Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Korzystając z serwisu BDB zobowiązuję się przestrzegać regulaminu
projektuj i buduj bez błędów!

kto pyta, nie błądzi       o co pytali inni?       porady budowlane

© All rights reserved. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań i porad, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami.

 

ilość porad: 109

elsi

dział 308
temat nr 389

Oczekuje na odpowiedź


Szanowny Panie Jerzy,

Jestem pod wrażeniem wiedzy, którą zawarł Pan w książce " Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów" oraz przekazywanej na Pańskiej stronie internetowej. Wszystkim znajomym, którzy są inwestorami lub mają związek z budownictwem polecam zakup Pańskiej książki, opowiadając o przypadkach, z jakimi miał Pan do czynienia, które są przedstawione w zakładce "z życia wzięte".
Dla mnie najbardziej wymownymi były przykłady pensjonatu w Dusznikach, zalewanego wodą ze stoku oraz podany na jakimś forum przykład centrum handlowego, którego parking podziemny był zalewany wodą, bo nie miał izolacji przeciwwodnej, ale za to beton "wodoszczelny" i zaproponowane przez projektanta rozwiązanie, polegające na położeniu na beton folii kubełkowej jako sączka i dodatkowej warstwy betonu oraz wypompowywanie wody przez cały okres eksploatacji budynku.

Lektura książki zwróciła moją uwagę na pewną kwestię.
Otóż na stronach 163-165 "Sekretów..." opisał Pan sposób izolowania płyty fundamentowej- z termoizolacją pod, jak i nad płytą nośną.
Nurtuje mnie natomiast zagadnienie prawidłowej hydroizolacji płyty fundamentowej, położonej na szkle spienionym. Zgodnie z deklaracjami producentów szkło spienione jest nienasiąkliwe oraz nie podciąga kapilarnie wilgoci i dzięki temu, oprócz funkcji termoizolacyjnej i drenującej, ma spełniać również rolę izolacji przeciwilgociowej.
Przy dobrych warunkach gruntowych, wg producenta, warstwę (40- 60 cm) szkła spienionego układa się na gruncie rodzimym (z opaską przeciwysadzinową ok. 1 m poza krawędziami planowanej płyty), po uprzednim wyłożeniu wykopu geowłókniną. Po zagęszczeniu szkła warstwami po ok. 20- 30 cm, na wierzch układa się folię PE, jako zabezpieczenie przed wnikaniem w szkło wody zarobowej z mieszanki betonowej, układa zbrojenie i wylewa beton
Czy przy takim posadowieniu płyty fundamentowej nie dojdzie do wnikania wilgoci w płytę i do budynku poprzez przenikanie pary wodnej z parującego pod płytą gruntu ? Para będzie przecież mogła swobodnie przenikać pomiędzy granulkami szkła i przez dziury w folii, które powstaną wskutek nacisku płyty betonowej na warstwę spienionego szkła.
Czy konieczne jest dodatkowe zaizolowanie płyty od góry papą i położenie warstwy dociskowej, czy też ilość wilgoci wytrącającej się z pary wodnej nie będzie na tyle duża, by stosować dodatkową izolację?

Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Edgar Nowicki
Odpowiedź w przygotowaniu.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książek z serii "Sekrety ..."

Rafał Pałka

dział 308
temat nr 388

Oczekuje na odpowiedźW rozdziale 1.7.11 opisuje Pan wpływ instalacji fotowoltaicznej. Rozdział ten wydaje się nie uwzględniać obecnej sytuacji kiedy to możemy nadprodukcję przekazać do sieci i później odebrać ze sprawnością 70 lub 80 % w zależności od wielkości instalacji. Zastanawiam się (bo policzyć nie potrafię) czy w tych warunkach miało by ekonomiczne uzasadnienie ogrzewanie takiego domu zwykłymi grzejnikami elektrycznymi. Rezygnując z drogich systemów grzewczych, przyłączenia do sieci gazowej itp. oszczędzamy na instalację fotowoltaiczną o mocy około 10 kW. W moim przypadku miałby to być dom parterowy 150 m2, o prostej bryle, ze stropem drewnianym w którym prawdopodobnie znajdzie się ocieplenie(poddasze nie użytkowe). Dodatkowo działka (okolice Krakowa) pozwala usytuować dom w kierunku południowym co ma duże znaczenie dla fotowoltaniki. Jak duża instalacja potrzebna jest do ogrzewania takiego domu i jakie współczynniki przenikania powinne mieć przegrody zewnętrzne aby to miało sens z ekonomicznego punktu widzenia?
Rzut budynku
Rysunki szczegółowe
Odpowiedź w przygotowaniu.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książek z serii "Sekrety ..."

John Peel

dział 308
temat nr 387

Oczekuje na odpowiedź


Nawiązując do ostatniej kwestii poruszonej przez pana Leszczyńskiego, sam rozważam zamianę masy KMB pod płytą fundamentową na wysokiej jakości papę termozgrzewalną (na betonie podkładowym). Na pewno będzie to tańsze rozwiązanie. Zastanawiam się tylko, czy wówczas także na papę potrzebna jest warstwa dociskowa betonu chroniąca papę przed ewentualnym uszkodzeniem przez zbrojenie. No i jak z kwestią połączenia hydroizolacji poziomej z papy z pionową z masy KMB.
Odpowiedź w przygotowaniu.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książek z serii "Sekrety ..."

Rafał Leszczyński

dział 308
temat nr 386

Oczekuje na odpowiedź


W ksiazce w wątku wariantowania płyt fundamentowych porusza Pan wątek odpowiedniego zaizolowania pachwiny płyta ściana a tym samym pachwiny wewnetrznej. Na rysunku 1.5.-22 jest pokazane prawidlowe rozwiązanie z dodatkowym XPS "docieplajacym" grunt pod płyta. Rozmawiałem o tym z wykonawcą i wariantowaniu tego rozwiazania przy zastosowaniu "skosnego" XPS. Ja jestem raczej za rozwiazaniem z rysunku. Argument ktorego uzywa wykonawca - trudnosc przy zagęszczeniu gruntu przy takim umieszczeniu XPS - istnieje obawa ze na skutek zageszczania XPS bedzie sie przemieszczał i pojawi sie na obrysie plyty klawiszowanie plyt XPS. Drugi wariant - umieszczenie XPS po wylaniu płyty - ale tu pojawia sie pytanie czy zageszczony grunt pod betonem podkładowym nie bedzie sie usypywał przy odkopywaniu - celem umieszczenia XPS-a.
Jak prawidłowo wykonawczo nakazac zrobienie tego docieplenia gruntu?
Czy na rysunku 1.5.-23 izolacja boczna plyty nie powinna byc do poziomu gruntu zrobiona z XPS a dopiero wyzej z EPS?
Analizujac rozwiazanie z rys 1.9.-12 zwrocilem uwage ze jednak na poziomie dolnego XPS nie ma ciaglosci hydroizolacji z boku styku bo własnie jest tam ciaglosc XPS. Teoretycznie moze sie wda wilgoc ze strefy styku EPS cokolowego i XPSa i "pojsc" w strone foli PE. Przy wariancie z rysunku 1.9.-13 juz mamy ciagøosci - szlam(12)/masa(5) Prosze o komentarz.
W wiekszosci przypadków rozwiazan wariantow płyty sugeruje Pan stosowania jako hydroizolacje pozioma masy polimerowo-bitumiczne. Jakie i czy Pan widzi przeciwskazania do zastosowania pap termozgrzewalnych pod płyta (przy jednoczesnych zastosowaniu folii jako warstwy poslizgowej/ochronnej (pod i nad XPS). Na płaskim elemencie jakim jest plyta wykonawczo nie widze zagrozen "niedokładnosci" jak przy stosowanie pap na ławach/scianach fundamentowych.
dziekuje i milego dnia
Odpowiedź w przygotowaniu.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książek z serii "Sekrety ..."

Rafał Leszczyński

dział 308
temat nr 105

Duże opady śniegu a fizyka budowli ścian


Podejmując tezę że "słabo" zaprojektowany budynek daje znać o sobie w najmniej sprzyjających warunkach pogodowych chciałbym zapytać w kontekście fizyki budowli o sytuację która przyszła mi do głowy oglądając ogromne opady śniegu które nawiedziły w ostatnich dniach USA kiedy to spadło jednej nocy 1,2 m śniegu. Na południowych górskich terenach jak i na Warmii i Mazurach sytuacja jak najbardziej prawdopodobna. Jak wtedy zachowują się przegrody w kontekście ochrony przed wilgocią/śniegiem? Nasze hydroizolacje w projektach funkcjonują do pasa hydroizolacji do 50 cm nad poziomem terenu. Domyślam się że przy takich opadach śniegu wszystko staje na głowie. Jak Pan widzi taką sytuację przez pryzmat swojego doświadczenia? I jak podchodzić do takich możliwych zdarzeń projektowo?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe architektura błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy ekologiczne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Damian W.

dział 308
temat nr 104

Naprawa błędów w nowych balkonach


Firma nasza wykonywała 43 balkony w domu wielorodzinnym. Zastosowaliśmy się do rozwiązań projektowych ale nie było tam rysunków detali więc nasz podwykonawca sam wymyślił uszczelnienie na balkonach. W listopadzie oddaliśmy budynek do użytkowania i już mamy problemy z balkonami.
We wszystkich mieszkaniach wokół drzwi balkonowych pojawiły się wykwity i mokre plamy zawilgocenia - co pokazujemy na fotografii 1. Na fotografii 2 jest szczelina jaka się pojawiła na cokoliku balkonu. Na fotografii 3 widać co zastaliśmy po odkuciu kontrolnym. Występuje zgnilizna i jest mokro na ścianie pod styropianem na cokoliku.

Architekt twierdzi, że w tej sprawie odsyłał wykonawcę do producenta po detale tego rozwiązania. Podwykonawca to potwierdza, że takie dostał wytyczne od producenta XX.

Co mamy teraz zrobić, bo reklamacje już napływają jedna po drugiej? Chodzi nam o możliwie tanie rozwiązanie, ale skuteczne. Kupiliśmy Pana wspaniałą książkę, ale sami nie chcemy eksperymentować.


Widok okolicy progu po otwarciu drzwi na balkon.
D.W.
Szczelina w pachwinie stopnia pod drzwiami.
D.W.
Widok po wykonaniu odkrywki - wszystko mokre!
D.W.
Odpowiedź płatna
patrz także: balkony budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne remonty naprawy błędy projektowe błędy wykonawcze

Robert

dział 308
temat nr 103

Aerożele w budownictwie


Co Pan sądzi o Aerożelach i ich zastosowaniu przy ocieplaniu budynków od wewnątrz?
odpowiedź

patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia domy ekologiczne

TomaszJ

dział 308
temat nr 102

Jak usunąć błędy w podłodze na gruncie? Progi w garażu i wejściu


Jestem w trakcie budowy domu. Nabyłem Pana książkę i mam kilka pytań. Jestem już po etapie tynków oraz instalacji elektrycznej, CO-Hydrauliki. 


1) Jak zabezpieczyć (hydroizolacja + termoizolacja) na chudziaku? Przylega on do fundamentów a na nim ułożone już są instalacje. Jaką zastosować aby nie śmierdziało oraz nie wydzielały się szkodliwe związki?

2) Przeglądając Pana książkę znalazłem kolejny błąd u siebie jeśli chodzi o balkon (strona 255). Mam płytę wylaną ze spadkiem przy murze 14 cm na jej końcach koło 12 cm i co w takim przypadku? Jak wykonać poprawnie izolację balkonu?

3) W przypadku drzwi zewnętrznych oraz garażowych - gdzie należy zakończyć wylewki? Równo ze ścianami? Jak rozwiązać te miejsca by nie było mostków cieplnych?

komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne drzwi i bramy garażowe dylatacje garaże hydroizolacje podłogi posadzki ogrzewane posadzki z płytkami ceramicznymi projekty wykonawcze

jpyt

dział 308
temat nr 101

Domy prefabrykowane z keramzytobetonu


1. Jaka jest Pana opinia o budownictwie z tego typu materiału?
Jako inwestor mocno zastanawiam się nad wyborem takiego rozwiązania. Mamy w Polsce producenta takich ścian, który w teorii udziela na nie 50-letniej gwarancji. Grubość ściany wynosi około 15 cm i jest zbrojona siatką, nadproża są dodatkowo dozbrajane na etapie produkcyjnym. Skład ściany to 70% keramzyt i 30% wypełnienie betonowe. Ściany podobno nie wymagają tynkowania a jedynie lekkiej zacierki z gładzi.

2. Podobno pod prefabrykowane ściany keramzytowe najlepiej sprawdza się płyta fundamentowa (zakładam, że odpowiednio lżejsza, ze względu na stosunkowo niską masę ścian). Czy można prosić również w tym względzie o Pana profesjonalną opinię?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne analizy cieplno-wilgotnościowe analizy ekonomiczne budowa domu jednorodzinnego charakterystyki energetyczne domy energooszczędne domy jednorodzinne fizyka budowli fundamenty keramzyt optymalizacja porady inwestorom porady architektom posadowienia pustaki keramzytobetonowe

Cezary Kubiński

dział 308
temat nr 100

Przechowywanie zapraw proszkowych w zimie


Niektóre zaprawy mają określony przez producenta zakres temperatur przechowywania, inne należy "chronić przed mrozem", a trzecia grupa nie ma określonych wymagań.
Do jakiej temperatury można przechowywać np. workowane zaprawy murarskie i elewacyjne na zewnątrz i jakie są skutki takiego magazynowania?

komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne elewacje błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne domy murowane masy fugowe porady wykonawcom porady inwestorom zaprawy cementowe zaprawy wapienne2007-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone dla Biuro Doradztwa Budowlanego mgr inż. Jerzy Zembrowski, Białystok. All rights reserved.
wykonanie choruzy.pl ©