porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

czy wiesz że ......

W Polsce jako poziomą hydroizolację powszechnie stosuje się papę na lepiku lub termozgrzewalną. Wykonawca układa ją na podkładzie betonowym, a następnie wywija na otaczających ścianach czy słupach. Jego uwaga koncentruje się na zapewnieniu szczelności na zakładach poszczególnych pasów papy. Nie zauważa on, że na skutek zabrudzenia pyłem, kurzem i resztkami zapraw wystający zakład papy na ławie nie ulega szczelnemu zespoleniu z pasami papy na podkładzie.
W efekcie wilgoć wnika do dolnych partii ścian okalających posadzkę. Powstaje strefa zawilgoceń, która nigdy nie zanika, lecz z upływem czasu osiąga coraz większą wysokość, a także zmienia kolor na skutek zachodzących procesów gnilnych.
 o s t a t n i o    d o d a n e
Warstwy termiczne na fundamentach

Warstwy termiczne na fundamentach

Dzień dobry,Chciałbym zapytać w temacie ograniczenia liniowych mostków termicznych wzdłuż fundamentów, a dokładniej rozwiązania opisującego zastosowanie bloczków z betonu komórkowego proponowanego w książce „Sekrety …. „ na rysunkach 1.5.-12 i 1.5.-35. Problem 1. W projekcie jaki zakupiłem (załączony rys.), poziom posadzki garażu i pomieszczenia gospodarczego jest poniżej poziomu ściany fundamentowej (wieńca). Powoduje to, że zastosowanie ogranicznika mostka termicznego (bloczka gazobetonowego) posadowionego na ławie fundamentowej nie spełni do końca swojej funkcji, gdyż posadzka garażu oraz powierzchnia wieńca od środka będą skutecznie odbierać ciepło z garażu i odprowadzać poprzez fundamenty do gruntu. Oryginalny projekt posiadał ogrzewanie na piec gazowy, a w garażu i pomieszczeniu gospodarczym w projekcie zastosowane są grzejniki. W ramach adaptacji źródło ogrzewania zmienione jest na pompę ciepła i chciałem również wszędzie, gdzie jest to możliwe przerobić na ogrzewanie podłogowe. W przypadku garażu i pomieszczenia gospodarczego oczywiście ilość rurek ogrzewania podłogowego dużo mniejsza na m2 (wynikające z ograniczonego zapotrzebowania na ciepło). Jednak przy takim usadowieniu podłogi względem ścian fundamentowych zastosowanie podłogówki w garażu wydaje mi się wątpliwym pomysłem, gdyż będą znakomicie grzane fundamenty i grunt. Ja myślę, że obniżenie ław fundamentowych pod garażem lub ewentualnie podniesienie poziomu posadzki w garażu rozwiązałoby ten problem. A może pomysł podłogówki w garażu przy zasilaniu z pompy ciepła nie jest dobrym rozwiązaniem?Chciałem zapytać, jakie rozwiązanie Pan by polecił, aby zaradzić opisanemu problemowi i ciepło nie szło w grunt oraz aby uniknąć ewentualnych wychłodzeń (skraplania się pary wodnej) w pachwinie na styku posadzki i ściany garażu?


porady budowlane porady architektom porady wykonawcom porady inwestorom porady inżynierom fizyka budowli błędy projektowe błędy wykonawcze analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy energooszczędne domy szkieletowe domy z bala
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_STO_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.