porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 55


 
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
bartitemat nr 308-583
visibility czytano 929 razy

Tynki i jastrychy w domu bez ogrzewania zimą


Witam, proszę mi powiedzieć czy tynki gipsowe/cementowo-wapienne oraz jastrych anhydrytowy/betonowy z miksokreta (wiem ze to błąd na podłogówkę, ale nikt w okolicy nie robi płynnego jastrychu betonowego) mogą sobie spokojnie przeczekać 1-1,5 roku w nieogrzewanym, ale ocieplonym budynku? Czy jednak muszą mieć zapewnioną jakąś temperaturę dodatnią? Pytam, bo budujemy bez kredytu i środków starczy nam na razie do stanu deweloperskiego, może się uda jeszcze to ogrzewanie zrobić, ale jednak wolę się upewnić. Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

Remiktemat nr 308-788
visibility czytano 221 razy

Gotowa mieszanka na jastrych cementowy ogrzewany


Witam Panie Jerzy stoję przed wyborem jaki rodzaj jastrychu wybrać do ogrzewania podłogowego (dom parterowy 170 m2 w tym garaż) po całości chcemy położyć ogrzewanie podłogowe. Przestudiowałem wszystkie posty, które zamieszczone były i na facebooku jak i na portalu i skłaniam się do wyboru wylewki betonowej. Konkluzja płynąca z Pana różnych wypowiedzi wskazywała, że jastrych betonowy do ogrzewania podłogowego powinien być w stanie upłynnionym a nie typowy mixokret (półsuchy). Znalazłem taki oto produkt "Płynny jastrych cementowy zbrojony włóknami WEBER FLOOR RMX FLOW". Proszę o radę czy miał Pan może z nim styczność i czy jest to produkt warty uwagi do ogrzewania podłogowego, czy można pokusić się o stwierdzenie, że jest to produkt, który będzie tzw. złotym środkiem pomiędzy mixokretem a wylewką anhydrytową.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

Jantemat nr 308-880
visibility czytano 878 razy

Warstwa keramzytu zamiast styropianu pod podłogą


Panie Jerzy, mam pytanie w temacie alternatywnego wykonania podłogi na gruncie.
Natknąłem się na producenta keramzytu, który prezentuje rozwiązania ocieplenia podłogi na gruncie podsypką keramzytową. Wersji wykonania jest kilka ale mnie interesują dwie:
1. Zagęszczony piasek; na to keramzyt impregnowany wysypany luzem (frakcja 10-20 mm) i ubity (łącznie około 30 cm); na to szpryc cementowy (utworzy stabilną warstwę wierzchnią); na to folia i wylewka. W tym rozwiązaniu nie ma chudziaka.
2. Jak wyżej, tylko keramzyt nie jest sypany luzem tylko w workach foliowych 55-litrowych w dwóch warstwach; pomiędzy nie keramzyt luzem do wypełnienia szczelin. Dzięki układaniu w workach nie trzeba zagęszczać keramzytu oraz robić szprycu cementowego czyli odchodzi spora część prac.

Przeliczyłem sobie jak to wychodzi kosztowo i jest nieco taniej - w moim przypadku gdzie powierzchnia podłogi to około 100 m2 oszczędność jest około 4.000 zł. Generalnie nie jest to oszczędność, na którą można się rzucić kosztem jakości późniejszej eksploatacji. Jednak wykonanie podłogi w ten sposób jest w moim przypadku wygodniejsze (już nie będę opisywał dlaczego). Tutaj dwa filmy producenta (na kanale są też inne filmy ale ja zamieszczam te szerzej obrazujące to rozwiązanie)
https://www.youtube.com/watch?v=bV1gcxAX21A (keramzyt luzem)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-wersja-podstawowa-keramzyt-luzem/
https://www.youtube.com/watch?v=t5y_uccqKUc(układanie worków)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-do-szybkiego-wykonania-keramzyt-w-workach/
Jestemciekaw Pana opinii w tym temacie - czy tutaj wszystko się zgadza? Czy taki jastrych betonowy na keramzycie będzie stabilny?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne podłogi porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom ocieplenia jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe izolacje przeciwwilgotnościowe

Amciektemat nr 308-988
visibility czytano 577 razy

Wykonanie jastrychu ogrzewania podłogowego


Witam,
W moim domu przewidziano ogrzewanie podłogowe. Wykonawca chce położyć warstwę styropianu EPS200, na to folię z warstwą aluminium, rury będzie rozmieszczał wedle projektu. Rury chce mocować do folii i styropianu za pomocą klipsów - dziurawiąc folię i styropian. Na to wylewka z mixokreta. Czy to jest poprawna metodologia mocowania rury w ogrzewaniu podłogowym?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy ogrzewane porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1027
visibility czytano 339 razy

Klawiszowanie jastrychów podczas wygrzewania


Klawiszowanie jastrychu. Od dwóch tygodni rozpocząłem wygrzewanie jastrychu - w trzech pomieszczeniach w strefie dylatacji progowej pojawiło się klawiszowanie do pół centymetra klawiszuje powierzchnia bez ogrzewania podłogowego jednak zarówno na parterze jak i na piętrze przez ten próg przechodzą w styropianie lub pod nim rurki zasilające grzejniki. Rurki zasilające grzejniki nie mają kontaktu z betonem jest nad nimi 5 cm styroduru czy należy się tym martwić? W przypadku podłogówki rurki w strefie progu znajdują się w rurce o szerszej średnicy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli jastrychy ogrzewane błędy wykonawcze porady inwestorom

sculptortemat nr 308-1228
visibility czytano 849 razy

Na podłogę ogrzewaną panele winylowe czy laminowane?


Czy jest sens ekonomiczny zastosowania paneli winylowych zamiast laminowanych na posadzkę, gdzie jest ogrzewanie odłogowe? Z tego co udało mi się znaleźć, współczynnik przewodzenia ciepła jest w tych pierwszych znacznie korzystniejszy. Jednakże czy będzie można pochwalić się realnym zyskiem, biorąc pod uwagę wyższą cenę inwestycji i zestawiając ją z rocznym kosztem za ogrzewanie?
Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane podłogi ogrzewanie podłogowe fizyka budowli jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasz Rudnik temat nr 308-1271
visibility czytano 1141 razy

Przerwy technologiczne: pokrycie dachowe, tynki, ocieplenie


Jak długa powinna być przerwa technologiczna pomiędzy etapami:
1. Wykonaniem pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej.
2. Wykonaniem tynków wewnętrznych tradycyjnych ręcznych cementowo- wapiennych.
3. Wykonaniem docieplenia i elewacji zewnętrznej styropian 20cm+tynk cienkowarstwowy. Materiał główny budynku beton komórkowy 500.
Pozdrawiam,
Tomasz Rudnik
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane ocieplenia tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne tynki gipsowe jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane

diakon88temat nr 308-1288
visibility czytano 333 razy

Jastrychy na piętrze


Czy w pokojach na piętrze też należy stosować wkładkę dystansową układając styropian na podłodze? Czy rury od wody idące w pokoju mają zostać nie zakryte styropianem tylko samą folią?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

KatarzynaFtemat nr 308-1302
visibility czytano 500 razy

Jastrych betonowy z miksokreta na ogrzewanie podłogowe?


Panie Jerzy,
wiem, że na ogrzewanie podłogowe, ze względu na szczelne otulenie rur betonem, powinny być stosowane wylewki rzadkie, betonowe lub anhydrytowe. W mojej okolicy nikt tego nie stosuje. Powszechne jest zaś stosowanie wylewek tzw. miksokret.
Jakie negatywne konsekwencje ma zastosowanie wylewki z miksokreta na ogrzewaniu podłogowym? Czy faktycznie, z ekonomicznego punktu widzenia, uzasadnione jest stosowanie wylewek anhydrytowych zamiast miksokreta? Cena anhydrytu jest ok. 2 razy wyższa.
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

pabotemat nr 308-1500
visibility czytano 621 razy

Instalacje przy posadowieniu na płycie z dolną termoizolacją


Przymierzam się w niedługim czasie do realizacji płyty fundamentowej pod dom budowany w systemie gospodarczym. Wg projektu płyta jest w pełni zbrojona, 25 cm grubości z ociepleniem pod płytą zrealizowanym z XPS 500, bez ocieplenia nad płytą, kable grzewcze w wylewce gr. kilku cm.

Podczas uzgodnień na etapie szukania wykonawcy większość pukała się w głowę i pytała "po co nam tak wytrzymały podkład, czy po tym mają jeździć ciężarówki?". W związku z tym pytanie co stoi na przeszkodzie, żeby zamienić XPS 500 (w większości przypadków dostępny tylko na zamówienie) na nieco mniej wytrzymały XPS 300? Dodam, że dom będzie zbudowany z silikatów 18 cm, strop nad parterem betonowy 16 cm, strop nad piętrem drewniany, strych nieużytkowy z opcją zagospodarowania w przyszłości na użytkowy, dach dwuspadowy, powierzchnia zabudowy ok. 100m2 w prostokącie 11,7x8,5m. Nawet firmy specjalizujące się w wykonawstwie płyt przy swoich wycenach proponowały odchudzenie płyty do 20cm, realizację zbrojenia rozproszonego, a pełnego tylko pod scianami.

W kontekście realizacji ogrzewania kablami w posadzce (kilka cm na płycie bez izolacji) naturalne wydawało się prowadzenie instalacji wodnych na parterze w płycie fundamentowej. Ponieważ zmieniliśmy koncepcję ogrzewania domu na pompę ciepła, przy realizacji ogrzewania podłogowego wodnego zasilanego pompą ciepła skłaniamy się ku dodaniu dodatkowego ocieplenia między płyta a posadzką albo nawet przeniesieniu części spod płyty nad płytę (akumulacja już nie jest istotna). W związku z tym pytania:

- Na ile istotne ze wzgledów izolacyjnych istotne jest aby warstwa pod płytą miała grubość jak projektowana (20 cm)? Czy z tej perspektywy możemy się spodziewać znaczej utraty ciepła w przypadku przeniesienia części tej izolacji na płytę? Zalet tego rozwiązania jest kilka – główna to cena, bo zamiast 20 cm XPS 500 można zastosować np. 10 cm EPS (na płytę) i 10 cm XPS 500 (pod płytę). Czy może, biorąc pod uwagę, że powierzchnia zajmowana przez ściany to raptem kilka procent całej powierzchni płyty, to mostek, który tworzy się pomiędzy ścianami z silikatu a betonem nie będzie powodował utraty ciepła ekonomicznie uzasadniającego realizację 20 cm XPS 500 pod płytą?

- Gdzie najlepiej będzie realizować prowadzenie instalacji wodnej (w kuchni mamy mieć dwa podłączenia wody, jedno przy ścianie zewnętrznej, a drugie na wyspie, na parterze dodatkowo mamy łazienkę po drugiej stronie domu niż planowane przyłącze wody) - w płycie czy w izolacji między płytą a wylewką (w samej wylewce będzie na pewno szło ogrzewanie podłogowe)? Mój punkt widzenia, że najlepiej byłoby to zrobić w płycie, bo nie zajmuje miejsca w tej izolacji, a w przypadku konieczności przeróbki instalacji wodnej zawsze można skorzystać z tej drugiej warstwy (izolacji) po skuciu posadzki.

- Jeżeli woda miałaby być prowadzona w płycie to jak powinny być prowadzone rury, żeby ograniczyć przepływy ciepła z i do płyty fundamentowej. Czy lepiej jest przewidzieć grubszy kanał np. z rury pcv albo gruby peszel typu AROT, albo podobny, do której wpuszczone by były 2 (lub 3 w przypadku cyrkulacji) rurki wodne z np. PP lub PEX już po zalaniu płyty? Czy raczej każda rurka powinna być poprowadzona osobno w swoim kanale jeszcze po zbrojeniu? Czy należałoby już na tym etapie zadbać o możliwość np. wymiany rury w takiej izolacji, tj. żeby można było ją wysunąć i wsunąć nową? Oczywiście wszystkie rurki prowadzone w płycie powinny być w jednym kawałku, ze wszelkimi łączeniami nad płytą już. Czy pod przyłącze wody (i prądu również) już teraz należałoby zaplanować odpowiednie kanały do przepuszczenia rur / przewodów z zewnątrz budynku, czy można to zrobić bez szkody dla fundamentu już po jego wyschnięciu (wykonawca przyłączy wodnych twierdzi, że nie ma problemu – koronką wywierci sobie otwór, który potrzebuje jako przepust)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom podłogi jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe podłogi ogrzewane


 
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.