porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

błędy i usterki w budownictwie

Jerzy Bogdan Zembrowski

dział 306
temat nr 011

Odpadające dachówki z podmurówki ogrodzenia


Po okresie zimowym, wiosną rozpoczęło się odpadanie dachówek karpiówek z podmurówki ogrodzenia. Proces narasta i praktycznie w każdym miesiącu przynajmniej jedna dachówka odpada. Mur wykonano z cegły klinkierowej licowej i zaraz po tym przyklejono dachówki za pomocą kleju do glazury i terakoty.Odpadające dachówki z podmurówki ogrodzenia.
Jerzy Zembrowski

Jerzy Bogdan Zembrowski

Wykonawca tej podmurówki, popełnił aż cztery błędy podczas prac:
1. Po wykonaniu murowania nie odczekano czterech tygodni, aż zaprawa cementowa stwardnieje i wyschnie, lecz przyklejano dachówki już na drugi dzień po wymurowaniach. Doprowadziło to do uwięzienia nadmiaru wilgoci w murze (patrz: Wilgoć w materiałach budowlanych), co przy silnym nasłonecznieniu spowodowało nagrzewanie dachówek intensywne przyśpieszone odparowanie wody spod dachówek - zanim klej zdążył stwardnieć. Cement zawarty w kleju nie zdążył przejść procesu hydratacji, co osłabiło jego przyczepność do dachówek. Silne parcie pary zgromadzonej w miejscach "pustych" - spowodowało podnoszenie dachówek (oderwanie) od podłoża w miejscach osłabionej przyczepności dachówek.


2. Nie wykonano hydroizolacji pod dachówkami, w efekcie czego wilgoć swobodnie podciągała kapilarnie z muru i betonu (patrz: Kapilarne podciąganie wody), gromadząc się tuż pod dachówkami w wolnych przestrzeniach w kleju - powstałych od zębów packi. W upalne dni, woda tam zgromadzona szybko zamienia się w parę wodną tworząc ciśnienie odrywające dachówki od podłoża, zaś zimą woda zamarzając wytwarzała ciśnienie podnoszące dachówki (patrz: Destrukcja materiałów przez lód).


3. Do przyklejania dachówek zastosowano zwykły klej do ceramiki, zamiast typu "flex", co w efekcie uniemożliwiło dachówkom przemieszczanie się termiczne (patrz: Rozszerzalność termiczna materiałów). Z tego powodu, na styku dachówek z masą klejową dochodzi do naprężeń ścinających - zarówno przy podgrzewaniu, jak i chłodzeniu dachówek. Taki zmęczeniowy stan nie jest przenoszony przez sztywny klej mineralny, który pęka a dachówki odpadają jedna po drugiej.


4. Klej nanoszono grzebieniem packi zębatej, zamiast metodą PP (podłoże-płytka), w efekcie czego woda deszczowa bez przeszkód wnika pomiędzy dachówki i zalega w pustych rowkach kleju pod dachówkami. Podczas zimy woda ta zamarza, a lód wysadza dachówki ku górze - odrywając od podłoża (patrz:
Destrukcja materiałów przez lód
). Po zimie, nic już nie "trzyma" dachówek i samoistnie spadają po pochyłości - jedna po drugiej. Mimo, że na zdjęciu widać ubytki zaledwie kilku dachówek, to podczas opukiwania okazało się, że żadna nie przylega do podłoża jak powinna. Jest tylko kwestią czasu, kiedy spadną i pozostałe.


patrz także: mury licowe ogrodzenia murowane błędy wykonawcze
« powrót
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.