Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Korzystając z serwisu BDB zobowiązuję się przestrzegać regulaminu
projektuj i buduj bez błędów!

o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań i porad, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

 

ilość porad: 284

Cezary Kubiński

dział 308
temat nr 284

Czym mierzyć wilgotność materiałów budowlanych


W jaki sposób w warunkach budowy zmierzyć wilgotność materiałów wbudowanych? Wiadomo, że można pobrać próbkę i zrobić badanie laboratoryjne, ale czy metody nieniszczące wiarygodne? Na rynku są urządzenia w najróżniejszym zakresie cenowym, z wstępnie zdefiniowanymi przez producenta parametrami, badające wilgotność wagowo (czy to możliwe bezinwazyjnie?), chociaż nie dla każdego materiału i w ograniczonym zakresie wilgotności. Są kombajny za kilka tysięcy i proste marketowce za 100 zł.Czego używać do pomiarów i na ile można tym urządzeniom wierzyć?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary fizyka budowli pomiary porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom wilgoć wykonawstwo

Michał D.

dział 308
temat nr 283

Beton napowietrzony do ław i fundamentów


Czytając wszystko co Pan napisał na Facebooku odnośnie betonu napowietrzonego mam parę pytań.
1. Pisał Pan, że jeśli używamy betonu napowietrzonego, możemy pokusić się o rezygnację z betonu podkładowego (oprócz sytuacji gdzie jest glina i rdzenie żelbetowe - wtedy konieczny). Czy są jakieś inne obostrzenia, czy mimo wszystko jednak dla spokoju ducha powinno się wykonać tą warstwę?

 
2. Jakiego betonu napowietrzonego wymagać od betoniarni, którego nie trzeba zagęszczać. Jakie tutaj są zasady by nie popełnić błędów? Pytam bo polecał Pando takiego rodzaju betonu - wibrator nurnikowy o zmiennej częstotliwości, a obawiam się czy w każdej betoniarni takie posiadają.


3. Są różne domieszki napowietrzające, a także i inne domieszki, które razem możemy zastosować. Czy może Pan określić jakieś wartości, które są minimalne dla domieszki, czym kierować się przy wyborze (jeśli betoniarnia w ogóle pozostawia wybór w tym względzie). Czy warto dodać inną jeszcze domieszkę do betonu?

 
4. W zależności od zastosowanego kruszywa zmienia się zawartość powietrza w mieszance, czy zlecać wyrób betonu tylko przy kruszywie do 16 mm czy też w zupełności wystarczy do 32 mm?

 
5. Czy obowiązują te same zasady jeśli chodzi o ilość czasu w szalunkach przy zastosowaniu betonu napowietrzonego? Czy można zdejmować wcześniej, jeśli tak to pod jakimi warunkami? Pytanie wiąże się, że przechodząc codziennie do pracy duża firma budowlana niezależnie od temperatury trzyma maksymalnie do 14 dni szalunek słupów, ale pewnie ich beton ma wiele domieszek. Pytam bo zastanawiam się nad kosztami wykonania fundamentu lanego z betonu napowietrzonego i chciałbym określić o ile drożej taki fundament wychodzi.

 
6. Pisał Pan, że gdybyśmy zbudowali fundamenty (wszystkie elementy) z betonu napowietrzonego to nie musimy, aż tak zabezpieczać przed zimą jeśli wylewamy jesienią. Rozumiem, że można przykryć tylko czarną folią?


7. Jaki byłyby orientacyjny najpóźniejszy miesiąc zaczęcia budowy fundamentów,chcąc je wykonać i zakończyć na etapie betonu podkładowego podłogi? Co wziąć pod uwagę chcąc zrobić fundamenty na jesieni? Czy lepiej odpuścić sobie i zaczekać do wiosny?

 
8. Może pytanie nie związane z betonem, ale czy jest papa, którą nie musimy zgrzewać,a która ma pas samoprzylepny i możemy ją użyć jako papę podkładową pod ławę i fundament, biorąc pod uwagę wykonanie z betonu napowietrzonego?

komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty ławy fundamentowe hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

G.W.

dział 308
temat nr 282

Cienka nadlewka na betonie, mocowanie okładziny z drewna na schodach


1) Mam pewien problem ze schodami. Gdy były wylewane nie wiedzieliśmy, że na stropie będą posadowione HEBy wysokości 18 cm. Teraz, by nie burzyć układu ładnych schodów, chcę rozliczyć owe 18 cm na wszystkie stopnie i podwyższyć je. Z wyliczeń wynika, że na pierwszy stopień przypada 8 mm, drugi o 16 mm, trzeci o 24 mm itd. Wykonawca chce zrobić dolewki ze zwykłego betonu. Czy to właściwie?

2) Stopnie schodów będą obłożone drewnem dębowym. Jak to właściwie zamocować? Jedni specjaliści mocują na wkręty, inni na piankę mało rozprężną, jeszcze inni na jakiś klej. Jednym słowem co majster to inaczej. Jak to powinno być?
3) Antresola wokół schodów zgodnie z projektem ma mieć barierkę wykonaną z drewna. Z jednej strony będzie mocowana do ściany ale z drugiej strony barierka kończy się słupkiem mocowanym tylko w podłodze tuż przy wejściu na schody. Co do mocowania tego słupka mam spór z wykonawcą. On chce na kołkowkręty do podłogi, ale ja wiem że takie zwykle się kołyszą. Przed wylaniem podłogi na górze został ułożony styropian w wysokości HEBa w odległości ok. 25 cm od antresoli. Po całym jej zarysie jest zbrojenie 18x18 cm z drutu żebrowanego 12mm, ze strzemionami tak jak się to robi przy układaniu wieńca. Całość została zalana betonem przy wylewaniu podłogi. Tak więc myślę, że jest do czego przymocować moją barierkę.


Ogólny widok schodów na piętro.
G.W.
Dolny bieg schodów.
G.W.
Spocznik.
G.W.
Antresola na poddaszu.
G.W.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne schody naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

Paweł Niewiadomski

dział 308
temat nr 281

Ławy w wykopie z foilą zamiast szalunków


Na działce na której planuję wybudować dom jednorodzinny (niepodpiwniczony, parterowy z poddaszem użytkowym) są grunty gliniaste (badania geotechniczne gruntu wykazały gliny piaszczyste/gliny zwięzłe). Na sąsiedniej działce właśnie rozpoczęto wykonywanie fundamentów. Widzę jak ekipa do wykopu pod ławy wykładała czarną folią, ułożyli zbrojenia i wylali beton z gruszki. Czy jest to poprawny sposób wykonania ław fundamentowych?
Czy można uznać za poprawny ten sam sposób wykonania do wykopu wyłożonego folią monolitycznych ścian fundamentowych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze porady wykonawcom porady inwestorom

Karol K.

dział 308
temat nr 280

Pytania inwestora domu jednorodzinnego przed budową


Niedawno kupiłem Pana wspaniałą książkę. Przejrzałem sporą część wypowiedzi na tematy, które mnie interesują w tym również wspaniałym serwisie BDB. Widząc problemy moich znajomych z popełnionymi błędami, chcę wybudować swój dom bez błędów. Dom ma piwnicę jedynie pod garażem. Zamieszkany ma być parter, a poddasze do ewentualnej adaptacji w przyszłości (niestety). Teren pod budowę jest gliniasty. Wykopałem kilka otworów, głębokość 0,6m. W części z nich pojawiła się na dnie woda. Mam pytania:

1. Fundament piwnicy.

a) Czy warto wykonywać fundament monolityczny z betonu tzw. wodoszczelnego (wiem, że mniej nasiąkliwego). Czy też rozsądniej wykonać go z bloczków betonowych? Oczywiście w obu przypadkach ma być odpowiednia hydroizolacja.

b) Jeżeli lepiej z bloczków to, czy grubość 24 cm z słupami żelbetowymi, czy 36 cm bez słupów?

c) Czy fundament monolityczny jak i 24 cm z bloczków należy powiązać z ławą fundamentu? Jak wówczas prawidłowo wykonać hydroizolację na ławach w miejscu wystających prętów?

d) Jeżeli lepiej wykonać fundament jako monolityczny  żelbetowy to jak prawidłowo go zazbroić?

e) Czy warto wykonać ławy fundamentu z betonu napowietrzonego i czy je również hydro-izolować?

f) Chciałem wykonać hydroizolację zewnętrznych ścian piwnicy za pomocą taniej emulsji bitumicznej.Czy to równoważne KMB?

g) Czy można zastosować bez poważniejszych konsekwencji styropian klasy EPS-80 zamiast kosztownego XPS?

 

2. Czy fundament domu lepiej wykonać jako lany z betonu wodoszczelnego czy też z bloczków?

 

3. Płyta posadzkowa domu i piwnicy

a) Czy coś da wykonanie jej z betonu wodoszczelnego?

b) W projekcie pokazano beton podkładowy raz 10 a raz 15 cm. Znalazłem w książce, że minimum to 10 cm. Czy wskazane jest zastosować 15 cm?

c) Strop piwnicy chcę zazbroić zgodnie z projektem, połączyć to ze zbrojeniem płyty posadzkowej domu. Czy ma to sens? Jak wówczas wykonać zbrojenie płyty posadzkowej domu?

 

4. Ściany zewnętrzne nośne. Na fundamencie ma być papa izolacyjna (30 cm nad ziemią), potem jedna warstwa pustaków keramzytobetonowych z wkładka styropianową.Następnie 13 warstw pustaków Ytong odmiana 600. Na końcu jedna warstwa Ytong H=10 cm. Potem wieniec i powiązany z nim strop żelbetowy.

a) Wg projektu pierwsza warstwa pustaków keramzytowych ma stanowić dodatkową termoizolację?

b) Słyszałem, że na Ytongu nie powinny być bezpośrednio wylewane wieńce. Tzn zamiast z Ytonga ostatnia warstwa powinna być wymurowana np. z cegły kratówki. Czy to prawda?

c) Czy lepiej wykonać ocieplenie ścian zewnętrznych przed nastaniem zimy i tak uchronić je przed deszczem? Jeżeli tak to czy należy też od razu wstawiać okna?

d) Czy nadproża systemu Ytong faktycznie warto zastosować chcąc zminimalizować mostki cieplne? Czy mają one odpowiednią wytrzymałość?

 

5. Strop

a) Na podłodze poddasza chcemy położyć 30 cm styropianu. Dach póki co bez ocieplenia. Czy są jakieś przeciwwskazania? Potem ten styropian chcemy użyć do ocieplenia dachu.

b) Ma być sufit podwieszany (z płyt GK), odległość do stropu około 10 cm. Czy są jakieś przeciwwskazania?

 

6. Dach

a) Czy lepsze jest deskowanie pełne czy przymocowanie deski co około 1m. Jakie rozwiązanie jest optymalne?

b) Czy warto pójść w koszty i położyć dachówkę ceramiczną czy zastosować w miarę dobrą dachówkę cementową?

c) Jakie impregnowane drewno konstrukcyjne dachu jest rozwiązaniem optymalnym?

 

7. Kanały wentylacyjne

Czy warto murować je od samego fundamentu. Czy też wystarczy rura PCV na poddaszu, na której wykona się coś w rodzaju syfonu i wyciągnie ponad dach?

 

8. Rekuperacja.

a) Ja planuję wykonać to w następujący sposób. W czasie zimowym (średnia temp zewnętrzna poniżej 10°C) ma działać rekuperator kanały wentylacyjne zamknięte. W sezonie niezimowym otwieram kanały wentylacyjne, otwieram okna, wyłączam rekuperator. Nie wyobrażam sobie mieszkać na wsi i latem mieć zamknięte okna. Jakie przeciwwskazania widzi Pan w moim planie?

b) Czy można kanały wentylacyjne umieścić w suficie podwieszanym. Jeżeli tak to jaka jest minimalna wysokość wolnej przestrzeni?

 

9. Izolacja termiczna.

a) Ściany zewnętrzne mają być ocieplone 30cm warstwą styropianu Platinium Plus, (ewentualnie Platinium). Obliczyłem, że dla Platinium Plus U=0,09W/m2K. Zdecydowanie wolę styropian niż wełnę (dla potrzeb naszego domu). Chyba, że mnie Pan przekona do wełny. Grubości wszystkich ociepleń domu starałem się dobierać tak, aby współczynnik ciepła był w okolicach  U=0,1W/m2K. Podłoga ma być ocieplona styropianem 40 cm.

Zastanawiam się czy jest do tego konieczna analiza cieplno-wilgotnościowa. Jeżeli analiza c-w pozwoli na zoptymalizowanie doboru grubości ocieplenia to jestem za. Myślę tu o doborze grubości ocieplenia fundamentów, posadzek, ścian, dachu, garażu. 

b) Podsłyszałem kiedyś, że w przypadku wykonania izolacji styropianem dobrze zachować kilkumilimetrową szczelinę między ścianą a ociepleniem? Jakoś tego nie znalazłem w Pana książce. Proszę o informację w tej sprawie.

 

10. Fundament schodkowy.

Chciałbym również prosić o opinie czy można zamiast fundamentu schodkowego wykonać pochyły?

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom

Michał D.

dział 308
temat nr 279

Posadowienie słupków ogrodzenia i tarasu naziemnego z betonu napowietrzonego


Jak najlepiej i ekonomicznie wykonać ogrodzenie boczne od przyszłych sąsiadów? Gdybyśmy wybrali ogrodzenie z siatki to jak wykonać montaż słupków, czy może być:
1. Wykopać lub wypożyczyć wiertnice i zrobić otwory na głębokość przemarzania,wstawić np. tubę kartonową szalunkową i zalać betonem napowietrzonym. Czy możemy bezpośrednio wylać beton napowietrzony do ziemi, mówiąc tylko o słupkach, czy powinniśmy tak jak Pan uczy tutaj rzetelnie i w szalunkach. Czy jest potrzebne zbrojenie?
2. Jaka średnica otworu powinna oraz minimalna głębokość by nie było później problemu z ruszającymi się słupkami?
3. Jeśli użyjemy szalunku np. tuby kartonowej, to ewentualne pozostałe miejsce między ścianą zewnętrzną tuby a wykopem, czym wypełnić i jak zagęścić?
4. Na stronach producentów można spotkać, kotwy do słupków, wielkości max. 90cm., czy jest to alternatywa przed wylewaniem betonu, czy raczej kolejny zestaw marketingowy?
A może jest inny typ ogrodzenia, który warto przemyśleć, mając na uwadze, że jest to tylko ogrodzenie boczne, w które nie chcemy inwestować znacznych środków, a jedynie zrobić prawidłowo niezależnie od wyboru formy?
5. Zakładając poziom podłogi 40 cm do 70 cm, nad poziomem terenu, jakie założenia powinniśmy przyjąć by zbudować taras 25 m/25m. Czy trzeba fundament po całej linii dylatować od domu czy można zrobić na słupach chociażby wykonanych w takich traconych szalunkach z kartonu, lub rur pcv. Cały czas mówimy o użyciu betonu napowietrzonego. Gdyby wyszło, że jest posadowiony na słupach, to jaka odległość między nimi jest optymalna, zależy oczywiście od przekroju legarów i ich nośności. Ale można zastosować grubsze legary i zmniejszyć ilość słupów, czy tak się da?
6. Może Pan podać jeśli nie najlepiej jest stawiać na słupach inny rodzaj,który można wziąć pod uwagę przy budowie tarasu?
7. A jak to ma się do wykonania tarasu, jeśli ktoś nie ma poziomu podłogi powyżej gruntu tak wysoko, jakie są zasady poprawnego posadowienia w takim wypadku?

komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ogrodzenia betonowe ogrodzenia drewniane ogrodzenia murowane porady inwestorom

G.W.

dział 308
temat nr 278

Popękane tynki cem-wapienne na ścianach i sufitach


Przesyłam zdjęcia rys powstałych na ścianach i sufitach w salonie i proszę o poradę jak je naprawić. Rysa na suficie ma długość ok. 3 metrów i jest równoległa do belek teriva. Tynki wykonywano w lipcu, podłogi wykonano w sierpniu a grzanie rozpocząłem 22 grudnia.
Wykonywano tynki maszynowe. Pierwsza warstwa to szpryc Kreisel 550 rozpoczęty o godzinie 10 a skończono o godzinie 16. Przed szprycem nie moczono ścian i sufitów. Druga warstwa to tynk Kreisel 502 L rozpoczęto następnego dnia o godzinie 9 właśnie od salonu - grub. 10-15 mm. Trzecia warstwa tynk biały Kreisel 511L zacierany maszynowo po 5-7 dniach. Podczas zacierania pryskano wodą z pędzla. Na nadproże i słupy między oknami została  naniesiona masa naprawcza w celu uzyskania pionów i poziomów bo ich nie było. Ściany to mur z bloczków silikatowych, słup między oknami to żelbet. Tynkowanie rozpoczęto od salonu.


Spora rysa jest na suficie, równoległa do belki Teriva, w miejscu gdzie na piętrze został ułożony HEB. HEB ma oparcie z jednej strony na ścianie nośnej po środku budynku a z drugiej strony na słupie między dużym a małym oknem - z projektem. Cały sufit jest popękany w rozetkę, pęknięcia są widoczne tylko w dzień, przy świetle żarowym nie są widoczne, są trudne do sfotografowania. Z jednego punktu wychodzą 3-4 rysy w zupełnie różnych kierunkach, jest ich dużo. Są w całym pokoju, a wygląda to okropnie.

Ściany w salonie popękane wzdłuż ułożonych kabli od puszek do gniazdek na dole. Wszystkie połączenia między puszkami i gniazdkami mają rysy praktycznie na całej długości. Co ciekawe, pomieszczenia sąsiadujące z salonem nie wykazują rys. Salon znajduje się od południa, ma wielkie okna, wietrzenie miał zapewne większe od innych pomieszczeń. Pierwsze rysy zauważyłem na suficie a potem na ścianach po kilku dniach od włączenia ogrzewania. Kable elektryczne bez bruzd - kabel płaski ułożono wprost na Silce i zamocowano go przy pomocy plastikowych złączek.


Teza wykonawcy: - budynek osiada i to normalny efekt. Proponuje naprawę przez powiększenie pęknięć ostrym narzędziem np. szpachelką, pomalowanie gruntem i ponowne naniesienie ostatniej warstwy Kreisel 511L.


Pęknięcia w salonie.
G.W.
Pęknięcia na słupie międzyokiennym.
G.W.
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tynki wewnętrzne błędy wykonawcze tynki cem-wapienne porady inwestorom

Janusz D.

dział 308
temat nr 277

Dom na zboczu zalewany wodami


W czasie ulewnych deszczy, woda spływająca ze zbocza (fotografię dołączam) spływa częściowo na drogę i częściowo na budynek gospodarczy (mleczarnia) dość dużym strumieniem o wysokości nawet do 0,5 m. Skarpa wysokości ponad 2 metry.

Na skarpie planuję wykonać ogrodzenie (w celu ogrodzenia całego gospodarstwa), a od dołu skarpy na fundamencie wybetonować mur oporowy. Czy to pomysł dobry? Jeśli tak, to co z wodą spływającą w czasie ulewnych deszczy?


Widok na skarpę.
Janusz D.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury oporowe porady inwestorom

Anna Szymańczyk

dział 308
temat nr 276

Komin na środku pokoju poddasza


Poddasze miało pierwotnie służyć jedynie za strych. Sytuacja rodzinna się zmieniła i zleciliśmy projektantowi zagospodarowanie poddasza jako mieszkalne. Projektant zaprojektował poddasze tak, że na środku pokoju na poddaszu wychodzi dwukanałowy komin wentylacyjny. Niestety, mimo próśb, nie potrafił wskazać lepszego rozwiązania. Chciałam poprosić o jakieś sugestie. Gdzie przesunąć ten komin, aby rozwiązać wentylację kuchni i pokoju na górze, nie zakłócając funkcjonalności wszystkich pomieszczeń.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom

T. Dobrowolski

dział 308
temat nr 275

Poprawne ocieplenie murłaty


Jestem na etapie zakupu materiałów do termoizolacji. W zakresie ocieplenia ścian i stropu sprawa jest prosta - analiza c-w jest jednoznaczna: ściany wełną mineralną 20 cm, strop wełną mineralną 30 cm. Problem dla mnie stanowią następujące elementy:
1. Jak ocieplić murłaty - w załączeniu rysunek. U góry rozwiązanie zgodnie z projektem - murłata na stropie, na dole rozwiązanie preferowane przez wykonawcą - murłata osadzona na nadmurówce z cegły (wysokości 22 cm).
2. W jaki sposób ustrzec się od mostków termicznych, jakimi są podciągi nad tarasem (25cm x 25cm) wraz z osadzonymi na nich murłatami? Czy stosować się w tym przypadku do metod stosowany przy ociepleniu balkonów?


Górne rozwiązanie wg projektu, zaś dolne wg propozycji wykonawcy.
T. Dobrowolski
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ocieplenia dachy domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom porady wykonawcom2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©