porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 112


 
 
13
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
TomiLeetemat nr 308-2333
visibility czytano 351 razy

Kotłownia z kotłem zgazowującym drewno w domu jednorodzinnym


Witam,
W analizach mam kocioł zgazowujący drewno i zasobnik c.w.u. Czy mam rozumieć (właśnie teraz to do mnie dotarło), że nie potrzebny jest zbiornik/bufor do kumulowania energii cieplnej z pieca?

W całym domu będzie podłogowe ogrzewanie wodne. Myślałem, że użycie bufora jest zasadne, bo po kilku godzinach (3-4) palenia w piecu skumulowana energia cieplna będzie powoli oddawana na niskotemperaturową podłogówke.

Wiem, że te piece są wyposażone w Laddomat do mieszania wody, ale to by oznaczało, że musi on być palony dłużej niż przy pracy z buforem.

Jeżeli jest inaczej niż myślę to czy może mi Pan wytłumaczyć zasadę działania zestawu podanego w analizach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne instalacje c.o. instalacje c.w.u. kotły na biomasę kotły zgazowujące drewno porady inwestorom zasobniki ciepła

K.O.temat nr 308-2388
visibility czytano 417 razy

Pomysł inwestorki na dom prawie naturalny


Szanowny Panie Zembrowski 

Piszę do Pana w pewnej dość istotnej sprawie. Mam zamiar/marzenie zbudować dom. Oczywiście nie własnymi rękoma, jednakże chciałabym zainwestować dużo własnego czasu i wysiłku w jego budowę tam, gdzie to możliwe. Ze względu na znaczne ograniczenie finansowe myślę o domu małym, do 86 m.kw. Zamiłowanie do harmonii, prostoty i naturalności  są dla mnie wyznacznikami w życiu i oczywiście w wyborze ewentualnego projektu domu i materiałów budowlanych. Właśnie wróciłam z warsztatów budownictwa naturalnego, ale moja praktyczność nie pozwala mi porwać się na aż taki szalony zamysł jakim jest budowanie domu z bloczków gliniano-słomianych. Stąd myśl, aby połączyć marzenie ze zdrowym rozsądkiem tak, aby powstał dom-hybryda: zdrowy w moim pojęciu, a zatem z materiałów jak najbardziej naturalnych, przy jednoczesnym dążeniu do zbudowania domu energooszczędnego lub niskoenergetycznego.

Proszę wybaczyć jeśli zacznę teraz wypisywać bzdury (nie mam pojęcia o fizyce budowli poza tym co przeczytałam w Pana książce i tutaj), chcę jednak zweryfikować moje marzenia z rzeczywistością. Otóż, czy możliwe jest zbudowanie domu tak, żeby miał niskie zapotrzebowanie na energie:
1) fundamenty z kamienia polnego,
2) ściany z ceramiki,
3) ocieplenie z bloczków slomiano-glinianych lub jakiegoś naturalnego materiału,
4) posadzka z cegły lub klepisko gliniane,  
5) strop drewniany,
6) dach z ceramicznej dachówki,
7) tynki gliniane (własnoręcznie nanoszone).  

Po wstępnym zaznajomieniu się z tematem budownictwa (również dzięki Panu) zrozumiałam, że całkowite zrezygnowanie z nowoczesnych rozwiązań nie jest możliwe, zwłaszcza w temacie termo- i hydro-izolacji, jak i wentylacji.

Chciałabym zbudować dom rozsądny, naturalny, oszczędny i inteligentny :) Ekstrawagancja w wykończeniu mi nie grozi, liczy się dla mnie efektywność, a nie efektowność. Stąd rodzące się pytania jak, jak, jak: jak wybrać najrozsądniejszy projekt i materiały tak, aby powstał dom w sam raz dla mnie?

Potencjalnych wykonawców fundamentów i murów już mam na celowniku, nie wiem tylko na ile są oni giętcy aby zaakceptować nowe rozwiązania, które mogą być sprzeczne z ich ewentualnymi (złymi) przyzwyczajeniami. Dom miałby powstać we wsi w wielkopolskiem.

Czy mógłby Pan pomóc w powyższych kwestiach i jeśli tak, to czy będzie mnie stać na Pana pomoc?

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Z poważaniem,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy ekologiczne porady inwestorom

Mruktemat nr 308-2391
visibility czytano 446 razy

Kable grzejne w podłodze na wszelki wypadek


Witam serdecznie.
Na wstępie chciałem zaznaczyć, że jestem w trakcie budowy domu. Dom w stanie surowym, instalacje na ukończeniu, zbliża się etap wykonywania jastrychu (wylewka anhydrytowa). W domu przewidziane jest ogrzewanie podłogowe wodne współpracujące z pompą ciepła. Ostatnio wujek (elektryk) zasugerował aby przed wylaniem jastrychu położyć kable grzejne pod posadzkę "na zaś", bo coraz częściej fotowoltaika i coraz więcej zakazów (palenia paliwami stałymi, niedługo również gazem) i nie wiadomo co będzie w przyszłości. Czy ma to jakikolwiek sens? I czy nie ma technicznych przeciwwskazań, ponieważ kable leżałyby chyba bezpośrednio na rurach ogrzewania podłogowego? A może należałoby to wykonać jeszcze w inny sposób? Proszę o podpowiedź i z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne podłogi ogrzewane ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

kkoscielniaktemat nr 308-2404
visibility czytano 307 razy

Projekt murowanego domu typu stodoła


Dzień dobry,
wraz z żoną chcemy wybudować dom według tego projektu:
https://www.projektstodola.pl/produkt/projekt-stodola-smart/

Nie wiemy jeszcze w jakiej technologii, a sam projekt nie został jeszcze przez nas zakupiony i nie sprawdzaliśmy go w żaden sposób pod kątem tego jak wybudować taki dom dobrze. I w związku z tym mamy kilka pytań.

Twórcy projektu głośno mówią o tym, że budowę takiego domu można wykonać "na raty" tj: najpierw zbudować dom, a dopiero później dodać wiatrołap i garaż. Zastanawiam się jednak, czy w sytuacji kiedy chcielibyśmy oddać projekt do poprawek Panu Jerzemu jest to możliwe (do tej pory wydawało mi się, że projekt musi być "gotowy" i zbudowany naraz, ale może jest taka opcja).

To samo dotyczy okien dachowych. Zakładamy na początek poddasze nieużytkowe, jako strych, ale być może w przyszłości żona zechce wykonać tam studio fotograficzne, a ja przenieść biuro. Wobec tego nie wiemy czy dobrze byłoby te okna wstawić od razu, czy to też może poczekać. Jak bardzo taka zmiana w konstrukcji dachu wpływa jego ekologiczność itd?

Generalnie jesteśmy bardzo na tak i chcemy aby nasz dom wyglądał właśnie tak, ale chcemy też wykonać ten dom zgodnie ze sztuką, zatem jeżeli coś jeszcze rzuca się Panu w oczy, to proszę dać znać :)

Pozdrawiam,
Krystian

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom

mrpitertemat nr 308-2463
visibility czytano 636 razy

Zamiana pustaka silikatowego na beton komórkowy 500, a fizyka budowli


Witam,

Panie Jerzy, za 2 tygodnie biorę się za ocieplanie domu styropianem. Z wykonanych przez pana analiz wynika iż powinienem mieć następujące warstwy:

· mur z bloczka silikatowego grubości 24 cm
· styropian EPS-80 grub. 24 cm
· warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ < 56)
· wyprawa mineralna „kornik” lub „baranek” grub. 1 mm (μ < 15)
· farba silikonowa 2-krotnie (μ < 115)

Mam teraz 2 pytania:
1. Na etapie budowy postanowiłem zmienić materiał budowlany z bloczka silikatowego (nigdzie nie moglem dostać) na beton komórkowy, gęstości 500. Czy to znacząco zmieni podane przez Pana w nawiasach wartości współczynnika oporu dyfuzyjnego μ wobec pary wodnej?

2. Przeglądam karty techniczne farb czy wypraw i w zasadzie nikt nie podaje współczynnika μ. Bardzo zależy mi aby uniknąć wykwitów na elewacji i myślę, że ten współczynnik to kluczowa sprawa. Jak mam zatem wybrać odpowiedni produkt skoro nie mogę do tego współczynnika dotrzeć? Niektórzy podają wartość Sd. Jak przeliczyć podane przez Pana μ na Sd?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy jednorodzinne ocieplenia elewacje porady inwestorom porady architektom

Kamil Sawickitemat nr 308-2483
visibility czytano 255 razy

Zastosowanie mat kapilarnych do ogrzewania i chłodzenia


Inwestor zdecydował się na ogrzewanie i chłodzenie budynku jednorodzinnego za pomocą mat kapilarnych zamontowanych na stropach. Maksymalna temp. grzania to 35 stopni Celsjusza, minimalna temperatura chłodzenia to 17 stopni Celsjusza. Przedstawiciel firmy montującej maty zaproponował wykonanie sufitów podwieszanych zamiast tynków na stropach.
Jakie jest Pana zdanie na temat takiego rozwiązania? Jakie powinny zostać zamontowane płyty na suficie w tym przypadku?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne domy energooszczędne instalacje c.o. jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane komfort cieplny porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki ogrzewane ruch ciepła

WRotemat nr 308-2532
visibility czytano 204 razy

Dom-kopuła - konsultacje w zakresie fizyki budowli


Witam

Pracuję nad projektem typowym domu-kopuły. Ponieważ czytałem Pana opinię na temat takiej konstrukcji (SAME KŁOPOTY) ważne będą dla mnie uwagi osoby krytycznie nastawionej do tego pomysłu. Wersja na rynek polski to: pokrycie -prefabrykowany szkielet drewniany (kratownice drewniane pokryte OSB i dachówką bitumiczną, izolacja wełna mineralna + folie, wewnątrz k-g), ściany murowane, strop Ackermana.

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy ekologiczne domy jednorodzinne domy kopułowe porady architektom

Gilektemat nr 308-2566
visibility czytano 382 razy

Jaki strop dla domu parterowego o niskich stratach ciepła


Witam
nazywam się Adam (nick Gilek) - jestem nowym członkiem grupy i wraz z żoną podjęliśmy decyzję o budowie domu parterowego (bez adaptacji poddasza) pasywnego. Czytając Pana wyjaśnienia, uzasadnienia oraz opisy prawidłowego postępowania przy tego rodzaju inwestycji naprawdę jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Chciałbym zapytać o to jaki strop w takim domu spełniałby się na 100 %.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne stropy porady inwestorom

Adutemat nr 308-2574
visibility czytano 325 razy

Bloczek Isomur na fundamencie domu jako warstwa termiczna


Dzień dobry,
w uznaniu Pańskiej wiedzy i doświadczenia oraz po analizie Pańskich komentarzy w internecie (strona, fora, grupa) i publikacji, zakupiłem Pana książkę i pozwalam sobie zapytać czy z ekonomicznego punktu widzenia (wiem, że nie da się tak po prostu powiedzieć TAK lub NIE) warto zainwestować w bloczki Isomur?
Chcę uniknąć sytuacji z rys. 4 z artykułu "Ocieplenia fundamentów i podłóg na gruncie w budynkach energooszczędnych". Aktualnie wylana jest "ślepa" posadzka, ściana fundamentowa ocieplona 8cm (garaż) i 16cm (część mieszkalna) z zewnątrz. Czy straty energii z racji tego mostka są duże, czy można uznać je raczej za marginalne?
Z góry dziękuję,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy kopułowe fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

KarolMtemat nr 308-2580
visibility czytano 427 razy

Przymiarka do samodzielnego zbudowania domu szkieletowego


Panie Jerzy,
po wielu perturbacjach, zmianie projektu, itd w tym roku rozpoczynamy budowę domu szkieletowego. Wykonał Pan analizę c-w dla poprzedniego projektu.
Poprzedni dom miał wymiary 16 x 13,5 + garaż, ten nowy projekt ma wymiary 9 x 18 m, nie będzie użytkowego poddasza, schodów, uskoków w ścianach, dach dwuspadowy. Jak zobaczyłem szczegóły projektu to się za głowę złapałem (gotowy ze strony). OSB od środka i od zewnątrz + na to kilkanaście cm styropianu. Przekroje elementów konstrukcji malutkie + konstrukcja dachu rodem z domów murowanych.
Nawet nie spróbuję polemizować z architektem bo szkoda mi czasu i nerwów. Mój plan jest taki. Biorę wyniki Pańskiej analizy i na jej podstawie mam przekrój ścian i stropu. Tworzę konstrukcję w 3d, konsultuję z kim trzeba i stawiam sam wszystko (narzędzia przez ostatni rok zgromadziłem). Mam jednak kilka pytań.

Jeśli będzie trzeba zadać pytania w osobnych wpisach to proszę dać znać - poprawię. W połowie stwierdziłem że może lepiej wysłać maila ale już nie mogę skopiować tekstu.

1. Czy przy takich rozmiarach płyta fundamentowa pod styropianem jaką wybraliśmy poprzednio będzie ok? Chodzi mi o to że dom jest długi i wąski co w przypadku płyt F utrudnia zadanie bo większe naprężenia. Może lepszy fundament ale 10 m od domu jest ogromny staw z lustrem wody 1 m poniżej poziomu gruntu.

2. Na płycie trzeba będzie wykonać belkę pod ściany zewnętrzne. Problem mam ze ścianami wewnętrznymi. Co najpierw zrobić - styropian, instalacje, jastrych i na to ściany wew czy inna kolejność?

3. Zastanawiam się jaką izolację zastosować pod kominek, komin, bufor, hydrofor, piec. Wiem że styropian odpada, czy wełna prasowana będzie ok czy lepsze szkło spienione? z analiz wyszło 16 cm styropianu.

4. Z czego ściany wewnętrzne. Niby wszystko jasne ale człowiek tak mędrkuje że może z czerwonej cegły albo ogólnie murowane bo będą akumulowały więcej ciepła, albo może z drewna (warstwy desek) bo "podobno" drewno to super izolator dźwięku. Najwygodniej szkielet ale człowiek tak bardzo chciałby najlepiej jak już stawia:)

5. W jednym wpisie rozważał Pan wybudowanie komina z cegieł zamiast z gotowych "bloczków". Taki komin może się przydać na wypadek W. No i teraz pytanie jaki komin będzie lepszy.

6. Na ścianach zewnętrznych, na konstrukcję z analiz wyszło aby dać płytę OSB z otworami....zapewne żeby usztywnić konstrukcję. Gdzieś tutaj na forum przeczytałem że jeśli elewacja będzie z desek to OSB nie jest konieczna. No i teraz pytanie czy mogę ją zastąpić np płytami Steico Universal np 5 cm? Chodzi o to że one są niby wiatroszczelne (niby wiatroizolacja niepotrzebna) a dodatkowo być może można by je potraktować jako dodatkowy element termoizolacji. Tylko czy elewacja z desek usztywni dom jeśli te deski są przymocowane do łat które są przymocowane do konstrukcji głównej a pomiędzy nimi leżą płyty universal?

7. Jeśli OSB jednak musi zostać to pytanie czym ją przymocować (wkręty, gwoździe). Mam gwoździarkę ale nie wiem co lepsze.

8. Dach i okapy. Bardziej mi się podoba dom z okapami ale podobno przez okapy wiatr bardziej wychładza dom no a dodatkowo okapy to troszkę więcej materiału (poszycie, podbitka). Pytanie czy są jakieś konkretne argumenty przemawiające za którymś z tych rozwiązań.

9. Jeśli poddasze nieużytkowe a poszycie z blachy trapezowej to pytanie jakie warstwy na krokwie (membrana, kontrłata, łata poszycie) czy (deskowanie lub OSB lub steico universal (czy można stosować je zamiennie), kontrłata, membrana, łata, poszycie) czy (steico universal bez membrany)?
Głównie to zastanawiam się nad skuteczną metodą usztywnienia konstrukcji dachu.

10. Jaka wełna w ściany - szklana, skalna, drzewna? Najprzyjemniej kładłoby się drzewną ale jeśli ma być jedynie droższa od pozostałych to nie warto przepłacać. Ale nadal pozostają dwie?

11. Czy jest Pan w stanie wskazać gotowe produkty które potrzebne do budowy domu. Wełna (marka, model, ; wiatroizolacja; paroizolacja; OSB; drewno konstrukcyjne; inne). Chodzi o to że produktów i ofert jest milion. Trzeba tworzyć zestawienia w excelach żeby to wszystko porównać i wybrać najlepiej a i tak wychodzi różnie. Jakby można było szukać już gotowych produktów to łatwiej a jakby można było skontaktować się z konkretnym sprzedawcą który ma potrzebne produkty i rynkowe ceny to była by BAJKA.

12. Już miałem taki etap napatrzywszy się na dom modułowy który kończą znajomi, a dodatkowo oglądając takiego starszego pana (pomiarowca) na YT żeby w swoim domu także zamontować GWC i rekuperator. Na szczęście znowu przeczytałem Pańską analizę + wpisy na forum by temat odpuścić. Dodatkowy koszt i niepokój nie są tego warte. Ale temat wentylacji się sam nie rozwiąże. Może Pan powiedzieć ile teraz kosztuje przygotowanie projektu wentylacji hybrydowej u Pana?

Panie Jeży żeby wyjść z ziemi (płyta) to już będzie dobrze:)
Rozumiem, że książka o domach szkieletowych nadal się piszę?

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
13
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.