porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

błędy i usterki w budownictwie

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 064

Koryto zamiat rynny na dachu


W ostatnich latach daje się wyczuć wyraźną awersję architektów do rynien. Stosuje się więc gdzie się da rynny kryte albo ... koryta. Przykład takiego rozwiązania zbierania wód opadowych z dachu. Zamiast rynien, architekt zastosował koryta zbierające.


Widok na koryta.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski
Koryto zaprojektowano i wykonano jako żelbetowe wyłożone w dolnej części i po bokach na wysokość 10 cm papą termozgrzewalną. Rzecz w tym, że projektant nie przewidział, spiętrzenia wody w korycie na skutek deszczu 100-lecia lub zatkania odpływu. Należało przewidzieć tzw. przelew bezpieczeństwa z odprowadzeniem wody bezpośrednio do otoczenia. Jeśli do spiętrzenia dojdzie, to woda będzie wnikać pomiędzy złączami blachy i zaleje wszystko pod spodem: połać dachową oraz wpłynie pod ocieplenie. Może także dojść do zawalenia się koryta, jeśli płyta stropowa nie przewiduje obciążenia ok. 400 kG/m2. Zostało jedynie oczekiwać łaskawości natury.

Wykonawca dołożył swój błąd. Murek brzegowy koryta został pokryty obróbką blacharską bez spadku. Już widać ślady po stojącej wodzie na obróbce. Tylko czekać, kiedy woda wsiąknie w murek i niżej.
patrz także: balkony dachy błędy projektowe błędy wykonawcze
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.