Jerzy Bogdan Zembrowski - absolwent Politechniki Warszawskiej. W latach 1976-1986 pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Białostockiej w zespole fizyki budowli i systemów cieplno-wentylacyjnych. Od roku 1985 rzeczoznawca PZITS NOT w zakresie prac badawczo-studialnych cieplnej fizyki budowli. Od roku 1990 prowadzi Biuro Doradztwa Budowlanego i realizuje prace badawczo-wdrożeniowe nowych technologii w budownictwie, współpracuje z wieloma znaczącymi światowymi producentami technologii budowlanych. Rozwiązał problemy z zakresu fizyki budowli na ponad 2000 budynków: jednorodzinnych, użyteczności publicznej, wielorodzinnych, przemysłowych i zabytkowych - w kraju i za granicą. Autor ponad 90 publikacji zawodowych. Prowadzi wykłady dokształcające dla architektów i inżynierów budownictwa z praktycznej fizyki budowli. Członek International Building Performance Simulation Association IBPSA Oddział Polski Stowarzyszenia Symulacji Procesów Fizycznych w Budynkach. Autor wydanej w 2017 r. książki SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW - pierwszego w Polsce poradnika przybliżającego praktyczne zastosowania fizyki budowli w projektowaniu i wykonawstwie.
SERDECZNIE WITAM
na e-wykładach
z fizyką budowli za pan brat
czyli
jak uniknąć błędów przy projektowaniu i wykonawstwie
Dalszych wyjaśnień, pomocy i porad nabywcom mojej książki udzielam nieodpłatnie
w serwisie BDB
Życzę zadowolenia z wykładów!
Jerzy Bogdan Zembrowski
Czy wiesz, że niemal każdy projekt budowlany zawiera błędy z zakresu fizyki budowli? Czy wiesz, że w niemal każdym budynku podczas budowy popełnia się wiele błędów z zakresu fizyki budowli? Usuwanie potem tych błędów kosztuje sporo czasu, zdrowia i pieniędzy.
ocena: 5
Jestem architektem i projektuję od 11 lat. Wiedziałam, że mam duże luki w wiedzy o fizyce budowli (jak każdy architekt w kraju), ale nie wiedziałam że aż tak duże. Wykład wspaniały i dałabym ocenę 6 gdyby było można. Już zawiadomiłam koleżanki i kolegów po fachu, bo wiem że też tego potrzebują. Zaraz zamawiam Pana książkę i mam wypieki na twarzy co w niej znajdę. Jeszcze raz dzięki i czekam na kolejne Pana wykłady.
architekt
2018-12-30
Często spotyka się "lekkie" podejście do ocieplania ścian murowanych - zarówno wśród inwestorów i projektantów, a także wykonawców. Niemal wszyscy uważają, że wystarczy zastosować taką grubość termoizolacji, by współczynnik przenikania ciepła U ściany nie był większy niż dopuszczalny przez WT. Kompletna dowolność panuje także w temacie doboru warstwy szpachlowej i wyprawy cienkowarstwowej czy płyt i płytek na elewacji albo szalówki czy jej imitacji. Tymczasem, nic bardziej mylnego. Tak niefrasobliwie projektowane ocieplenia prowadzą do poważnych problemów.
Czym grozi kondensacja pary wodnej w ścianach?
Termoizolacja od zewnątrz czy od środka?
Jak mają być obsadzone okna i drzwi?
Jak mają być obsadzone kasety rolet?
Jak uwzględniać mostki cieplne w obliczeniach?
Jakie najczęściej popełnia się błędy w projektach?
Jakie błędy popełnia się podczas wykonawstwa?
o tym oraz innych ważnych zagadnieniach - na wykładzie
Zagadnienia ocieplania fundamentów i podłóg na gruncie są "od zawsze" niedostatecznie rozpoznane. Jedni, na podłogi stosują ocieplenia tej samej grubości, co na ściany, inni kierują się wyczuciem. Niestety, są projektanci obliczający współczynnik przenikania ciepła U podłóg na gruncie identycznie jak ścian. W temacie ocieplania fundamentów od zewnątrz czy od środka, albo z obu stron - panuje jedna wielka improwizacja. Praktycznie, nie rozumie się różnic pomiędzy ociepleniem fundamentów budynków podpiwniczonych a bez podpiwniczenia. Zupełnie lekceważone jest ocieplanie fundamentów ścian wewnętrznych.
Jaka jest wymiana ciepła podłogi na gruncie z otoczeniem?
Jaka jest różnica między ocieplaniem fundamentów domów z piwnicą i bez piwnicy?
Jak ocieplać posadowienie domu na płycie?
Czy ocieplać fundamenty wewnętrzne?
Jak ocieplać fundamenty mokre?
Jaka ma być głębokość ocieplenia w gruncie?
Jak optymalizować ocieplenia fundamentów i podłóg?
W budownictwie niemal wszędzie występują przegrody ze szczelinami powietrznymi - zamkniętymi lub otwartymi. Mimo powszechności ich występowania, mamy do czynienia z równie powszechną nieznajomością zasad ich obliczania pod względem cieplnym. Jeszcze gorzej jest ze znajomością obliczania przegród z otwartą szczeliną powietrzną - czyli wentylowaną. Jak wskazuje ocena projektów budowlanych, kompletnie nie oblicza się w nich dyfuzji pary wodnej przez przegrody wentylowane, zaś dobiera się rozmiary szczelin "na oko".
Jakie zjawiska fizyczne zachodzą w szczelinach przegród?
Jak projektować przegrody ze szczeliną zamkniętą?
Jak projektować przegrody ze szczeliną wentylowaną?
Jaki jest wpływ kąta nachylenia szczeliny wentylowanej?
Jakie błędy popełnia się w projektach?
Jak uniknąć błędów projektowych i wykonawczych?
Poddasza użytkowe (zwykle ogrzewane) są oddzielone od otoczenia zewnętrznego różnymi przegrodami: dachem, a często także ściankami kolankowymi i szczytowymi. Coraz częściej są stosowane skosy z żelbetu a na nich więźba dachowa. Rozwiązania projektowe w zakresie ociepleń nie zawsze są poprawne. Dodatkowo, wcale nie mało błędów popełnia się także podczas wykonawstwa. Wszystko to wymaga szerszego przybliżenia zagadnień fizyki budowli występujących w ociepleniach poddaszy, których znajomość jest konieczna zarówno przy projektowaniu, jak i wykonawstwie.
Skąd się biorą problemy z poddaszem?
Jaki materiał termoizolacji?
Jak gruba termoizolacja dachu?
Co z oknami połaciowymi?
Jak mocować paroizolację, a jak wiatroizolację?
Co z wentylacją dachów i poddaszy?
Co z mostkami cieplnymi w dachu?