podpięte piece kaflowe, a aktualnie jest tylko podpięta kotłownia z piwnicy z kotłem olejowym (w tym roku wymiana na kocioł gazowy). Czytałem podobne tematy lecz, wszystkie tyczą się nowych budynków. Będę wymieniał pokrycie dachowe (blacha panelowa). Dach 2-spadowy o wymiarach 17x11m w rzucie.Czy jest sens doprowadzać do wszystkich pomieszczeń oraz wc, gdzie przebywają osoby wentylacji grawitacyjnej za pomocą rur spiro i kominków wentylacyjnych izolowanych zamontowanych na dachu? Okna są w dobrym stanie, 8 letnie, bez nawiewników, więc przewiduję ich montaż po zrobieniu wentylacji. Budynek nie jest przewidywany do zamieszkania w przyszłości, więc nie będzie w nim łazienki oraz kuchni z wyposażeniem AGD. Ewentualnie czy jest możliwość zaprojektowania przez Pana takiej wentylacji w przyszłości, a teraz przy wymianie pokrycia zamontowałbym tylko kominki wentylacyjne (1 szt. na 1 pomieszczenie, gdzie przebywają ludzie i 1 szt. w WC i aneksie jadalnym (brak urządzeń AGD)), tak by odchylenie od pionu rur spiro poprowadzonych do kominków było nie większe niż 30 st.Rozkład kominków na dachu mam przewidziany (3 komplety 3-ech rur spiro wychodzące obok siebie z naroży pomieszczeń i podpięte blisko kalenicy dachu wg normy, pozostaje mi odpowiedź na pytanie czy to robić? H pomieszczeń wewnątrz budynku to 3,0 [m],H poddasza do kalenicy to 3,2 [m].Proszę o poradę (jeśli to możliwe to w tym tygodniu bo będę zamawiał materiał na dach za tydzień).
Praktyczne suszenie tynków cem-wapiennych

Praktyczne suszenie tynków cem-wapiennych

Mam pytanie odnośnie wentylacji (wietrzenia) budynku po pracach mokrych. Mój dom będzie miał wentylację mechaniczną, więc właściwa wentylacja będzie uruchomiona dopiero po pracach brudnych. Czyli pewnie tuż przed przeprowadzką. Zostają na ten czas jedynie okna. Posadzki miałem w marcu. Tynki były zrobione dwa tygodnie temu. Są cem-wapienne zacierane i nie będzie gładzi. Do teraz okien nie otwierałem. Pierwsze dni nawet mgiełką pryskałem ściany delikatnie. Dołączam rzuty i zdjęcia domu. Jak teraz powinienem podejść do tematu wietrzenia domu? Prace trwały ponad 2 tygodnie. Więc pierwsze pomieszczenia u góry są już 3 tygodnie po tynkowaniu. Dach jest przy murłacie tymczasowo wełną zaizolowany. Jest membrana wysokoparoprzepuszczalna oraz pustka nad salonem. Ściany mimo szczelności już dość bielutkie. Jedynie pomieszczenia na parterze na projekcie oznaczone jako łazienka, garderoba oraz pokój wolniej schną bo są w kącie. Im bliżej pustki tym ładniej wszystko schnie. Pisał Pan żeby unikać przeciągów ale jak to wygląda gdy nie ma kominów wentylacyjnych. Mogę już uchylać okna delikatnie ale na cały czas. Proszę o podpowiedź. Na dole są tylko okna tarasowe uchylne i nie do końca super szczelne drzwi. U góry już jest lepiej mamy okna dachowe w łazience. Po oknie zwykłym i dachowym w obu pokojach oraz okno dachowe nad schodami. PS. Spotkałem się z opinią, że tynki zacierane wolniej schną, to prawda?


porady budowlane porady architektom porady wykonawcom porady inwestorom porady inżynierom fizyka budowli błędy projektowe błędy wykonawcze analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy energooszczędne domy szkieletowe domy z bala
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.