porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1697

 
 
171
 
169
 
168
 
167
 
166
 
165
   ...  
1
 
 
Kordian

dział 308
temat nr 1670

Czy drenaż opaskowy jest konieczny?


Witam, właśnie otrzymałem opinię z badań podłoża pod budowę domu. Treść poniżej. Chciałbym zasięgnąć opinii co do wyników badań. Czy np, drenaż jest potrzebny w tym wypadku czy nie?

"Przeprowadzone prace pozwoliły ustalić, iż bezpośrednio pod powierzchnią terenu występują mineralne grunty niespoiste, wykształcone w postaci piasku średniego. Pod nimi na głębokości od 1,5 m, występują mineralne grunty pochodzenia lodowcowego wykształcone w postaci piasków gliniastych. Na głębokości 2,9 m grunty te podścielone są przez mineralne grunty niespoiste (piaski średnie z dom. gliny) oraz grunty spoiste (piaski gliniaste).
Grunty spoiste znajdują się w stanie miękkoplastycznym (IL = 0,51), natomiast grunty niespoiste w stanie średniozagęszczonym (ID = 0,41).
Podczas prac terenowych prowadzonych latem, przy niższych od średnich stanach wód nawiercono warstwę wodonośną w postaci napiętego zwierciadła wody na głębokości 2,9 m. Stabilizacja nastąpiła na głębokości 2,5 m od powierzchni terenu.
W warunkach ekstremalnych występujących po obfitych długotrwałych deszczu lub tajaniu śniegu na powierzchni glin mogą pojawić się wysięki".

Pozdrawiam Kordian


komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty drenaże porady inwestorom

klocki

dział 308
temat nr 1669

Ślepa ścianka kolankowa na poddaszu


Wykończenie poddasza planuje zrobić jak na rysunku. Pytanie czy w wyłączonej przestrzeni, wentylowanej umieszczać maty grzewcze czy zostawić ją nieogrzewaną lub nie podgrzewaną?
Dziękuję

nr 1
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli poddasza nieużytkowe porady inwestorom porady architektom

mrpiter

dział 308
temat nr 1668

Garaż przylegający do domu


Jestem na etapie tworzenia koncepcji rozkładu pomieszczeń w domu parterowym. Mam pytanie odnośnie garażu. Założenie jest takie, że będzie on niejako dostawiony od frontu do domu, ale nie będzie z niego wejścia do domu, oraz nie będzie on w ogóle ogrzewany. Będzie on też miał nieocieplany dach płaski podczas gdy na reszcie domu będzie dach dwuspadowy (dom w kształcie kwadratu). Obecnie parkuję w nieogrzewanym garażu blaszaku i nie potrzebuję garażu ogrzewanego, z tego co się nawet orientuję to samochody nie lubią przejścia przez temperaturę 0 gdyż jest to szkodliwe dla karoserii.
Załączyłem 4 warianty dostawienia garażu i chciałbym się dowiedzieć, czy któryś z nich już na oko jest niepoprawny.

1. Myślę, że ten wariant jest poprawny, ale nie podoba mi się to, że jest on najwęższy oraz jest cały ocieplony taką samą grubością styropianu jak dom. Skoro garaż ma być nieogrzewany jest to dla mnie zbędny wydatek.
2. W tym wariancie mam wątpliwości czy w pionowych pachwinach Pokoju 1 oraz pomieszczenia Technicznego (zaznaczyłem czerwonym kółkiem) może wystąpić problem kondensacji pary wodnej. Wiem, że to wymagałoby obliczeń, ale czy na oko już można powiedzieć, że najprawdopodobniej tam byłby problem?
3. Ten wariant zakłada, że boczne ściany garażu w ogóle nie łączą się z murem domu a za tył garażu robi styropian domu. Ten wariant mi się podoba ponieważ w garażu jest najszerzej a dodatkowo nie płacę za styropian na garaż oraz za robociznę jego położenia. Mam jedynie obawy, czy robiąc elewację domu nie będzie problemu na łączeniu bocznych ścian garażu ze styropianem na domu (zaznaczyłem czerwonym kółkiem)? Czy tam nie dojdzie do pionowych pęknięć elewacji ze względu na różnicę podłoża? na który poszłaby warstwa szpachlowa zbrojona siatką (bloczek silikatowy w przypadku garażu i styropian na domu)?
4. Delikatnie zmodyfikowana wersja wariantu 3. Garaż zwężony o 10cm po to aby na zewnątrz położyć styropian 5 cm aby była jednorodna powierzchnia pod wykonanie elewacji (tylko jeśli w wariancie 3 faktycznie występowałby problem).

Będę wdzięczny za opinię

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże domy murowane domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

januk87

dział 308
temat nr 1667

Budowa fundamentu domu przed półtoraroczną przerwą w robotach


Witam.
Mam kilka pytań odnośnie fundamentów i prac ziemnych. Budowę planuję zacząć za miesiąc, jestem zmuszony podzielić ją na kilka etapów tak więc po wykonaniu fundamentu będzie on stał nie obciążony około półtora roku. Dopiero później zostaną wykonane mury, strop, dach i rynny.

1. Teren
Posiadamy działkę z lekkim spadem. Jak to ugryźć - czy lepiej kopać pod ławy czy może usunąć całą ziemię spod budynku? Dodam że strona położona niżej będzie podniesiona tak by była wyżej około 50 cm niż poziom drogi. Ponieważ przód działki będę podnosił to ściana fundamentowa na przodzie będzie miała około 1,2 m a z tyłu budynku od północy jakieś 30 - 40cm. Powyżej mnie mam jednego sąsiada. Pomimo iż podczas obecnej pogody nigdzie woda na działce nie stała to trochę obawiam się zalewania od góry i muszę pomyśleć jak odebrać ewentualną nadwyżkę wody? Z odwiertów wynika że teren jest skalisty, z resztą było to dobrze widać przy kopaniu studni. Wydaje mi się że lepiej zebrać całą górę i trochę z dołu bo obniży to ryzyko zasypywania się fundamentów podczas prac i po prostu chyba generalnie będzie wygodniej.

2. Wykonanie
Projekt przewiduje beton podkładowy C8/10 o grubości 10 cm. Czy taki beton też w jakiś sposób trzeba szalować czy jeśli wykop będzie w miarę ok to można to zrobić bez szalunku? Kolejna warstwa według projektu to 2 razy papa termozgrzewalna na to szalunek zbrojenie i beton. Trzeci etap to ponowne szalowanie i wylanie ściany fundamentowej. Lepiej zrobić jak projekt nakazuje czy może izolację poziomą dać między ławą a ścianą fundamentową zamiast między betonem podkładowym a ławą?

3. Uziom
Gdzie najlepiej umieścić bednarkę? Czy zatapia się ją w ławie czy może w betonie podkładowym? Jest to raczej praca dla elektryka czy poziom trudności nie jest zbyt duży i poradzi sobie z tym ekipa od fundamentu?

4. Hydroizolacja
Jeśli wszystko będzie robione w szalunkach to chciałbym na całości zrobić hydroizolację pionową używając masy kmb. Czy to poprawne wykonanie?

5. Izolacja termiczna pionowa
Planuję zastosować płyty xps. Teraz pytanie skoro fundament będzie miał miejscami do 1,3m to odkąd zaczynać izolację termiczną? Czy wystarczy metr wysokości? Izolację termiczną planuję zamontować na kleju punktowo czy to dobry pomysł czy może lepiej dokładnie przykleić ją do fundamentu tak jak np robi się to przy kładzeniu płytek gdzie klej powinien być rozprowadzony na całej powierzchni?

6. Czas
Skoro fundament będzie stał przez ponad rok to czy warto już teraz robić chudy beton czy lepiej się wstrzymać i zrobić później? Czy warto zabezpieczyć ścianę fundamentową od góry na ten okres?

7. Beton podkładowy
Od dawna się zastanawiam jak to jest z tym chudym betonem. W przypadku kiedy ma on 10 cm grubości jak przewiduje to projekt to przecież pod ciężarem fundamentu i reszty domu taki beton na pewno pęknie co za tym idzie może zostać uszkodzona izolacja pozioma z papy.

8. Słupy i zbrojenie
Zastanawiam się jak rozwiązać ten problem z racji iż mam kilka słupów których zbrojenie będzie wystawać z fundamentów dosyć wysoko a nie chcę tego tak zostawić na rok. Czy można wypuścić krótsze zbrojenie i się dowiązać w kolejnych etapach? Czy może to nie najlepszy pomysł? Chodzi mi tu o 3 sprawy bezpieczeństwo, ewentualną korozję i ostatnia opcja którą również biorę pod uwagę to obcięcie i kradzież.

Zapewne niektóre sprawy poruszone są w książce ale niestety nie mam do niej teraz dostępu.
pozdrawiam

nr 1 autor: jf
nr 2 autor: jf
nr 3 autor: jf
nr 4 autor: jf
nr 5 autor: jf
komentarze: 20
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Iskierka

dział 308
temat nr 1666

Podtopienia fundamentów 3-warstwowych podczas ich budowy


1.Na działce budowlanej wystąpiły podtopienia. Teren jest teraz podmokły i woda stoi w fundamentach, (ściana trójwarstwowa, więc stworzył się zbiornik). Styropian stoi w wodzie. Czy ta sytuacja nie spowoduje degradacji fundamentów bądź zniszczenie styropianu?

2. Rynny poodginały się od silnych deszczów. Czy to jest wada materiału czy wykonania?

3. Wentylacja grawitacyjna. Chcę zrobić dodatkowe kominy w każdym pokoju. Czy jest jakaś zasada w którym miejscu pokoju ma być wyciąg? Obecnie mam wycięte otwory w stropie na rury spiro przy samych oknach. Wydaje mi się że powinny być w przeciwległym punkcie niż okna, by powietrze nawiewane mogło się wymieszać w pokoju.

4.Czy w schowku pod schodami także powinna być wentylacja, czy małe garderoby (1m/1m) powinny mieć wentylacje czy wystarczy zrobić drzwi z otworami?

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 13
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze posadowienia fundamenty hydroizolacje instalacje wentylacyjne porady inwestorom

Saper75

dział 308
temat nr 1665

Ocieplenie wełną komina murowanego z cegły pełnej


Jaka zaprawa do wyrapowania (od zewnątrz, nie szlamowania od środka) komina murowanego z cegły pełnej na nieogrzewanym strychu i ponad połacią dachu?
Mam 2 kominy z cegły czerwonej pełnej. Jeden do komina + wentylacja, drugi kanał dymowy + kanał na piec gazowy + 5 kanałów wentylacyjnych + pion odpowietrzenia kanalizacji. Kominy na razie nie posiadają wkładów, rury będą dodane niedługo, odpowiednie do przeznaczenia. Kominy chcę ocieplić wełną mineralną od wysokości jętek( ocieplenia stropu) przez strych nieogrzewany aż do czapy komina. Przed klejeniem wełny do komina chcę komin wyrapować. Czy mógłbym prosić o informację w kwestii zaprawy jaką mógłbym użyć do tego celu. Komin jest murowany metodą tradycyjną na zaprawę cem- wap. Jeśli to możliwe Chciałbym użyć do tego celu jakąś gotową zaprawę o podwyższonych właściwościach hydroizolacyjnych i lepszej przyczepności do podłoża niż zwykła zaprawa cem- wap. Najlepiej gdyby nie była zbyt wrażliwa na obecne (ciepłe) temperatury. Przeczytałem inne wątki traktujące o ociepleniu kominów ale tam podane są tylko zaprawy klejące do wełny mineralnej i tynk na wykończenie zewnętrzne.
Pozdrawiam
nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 27
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom

diakon88

dział 308
temat nr 1664

Przesiąkanie wody deszczowej przez ścianę


Witam
ściana północna domu w garażu od środka po deszczu mam nad oknem mokry tynk bardzo mocno mokry. Czy z widocznych zdjęć jest jakiś błąd budowlany? Czy po prostu leci tak mocno przez przegrody Porothermu?

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia elewacje porady inwestorom

Przemek

dział 308
temat nr 1663

Wykwity i zarzybienie w kabinie prysznicowej


Dzień dobry
Mam pytanie odnośnie ściany sąsiadującej z kabiną prysznicową. Jak zabezpieczyć taką ścianę przed malowaniem, aby uniknąć efektu widocznego na zdjęciu? Oczywiście pomijając położenie płytek w tym miejscu. Zależy mi na po prostu pomalowanej ścianie.


nr 1 wykwity i złuszczająca się farba
autor: Przemek
komentarze: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze kabiny natryskowe porady inwestorom

Grzegorz

dział 308
temat nr 1662

Tynkowanie na murach z bloczków silikatowych


Proszę o podanie poprawnej kolejności warstw i prac przy pracach tynkarskich przy tynku cementowo wapiennym w domu murowanym z bloczków silikatowaych. Wykonawca ma swój plan.
W karcie tynku sandberg ztu-02 podane jest, że powierzchnię ścian należy zagruntować w obecnych temperaturach, odczekać aż zwiąże, wykonać obrzutkę ztu - 04, następnie przystąpić do nakładania tynku cementowo wapiennego. Wykonawca chce w niektórych miejscach zrezygnować z obrzutki i dać tynk bezpośrednio na gruntowaną powierzchnię. Czy to nie jest błąd w sztuce?
Czy grunt będzie miał wpływ na paroprzepuszczalność? W karcie technicznej gruntu Dolina Nidy euro grunt 300 podano współczynnik Sd mniejszy bądź równy 0,3 m.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

andwaw

dział 308
temat nr 1661

Popękane ściany fundamentowe po zimie


Dzień dobry,
jesienią ubiegłego roku wymurowałem wraz z teściem ściany fundamentowe po czym naniosłem na nie Bornit Unibit w dwóch warstwach (plus gruntowanie). Murowanie jak i nakładanie emulsji było rozciągnięte na przełomie kilku miesięcy gdyż robiliśmy to w wolnym czasie oraz przy sprzyjającej pogodzie. Mimo to były dni gdy kończyliśmy murowanie przy temp. bliskiej 0 więc w nocy było pewnie poniżej. Do tego część bloczków była mokra. Ściany stały nie zasypane do wiosny br. kiedy to dokończyłem nakładanie emulsji (zwłaszcza na łączeniu ścian z ławą) a dopiero kilka tygodni temu dokończyłem montaż XPS oraz zasypywanie. Podczas zagęszczania zauważyłem pęknięcia ścian - częściowo w fugach a częściowo samych bloczków, na całej wysokości ścian. Znalazłem je w 5 miejscach - zarówno na ścianach zewn. jak i wewn. Odkopałem ławę przy jednym z pęknięć - jest nienaruszona.
Ściany wymurowane są z 6 warstw bloczka, na ławach 40x60 wylanych w folię w gruncie z częściowymi szalunkami. Między ławą i bloczkami położyłem membranę PVC Mauer 1 mm którą przy nakładaniu emulsji na ściany odcinałem by nie wystawała poza bloczki w celu dokładnego nałożenia emulsji na styku ściany i ławy - ale to dopiero niedawno więc w okresie zimowym ten fragment nie był pokryty emulsją.
Czy te pęknięcia są niebezpieczne? Proszę o radę, co można z nimi zrobić...

nr 1 Murowanie bloczków - 11/2019
autor: andwaw
nr 2 Murowanie bloczków - 11/2019
autor: andwaw
nr 3 Bornit Unibit oraz DS na ostatni bloczkek - 02/2020
autor: andwaw
nr 4 Bornit Unibit - 03/2020
autor: andwaw
nr 5 Pęknięcie ściany
autor: andwaw
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom


 
 
171
 
169
 
168
 
167
 
166
 
165
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.